Cum sa-l invat sa bea apa?

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 26 Mai 2009, 21:37

sfatul e unul singur
lasa-l in pace o perioada
el trebuie sa se obisnuiasca cu voi, cu zgomotele casei, cu mirosurile
amenajeaza-i un spatiu in care se poate ascunde si unde sa se simta in siguranta
apoi, poti sa ii aduci un prieten cu care sa invete sa bea apa, de care sa se lipeasca si sa doarma, cu care sa discute
voi oricat v-ati chinui nu puteti sa vorbiti guineza si nu aveti de unde sa stiti ce nevoi au porcutii
asteptam poze cu baiatul si nu in ultimul rand, bine ati venit

ddeutza
Nou venit
Nou venit

hranire

Mesajde ddeutza » 26 Mai 2009, 21:41

multumesc pentru sfat!dar mai am o intrebare:daca nu o sa aiba un prieten o sa invete vreodata sa bea apa?aaaaa si daca ii dau ca jucarie o coala de hartie?il afecteaza cu cva?eu nu pot sa mai iau inca unul... :?:

veronica
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde veronica » 26 Mai 2009, 21:47

in primul si in primul rand atunci cand postezi dai new post si nu new topic :!:
te invit sa citesti paginile de ingrijire, hranire, comportament de pe www.gemon.ro caci oricate intrebari ai pune si oricat de mult ti-am raspunde noi nu valoreaza atat de mult ca propria informare
daca ai intrebari la care nu gasesti raspuns pe site noi suntem pe forum alaturi de tine
:friends: shrekut si runty

daizzy13
Membru Suporter
Membru Suporter

Mesajde daizzy13 » 02 Iun 2009, 11:08

Daca tot aici topincul are titlul ''cum sa'l invat sa bea apa'' hai sa va spun un lucru:
Eu cand am avut'o pe Milly pe care am primit'o de la cineva tot acel cineva mi'a spus cu ce s'o hranesc. Mi'a spus ca mananca aproape acelasi lucru ca iepurele [morcov, castravete, porcumb, iarba] dar sa nu ii dau apa pentru ca MOARE! Mi'a spus ca nu ii dau apa ca la hamsteri sau iepuri pentru ca daca bea o sa moara iar apa si'o iau din alimente ca marul, castravetele etc. Eu lui Milly nu i'am dat niciodata apa din cauza asta. Inainte sa moara cu vreun anisor am auzit de la alti stapani ca la porcusori apa trebuie sa fie in permanenta in cusca si nu ca la caini intr;un bol ci intr'o adaptoare.
Eu cand am auzit am zis ''nu..nu'i adevarat! nu i'am dat niciodata apa lui Milly pt ca moare''
Si am tinut'o pe a mea :( ...
Cand i'am luat pe astia micii tot asa..nu le dadeam apa din cauza ca nu stiam acest lucru si ...am itnrat pe net si am cautat mai multe informatii despre porcusori si am citit tot site'ul gemon ca mi se parea cel mai util. Si am vazut ca trebuie sa le dam apa.
Eu stiu ca am procedat grestit din cauza la acea persoana care m'a informat gresit..dar totusi au trecut veri calduroase peste ea si nu a avut nevoie de apa si in plus nici nu stiam ca are nevoie.. :oops:
As vrea sa schimb acest lucru...si vreau sa le ofer porcusorilor mei tot ce au nevoie..in limita celor disponibilie incepand cu hranirea..si de acum o sa le dau fan ca nici de acela nu le'am dat..si o sa le dau si apa dar desigur cand o sa fac rost de adaptoare pt ca e greu sa locuiesti intr;'un oras unde nu ai niciun magazin de animale unde sa le cumperi ce au ele nevoie.. :( :(
☺♥✿♥☺ C★ufy ღ P★xy ღ M★cky ☺♥✿♥☺

babyboom
Membru
Membru

Mesajde babyboom » 02 Iun 2009, 11:36

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde ozzie&spy » 02 Iun 2009, 11:40

MadalinaImagine

olimpia.craciun
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde olimpia.craciun » 02 Iun 2009, 12:05

Oly, Puffy, Tuppy si Chicken
aaaaa, si tati Petrut

deedee
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde deedee » 02 Iun 2009, 13:37

Offfff :shock:

LovePets
Initiat
Initiat

Mesajde LovePets » 02 Iun 2009, 14:48

Toate fiintele din luema asta au nevoie de apa, indiferent ca sunt animale, plante..
Fara apa niciun organism nu traieste. Fiecare celula a noastra este compuse din apa! Sa nu mai virbim ca stomacul, ficatul si rinichii au nevoie si ele de apa pentru a functiona bine!
Daca porcusorii beau apa (si orice alta vietate), pot sa traiasca mai mult, apa practic le prelungeste viata. Si noi, oamenii avem nevoie de apa, auzim asta la televizor, la medic, peste tot!
Deci... apa la porcusori!

daizzy13
Membru Suporter
Membru Suporter

Mesajde daizzy13 » 03 Iun 2009, 10:46

Stiu stiu...aveti de ce sa ma mustrati dar eu stiu ca porcusorilor mei nu le'am oferit tot ce le este esential si de aceea m'am inscris aici ca sa numia gresesc si in alimentatia acestor porcusori.
De adaptoare am fost si in piata mare si in piata mica acolo unde mi'ai spus tu si in piata mica nu are decat: o rotita pt hamsteri, mingiute pt pisicute din cauciuc, oase pt catei din cauciuc. Am intrebat daca aduce adaptoare pt porcuti si a zis ca nu aduce accesorii prea multe si de obicei daca aduce aduce pt caini/pisici. Am mai intrebat vanzatoarea daca aduce adaptoare pt hamsteri macar..si si acelea sunt bune si mi'a zis ca nu stie sigur daca va aduce..nu garanteaza si a zis sa mai trec pe acolo. Am mai trecut dar tot timpul spune ca nu a adus. La fel si despre suport pt fan.
Am trecut ieri pe acolo si mi'a zis ca nu a adus..deci de cat timp am fost eu intr'una si pana acum nu a adus rezulta ca nu cred ca va aduce vreodata.
Si in Piata mare a fost de curand cineva si l'am rugat sa intrebe de adaptoare [poate sa fei si de hamsteri] si de suport pt fan si i'a spus sa mai astepte ca si acolo nu stie sigur dac aaduce. :cry:
Eu ce sa fac daca nu gasesc nicaieri :( eu tot 'am sa ma las si am sa mai incerc.
Eu le'am mai pus un vas mai greu care sa nu cada cu apa dar nu bea..ba din potriva se balacesc in el si il varsa pe talas si nu le'am mai pus. Am incercat de vreo 3-4 ori si nu vreau sa bea.
Mai am o singura varianta: matusa mea se duce o data pe luna cateodata la 2 luni in Carefour in Constanta si o sa vorbesc cu ea sa treaa si pe la raionul de animale si acolo SIGUR o sa gaseasca adaptoare si suport pt fan daca nu gasesc aici. Sper din tot sufletul sa gasesc!!!

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde ozzie&spy » 03 Iun 2009, 10:58

Ma bucur ca ai inteles si iei masuri, insa nu trebuie neaparat sa gasesti adapatoare clasica sau suport pt fan. Fanul poti sa il pui intr-un colt de cusca, poti face niste legaturi sau prinde cu o clama ca sa nu se imprastie tot. Cred ca tatal tau iti poate face dintr-o sarma o improvizatie... La fel si cu apa, ma gandesc ca ai putea lua o seringa mai mare, pe care sa le-o dai pe la botic tu, sa lasi sa curga apa si ei sa linga capatul (nu ca la medicamente, nu le bagi intre dinti). Ma gandesc ca ar fi un sistem asemanator cu adapatoarea, doar ca va trebui sa le dai tu din cand in cand, nu sa le-o lasi in cusca pt ca va curge tot... E o idee, mai improvizeaza si tu...
MadalinaImagine

Alexandros
Initiat
Initiat

Mesajde Alexandros » 03 Iun 2009, 11:01

La mine lumea inca ocoleste bolul cu apa si adapatoarea.
Black metal Guinea pigs.

daizzy13
Membru Suporter
Membru Suporter

Mesajde daizzy13 » 03 Iun 2009, 11:02

In legatura cu fanul: Am facut rost de niste lucerna este buna s'o pun la uscat?
Mi'a adus acum 2 zile cineva un brat de lucerna proastapa si le'am dat sa pape din ea si mananca. Ma gandeam ca as putea s'o pun la uscat ca sa fac rost de ceva fan pt moment. Este bine?
Si cu adaptoarea.. vreau sa fac rost cat mai repede de una..dar pana atunci as putea incerca cu seringa.. :up2: sa vad ce pot face :tease:

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 03 Iun 2009, 11:04

lucerna trebuie dat putin
are mai mult calciu si poate provoca probl la rinichi

daizzy13
Membru Suporter
Membru Suporter

Mesajde daizzy13 » 03 Iun 2009, 11:14

ok :up2: