Mancarea speciala

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 22 Mai 2009, 12:45

Pe gemon se recomanda in special hrana uscata de la Versele-laga (Prestige) sau Vitakraft gama Emotion. Pot exista diferite adaosuri la celelate, coloranti si alte substante...
Prin urmare, Padovan nu am incercat nici eu, decat fan si nu am fost prea multumita...
ps: a nu se intelege eu personal, ci porcii mei...
MadalinaImagine

Avatar utilizator
Alexutza_nicegirl
Membru
Membru
Mesaje: 176
Membru din: 25 Mar 2009, 14:23
Localitate: Bucuresti

Mesajde Alexutza_nicegirl » 22 Mai 2009, 12:52

Daca ai cumparat totusi aceste seminte uita-te pe punga si spune ce contine ,trebuie sa scrie pe spate compozitia ei,iar apoi sa cauti firmele recomandate pe site...porcutii mei manaca cavia crispy si le place f mult:)
Ps Madalina tu ce fan folosesti, pentru ca la mine la pet shop se gaseste decat padovan...care este si el apreciat :lol:

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 22 Mai 2009, 13:06

Folosesc fan productie proprie,uscat pe balcon sub soarele bucurestean, din materie prima de la Mihaela Stan!
Am folosit din comert vitakraft, padovan si unul romanesc, fara nume, baietii le-au mancat pe toate, mie nu mi-a placut aspectul celui de la padovan...oricum, a fost doar o punga, demult, ramasesem in pana si altceva nu se gasea prin magazine...
MadalinaImagine

Avatar utilizator
Alexutza_nicegirl
Membru
Membru
Mesaje: 176
Membru din: 25 Mar 2009, 14:23
Localitate: Bucuresti

Mesajde Alexutza_nicegirl » 22 Mai 2009, 13:28

Am inteles esti un pic mai norocoasa :lol: eu ma multumesc cu cel de la padovan :P jumatate de an si jumatate fan de la tara...

Avatar utilizator
babyboom
Membru
Membru
Mesaje: 206
Membru din: 02 Noi 2008, 20:53
Localitate: Bucuresti

Mesajde babyboom » 31 Mai 2009, 22:33


Avatar utilizator
jaded2death
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 259
Membru din: 03 Iul 2008, 17:49
Localitate: Resita

Mesajde jaded2death » 31 Mai 2009, 22:51

de la padovan am avut eu seminte si nu le-au prea placut.
contin seminte de floarea soarelui nedecojite.
o data i-a ramas lui Monstrulet intre dinti si s-a cam speriat si de atunci nu s-a prea mai atins de ele.
eu foloseam cam de 6 luni, de la Gerty dar de cand mi-a zis Geda unde gasesc Vitakraft Emotion, le dau din alea (sincer seamana mult cu cele de la Gerty), le dau Beauty momentan.
Ioana, cei 7 ingerasi : Biluta, Piticul, Guralivul, Monstruletul, Grasanul, Bondocelul, Busu si dinamic duo : Zorro si Jacky ! :heart:

Avatar utilizator
Alexutza_nicegirl
Membru
Membru
Mesaje: 176
Membru din: 25 Mar 2009, 14:23
Localitate: Bucuresti

Mesajde Alexutza_nicegirl » 01 Iun 2009, 08:57

Cu multa placere :lol:

Avatar utilizator
olimpia.craciun
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 839
Membru din: 24 Apr 2008, 09:46
Localitate: Alexandria

Mesajde olimpia.craciun » 29 Iun 2009, 09:19

Le-am luat la maimute Cavia Crispy, dar niciunul nu mananca acele pelete cilindrice. Din ce sunt facute acele pelete? Lucerna? Patrujel?
Bebeii vostri le papa?
Oly, Puffy, Tuppy si Chicken
aaaaa, si tati Petrut

Avatar utilizator
chilli_pepper
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 497
Membru din: 03 Dec 2008, 17:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde chilli_pepper » 29 Iun 2009, 09:22

O gogoasa de 1004g si o placinta de 1022g. Sa tot papi! :lol:

Avatar utilizator
babyboom
Membru
Membru
Mesaje: 206
Membru din: 02 Noi 2008, 20:53
Localitate: Bucuresti

Mesajde babyboom » 29 Iun 2009, 12:32

Ai mei mai nou le mananca pe alea (de cand le dau de max 2 ori pe saptamana) dar imi lasa porumbul ala. Nici nu se ating de el.

Avatar utilizator
jaded2death
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 259
Membru din: 03 Iul 2008, 17:49
Localitate: Resita

Mesajde jaded2death » 29 Iun 2009, 13:43

Nici ai mei nu mananca porumbul...in rest rad tot :smile:
Ioana, cei 7 ingerasi : Biluta, Piticul, Guralivul, Monstruletul, Grasanul, Bondocelul, Busu si dinamic duo : Zorro si Jacky ! :heart:

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 29 Iun 2009, 16:46

Guita pe alea cilindrice le papa primele , apoi tipa putin langa cutie si daca vede ca nu ii mai dau se apuca de papat si restul de bobite .Porumbul nu ii place si nici cu boabele alea de grau (sau ce ce o fi) nu se prea impaca ,dar cand are ea pofta le papa si pe alea :nodding:

Avatar utilizator
yvette_michaela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 64
Membru din: 21 Apr 2009, 17:53
Localitate: Oradea / Timisoara

Mesajde yvette_michaela » 07 Iul 2009, 14:45

Am fost in zilele astea la real hypermarket din oradea... si..- nu stiu daca si in celelalte orase se gaseste - a aparut ceva mancare speciala pt porcusori.. cica.. Real quality.. am cautat pe net.. este ceva facut in germania.. pe pachet scrie "Meerschweinchen futter".. poate daca cineva stie germana ar putea sa citeasca ce scrie pe site..

eu pot sa va scriu ce e trecut tradus pe ambalaj :"hrana completa pt porcusori de guineea cu vitamina c si lucrena,fara adaos de zahar. O hrana delicioasa cu parfum de flori de camp.
Contine coacaze si cirese dar si adaosuri nutritive pentru mentinerea naturala a sanatatii.
ingrediente cereale derivate de origine vegetala, fructe, legume, seminte, patrunjel, minerale.
constituenti analitici: proteina bruta, uleiuri si grasimi brute, cenusa bruta.."


Asta e trecut pe o eticheta lipita pe ambalajul original.. dak ar fi ok produsul.. mi se pare o alternativa buna.. este doar 7 lei.. pe cand, in oradea, vitakraft emotion ajunge la 18 lei...

oricum.. inainte de a le da fetelor mele as vrea sa stiu parerea voastra.. caci eu nu am prea mare experienta in mancarurile "speciale" pt porcusori..

astept opinii.. pupilici:*

EDIT: am gasit ulterior si o poza pe google cu ambalajul.. e cam mica poza dar e singura care am gasit-o:D


Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 07 Iul 2009, 17:36

Imagine

Din pacate din ceea ce scrie pe site http://www.supermarktcheck.de/product/5 ... tter-power nu am putut sa aflu exact ceea ce contine.

Pare sa fie un produs al companiei REAL, nu stiu ce experienta au in hrana corespunzatoare porcusorilor.
Iar ca pret nu este (mult) mai ieftina ca Vitakraft EMOTION. Cutia este de 600 g.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 07 Iul 2009, 21:04

Faptul ca scrie ca e calitate Real, nu spune prea multe despre hrana.

Cand cumperi o hrana noua, bine e sa amesteci cu ceea ce a primit pana acum, pentru a nu trece brusc la una necunoscuta, si bine e sa mai alternezi, sa nu ii dai mereu aceeasi hrana, valabil mai ales la hrana necunoscuta/mai putin cunoscuta/nou aparuta. Ii dai in functie de varsta, stare, niciodata nu mult, pentru a fi stimulat sa consume si fan (pe langa verdeturi, iarba, legume, fructe).

Pretul atractiv nu inseamna neaparat un castig, sa gandesti in perspectiva, pretul ai putea sa il platesti mai tarziu, in functie de efectul pe care il are asupra sanatatii pe termen lung.


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori