Mancarea speciala

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Mancarea speciala

Mesajde Gemon » 23 Sep 2015, 13:57

Multumim pentru informatie. Am cautat pe net pentru a vedea ce forma are hrana, este sub forma de pelete, :up: deci este si asta un atu.


Continutul de cenusa bruta este de 6,5% fata de Cavia complete la care e de 7%, o diferenta la care merita sa se dea atentie la cei care au probleme renale. Vezi valoarea potrivita pentru porcusori la viewtopic.php?p=131191#p131191
Daca priviti in ansamblu (in general), sa aveti in vedere si continutul de proteine si cea de celuloza bruta, la Brit continutul de celuloza bruta este de 16%, la Cavia Complete de 20,0%. :!:
Sa dai o atentie mare si fanului, sa fie stimulat sa consume fan in proportii potrivite sanatatii, deoarece sistemul sau digestiv are nevoie de un .
Fişiere ataşate
brit-gp-complete.jpg

Jinx23
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 16
Membru din: 27 Aug 2015, 20:02
Localitate: Mihail Kogalniceanu

Re: Mancarea speciala

Mesajde Jinx23 » 23 Sep 2015, 20:09

Stiu asta, fanul este cel mai important.Sper ca v.am fost de folos cu informatia aceasta :D :lol: :clapping:

Jinx23
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 16
Membru din: 27 Aug 2015, 20:02
Localitate: Mihail Kogalniceanu

Re: Mancarea speciala

Mesajde Jinx23 » 23 Sep 2015, 20:25

Este cam greu de gasit o mancare in Romania care are putin calciu ,fara cereale si cu plante in palete,dar din fericire avem 2 ..sau 3.Am mai gasit o mancare pt porci:http://www.zooplus.ro/shop/animale_mici/hrana_animale_mici/hrana_porcusori/bunny/244581. mancarea se numeste Bunny, are plante in ingrediente si 0.6% calciu .Eu nu am luat.o deoarece nu se vinde (cred)la grame si parintii mei nu ma lasa sa cumpar atatea kg.Dar este o alternativa buna daca vreti o mancare de calitate. :D .Acum ,cum v.am zis folosesc mancarea Brit si fan Fieno-Hay de la padovan.Are fire lungi si toceste bine maselele, este de pajiste,este foarte bun. :clapping: :heart: :heart: :?: :handshake:

Renata24
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 12
Membru din: 08 Noi 2015, 21:49
Localitate: ORADEA

Dubii-mancarea speciala

Mesajde Renata24 » 09 Aug 2016, 17:34

Buna,le-am cumparat celor 2 porcusori ai mei mancare speciala vitakraft premium menu vital,mi se pare ca are prea multe seminte de ovaz.O pot folosi daca o amestec cu crispy de la versele laga in proportie de 1:1,sau mai bine o arunc ?Cand am cumparat-o nu stiam ca nu e buna doar varianta emotion.Va multumesc.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Dubii-mancarea speciala

Mesajde Gemon » 10 Aug 2016, 09:06

De la Vitakraft recomandam hrana speciala din gama Emotion, si anume Complete, Sensitive, Beauty, Long Hair etc., vezi http://www.vitakraft.com/en_INT/emotion.html
sau in albumul nostru https://goo.gl/photos/1xU9PUudro7Bqb8k6

Vitakraft Premium Menü Vital in general este compus din seminte in proportie de 54,5% si mai contine legume (sfecla in proportie de 2,6% si dovleac galben 1% sau in alte variante mazare), mere uscate in proportie de 1% si/sau lucerna, minerale, uleiuri si grasimi, extract de yucca ce diminueaza mirosul fecalelor.
Vezi care varianta ai, daca ai din cea imbunatatita pe care este mentionat ca nu contine coloranti, arome artificiale, conservanti, poti adauga o mica proportie pana se termina.

the_zzane06
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 02 Apr 2017, 00:51

cereale zilnice

Mesajde the_zzane06 » 27 Mai 2017, 02:15

Buna ziua. As vrea sa va intreb cata mancare uscata speciala pentru porcusori trebuie data zilnic. Am cumparat cele de mai jos:

https://animax.ro/hrana-rozatoare-meniu ... -1-kg.html
https://animax.ro/hrana-porcusori-guine ... i-1kg.html

Intelesesem de la un prieten ca trebuie sa aiba mereu in castron, ca fanul, dar incep sa cred ca e cam mult pt ei. Cata astfel de mancare trebuie sa primeasca pe zi?

Multumesc

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: cereale zilnice

Mesajde Gemon » 28 Mai 2017, 20:40

Se da in functie de varsta, vezi mesaje pe aceasta tema la viewtopic.php?p=87036#p87036
prima parte la acesxt mesaj viewtopic.php?p=117176#p117176
despre Menu Vital la viewtopic.php?p=133113#p133113
si viewtopic.php?p=130745#p130745

GiuliaMaria
Initiat
Initiat
Mesaje: 33
Membru din: 03 Feb 2018, 20:40
Localitate: Calafat

Hrana porcusorului meu

Mesajde GiuliaMaria » 07 Feb 2018, 17:49

Este ok mancarea pe care o primeste porcusorul meu ? Am nevoie de sfaturi ! Ii mai dau si inainte de masa cate 2-3 frunzulite de patrunjel. Mananca de 3 ori pe zi, mesele fiind diferite . Apa si fan are la discretie . Uitati poza mai jos :
Fişiere ataşate
mancare_porcusor.jpg

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Hrana porcusorului meu

Mesajde Gemon » 08 Feb 2018, 11:13

Cea mai potrivita este hrana speciala Cavia Complete, vezi partea despre hrana si fan la viewtopic.php?f=12&t=4431&p=130595#p130595
Mesele proaspete se dau conform celor scrise in acest viewtopic.php?f=3&t=2847 topic.

GiuliaMaria
Initiat
Initiat
Mesaje: 33
Membru din: 03 Feb 2018, 20:40
Localitate: Calafat

Re: Hrana porcusorului meu

Mesajde GiuliaMaria » 08 Feb 2018, 14:05

Acum ii dau porcusorului meu hrana speciala de la Versele-Laga Crispy Muesli cu EXTRA vitamin c . Am cautat de la Cavia Complete dar nu am gasit este buna si aceasta ?
Fişiere ataşate
Screen_Shot_2015-06-01_at_12_54_00_PM_large.png

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Hrana porcusorului meu

Mesajde Gemon » 09 Feb 2018, 17:20

CaviaComplete.jpg
CrispyMuesli.jpg
Este potrivita in ceea ce priveste continutul, comparand insa cu Cavia Complete cea Crispy e considerata o hrana de calitate medie, ceea ce se reflecta si in pret.
Vezi viewtopic.php?p=122755#p122755

Cavia Complete este hrana de calitate premium, atat in ceea ce priveste continutul, cat si forma.
Porcusorii au tendinta sa aleaga din hrana doar unele parti din continut, mai sus poti vedea ca hrana Crispy este un amestec ce contine diferite forme (pernute, rondele, pelete, seminte, fire de iarba uscate), ceea ce poate face posibila alegerea unor parti, incurajand comportamentul de hranire selectiva.
La hrana premium Cavia Complete nu doar continutul este superior fata de Crispy, fiecare pelete contine aceleasi nutrimente, este accesibila in forma de pelete all-in-one. Pe langa faptul ca nu aleg doar unele din componente, aceste pelete tocesc si dintii uniform, fiind la fel fiecare.

simon_ar
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 22
Membru din: 10 Ian 2018, 17:02
Localitate: Arad

Re: Mancarea speciala

Mesajde simon_ar » 09 Noi 2018, 13:04

Lulu primeste dimineata cate o mana de Cavia Complete de la Versele Laga. O zi primeste asta, o zi ii dau tot de la Versele Laga, Cavia Nature. El prefera prima varianta de mancare, la a doua mai face cateodata mofturi si alege ce-i place. :)
Ultima data cand am cumparat Cavia Complete am observat ca are un miros mai puternic. Termenul de valabilitate este bun, dar pana acum nu a mirosit asa. E normal??

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Mancarea speciala

Mesajde Gemon » 09 Noi 2018, 15:59

In asemenea cazuri bine e sa fie verificat ambalajul, sa nu fie deteriorat.


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori