Plecare in vacanta, cu sau fara porcusori?

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

nceobotaru
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 22 Sep 2011, 22:31
Localitate: Galati / Franta

Plecam in deplasare.

Mesajde nceobotaru » 04 Dec 2011, 00:07

Salut! Sunt fericitul posesor al celor 3 muschetari , varianta porceasca a la Guineea :D
Problema e ca 2 sunt prieteni buni si ultimul venit e cam respins si luat la bataie .. Noi ii tinem separat , 2 in cusca, celalalt pe afara si zilnic le facem schimb de locuri.
Partea si mai proasta e ca urmeaza sa plecam in jur de o luna si nu stiu exact ce sa facem , putem lasa cusca cu cei doi la cineva in grija , dar cel de al 3 lea ramane singur si nu e bine ( daca se intelegeau ii dadeam pe toti in cusca , dar nu mi permit sa "obosesc" omul cu atatea operatii de facut).
O a doua varianta ar fi sa lasam cheia cuiva si sa vina o data pe saptamana sa i viziteze , sa le faca curat si sa le dea de mancare.
Mancarea nu ar fi o problema , pot incerca pe cat posibil sa le asigur tot , pentru toata perioada de timp , dar au mare nevoie si de atentie.

Cum credeti ca as putea proceda astfel incat sa nu se intample vreo tragedie?

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Plecam in deplasare.

Mesajde maria » 04 Dec 2011, 10:20

bine ar fi sa ii duci pe toti 3 la cineva
daca lasi cheia si vine un prieten sa le dea de mancare, nu are de unde sa stie ce se intampla cand nu e acasa
mie imi e greu cand pleaca niste prieteni si vecini si ma duc sa dau de manacare la porcusori
le fac curat, le pun legume si plec
dar daca unul se strica la burtica sau se bate cu celalalt si se raneste, sau...
daca i-as avea la mine ar fi mult mai simplu
si ar fi bine sa fie cineva care sa aiba habar de ceea ce le trebuie, sa stie ce sa observe
de curand am avut la mine un baietel
cand a venit i-am zis mamicii lui ca ii curge un ochisor, ea a zis ca e probabil de la frigul de afara
numai ca problema nu s-a rezolvat si a trebuit sa ii pun picaturi in ochisor
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

andrei91
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 14 Iun 2012, 13:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Plecam in deplasare.

Mesajde andrei91 » 14 Iun 2012, 13:54

Cel mai bine e sa-i lasi la cineva, care tu crezi ca va avea cea mai mare grija de ei.

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Plecam in deplasare.

Mesajde khaos » 14 Iun 2012, 14:30

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Plecam in deplasare.

Mesajde crisa24 » 14 Iun 2012, 14:31

este vechi mesajul :smile: !


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Plecam in deplasare.

Mesajde khaos » 14 Iun 2012, 14:33

Pfuuu n-am observat..... am vazut topicul nou in lista de necitite si am presupus ca este de actualitate, nu m-am uitat la data. Multumesc @andrei91! :nerdy:
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

AnaAna
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 08 Dec 2014, 02:53
Localitate: Bucuresti

AJUTOR!!

Mesajde AnaAna » 08 Dec 2014, 02:57

imi iau porcusor in ajunul craciunului iar pe 28 decembrie plec la munte. Ce sa fac ?
Ma intorc prin ianuarie si nu stiu ce pot sa fac cu el. Sa il iau cu mine? Daca da,cum?
Alte variante sunt binevenite!!!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: AJUTOR!!

Mesajde Gemon » 08 Dec 2014, 19:43

In cazul in care in familie sau in cercul de prieteni nu gasesti pe cineva care ar putea avea grija de el, ai doua posibilitati:

1. Scri un mesaj in sectiunea Gazduiri porcusori viewforum.php?f=27 unde mentionezi perioada in care vei fi plecata, si zona in care stai, in speranta ca se va oferi cineva din Bucuresti sa te ajute. Asta neaparat inainte de a aduce un ghemotoc (recomandam doi ghemotoci) in casa.

2. Daca nu ai posibilitatea sa il lasi (sa le lasi, deoarece nu e bine sa ti doar unul, ci doi de acelasi sex - in doi si adaptarea este mult mai rapida, unul avandu-l pe celalalt care ii confera siguranta) in griija unei persoane responsabile, si nici nu ai gasi pe cineva de incredere, cel mai bine e sa amani decizia de a aduce un animal de companie in casa pana dupa ce vei reveni acasa. Porcusorul are nevoie de temperatura constanta, ingrijire si hranire dupa nevoi, nu ar fi o idee buna sa il iei cu tine in vacanta. El este sensibil la variatiile de temperatura, la schimbarile aduse in dieta si la tot ce rastoarna cotidianul obisnuit. Toate acestea ar trai ca un stres imens, in perioada in care inca nici nu a avut suficient timp sa se obisnuiasca cu tine si zgomotele din casa ta, fiind din nou expus la prea multi stimuli necunoscuti.

Iti doresc sa gasesti cea mai buna varianta pentru tine si pentru el/ei.


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori