Cele trei mese verzi zilnice

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

laura_st
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 13 Feb 2013, 10:41
Localitate: Timisoara

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde laura_st » 07 Noi 2013, 11:00

am nevoie de un sfat de la voi. am fost nevoiti sa dam porcusorii nostri, in conditiile in care sunt la niste batrani care ii iubesc dar nu au cum pe perioada de iarna sa le ofere aceste 3 mese crude, ce e de facut? eu ii ajut cu bani pentru harana solida, au mereu talas si fan, insa magazinele din satul respectiv nu aduc decat varza de vanzare sau morcovi. chiar nu stiu ce sa fac...orice idee de la voi cei mai experimentati imi este de mare folos. :smile:
merci,

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde Gemon » 07 Noi 2013, 13:43

Scri ca nu au cum pe perioada de iarna sa le ofere aceste 3 mese crude... Dar porcusorii pot primi in stare cruda diferite legume ce consuma/folosesc in bucatarie. Oferite cat mai diversificat acestea sunt potrivite pentru ei, enumar doar cateva: morvoc, telina, pastarnac, sfecla rosie, dovleac galben (de placinta) etc. De asemenea se poate da lor ocazional mere, gutuie si alte fructe ce se pot pastra in stare proaspata pentru iarna. Fata de legume fructele sa fie prezente intr-o proportie mai mica in dieta. Poate fi accesibila si frunza de marar, frunza de patrunjel, cateva fire putand primi si porcusorii ocazional.

Cresterea graului verde (sau orz, ovaz) in ladita nu necesita un mare efort, dupa ce este pus in pamant, creste repede la temperatura camerei, in cateva zile deja se obtine o recolta bogata, dupa taiere creste si de doua ori, deci merita uneori crescut si acesta.

laura_st
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 13 Feb 2013, 10:41
Localitate: Timisoara

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde laura_st » 08 Noi 2013, 11:24

batranii nu cumpara nimic crud pe perioada rece, frunzele de patrunjel,marar, telina le au congelate. orice au la congleator, inafara de ceapa si cartofi. mere isi cumpara doar lor ocazional si sunt f scumpe ca sa dea porcusorilor. in concluzie nu prea au ce sa le dea inafara de morcovi si varza, si grau verde (merci de idee). in ideea in care nu vor manca decat acestea 3 ce se intampla?

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde ramona_inka » 08 Noi 2013, 13:20

Nici nu vrei sa vezi ce efecte poate avea o dieta monotona :-( Imunitatea scade din cauza avitaminovei, a lipsei varietatii in hrana, pot face scorbut, blana poate sa cada/se rareasca, risca balonare de la varza data prea mult/des.

Morcovul poate fi dat zilnic (aprox un morcov normal, romanesc, la doi porcusori, nu mai mult). Varza in schimb, este gustoasa, este sanatoasa dar... baloneaza. Este bine sa fie data 1 data maxim de doua ori/saptamana. In fiecare zi este exclus.
Tu te vezi cu batranii sa le dai bani? daca da sfatul meu este ca atunci cand te vezi cu acestia sa le dai 1kg de mere, 2-3 sfecle mici, o telina-doua, un dovleac mic de placinta si astfel pot face un meniu lunar adecvat. Merele sunt acum ieftine (nu pot intelege de ce sunt scumpe, mai ales acum in perioada lor, si la sat, nu sunt mere acolo? se aduc din import? :thinking: ), eu iau din piata cu 1,5 lei/kg de mere de Voinesti. Sfecla este maxim 2 lei/kg, cam la fel si dovleacul de placinta.
Acum este inca destul de cald afara, se mai gaseste iarba, frunza de papadie. Daca au de unde sa o culeaga sa fie curata mai pot varia si astfel meniul.

laura_st
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 13 Feb 2013, 10:41
Localitate: Timisoara

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde laura_st » 08 Noi 2013, 21:25

daca eu as duce mere, telina sau altceva, le-ar consuma batranii. ei nu au bani sa isi cumpere nimic crud, si sa le aibea in casa si sa le dea la porci? :smile: nu merge...
ce sa fac cu ei atunci, cineva mi-a zis sa ii eutanasiez, asa ceva nu as face in nici un caz! :( dar in situatia de fata, chiar nu stiu ce e de facut...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde Gemon » 08 Noi 2013, 23:24

Scri ca sunt la niste batrani care ii iubesc, ceea ce inseamna ca fac tot ce pot pentru a le ingriji cat mai bine posibil.

Avand fan mereu la dispozitie si apa in adapatoare, porcusorii vor putea consuma fara restrictie, fanul fiind alimentul de baza. La sat se poate procura si panuse de porumb in forma uscata, prezinta o delicatese ce se poate da saptamanal odata sau de doua ori, pe langa fan, exista solutii pentru a mai varia dieta cat de putin, vezi mai jos. Asternutul va fi schimbat la timp, deci si igiena va fi rezolvata.

Important! Poti cumpara tu periodic porcusorilor hrana speciala de buna calitate ce contine extra vitamina C in forma stabila, hrana de la Versele Laga ce gasesti in magazine la noi, sau de la Oxbow de la arincris (vezi ), vei avea siguranta ca hrana va fi oferita lor si in acest fel vor beneficia de acele elemente de care are nevoie organismul lor.

La sat diferite seminte din care se obtin ierburi, sunt la indemana, pe langa morcov ce se poate da zilnic, si varza ce se da mai rar, ar putea primi diferite plante ierboase, se poate creste grau, ovaz, orz si porumb in ladita, vezi viewtopic.php?f=22&t=1699
Iarna in perioade mai blande din punct de vedere termic se poate culege din gradina sau din zone curate, nepoluate, diferite plante medicinale cum este rocoina, casul popii, papadia, macesul, tot la sat am gasit si eu acestea, vezi de ex. viewtopic.php?p=106991#p106991 sau viewtopic.php?p=43020#p43020

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde chinchi2 » 09 Noi 2013, 11:39

Nu se poate asa ceva!!!Iii iubesc dar nu au grija de ei,cum vine asta??
Cum sa stea 3-4 luni doar cu salata si morcov??????Eu cumpar dovleac care e 7-8 lei kg!!!CRed ca dau pe saptamana in jur de 30 lei.Ei chiar nu pot sa le cumpere niste morcovi,telina si ceva verde?Stiu ca iarna se scumpesc dar asta nu inseamna ca vara sunt asa ieftine.Primavara-vara ce le da??Iarba?
Eu nu inteleg cum de ai putut sa ii dai unor batrani care e logic ca sunt pensionari,deabia au bani pentru ei!!!!Sa-i dea spre adoptie cat mai repede ca alta solutie nu vad :(

laura_st
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 13 Feb 2013, 10:41
Localitate: Timisoara

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde laura_st » 12 Noi 2013, 13:19

gemon, multumesc mult pentru raspuns!

* porcusorii i-am dat cui a vrut sa ii ia. :thinking: poate va este greu sa acceptati dar multa lume ii considera ca pe niste animale urate (stiu ca e ciudat), greu de crescut, generatori de murdarie, care lasa par si fecale si dc ii tii 10 min afara din cusca. asta e situatia, nu am avut de ales....

Avatar utilizator
Roxa
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 19 Dec 2013, 12:00
Localitate: Galati
Contact:

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde Roxa » 04 Ian 2014, 02:32

Draga Laura!
Pur si simplu am ramas muta la mesajul tau...daca stii ca nu poti fi responsabila de ingrijirea unui animalut nu ii mai lua.
Nu stiu de ce unii oameni sunt atat de insensibili. Eu fac orice pt. porcutii mei si chiar daca zic in gluma ca iarna ma baga in faliment le ofer totul. 1 kg de ardei, de exemplu ajunge pe timp de iarna chiar si 18 lei dar tot le cumpar numai sa pape ei toate bunatatile si sa fie sanatosi.
Porcusorii de guineea nu sunt animale urate si nici greu de crescut, dupa parerea mea sunt cele mai frumoase, blande si dragastoase vietati de pe pamant, dar fiecare cu parerea lui si cunostintele acumulate...
Mai bine ii iei de la acei batrani si ii dai cuiva care chiar este responsabil cu cresterea unui animalut...poate le gasesti parinti adoptivi aici pe forum. Incearca la sectiunea adoptii viewforum.php?f=1

Avatar utilizator
Lisimah
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 19 Sep 2013, 15:32
Localitate: Slatina
Contact:

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde Lisimah » 04 Ian 2014, 18:51

Parerea majoritatii persoanelor este cea expusa de Laura, in doar cateva cuvinte a sintetizat imaginea porcusorilor pentru cei mai multi oameni. Comparativ cu animalele "conventionale" - caini si pisici - sunt greu de imblanzit, nu ofera aceeasi afectiune (sau chiar deloc), sunt cam murdari ca-si fac nevoile unde dorm, mirosul si parul raman o problema. Sunt usor de crescut si dragalasi, dar asta nu anuleaza inconvenientele amintite. De-asta multi porcusori sunt abandonati/ dati spre adoptie. Hranirea lor nu e deloc scumpa, sunt ierbivori si mananca putin fiind mici, asta in nici un caz nu ar trebui sa fie un argument pentru a nu putea tine 2 porcusori.

Avatar utilizator
Roxa
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 19 Dec 2013, 12:00
Localitate: Galati
Contact:

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde Roxa » 06 Ian 2014, 21:58

Lisimah, eu cred ca porcusorii ofera afectiune atunci cand simt si ei acelasi lucru...de exemplu ai mei, de fiecare data cand ii iau in brate ma pupacesc de nu ma mai satur. Este de ajuns sa spun " da o pupa lu mamica" si asta e... in curand o sa am puisori pe care intentionez sa pastrez fetitele( sper sa fie sanatosi cu totii). Poarca mea doarme in pat cu mine ( i-am facut un mic culcus si sare cand in pat cand in cusca pentru ca o tin separat acum de mascul pe care intentionez sa-l castrez sa stea toti intr-o cusca mare si frumoasa).Aici depinde de noi sa-i invatam sa fie "ordonati" si "civilizati", iar pana acum nu mi s-a intamplat sa vad vreo bobita sau vreo pata in pat. Daca sunt in alta camera si ma aud, imediat isi fac prezenta si tipa dupa mine sa ma intorc la ei, iar la alti membri ai familiei nu am observat ca fac galagie. Totul depinde de noi, cum ii ingrijim, cat timp le dedicam si cat de mult ii iubim. Daca asternutul este schimbat la timp ( eu il schimb la 2 zile chiar daca nu este chiar atat de murdar, pt. ca ii vreau sanatosi) si ii alimentam corect si ei vor fi fericiti si sanatosi. Le doresc sanatate tuturor porcusorilor si iubire din partea " parintilor lor".

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde MaraC » 07 Ian 2014, 00:56

Buna, Roxa! Stiu ca nu e subiectul OK si fac off-topic (Te rog iarta-ma, Geda!) doar ca vroiam sa iti spun ca e foarte riscant sa castrezi porcusorul in Romania. Aici doctorii nu se pricep, nu prea fac despre porcusori la facultate si ai mari sanse sa il pierzi. Avem in romania doar foarte foarte putini doctori buni, si aceia stau in Bucuresti.
Daca ai posibilitatea eu ti-as recomanda sau sa il aduci la Bucuresti pentru a fi castrat, sau sa il pastrezi pe el impreuna cu un pui mascul (ori sa il donezi cu un pui mascul daca nu ai posibilitatea sa ti porcusorii in camere separate, sa nu isi simta mirosul, sa atingi prima oara baietii, apoi fetele, sa te schimbi inainte sa mergi la baieti ca sa nu ai miros de fete etc... se pot bate daca simt miros de femele) si sa pastrezi mama separat impreuna cu fetele (daca ai noroc sa ti se nasca un baiat si o/mai multe fata/fete).

Avatar utilizator
Roxa
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 19 Dec 2013, 12:00
Localitate: Galati
Contact:

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde Roxa » 07 Ian 2014, 01:20

Buna Mara!
Am si scris numele cabinetului si numele medicului ce mi-a operat porcusorul si stiu ca este unul foarte bun.
Nu numai ca este o clinica veterinara, sunt oameni iubitori de animale si cu o experienta care pe mine m-au lasat cu gura cascata in sensul bun.
Tot ce este scris aici pe forum mi-a spus si doamna doctor, iar de cand a fost operat cred ca l-am dus la vreo 10 examinari pana acum sa vada cum a evoluat si cum se simte ( bineinteles a stat numai la caldurica si plimbare doar cu masina, nu pe jos in frig)
Tin sa mentionez ca nici eu nu am incredere in asa zisii medici de aici din Romania, dar in cea care mi-a spus verde in fata riscurile acestei operatii si care au fost pasii chiar mi-a dat o speranta si am incredere pentru ca este un medic bun ce mi-a fost recomandat de unul care doar si-a dat cu presupusul la ce ar avea porcutul meu, de un medic ce nu vrea sa isi asume o responsabilitate in meseria sa si isi paseaza pacientii la alti medici, dar ma bucur ca a facut lucrul asta. Un medic ce nu iti spune de la inceput riscurile, acela nu este medic...Daca as fi avut posibilitatea sa vin in Bucuresti as fi venit de atunci, nu vreau sa il stresez cu drumul atat de lung de 4 ore care pentru aceste fiinte mici nu e prea placut.
Spatiu prea mare nu am decat pentru maxim 3 porcusori, am un pat ce imi ocupa aproape toata camera.
Nu am de gand sa donez nici masculul si nici femela pentru ca fac parte din familie pentru mine.
Daca nu aveam incredere in acest medic nu il mai recomandam. Sper sa ma intelegeti!

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde MaraC » 07 Ian 2014, 22:08

Am inteles acum. Nu stiam ca ti-a mai operat porcusorul o data :)

Daca tot e bun, recomanda-l pe forum persoanelor care sunt din acelasi oras cu tine! Avem aici o sectiune special pentru asta!

Avatar utilizator
Roxa
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 19 Dec 2013, 12:00
Localitate: Galati
Contact:

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde Roxa » 07 Ian 2014, 23:13

Daca citeai mesajul mai atenta vedeai ca am specificat asta:D
Recomandarea mea deja este la sectiunea destinata acestei cerinte, dar la " Medici in Galati?"
Am facut un topic nou sa fie sigur :tease:


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori