Cum sa-l invat sa bea apa?

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: cum s-a il invat sa bea apa?

Mesajde true_fan_66 » 07 Noi 2010, 23:59

Poate fac asta sa se dea si ele mari. Spre exemplu, cand unul din porcutzii mei bea apa si celalalt vrea sa o faca pe seful, se baga peste el la adapatoare si il da la o parte, chiar daca nu ii este sete si nu are chef sa bea cu adevarat apa. Mai degraba face asa in ciuda, sa-i arate celuilalt ca el e seful. Sau poate au ele impresia ca in adapatoarea aia e o apa mai buna :lol:

Avatar utilizator
_Laurentiu_
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 27 Ian 2011, 19:52
Localitate: Bucuresti

Porcusorul meu nu bea niciodata apa

Mesajde _Laurentiu_ » 27 Ian 2011, 20:10

Salut, sunt membru nou si am si eu o problema :D .
Am un porcusor de guineea de vreo 2 ani, dar nu l-am vazut niciodata sa bea apa... este cumva o problema? M-am uitat si pe site dar nu prea am gasit.
Deci, este cumva o problema daca nu bea apa? De fiecare data cand ii dau de mancare o spal bine sub jet de apa.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusorul meu nu bea niciodata apa

Mesajde Gemon » 27 Ian 2011, 20:13

Bine ai venit!

Necesarul de lichide si apa de baut http://www.gemon.ro/mit2.htm#apa
Cum sa il invat sa bea apa? viewtopic.php?f=3&t=249

Avatar utilizator
Marius1986
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 335
Membru din: 17 Noi 2010, 10:00
Localitate: Braila
Contact:

Re: Cum sa-l invat sa bea apa?

Mesajde Marius1986 » 10 Iun 2011, 20:54

Eu nu reusesc deloc sa-l fac sa bea apa, daca am degetele umede ma linge ii place, ii dau cu adapatoare la botic neam, mi se pare cam "tont" :sleeping: :worried: , misc si biluta aia sa faca zgomot, exact la 2cm de boticul lui si isi da seama ca se umezeste degetu ma linge dar boticu sa incerce sa bea nu pune pe ea, o sa pun zilele astea un filmulet prin care incerc sa va arat cum ma chinui sa il invat sa bea apa. ~X(
Si are deja 8 luni.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Cum sa-l invat sa bea apa?

Mesajde irena » 10 Iun 2011, 21:04

s-a mai scris pe forum:

e posibil ca apa sa si-o ia din legume (castraveti, ardei, rosii), asa ca bea mult prea putina apa, cand nu il vezi. lasa-i fan mereu, daca papa fan i se face sete si va bea. il mai poti pacali si anume sa ii ungi adapatoarea cu putin castravete. asa il va tenta sa "guste". da-i 2-3 mese pe zi iar in rest lasa-i fan. ii face bine la dintisori, are vitaminele de care are nevoie si va bea si apa. ai mei din start au baut, nu a trebuit sa ma chinui deloc cu ei.

Avatar utilizator
Marius1986
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 335
Membru din: 17 Noi 2010, 10:00
Localitate: Braila
Contact:

Re: Cum sa-l invat sa bea apa?

Mesajde Marius1986 » 10 Iun 2011, 21:07

Ii dau ziua, castravete, marar sau patrunjel, ardei gras galben, salata, bine alternand, seara dau radacinoasa cu morcov, sa aiba ce rontai pana dimineata, plus fan care nu lipseste, bine astea cu 3 mese pe zi, noi cam sarim :D

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Cum sa-l invat sa bea apa?

Mesajde irena » 10 Iun 2011, 21:33

ideea e sa fie cat mai variat meniul si macar de 2 ori pe zi. incearca sa ungi picuratoarea cu castravete, poate il pacalesti si va bea apa.

Avatar utilizator
Marius1986
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 335
Membru din: 17 Noi 2010, 10:00
Localitate: Braila
Contact:

Re: Cum sa-l invat sa bea apa?

Mesajde Marius1986 » 10 Iun 2011, 21:35

Promit ca incerc.

Avatar utilizator
Marius1986
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 335
Membru din: 17 Noi 2010, 10:00
Localitate: Braila
Contact:

Re: Cum sa-l invat sa bea apa?

Mesajde Marius1986 » 11 Iun 2011, 16:06

Nu vrea sub nici o forma, am dat cu putin castravete pe adapatoare aia, pe partea metalica si bila, ba chiar am bagat putin si in cioc acolo, baga boticu ia bucata de castravete si o mai miroase de cateva ori si gata, ma mai bate gandu sa incerc sa strivesc putin castravete in putina apa ....?

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Cum sa-l invat sa bea apa?

Mesajde anisoara » 11 Iun 2011, 17:22

Nu cred ca ideea de a pune castravete in apa este buna.Ce ar iesi acolo?!
Eu am 2 fete, una bea apa de la inceput iar cealalta doar cand si cand si doar din adapotoarea cu care s- a obisnuit ( ca sa zic asa - prima ei adapatoare pe care o am din decembrie cand de fapt am luat-o si pe Maya). Pe Maya am luat-o la 6 luni, nu stiu unde a trait pana atunci (am luat-o sin petshop) si nu stiu daca a fost obisnuita cu apa. Asa cum am spus, Bella bea apa muuuuuuulta. Pe ea am luat-o cand avea 0 luna , din alt petshop si ea a fost invatata de mica sa bea apa.
Cu maya ma chinui si eu, am apicat si metoda castravetelui (sa ung teava adapatoarei) dar fara succes. Logic ar fi sa bea si ea apa cand o vede pe Bella (asa cum se intampla si cu mancarea - principiul "daca ea mananca eu de ce nu?") dar nu se intampla asa. Am zapacit-o pe biata Maya si cu seringa - sa fiu sigura ca bea apa!
Acum, ce sa mai zic?!Daca -i este sete va bea, ca nu va sta asa!
Am observat ca cele doua fete au mod diferit de a bea apa si am ajuns la concluzia ca Maya nici nu stie exact cum se face!
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Cum sa-l invat sa bea apa?

Mesajde irena » 12 Iun 2011, 16:32

de ce sa ii dai apa cu seringa? ea stie foarte bine cand ii e sete :) daca nu bea, inseamna ca alimentatia care o primeste contine apa (poate ii dai castravete sau rosie mai multa). nu cred ca rabda de sete, si sunt si animale curioase, astfel incat stiu ce e cu adapatoarea si ca e apa in ea. marius, la tine cu putin noroc jerry (parca asa il cheama, nu?) va invata de la fratior sa bea apa.

Avatar utilizator
Marius1986
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 335
Membru din: 17 Noi 2010, 10:00
Localitate: Braila
Contact:

Re: Cum sa-l invat sa bea apa?

Mesajde Marius1986 » 13 Iun 2011, 00:34

Da asa il cheama dar numai asa nu il strig, rontaila, papaciocu, nebunel, sa speram ca cel mic il va invata :lol: :clapping:

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Cum sa-l invat sa bea apa?

Mesajde irena » 13 Iun 2011, 13:30

pai daca iei inkas, are de la cine sa invete :) oricum, dupa cum ziceam, nu cred ca sta el sa moara de sete. poate ca bea, insa cum isi ia apa si din legume, bea mai putin din adapatoare. atat de putin incat tu nu observi diferenta.

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Cum sa-l invat sa bea apa?

Mesajde crisa24 » 16 Aug 2011, 16:27

am o sugestie, nu stiu daca are o logica, ceva in spate , dar adapatorile de culoare rosie, fac porcii sa bea multa apa :shock:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Marius1986
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 335
Membru din: 17 Noi 2010, 10:00
Localitate: Braila
Contact:

Re: Cum sa-l invat sa bea apa?

Mesajde Marius1986 » 21 Aug 2011, 12:23

Degeaba m-am chinuit eu 8 luni de zile cu el sa il invat sa bea apa. Cand a aparut Narcis Inkasul bataie pe adapatoare nu altceva, care bea mai mult. Am una mai mica cred ca de 100-150ml si una de 300ml parca, din cea mare nu beau deloc, numai din cea mica, o sa mai iau una mica si zic eu ca i-am impacat. Concluzia nu stresati porcimea, cand apare un partener fie fata fie baiat, sigur va invata si celalalt sa bea apa. Eu mi-s STAN PATITU.


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori