Pieptanatul porcusorilor

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Pieptanatul porcusorilor

Mesajde Lili » 20 Noi 2010, 17:31

Aaaa, uite! Foarte fain. Dar cred ca prezinta dezavantajul de a se electriza fiind plastic...
Uf. Complicat.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pieptanatul porcusorilor

Mesajde ramona_inka » 20 Noi 2010, 20:14

Iata un topic ce va poate fi de mare folos. Piaptan de plastic noi nu folosim (nici nu recomandam) pentru ca electrizeaza.
Peria prezentata de Susp3ktA poate fi foarte buna pentru cu par scurt, drept, la cei cu par lung nu prea ajuta. Vad ca pieptanul are varfurile potejate. Nu e cam greu sa intre in blana? De asemenea noi evitam si periile gen tesala cu multi dinti subtiri de sarma pentru a nu rani pielea sau a rupe blana.

Acesta sunt tipuri de piepteni folositi de noi:
Imagine Imagine

In functie de tipul blanii si lungimea acesteia folosim dintii mai rari sau mai desi (intotdeauna alegem dinti lungi pentru a intra usor in blana).

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Pieptanatul porcusorilor

Mesajde Lili » 20 Noi 2010, 20:24

Ahaaa. Multam Ramona! Am citit dincolo. Deci asta cu peri desi pe care o am eu, in principiu se foloseste doar pentru descalcirea firelor incurcate (la varf). Dar pieptanatul propriu zis s-ar face cu cea cu dintii mai rari care intra printre firele de par. Concluzionez eu ca peria mea e complet inutila de ex. la Rontzy care are parul scurt si deci...nu se incurca. De aia si aveam senzatia ca e total nepotrivita.
Si mai am o intrebare. Cum ii pacaliti sa ii pieptanati pe burtica?
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pieptanatul porcusorilor

Mesajde cristisz » 20 Noi 2010, 20:26

Ii mituim cu ceva bun.
Pe urma ii lipim cu spatele de pieptul nostru si repede repede pana se dezmeticesc ii ferchezuim pe burti
poza cu copiii mei

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: Pieptanatul porcusorilor

Mesajde AndreeaC » 20 Noi 2010, 20:28

Eu stiam ca burtica e pentru pupat nu pentru pieptanat :speachless:
In alta ordine de idei , la Furnica e simplu ca sta pe spate pentru ca ii place . La Zarra e cu strigate asa ca ... Ii pieptanam cu mare tamtam :giggle:
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Pieptanatul porcusorilor

Mesajde Lili » 20 Noi 2010, 20:30

Pai de asta intrebam si eu. Kasper face un scandaloiiiiii!!
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
Susp3ktA
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 500
Membru din: 14 Dec 2007, 21:58
Localitate: Bucuresti

Re: Pieptanatul porcusorilor

Mesajde Susp3ktA » 20 Noi 2010, 21:21

Eu m-am desurcat bine cu pieptanul ala. Lyssa nu are parul asa lung si reusesc sa o pieptan bine. Am avut si unul de metal in genul celui prezentat de Lady, dar nu era bun. Exact cum spunea si ea, nu intra in blana. Aveam impresia ca pieptan pe deasupra. O sa iau si eu unul din metal cu dinti mai rari sa il inlocuiesc pe asta pt ca intr-adevar se electrizeaza.
ImagineImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pieptanatul porcusorilor

Mesajde true_fan_66 » 20 Noi 2010, 23:18

Miley nu ma lasa sa-l ating deloc pe burtica cu pieptanul si nu ma inteleg deloc cu el cand trebuie sa-i descurc blanitza in zona aia. Caro nu are probleme pe burtica si chiar daca ar avea ma lasa sa-l pieptan unde vreau eu, nu comenteaza. In schimb cu celalalt e teroare ca nu-i tace deloc guritza si ma si bate cu labutzele din fatza sa-l las in pace. :(

Avatar utilizator
Susp3ktA
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 500
Membru din: 14 Dec 2007, 21:58
Localitate: Bucuresti

Re: Pieptanatul porcusorilor

Mesajde Susp3ktA » 21 Noi 2010, 15:12

Pe burtica nicio sansa. Se lasa cu muscaturi si guitaturi mai ceva ca la Ignat. Asa ca pieptan si eu cum pot si ce pot...
ImagineImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Pieptanatul porcusorilor

Mesajde maria » 21 Noi 2010, 16:59

de cand am inceput sa o pieptan pe vasile nu mai pot sa o iau din cusca
fuge, tipa si se ascunde dupa lady, care incepe si ea sa tipe cand o dau la o parte sa o iau pe vasile
totul se termina cu mult talas imprastiat pe parchet
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pieptanatul porcusorilor

Mesajde ramona_inka » 21 Noi 2010, 23:16

Incercati urmatoarea varianta: luati una bucata porc galagios si asezati-l in sezut pe scaun. Tineti in gura una bucata fir de marar/patrunjel. Indreptati firul spre gura neostoita a galagiosului si cand acesta prinde firul incepeti si dati cu pieptanul pe burta. Se repeta pana la terminarea proviziei de verdeturi. Rezultatul? un porc satul. Cat de pieptanata va fi burta... nu se stie, dar cu siguranta veti fi de rasul privitorilor si va va trece supararea ca nu ati reusit sa pieptanati o burta paroasa :D

Avatar utilizator
Susp3ktA
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 500
Membru din: 14 Dec 2007, 21:58
Localitate: Bucuresti

Re: Pieptanatul porcusorilor

Mesajde Susp3ktA » 22 Noi 2010, 13:50

Si daca se poate sa facem poze si sa punem pe forum :lol: Siiiiiiguuurrr ar iesi niste poze de top :up:
Un nou concurs - pieptanatul porcilor pe burtica
ImagineImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
crisa
Membru
Membru
Mesaje: 240
Membru din: 04 Noi 2009, 16:29
Localitate: BUCURESTI

Re: Pieptanatul porcusorilor

Mesajde crisa » 23 Noi 2010, 00:42

Ramona asta cu firul de patrunjel nu am incercat la pieptanat :lol:
Este foarte buna ideea.Sa vad daca voi reusi sa il pacalesc pe Pirat.El este beleua mea mica si galagioasa care nu sta locului o clipa.Si mangaiatul/ciufulitul(dupa caz :lol: ) este cu forta.

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Pieptanatul porcusorilor

Mesajde Lili » 23 Noi 2010, 19:57

Am schimbat modelul de pieptan azi. Am luat unul din asta
Imagine insa cu coada albastru/galben.

Se cunoaste diferenta. Asta PIAPTANA, trece printre firele de blanita. Spre deosebire de celalalt care...mangaia:) Sunt super incantata. Am prestat cate 5-10 min la fiecare magaroi si ei au stat precum placintelele. Lu' Kasper i-am facut si bretonul :lol: Nu pare foarte incantat dupa cum arata in poza asta, nu? :lol:
Imagine
Uite in poza 2 se vede si pieptanul
Imagine
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pieptanatul porcusorilor

Mesajde true_fan_66 » 25 Noi 2010, 23:01

I-am pieptanat si eu pe ai mei mai bine si se pare ca a mers...li s-a aranjat blanitza mult mai frumos. Cred ca nu insistam eu prea mult cu pieptanul. Oricum insa....lui Miley tot ii sta ciuful ala de pe frunte ridicat, cred ca il are el cam scurt, pentru ca dupa cateva secunde dupa ce termin sa-l pieptan i se ridica ca un palmier si arata ca un porcutz motzat. Oricum e frumusel si asa. Cand o sa-i mai creasca o sa il aranjez mai bine pe o parte :lol:


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori