Cum sa-l invat sa bea apa?

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Hanelore
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Noi 2012, 18:37
Localitate: Suedia

Re: Cum sa-l invat sa bea apa?

Mesajde Hanelore » 04 Dec 2012, 16:32

Buna cam, cu aceeasi problema ma confrunt si eu eu pe porcutii mei nu ii vad sa bea apa canf i-am cumparat mai beau dar de cateva saptamani nimic poate isi iau destula apa din legume?nu stiu ce sa fac? ei sunt vioi ca alearga toata ziua cat mis acasa si ii las afara in tarc si au adapatoare si afara in tarc.. :?: :( .

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Cum sa-l invat sa bea apa?

Mesajde Allma » 05 Dec 2012, 01:55

Este gresita ideea ca isi iau destul din hrana, unii nu le dau apa niciodata crezand asta...Eu pe a mea am luat-o din petshop si nu stia sa bea din adapatoare, am invatat-o eu...O luam pe pat, si ii duceam ciocul de la adapatoare la botic. Curioasa, baga nasucul, cand a vazut ca vine apa s-a speriat :lol: Dar a invatat in cele din urma. AI tai nu ii vezi tu cand beau sau nu beau deloc? Simplu ar fi sa faci dimineata semn la adapatoare la nivelul apei de atunci si vezi seara daca si cu cat scade.
Old username: Andreea_Molly

Hanelore
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Noi 2012, 18:37
Localitate: Suedia

Re: Cum sa-l invat sa bea apa?

Mesajde Hanelore » 05 Dec 2012, 08:55

La inceput dupa ce i-am cumparat beau apa acuma nu ii vad si noci nu ii aud ca ei dau cu dintisorii in bila de la adapatoare le-am dat si cu adapatoarea la gurita dar nu le trebuie intorc capu....

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Cum sa-l invat sa bea apa?

Mesajde Allma » 05 Dec 2012, 10:28

Deci stiu sa bea :smile: Poate pur si simplu nu ii vezi tu
Old username: Andreea_Molly

Hanelore
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Noi 2012, 18:37
Localitate: Suedia

Re: Cum sa-l invat sa bea apa?

Mesajde Hanelore » 05 Dec 2012, 16:43

Da stiu sa bea dar eu cat timp sunt acasa nu vad sa bea si nici apa din adapatoare nu se consuma nu stiu ce sa spun ei sunt vioi si mananca nu am probleme doar ca nu beau apa...

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Cum sa-l invat sa bea apa?

Mesajde Allma » 05 Dec 2012, 19:38

Vara beau mai multa si iarna mai putina, e ceva normal. Eu iti zic sa faci semn maine cu o carioca sau un marker pe baza de apa, sau orice care se sterge sa vedem, nu au cum sa nu bea deloc..decat daca s-a intamplat ceva cum ar fi sa se blocheze biluta din cioc
Old username: Andreea_Molly

Hanelore
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Noi 2012, 18:37
Localitate: Suedia

Re: Cum sa-l invat sa bea apa?

Mesajde Hanelore » 05 Dec 2012, 20:16

o sa incerc sa fac semn...biluta nu ii blocata ca m-am uitat..am tot incercat sa le pun adapatoarea la gurita dar intorc capul nu le trebuie...

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cum sa-l invat sa bea apa?

Mesajde khaos » 06 Dec 2012, 17:45

Scuze, nu am citit intreaga conversatie, insa @Hanelore, ai incercat sa le dai pe biluta de la adapatoare cu ceva mancarica care le place lor, stiu eu, castravete sau sfecla sau ceva? Poate, atrasi de miros, dau cu nasul si se prind la figura. ;)
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Madda
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 28 Ian 2013, 17:42
Localitate: Calafat

De ce nu bea apa?

Mesajde Madda » 13 Feb 2013, 18:19

Buna,am si eu un porcusor de 2 luni si jumatate , i.am dat apa si nu bea deloc,apa o schimb in fiecare zi. Din ce cauza nu bea apa? :?:

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: De ce nu bea apa?

Mesajde khaos » 13 Feb 2013, 18:23

Cum ii dai apa? Are un biberon din acela cu biluta, special pentru apa?
E posibil sa nu fie obisnuit sa bea apa, incearca sa ii dai biberonul pe la botic, sau sa ii dai pe biluta aia cu niste mancarica de care ii place lui, poate niste castravete. Asa il atragi si poate se prinde care-i faza. ;)
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Madda
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 28 Ian 2013, 17:42
Localitate: Calafat

Re: De ce nu bea apa?

Mesajde Madda » 13 Feb 2013, 18:31

Da,are un biberon din acela cu biluta,o sa incerc sa-l atrag cu mancarica.Multumesc pentru sfat!

Avatar utilizator
Stef
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 155
Membru din: 19 Iun 2012, 00:34
Localitate: Cluj-Napoca

Re: De ce nu bea apa?

Mesajde Stef » 14 Feb 2013, 02:16

Poate nu stie sa foloseasca adapatoarea. Incearca sa i-o duci la botic si sa rotesti tu de biluta sa vada ca curge apa, o sa se prinda el pana la urma.
Are un fratior? Cel mai usor invata de la un alt porcusor, si chiar daca nici unu nu stie sa foloseasca adapatoarea fiind doi o sa se prinda mai repede care ii e scopul, o sa se stimuleze unul pe altul la cercetat.

Tudorpig
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 18 Mar 2013, 19:13
Localitate: Suceava

Re: Cum sa-l invat sa bea apa?

Mesajde Tudorpig » 08 Apr 2013, 22:26

Si eu am avut acceasi problema....nu vroia sa bea apa...... am pus niste fire de fan langa adapatoare si a dat cu nasul de biluta... si asa a invata sa bea apa....
sper ca ti-am fost de ajutor,, :lol:

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Cum sa-l invat sa bea apa?

Mesajde adelinatache » 09 Apr 2013, 08:02

ungeti ciuciurul cu castravete! :lol:
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
Roxa
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 19 Dec 2013, 12:00
Localitate: Galati
Contact:

Cum imi pacalesc porculinul sa bea lichide!

Mesajde Roxa » 30 Ian 2014, 14:33

Ma chinuiam sa-i dau doctoriile porculinului meu, pana intr-o zi cand a cazut prada " tentatiei" de bunatati rofl
In videoul de mai jos puteti sa vedeti cum procedez eu cand ii administrez lichide ( aici folosesc patrunjel, dar cel mai bine merge cu grau)
Nu prea am reusit sa-l pacalesc de tot; de obicei il tin pe burtica mea si il ademenesc la grau ( tin firele de grau pana cand incepe sa traga de ele si apoi imping incet incet pistonul seringii sa nu se innece). Atentie mare :!: nu mananca si bea in acelasi timp, doar cat simte el gustul de grau si incearca sa traga de fire, atunci intervin :up:
Ii administrez lichide in fiecare zi pentru ca nu bea apa singur oricat de mult am incercat sa-l conving ( el fiind operat cu ceva timp in urma de piatra la vezica, trebuie sa primeasca lichide zilnic pt. a putea preveni aparitia din nou a pietrelor, la sfatul medicului).


Ultima oară modificat 28 Feb 2014, 01:42 de către Roxa, modificat 1 dată în total.


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori