Monitorizare constanta a greutatii porcusorilor

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Monitorizare constanta a greutatii porcusorilor

Mesajde ramona_inka » 30 Iun 2012, 16:24

De ceva vreme primesc continuu intrebari de tipul acesta:
- parca nu creste in greutate, parca a stagnat. Ce sa fie? e normal? ce ii pot face?
- am observat dimineata ca nu mananca cu aceeasi pofta alimentul preferat, ce sa fie?
- vad ca de cateva zile desi mananca cu aceeasi pofta mi se pare ca a slabit...
- inainte era mai gras decat partenerul dar acum pare mai slab, ce pot face?

Intreband ce greutate are acum si ce greutate avea inainte cu o saptamana la cantarirea obisnuita aflu ca de fapt porcutul respectiv nu a mai fost cantarit cu cantarul de multe luni... si ca abia cand am intrebat eu a fost cantarit si s-a constatat o scadere alarmanta a greutatii.


Porcusorii trebuiesc cantariti constant, macar odata pe saptamana, dimineata pe stomacul gol si sa notam intr-unul din tabelele puse la dispozitie pe site ( Fisa individuala ptr. masurarea greutatii corporale a porcusorului sau Fisa comuna ptr. masurarea greutatii corporale a porcusorilor) sau sa ne facem noi un caiet special cu asa ceva.
Imagine Imagine


Trebuie sa retinem ca o cantarire constanta/regulata pe cantar electronic este nu numai recomandata dar si de nelipsit in ingrjirea noastra preventiva pe care o acordam porcusorilor. O cantarire regulata ne arata modul de asimilare a hranei oferite si la cea mai mica scadere/stagnare noi putem interveni in timp util. Necantarind porcusorii pe cantar nu vom putea observa la timp fluctuatiile de greutate. Vom simti abia cand porcusorul a slabit foarte mult, pentru ca nu vomn putea detecta inca de la inceput de cand scade in greutate.
Noi vedem porcusorii ca mananca si dupa un timp in care nu i-am cantarit observam dintr-o data ca e foarte usor. Desi, zicem noi, il vedem zilnic mancand. Trebuie sa avem in vedere faptul ca porcusorii sunt animale prada si in natura ei trebuie sa nu arate nici o dovada de slabiciune. Daca vreunul pare bolnav (schioapata, nu mananca, zace...) animalele/pasarile de prada il vor alege pe acesta. Avand acest tip de manifestare adanc intiparit in gene si porcusorul domesticit va face la fel. Va da impresia ca mananca, ca bea apa, pentru a ascunde boala. Noi il vedem cu botul in bolul cu hrana, in capita de fan dar el defapt mascheaza hranirea. Si cand observam ca a scazut mai mult, cand "simtim la mana" ca nu mai este asa grasut ca inainte este deja prea tarziu, el sufera de mai mult timp.

De aceea doar cantaritul efectuat cu regularitate ne poate arata daca porcusorul se hraneste corect sau nu. Si astfel noi putem interveni inca din faza incipienta pentru a controla si a vedea de ce anume sufera porcusorul nostru si sa il ajutam in timp util.

Avatar utilizator
Elena44
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 28 Iul 2013, 21:01
Localitate: Galati
Contact:

Re: Monitorizare constanta a greutatii porcusorilor

Mesajde Elena44 » 15 Aug 2013, 12:29

480g la 8 luni este o greutate buna sau nu? 80 g pe luna e o crestere in greutate normala sau nu?

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Monitorizare constanta a greutatii porcusorilor

Mesajde chinchi2 » 19 Aug 2013, 21:31

LA 8 luni ar trebui sa aiba cel putin 700 g !!!!!!Nu e normal deloc ,mai ales ca de la 8 luni va mai creste in jur de 150-250 g.

Avatar utilizator
kissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 11 Mar 2014, 14:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Monitorizare constanta a greutatii porcusorilor

Mesajde kissy » 16 Mar 2014, 09:56

Un porcut de numai 9 zile ce greutate ar trebui sa aibe ???.... Porcutu bebe este orfan de mamica, sta cu taticul, iar acum 2 zile am fost cu el la vet si l-a cantarit 60 g are micutul bebel.... Doc nu a stiut sa imi spuna daca este o greutate normala sau nu. Astazi o sa cumpar un cantar sa ii pot monitoriza regulat :)

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Monitorizare constanta a greutatii porcusorilor

Mesajde ramona_inka » 16 Mar 2014, 13:05

Bravo, asa sa faci, sa il cantaresti zilnic dimineata si seara. sau inainte si dupa fiecare masa pentru a vedea cat papa :up:

Sarmanul, este mititel tare. Greutatea este in limitele normale. O mamica poate avea la nastere pui de diverse marimi si toti sa fie sanatosi. Astfel unul sa aiba doar 60g si altul peste 100g. Deci amandoi sunt sanatosi, depinde de locul pe care l-au avut in burtica si cata hrana au primit intrauterin, adica cat le-a permis zona in care au stat in burta sa creasca. (de ex. de curand o femela a mea a nascut un pui de 65g, unul de 86g si unul de 105g, toti perfect sanatosi)

Ce este important sa urmaresti este ca el sa creasca cate putin in fiecare zilnic. La inceput 1-2-3 g /zi este un succes, apoi treptat se ajunge pana la 5 sau chiar 10g/zi. Puiul trebuie ajutat, hranit suplimentar (asa cum ai fost deja invatat) si stimulat sa pape multa hrana verde. In lipsa laptelui matern se va dezolta corespunzator numai daca va incepe sa manance singur multa hrana verde. Primeste hrana cu seringa? El papa singur? Poti da morcov pe razatoarea mica, sfecla, dovleac de placinta (un aliment la o masa) si sa ii dai cativa fulgi inainte de a primi hrana din seringa, astfel se va obisnui cu gustul si mirosul si va incepe singur sa pape. Grau crescut in ghiveci este excelent!

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Monitorizare constanta a greutatii porcusorilor

Mesajde MaraC » 16 Mar 2014, 14:49

Am salvat anul trecut de pe strada niste porcuti, o femela nascand 5 pui, dar unul mort. La o luna, puii aveau sub 200 de g, toti fiind sanatosi si jucausi.

Avatar utilizator
kissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 11 Mar 2014, 14:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Monitorizare constanta a greutatii porcusorilor

Mesajde kissy » 16 Mar 2014, 15:47

Multumesc de sfaturi Ramona, asa am sa fac, o sa il cantaresc zilnic. Despre masa verde iti pot spune cu mandrie ca porcutul bebe a papat castravete dupa numai cateva ore de la nastere. Morcov, radacina de patrunjel, patrunjel verde, spanac, salata verde ( desi stiu ca nu este bine sa ii dau deoarece nu este timpul ei si posibil este crescuta cu chimicale), astazi le-am introdus in meniu si sfecla rosie pe care o devoreaza cu placere.

La un momentdat ii tocam radacinoasele si cu verdeata si i le puneam pe un capac de la un borcan de 400 g de care nu se atungea in schimb manca cu Jerry din bucatelele mari. Asa ca am renuntat la acesta metoda.

Dimeanata si seara ii dau si cereale pt bebelusi de 6 luni cu lingurita .

Vet mi-a mai recomandat sa ii dau vit C de la Vitakraft (speciala pt porcuti, arata ca un fel de pelete f tare si ceva mai subtire decat peletele, pe ambalaj scrie ca este vic C nat din patrunjel), dar nici Jerry si nici bebe Kissy nu vor sa pape.
Am luat vit C solubila baby de la farmacia umana + Beres Drops, dar nu stiu cat sa ii dau celui mic. Pt Jerry care are 7 luni ii dau 4 pic de vit C+ 1 picatura Beres.
Si inca o intrebare am citit si pe forum si pe site dar nu am prea inteles exact, peste picaturile de vit c adaug 1-2 pic beres ? sau le dau separat?

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Monitorizare constanta a greutatii porcusorilor

Mesajde ramona_inka » 16 Mar 2014, 16:29

Cand se face cura de Beres se da impreuna cu vit C pentru a se asimila.
Cura se face minim 10-12 zile.Pentru un pui asa mic sunt de ajuns 3-4 picaturi vitC + 1 picatura Beres. Le pui in 1ml apa plata si le dai cu seringa pe gurita.
La unul matur se pot da 4-5 picaturi vit C + 1-2 picaturi Beres.
Aceasta formula este mult mai buna, mai eficace, decat acele pelete de la Vitakraft. Eu nu am folosit niciodata.

Avatar utilizator
kissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 11 Mar 2014, 14:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Monitorizare constanta a greutatii porcusorilor

Mesajde kissy » 16 Mar 2014, 16:45

Multumesc inca odata de ajutor! :heart:


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori