Porcusor + Hamster

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

andreiiustin
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 01 Iul 2012, 18:26
Localitate: Bucuresti

Ghita si Chiti

Mesajde andreiiustin » 27 Mar 2013, 09:53

Aveam un porcusor, Ghita. Suferea cand eram plecati de acasa si nu manca. E un grasut de un an. L-am luat pe Chit, un hamster. Hamsterul este rau, a inceput sa isi arate dintii si sa tipe. Azi e a doua zi de convietuire impreuna. Hamsterul e seful.
http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-a ... 7864_n.jpg

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Ghita si Chiti

Mesajde chinchi2 » 27 Mar 2013, 10:12

Hamsterul nu trebuie sa stea cu porcusorul :shock:
Daca vrei sa ii aduci un prieten,ai grija sa fie tot porcusor.
Plus ca ei au alte nevoi.Au nevoie de fan iar hamsterii nu au.SI mancarea difera foarte mult :suicide:

andreiiustin
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 01 Iul 2012, 18:26
Localitate: Bucuresti

Re: Ghita si Chiti

Mesajde andreiiustin » 27 Mar 2013, 10:27

Hamsterul l-am cumparat de la acelasi om de unde am luat porcusorul. A zis ca pot sa traiasca impreuna si ca mananca aceleasi lucruri..

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Ghita si Chiti

Mesajde Gemon » 27 Mar 2013, 14:01

Ambii sunt stresati in acest fel, avand nevoi fizice si comportamentale diferite, nu se vor intelege, nu vor putea comunica, fiind privati astfel de acele stimuluri ce ofera bunastare. Ce sens are sa aiba un hamster drept partener un porcusor, sau viceversa? Pentru niciunul din ei nu este bine, poate doar pentru cei care aleg aceasta varianta din comoditate sau simpla necunoastere (este important sa sti ce necesitati au, mai ales dupa ce am citit , iti recomand sa te documentezi, te ajutam si noi, daca ai nevoie). :speachless:

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Ghita si Chiti

Mesajde khaos » 27 Mar 2013, 15:04

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

andreiiustin
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 01 Iul 2012, 18:26
Localitate: Bucuresti

Re: Ghita si Chiti

Mesajde andreiiustin » 27 Mar 2013, 18:43

da, i-am luat din piata pe amandoi. e vreo problema?!

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Ghita si Chiti

Mesajde khaos » 27 Mar 2013, 18:58

Problema e ca oamenii care vand animale in felul asta, la piata, de cele mai multe ori habar nu au ce vorbesc cand vine vorba de ingrijirea lor. Nu stiu nici macar cei din petshop, care se presupune ca ar trebui,.. asa ca ce pretentii sa ai de la un vanzator din piata? Care probabil ii tine aruncati pe toti la gramada intr-o cutie ori intr-un acvariu minuscul... In fine, poate ca avem asteptari diferite.

Uita-te peste raspunsurile pe care le-ai primit in acest topic si reflecteaza... iar apoi, sper eu ca vei lua cea mai buna decizie pentru animalutele tale.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Ghita si Chiti

Mesajde biancadumy » 28 Mar 2013, 01:28

Am si hamsteri si porcusori de guineea.Niciodata nu i-am lasat (si nici nu ii voi lasa) impreuna. Hamsterul in primul rand este foarte mic pe langa porcusor.Porcutul oricand il poate lovi mortal (fara sa vrea,dar fiind diferenta aceasta de marime intre ei... ) si in al doilea rand,asa cum au spus si fetele ,ei nu "vorbesc" acelas limbaj,si deci nu se pot intelege :)

Cel mai bine i-ai lua hamstericului o cusca,iar porcutului un prieten de acelas sex si o cusca (aceea ladita de plastic nu e potrivita pentru ei :) )
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

andreiiustin
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 01 Iul 2012, 18:26
Localitate: Bucuresti

Re: Ghita si Chiti

Mesajde andreiiustin » 30 Mar 2013, 14:59

I-am separat. Acum toata lumea e fericita: hamsterul caci poate sa alerge, porcusorul pentru ca poate sa leneveasca fara sa il deranjeze cineva. Porcusorul Ghita recupereaza terenul "pierdut"- vrea in brate, vine sa il mangaiem :D

Sphinx
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 09 Noi 2013, 18:28
Localitate: Bucuresti

Porcusor + Hamster

Mesajde Sphinx » 09 Noi 2013, 18:39

Am un hamster pitic rusesc de aproape un an de zile, pe care il cresc din primele lui zile de viata. Iar saptamana aceasta am mai primit si un porcusor, de la cineva care nu putea sa il mai tina. II tin pe amandoi in aceeasi camera, in custi separate, la o distanta de un metru unul de celalalt. Hamsterul nu pare afectat de noul venit, mananca, doarme, se joaca la fel ca inainte.

Porcusorul a stat destul de izolat inainte si nimeni nu prea s-a jucat cu el, dar din cele cateva zile petrecute cu el vad ca are potential destul de ridicat de socializare. Inca este timid, am incercat sa il mangai si se sperie, miroase mana si vrea sa ma muste. Cum il pot face sa nu mai fie asa speriat? I-am dat diferite jucarii pentru rozatoare si vad ca ii place sa se joace.

Cred ca are un an si ceva, e sanatos si are pofta de mancare. La ce ma pot astepta daca l-am preluat la varsta asta de la fostii stapani?

Am incercat sa "ii fac cunostinta" cu hamsterul, in sensul ca l-am luat pe hamster in mana si l-am tinut in dreptul custii porcusorului. Porcusorul a fost destul de calm si linistit, dar hamsterul s-a dovedit foarte agresiv, incerca sa intre printre gratii in cusca si sa-l muste pe celalalt. Sunt sanse sa poata socializa, sau mai bine ii las separati?

Pe hamster il scot frecvent afara din cusca sa se joace, as vrea sa il pot scoate si pe porcusor, dar cum fac sa ma lase sa pun mana pe el fara sa se sperie si sa incerce sa ma muste?

Multumesc

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Porcusor + Hamster

Mesajde FlorinG » 09 Noi 2013, 21:09

Trebuie sa stabilesti daca e mascul sau femela si sa ii aduci un porcusor de acelasi sex cu care sa socializeze. Nu se poate intelege cu hamsterul, sunt specii diferite cu nevoi diferite.
Cel mai simplu ar fi daca ai aduce langa el un pui, dar asta nu inseamna ca un porcusor de aceeasi varsta nu s-ar intelege cu el. Trebuie sa respecti regulile atunci cand ii pui prima data impreuna.
Pentru doi porcusori trebuie o cusca de minim 1m/60cm.

Cel mai bine citesti pentru a intelege nevoile porcusorilor de Guineea. Si uite si despre de ce trebuie sa tinem porcusorii in grupuri. Daca citesti primele cateva postari din acest topic vei vedea ca scrie si despre de ce nu e potrivit sa tii un hamster cu un porcusor.

Presupun ca stii ca trebuie sa aiba fan si apa la dispozitie tot timpul. Iar orice detalii despre hranire se gasesc pe .
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
Lisimah
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 19 Sep 2013, 15:32
Localitate: Slatina
Contact:

Re: Porcusor + Hamster

Mesajde Lisimah » 09 Noi 2013, 23:29

Cu hamsterul nu se va intelege, hamsterul pitic este foarte teritorial, nici cu un alt hamster nu ar fi usor sa se obisnuiasca, desi e mai mic el va fi ofensiv fata de porcusor, care in cele din urma va reactiona, putandu-l rani usor pe hamster datorita diferentei de dimensiune dintre ei (am incercat si eu ce incerci tu :lol: )

Sphinx
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 09 Noi 2013, 18:28
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusor + Hamster

Mesajde Sphinx » 23 Noi 2013, 17:20


FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Porcusor + Hamster

Mesajde FlorinG » 23 Noi 2013, 20:23

Esti din Bucuresti, nu stiu cati bani ai vrea sa dai pe o cusca, dar la Hornbach gasesti cusca de 1m/0.6m de 120 lei noua (atat era acum 2 luni cand am vazut eu ultima oara, in alta parte nu gasesti mai ieftin). Si mai buna ar fi una de 1.2/0.6m care costa 180 lei.
Cusca in care zici ca sta e mult prea mica. Trebuie sa ii asiguri conditiile pentru a fi fericit si sanatos.

Porcusorul tipa si se ridica in doua labe de obicei atunci cand crede ca ii dai de mancare, dar asta nu inseamna sa ii dai de mancare atunci cand cere. Orele de masa trebuie respectate (exemple de hrana gasesti si ).
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori