Cum sa-l invat sa bea apa?

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

deedee
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1289
Membru din: 14 Oct 2008, 14:40
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde deedee » 02 Noi 2008, 00:07

porcutele mele au aproape o luna si cand le dau cu adapatoarea isi intorc capul...de fiecre date...nustiu ce sa fac...ma puteti ajuta :?: :?: :?:

Avatar utilizator
raluca
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 878
Membru din: 25 Iun 2008, 23:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde raluca » 02 Noi 2008, 13:17

dureaza ceva timp pana invata...
pe gemon.ro sunt o multime de sfaturi folositoare.
poti sa le duci gurita la adapatoare, sau sa ungi ciuocul adapatori (care trebuie sa fie din metal, nu din sticla :!:) cu o bucatica de castravete sau alt aliment pe care il consuma cu placere. restul pe site.
succes!
▀▄♥☺ღ✿♥╚мy ԼϊեեԼε αиĝεԼՖ╝♥✿ღ☺♥▀▄

deedee
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1289
Membru din: 14 Oct 2008, 14:40
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde deedee » 02 Noi 2008, 14:08

ms mult ... cred ca asta o sa ma ajute...
:heart: :heart: :heart: ...pana acum nu mi`am dat seama cat de dulci si cat de special sunt porcusori]

deedee
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1289
Membru din: 14 Oct 2008, 14:40
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde deedee » 02 Noi 2008, 15:48

raluca ms...porcutele mele beau apa acum....ms muuuult... :up2:

Avatar utilizator
raluca
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 878
Membru din: 25 Iun 2008, 23:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde raluca » 02 Noi 2008, 19:33

cu placere...:kiss:
▀▄♥☺ღ✿♥╚мy ԼϊեեԼε αиĝεԼՖ╝♥✿ღ☺♥▀▄


Avatar utilizator
madalina12
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 116
Membru din: 22 Feb 2009, 22:17
Localitate: Bucuresti

Mesajde madalina12 » 06 Mar 2009, 18:46


Avatar utilizator
ralucablonda
Membru
Membru
Mesaje: 167
Membru din: 21 Dec 2008, 01:28
Localitate: Baia Mare

Mesajde ralucablonda » 11 Mar 2009, 21:58

nici zuzu al meu(cel mic) nu bea apa deloc..in schimb cel mare bea destul de multa...o sa urmez si eu sfatul de mai sus cu castravetele...poate il fac si pe micutzu' meu sa bea apa

Avatar utilizator
*YnnA*
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 209
Membru din: 15 Feb 2009, 19:27
Localitate: Timisoara

Mesajde *YnnA* » 11 Mar 2009, 22:16

Imagine

andreeafaur
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 28 Ian 2009, 17:42
Localitate: Bucuresti

Ingrijorata

Mesajde andreeafaur » 29 Mar 2009, 22:46

Sunt ingrijorata ca porcusorul mea nu a baut apa de la varsta de 3 luni...Mananca in schimb hrana verde. Consuma legume precum castraveti si rosii. Este important sa bea apa? Si daca da cum sa-l determin sa bea...[/b]

Avatar utilizator
rodents'r'us
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 307
Membru din: 03 Mar 2009, 15:57
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesajde rodents'r'us » 29 Mar 2009, 22:55

Bine ai venit Andreea.
Daca nu bea e posibil sa nu aiba nevoie de mai multa apa decat isi ia din verdeturi. Castravetede de ex. are foarte multa apa in el.
In ce are apa? Are adapatoare sau un vas? Daca are adapatoare e posibil sa nu stie sa o foloseasca si il poti invata.
Oricum nu aici e locul potrivit pentru aceasta intrebare. Este un topic deja deschis aici:

si tot acolo gasesti informatii despre cum sa il inveti sa bea din adapatoare.
Bun venit in Romania, va rugam sa dati ceasul inapoi cu 100 de ani!

Avatar utilizator
Rontzy
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 29 Mar 2009, 01:53
Localitate: Romania

Mesajde Rontzy » 14 Apr 2009, 22:13

Eu unul nu stiu ce sa ma mai fac cu Rontzy....am incercat cu frumosul aproape tot ce scrie pe forum si site (mai putin cu seringa), am incercat si cu un alt porcusor sa il invete sa bea apa...(un porcusor care din 2 in 2 minute bea apa) si nimic....nu vrea sa bea din adapatoare si gata....e adevarat ii dau legume/fructe bogate in apa insa degeaba....apa in stare pura nu vrea...

ce as putea sa ii mai fac ca sa nu trebuiasca sa recurg la seringa :?: pentru ca l-as chinui, nu sta o clipa locului si mi-e ca s-ar zbate rau daca as incerca... :!:

deedee
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1289
Membru din: 14 Oct 2008, 14:40
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde deedee » 15 Apr 2009, 09:32

pei eu asa am inceput cu fetele
le`am pus adapatoarea la botic si am miscat putin de
ea ca sa curga cateva picaturi pe boturile "respectivelor"
incerci asa de mai multe ori pt ca lui daca ii e sete va cauta dupa
apa...daca nu inseamna ca nu are nevoie si nu trebuie sa
il fortezi..important e sa stie el de unde poate sa bea apa

Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde Alina82 » 15 Apr 2009, 19:28

Buna!

Pana sa descopar siteul gemon nici eu nu stiam cat de importanta e apa de baut si ii dadeam numai legume bogate in apa pe langa fan. Citind aici, l-am invatat pe Gigi sa bea apa singur. Prima data i-am dat cu seringa ( atentie! ia o seringa care are in capatul pistonului un cauciuc negru pentru ca astea aluneca mai lin si nu risti sa dai multa apa o data purcelului si sa il sperii ). L-am pus sprijinit pe mine si mai de voie mai de nevoie i-am picurat in gurita apa plata. Nu a ripostat fantastic. A doua oara nu l-am mai pus sprijinit si tinut de mine ci pur si simplu in pozitia lui normala am dus seriga la gurita si lingea picaturile de apa ce ieseau. Incet, incet a inceput sa vina singur la seringa pe care acum doar o bagam printre gratii. Apoi am pus varful seringii langa ciocul adapatorii si in loc sa apas pe seringa sa iasa apa apasam pe adapatoare si el lingea acum picaturile din adapatoare. Inca nu bea singur. Apoi doar il chemam la adapatoare de 2-3 ori pe zi si bea numai daca apasam eu sau macar tineam mana pe adapatoare, iar acum bea singur. Totul a durat cam o luna insa eu zic ca a meritat. Mentionez ca in acest timp am avut si un partener ( pe Miki ) care stia sa bea apa din adapatoare, dar Gigi nu e interesat sa invete de la el.

Mult succes si multa rabdare!

Alina

Avatar utilizator
Rontzy
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 29 Mar 2009, 01:53
Localitate: Romania

Mesajde Rontzy » 17 Apr 2009, 11:10


ddeutza
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 26 Mai 2009, 19:46
Localitate: BUCURESTI
Contact:

hranire

Mesajde ddeutza » 26 Mai 2009, 21:30

am un pui de porc de guineea care are doar 1 luna si l-am primit azi :D dra este o problema:nu stiu cum sa il fac sa bea apa!I-am luat un suport de la pet shop si nu vrea sa vea!I-am pus apa intr-un dop si iarasi nu vrea sa bea......am luat apa pe deget a i-am pus degetul la gura a mirosit si iarasi nu vrea sa bea...nu stiu ce sa mia fac!Va rog da-ti-mi un sfat cart mai repede.Va multumesc! :D


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori