Pot primi?

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Delia
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 48
Membru din: 29 Noi 2007, 10:53
Localitate: Bucuresti

seminte

Mesajde Delia » 14 Mai 2013, 00:26

Salutare tuturor.
Avem o dilema. Am cumparat de la plafar seminte de dovleac crude decojite si se pare ca blanoshelele au apreciat mirosul creeand un concert la popriu.
Pot sa le dau si lor? Se pare ca isi doresc sa manance.
Voi ce spuneti?

Cu drag
Delia si fetele.

ali
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 121
Membru din: 03 Mai 2011, 22:35
Localitate: bucuresti

Re: seminte

Mesajde ali » 14 Mai 2013, 10:03

Din cate stiu eu semintele nu sunt bune pentru ele, contin prea multa grasime si nu numai, din cate am citit pe site.
S-ar putea sa nu manance oricum, poate bucuria sau dorinta a fost trezita de fosnetul unei pungi sau deschiderea unui dulap de unde mai primesc ele cate o gustarica.

Avatar utilizator
Alexandra-Mihaela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 137
Membru din: 23 Mai 2013, 16:10
Localitate: Bucurest/Militari

Re: Pot primi?

Mesajde Alexandra-Mihaela » 17 Iun 2013, 14:00

Eu lui Mimi ii dau bobite Cavia Crispy. Bobitele Vitapol Karma sunt bune? Pe galeata ( are cam 2 kg) scrie asa:
' Nutrient de baza pentru cobai. Continut: produse din seminte 65 % , vagetale 15% , hrana granulata 11% , produse de brutarie 4 % , seminte uleioase 3% , alte plante 2%. Contine vitamine naturale. Administrati 2-3 ori pe zi conform necesitatilor pasarii. ' Din ce vad eu in ele contin............ seminte de grau , de porumb ( le scot pe cele de porumb) , seminte de dovleac, un fel de fulgi maronii , niste bete groase si verzi, si niste chestii ............ cum sa zic............ portocalii si verzi uscate si cateva fire de fan. Mimi mananca .............. nu orice, ma voi uita sa vad ce papa. Deci intrebarea initiala : Sunt bune?
Mimi va ureaza ,,Uiiiii,uiiiii,ui,uiii!'' insemand : ,,Sanatate porcusorilor vostri!'' :)

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Pot primi?

Mesajde khaos » 17 Iun 2013, 14:35

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Alexandra-Mihaela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 137
Membru din: 23 Mai 2013, 16:10
Localitate: Bucurest/Militari

Re: Pot primi?

Mesajde Alexandra-Mihaela » 17 Iun 2013, 15:11

Aceste bobite sunt ptr. porcsusori, nu stiu de ce au scris pasarii....... poate au gresit...... Dar sunt bune?
Mimi va ureaza ,,Uiiiii,uiiiii,ui,uiii!'' insemand : ,,Sanatate porcusorilor vostri!'' :)

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Pot primi?

Mesajde khaos » 17 Iun 2013, 15:43

Nu am idee. Dar daca sunt bazate pe seminte nu cred ca sunt neaparat indicate. Porcusorii nu sunt granivori.
Eu le dau alor mei doar mancarica de la Versele Laga, fie Crispy, Complete, cel cu Vitamina C, Nature, ori Vitakraft Emotion, care stiu sigur ca sunt bune.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Alexandra-Mihaela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 137
Membru din: 23 Mai 2013, 16:10
Localitate: Bucurest/Militari

Re: Pot primi?

Mesajde Alexandra-Mihaela » 17 Iun 2013, 16:20

Am inteles............ Oricum multumesc
Mimi va ureaza ,,Uiiiii,uiiiii,ui,uiii!'' insemand : ,,Sanatate porcusorilor vostri!'' :)

andylovespiggy
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 02 Oct 2014, 17:13
Localitate: bucuresti

leusteanul

Mesajde andylovespiggy » 17 Iun 2015, 15:04

Buna ziua, iubitori de guinezi!!!! Dintre toate verdeturile aflate in lista cu alimente, am vazut ca nu se afla si leusteanul. Am tot cules de la soacra mea din gradina insa nu i-am dat pentru ca nu am stiut daca este permis pentru porcusori si iata ca vreau sa va intreb pe voi. Porcusorii au voie leustean?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: leusteanul

Mesajde Gemon » 18 Iun 2015, 14:33

Da, au voie, cu o conditie: nu se da o cantitate mare si nici prea des. :smile:
Tot ce este nou in meniu, se introduce treptat, prima data se da doar o mica cantitate, pentru a se obisnui cu gustul si mirosul alimentului nou.

Poti vedea cum mananca porcusorii mei frunza de papadie si leustean, la viewtopic.php?p=96182#p96182

Imagine

Iti mai poate fi util:

andylovespiggy
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 02 Oct 2014, 17:13
Localitate: bucuresti

Re: leusteanul

Mesajde andylovespiggy » 19 Iun 2015, 10:32

Vaaai ce pufuletzi adoratzi. I-am mai Vazut la un topic.am uitat ca pot cauta daca s a mai discutat despre leustean si am gasit ieri si am aflat ca se da dar mai putin.eh i am dat si eu o frunza ieri si rasfatatul o intorcea pe toate partile sa o miroasa :giggle: :giggle: :giggle: parca zicea asa: hmmm daca nu e frunza de telina si nici de patrunjel oare ce o fi? Si pana la urmaa a papat-o. Multumesc pentru raspuns, asa am sa fac, ii dau mai putin la inceput. PS: daca este vreo fetita printre acei trei gghemotoci de blana, COTORI ( al meu baiat) o pupaa dulceeee

DanS
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 21 Sep 2015, 13:37
Localitate: Constanta

Ceapa verde

Mesajde DanS » 21 Sep 2015, 13:39

Stiu ca nu este bine sa i se ofere porcusorului legume ce provin din bulbi insa mama mea nu a stiut acest lucru si i-a dat sa manance o frunza de ceapa verde. Poate sa pateasca ceva porcusorul?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Ceapa verde

Mesajde Gemon » 23 Sep 2015, 14:14

Probabil a gustat doar sau a mancat doar putin, nu pateste nimic.
Poti diversifica meniul cu vegetale cum e sfecla rosie, telina, dovleac, diferite plante aromate crescute in ghiveci (busuioc, salvie, cimbrisor etc.), mai rar 1-2 boabe de struguri defacute de tine, chiar si varza in cantitate mica, mai rar.
Daca ai posibilitatea sa procuri de la sat, pot primi si sfecla furajera (frunza si radacina), pastarnac, le aduc din gradina de la sat si mangold, fenicul (se creste usor si este la dispozitie din vara pana toamna tarziu).


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori