Ingrijirea raselor cu parul lung

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Moniq
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 78
Membru din: 27 Noi 2007, 23:00
Localitate: Iasi
Contact:

Ingrijirea raselor cu parul lung

Mesajde Moniq » 05 Ian 2011, 22:36

Scrofitele mele apartin raselor cu paru lung, si anume: Moatza este de rasa Angora si Ida este de rasa Sheltie. Toate bune si frumoase, pana vine vorba de igiena, sau mai bine spus toaleta porcutelor, mai ales la fundulet. De sarbatori am fost plecata din tara 2 saptamani, si le-am lasat in grija mamei, care le-a facut curat periodic asa cum le faceam si eu ( adica spalat cusca, dezinfectat, schimbat rumegusul) cu o singura exceptie, adica nu le-a controlat si la fundulet. Si fetele mele, nu sunt tocmai niste ladies, adica fac pipi pe ele si isi uda blanita.... Si cand am venit din concediu erau super murdarele :surprised: :wasntme: Blanita era facuta ghemotoace, amestecata cu rumegus, ghemotoacele intarite.. ce mai, ca niste adevarate scrofite. Am incercat sa le tund blanita; la Ida a mers repede pentru ca ea a stat mai cumintica. Dar cu Moatza m-am chinuit vreo ora pentru ca incepuse sa topaie la mine in brate, sarea, isi arunca piciorusele, se invartea, nu a stat locului o clipa. am fost nevoita sa o si spal un pic la fundulet, si apoi am uscat-o....
Asa fac toti porcusorii din aceste rase , mai ales rasa Angora, sau sunt fetele mele mai needucate? Porcusorii vostri tot asa fac? Voi cum reusiti sa ii mentineti curati.. in anumite zone ale corpului? :?: :wasntme:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Ingrijirea raselor cu parul lung

Mesajde maria » 06 Ian 2011, 08:18

eu am un texel muscacios pe care o tund la poponet si o spal, din aceleasi motive :D
oricum nu e bine sa stea cu fundul ud, pot raci
stiu ca ideal e ca blanita sa fie la nivelul labutelor
asta daca nu merg la expozitie si atunci trebuie sa fie cu blanita de lungime conforma rasei
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ingrijirea raselor cu parul lung

Mesajde cristisz » 06 Ian 2011, 12:04

poza cu copiii mei

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Ingrijirea raselor cu parul lung

Mesajde cosmina » 07 Ian 2011, 00:25

ooh e greu tare,, la astia pletosi, al meu e murdar, si nu se duce cu nimic, poate miroase mai frumos dupa baita, dar tot e putin galben. si tot asa ma chinui sa ii mai tund din ea..mai ales ca e f des si lung parul.il mai pieptan, el sare urla, zbiara..
ala mic, e asa pufos si mereu miroase f fresh.
cand il iau din cusca pe ala pletos trebuie sa ii scutur talasul de pe burta..mereu cand se ridica la gratii mai curge talas in fata custii, iar trebuie sa matur. dar chiar daca sta pe litiera tot e murdarel ca se baga cu fundul inapoi in colt si tot se murdareste :(

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ingrijirea raselor cu parul lung

Mesajde MaraC » 07 Ian 2011, 20:12

Hei, va zic eu o solutie sa nu i se mai prinda in par talas: treceti pe fleece !ce alta solutie in afara de taiere( a parului, nu a porcusorului) si de trecut pe fleece ?

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Ingrijirea raselor cu parul lung

Mesajde cosmina » 07 Ian 2011, 20:33

nu la toti place fleece_ul. sincer de cate ori pe zi schimbi paturica? sau tu ai numai un porc? lumea are treaba...si la cat de pisarcosi sunt unii porci.. pff ai mei beau 2 sticle mari pe zi, si acuma in anotimp rece. :shock:
la talas, schimb zilnic din colturi plus litiera,

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Ingrijirea raselor cu parul lung

Mesajde maria » 07 Ian 2011, 21:54

mara, nu mai fi atat de categorica in afirmatii
despre talas si flecee s-a discutat pe forum, s-au prezentat avantajele si dezavantajele fiecaruia
din cate stiu putini folosesc flecee
eu am rezistat o saptamana cu flecee si m-am intors la talas
de altfel si dr ionescu tot talas recomanda
cat despre taierea parului e necesara pt ca fac pipi si stau uzi la fund sau se prind bobite de blana
mi-au trecut prin mana destui porcuti si stiu ce spun
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ingrijirea raselor cu parul lung

Mesajde MaraC » 07 Ian 2011, 22:01

Si asta e adevarat...

Dar ce vreau sa zic este ca, cum a confirmat si Lili si acum confirm si eu, apica trece prin fleece, la suprafata ramane uscat si astfel funduletul porcilor ramane uscat !

Eu il am pe Alvin, ce are parul lung, dupa cum se vede si din poze. De cand sunt pe fleece atat Alvin cat si corb sun uscati la fundulet si nu au prins de blanita fan sau talas sau cacatei, lcru ce se intampla cu talas.

Dar, in orice caz, fiecare e cu parerea sa.

Eu il ingrijesc pe Alvin doar printr-o periere pe zi.

Avatar utilizator
crisa
Membru
Membru
Mesaje: 240
Membru din: 04 Noi 2009, 16:29
Localitate: BUCURESTI

Re: Ingrijirea raselor cu parul lung

Mesajde crisa » 08 Ian 2011, 00:52

aici cred ca mai depinde si cat de curatel e porcutul.De exemplu Emil mi-a spus ca tatal lui Pirat e foarte curat.Niciodata nu se murdareste pe blanita si credeti-ma ca o are destul de lunga.(cei care il stiu pe Oscar)In schimb Pirat e problema mare cu funduletul lui ,cu ghemotoacele in blanita si cu pipilica in blanita.Are grija sa stea numai acolo unde face pipi si bobite...
Cum pun sfecla rosie pe farfurie el este in farfurie sus in mot.Asta vara era la fel cu feliutele de pepene rosu.El este ca si gaina.Mot in frunte.Va inchipuiti cum are blanita pe burtica si la fundulet...
Tocmai buna de curatat :lol:

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ingrijirea raselor cu parul lung

Mesajde true_fan_66 » 09 Ian 2011, 17:54

la mine sunt toate bune cu miley....i se mai incurca lui niste talas prin blanita, dar nu mult. insa la caro e jale...are mereu noduri in blana de la talas, intarite, si din cauza asta trebuie sa stau mereu sa i le tund :( cred ca e si din cauza ca e calarit de porcii aia doi neastamparati :thinking:

monstruleti pe rolee
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 12 Iun 2011, 19:05
Localitate: bucuresti

Re: Ingrijirea raselor cu parul lung

Mesajde monstruleti pe rolee » 12 Iun 2011, 19:17

eu am un sheltie si un merino . bijou [ sheltiul] e mai greu de ingrijit , daca nul controlez la fundulet in fiecare zii se umple de caca si face pipi pe blanita ... trebuie sal tund mereu la fundulet ca altfel face calci... si ii pieptan in fiecare zii . daca vrei sa vorbim despre porcusori poti sami dai add: adiiixconstantin . ca si eu as vrea sa am cu cine sa vb despre purcelusii mei :D.

cartea junglei
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 28 Mai 2011, 15:45
Localitate: cluj napoca

Re: Ingrijirea raselor cu parul lung

Mesajde cartea junglei » 24 Iun 2011, 12:37

Nu stiu daca postez la topicul potrivit dar sper sa ma puteti ajuta.
Fata de acum 3 saptamani cand am adus porcoverniile acasa, am observat ieri ca blanita lor arata altfel. Parca firul e mai scurt , nu pare sa fie ros....atasez 2 poze, sper sa se vada ce doream sa spun.

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Ingrijirea raselor cu parul lung

Mesajde Lili » 24 Iun 2011, 15:25

Eu cred ca unul din ei e frizer:) Mie mi se pare rontzait parul, nu?
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

cartea junglei
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 28 Mai 2011, 15:45
Localitate: cluj napoca

Re: Ingrijirea raselor cu parul lung

Mesajde cartea junglei » 24 Iun 2011, 16:10

Nu am reusit sa-mi dau seama si din pacate nu sunt acasa sa pot sa-i urmaresc:(
E foarte probabil sa fie asa.....dar ce-i de facut?

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Ingrijirea raselor cu parul lung

Mesajde irena » 24 Iun 2011, 21:01

accesorii cat mai multe, varietate mare in cusca. schimba mereu accesorile intre ele, sau schimba-le macar pozitia in cusca. sa aiba fan in permanenta. e posibil ca unul sa roada parul celuilalt de plictiseala. prin accesorii diversificate, punandu-le mereu ceva nou in cusca (de exemplu le pui un tunel, iar cand le faci curatenie il scoti si le pui altceva. dupa o vreme poti sa pui din nou tunelul) le starnesti instinctul de a cerceta si le iei gandul de la frezat celalalt porcut.


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori