Verdeturi, legume, fructe - valori nutritive si calorice

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Verdeturi, legume, fructe - valori nutritive si calorice

Mesajde maria » 28 Feb 2013, 15:44

aha, deci si tu stii cum e! :lol:
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

laura_st
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 13 Feb 2013, 10:41
Localitate: Timisoara

Re: Verdeturi, legume, fructe - valori nutritive si calorice

Mesajde laura_st » 18 Mar 2013, 09:12

ai nostri au avut raie si i-am tratat usor dandu-le patrunjel frunze zilnic. superior vitaminei C sintetice. acum au dependenta de patrunjel. :D care e problema daca le dau o masa zilnica de patrunjel? ce se poate intampla? eu vad multe reguli stricte aici pe forum, insa in State (de ex) se cresc asa de lejer porcusorii...fara un manual complicat de utilizare :lol:
multumesc

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Verdeturi, legume, fructe - valori nutritive si calorice

Mesajde Gemon » 18 Mar 2013, 14:02

Frunza de patrunjel este o verdeata sanatoasa atunci cand se regaseste in meniu ca parte a dietei diversificate. Avand actiune terapeutica intensa se va da in cantitate moderata, in acest fel are numeroase beneficii asupra organismului: in Vitamina C, provitamina A, vitamina K etc., minerale, aminoacizi, antioxidanti etc., creste capacitatea de aparare a organismului, reduce inflamatia, este un antiseptic al sangelui si al cailor urinare, stimuleaza circulatia fluxului de sange la nivelul ficatului, imbunatateste digestia, are proprietati antialergice, determina eliminarea toxinelor din corp, merita si chiar este recomandata sa se introduca in meniu. Atentie insa la cantitate, printre altele si datorita cantitatii de ce in cantitati mari pot duce la diferite probleme de sanatate (efect iritant asupra rinichiului).

Oferindu-le zilnic/prea des frunza de patrunjel vor avea parte de o dieta unilaterala, monotona, in plus dauneaza sanatatii (detaliat poti citi aici viewtopic.php?p=185#p185 ), in cantitati mari sau repetate poate deveni toxica pentru ei.

laura_st
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 13 Feb 2013, 10:41
Localitate: Timisoara

Re: Verdeturi, legume, fructe - valori nutritive si calorice

Mesajde laura_st » 20 Mar 2013, 11:23

m-am pricopsit cu 2 porcusori mofturosi. am aplicat sfaturile voastre, am scos hrana si am repus-o la urmatoarea masa si tot nu se ating de nimic. am mai scris si in alta postare ca au sarit 3 mese (fara rost) si tot nu au mancat ce le-am pus.

mananca doar:
frunzaraie (iarba, papadie, salata verde, frunze ridichi, de gulie, de morcovi, sfantul patrunjel,etc)
ardei kapia si galben
castravete

CIUGULESC doar : - ceea ce nu se poate numi ''masa de..''
pastarnac
gulie
ridichie
mar

In rest nu vor nimic altceva, copiii ieri nu isi puteau face temele de tipetele lor, nu am cedat si nu le-am dat nimic la moft.weep weep toata ziua :sealed:
Ca voi ziceti ca nu-i bine numai frunze...mno ii gatui, ce le fac? :shock:

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Verdeturi, legume, fructe - valori nutritive si calorice

Mesajde khaos » 20 Mar 2013, 12:54

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

laura_st
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 13 Feb 2013, 10:41
Localitate: Timisoara

Re: Verdeturi, legume, fructe - valori nutritive si calorice

Mesajde laura_st » 22 Mar 2013, 11:16

am facut si-si, si cu aceeasi mancare (ca asa mi s-a recomandat aici) si cu alta fresh. nu vor si pace! cum sunt fani de orice frunzaraie incluzand frunze de patrunjel, m-am gandit ca le place si patrunjelul radacina, dar se indeparteaza de el parca ar fi otrava. si se tipa toata ziua aici, mai nou nu putem nici sa vorbim ca la auzul vocii se weep-uie! :sealed:
in concluzie, Domnul cu mila! mai usor a fost la diversificarea bebelusului, de fapt a fost f simplu.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Verdeturi, legume, fructe - valori nutritive si calorice

Mesajde Gemon » 22 Mar 2013, 13:44

Sunt inca mici si au nevoi energice crescute, deoarece trebuie sa acopere cheltuielile pentru metabolismul bazal (cantitatea minima de energie necesara mentinerii functiilor vitale in timpul odihnei - bataile inimii, respiratia, functionarea tutror organelor, activitatea glandelor, mentinerea unei temperaturi constante a corpului, mentinerea tonusului muscular), cele pentru nevoile de crestere (la aceasta varsta este mare!) si cele pentru termoreglare si activitatea fizica.

Au nevoie de o dieta echilibrata si diversificata, este bine sa primeasca mesele de fiecare data la aceleasi ore (pe cat posibil), deoarece cu aceasta strategie ai implementa ordine in viata lor, nesustinand/combatand astfel cersitul, si asigurand o buna digestie. Intre mese ei au la discretie fan si apa in adapatoare si pot consuma din acesta atat cat doresc. Pentru a stimula consumul de fan ce este foarte benefic pentru dintii care cresc incontinuu, pentru intestinele lor lungi si flora intestinala sanatoasa populata cu bacterii benefice ce au nevoie de o cantitate impresionanta de fibre/celuloza, pune in diferite locuri, chiar si pe post de bariera vizuala fan, peste accesorii, in suport improvizat cum este o bucata de tub PVC legat de marginea custii - vezi idei aici http://www.gemon.ro/galerie/fan-szena/index.html sau in suport pentru tacamuri, vezi http://www.tengerimalac.gemon.ro/index. ... 6#msg78861
Toate acestea le canalizeaza si atentia spre cercetare, ofera un mediu bogat in stimuluri unde energia in plus este consumata prin incurajarea comportamentului natural de cercetare-cautare (in salbaticie majoritatea timpului isi petrec cautand hrana).

Nu pune mereu in fata hrana/alimentele proaspete, ascunde in locuri mai greu accesibile - de ex. pune o scandura in cusca sa aiba etaj unde trebuie sa se urce (vezi exemple pentru etaj ), pune o bucata de pentru a le indemna sa caute si sub etaj, sau vezi aplicat la ai mei -, toate aceste le canalizeaza atentia si daca si primesc la ore regulate mesele, se dezobisnuiesc sa tipe dupa mancare, isi vor da seama ca stapana nu se mai poate teroriza (tipatul nu este urmat de recompensa din partea stapanei, nu are rost sa tipe, deoarece nu urmeaza nimic, nu va mai fi asociat cu "primesc papa" sau "primesc atentie", si cedeaza (reactia nu apare, stimulul se stinge, deoarece nu este intarit).

Creste si grau verde, ovaz verde in ladita, si daca ai ocazia sa culegi din locuri curate, au aparut deja rocoina, papadia, traista ciobanului, sunt o delicatese pentru ei. :iarba:

Incearca sa aplici aceste metode noi, si reamenajeaza periodic cusca, facand dupa anumite perioade mici schimbari, cum e mutarea accesoriilor, punerea altora, mai noi. Nu e nevoie de efort financiar pentru asta, exista o serie de resurse in casa ce pot fi folosite pentru accesorizare, vezi idei in galeria noastra, hamace, ascunzisuri etc.).

laura_st
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 13 Feb 2013, 10:41
Localitate: Timisoara

Re: Verdeturi, legume, fructe - valori nutritive si calorice

Mesajde laura_st » 24 Mar 2013, 10:32

multumesc pentru raspunsul foarte detaliat :!: am aplicat unele metode deja

tot nu m-am lamurit cum sta treaba cu varza, si pe siteuri straine si aici http://www.zooland.ro/Alimentatia_porcu ... -4486.html am gasit ca e ok sa se dea o masa de varza. in alte locuri scrie contrariul...
si nu am inteles ce inseamna ''palete'' atunci cand faceti referire la termenul cu pricina :?:

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Verdeturi, legume, fructe - valori nutritive si calorice

Mesajde crisa24 » 24 Mar 2013, 17:18

eu le dau rar varza si atunci putina, baloneaza ca si conopida, gulia, salata, castravetele, ardeiul, balonarea trebuie evitata, pana la eliminarea alimentelor care baloneaza sau le dai rar, o data pe luna si cantitate mica.
Pentru "pelete" citeste aici: viewtopic.php?f=3&t=244&p=126531&hilit=speciala#p126531 sunt 42 de pagini :D
http://www.gemon.ro/porcusor.pdf si aici alimente care baloneaza.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Verdeturi, legume, fructe - valori nutritive si calorice

Mesajde Gemon » 24 Mar 2013, 17:45

Varza se poate da in cantitati moderate, ocazional, dupa ce a fost introdus treptat (ceea ce inseamna ca prima data le dai putin, marind usor cantitatea), ar fi pacat sa nu primeasca, este un aliment remineralizant, pe langa minerale contine si oligoelemente: iod, cupru, mangan, sulf, fiind foarte bogata in vitamine, intensifica activitatea sistemului imunitar, are proprietati antitumorale, antiinflamatoare si antioxidante. Legume crucifere le dau in asa fel, incat sa primeasca la 2-3 zile departare una de alta, de ex. daca azi primesc varza la o masa, conopida sau broccoli le dau doar dupa trecerea a catorva zile, niciodata nu in acelasi zi, o strategie ce recomand tuturor.

Paleta/-e este o placa de lemn cum e cel al pictorului sau o piesa a unei masini cu rotor. Corect se scrie pelete, acestea se obtin printr-un proces de presare (peletizare) si pe forum poate sa fie referire la hrana speciala cum este de ex. Cavia Complete sau pelete de lucerna etc.
Imagine Imagine
Sub forma de pelete exista si diferite asternuturi, materiale naturale cum este aschia de lemn sau rumegusul se preseaza la presiune mare, vezi viewtopic.php?p=85229#p85229

Avatar utilizator
Alexandra-Mihaela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 137
Membru din: 23 Mai 2013, 16:10
Localitate: Bucurest/Militari

Porcusorul meu poate manca brocoli?

Mesajde Alexandra-Mihaela » 24 Mai 2013, 11:37

Am observat ca Mimi mananca brocoli. Nu ii dau foarte mult deoarece nu stiu daca are voie sau nu. Nu e schimbata de cand ii dau brocoli.
Mimi va ureaza ,,Uiiiii,uiiiii,ui,uiii!'' insemand : ,,Sanatate porcusorilor vostri!'' :)

ali
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 121
Membru din: 03 Mai 2011, 22:35
Localitate: bucuresti

Re: Porcusorul meu poate manca brocoli?

Mesajde ali » 24 Mai 2013, 11:41

Da, poate.
La inceput o cantitate mica, dar dupa ce se obisnuieste poate avea o masa intreaga doar cu brocoli.

Avatar utilizator
Alexandra-Mihaela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 137
Membru din: 23 Mai 2013, 16:10
Localitate: Bucurest/Militari

Re: Porcusorul meu poate manca brocoli?

Mesajde Alexandra-Mihaela » 24 Mai 2013, 11:45

Multumesc din tot sufletul! Eu il mai incalzesc un pic cand il scot din frigider. Daca ii dau legume sau fructe reci tuseste. Cam cat de calde sa fie legumele si fructele?
Mimi va ureaza ,,Uiiiii,uiiiii,ui,uiii!'' insemand : ,,Sanatate porcusorilor vostri!'' :)

ali
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 121
Membru din: 03 Mai 2011, 22:35
Localitate: bucuresti

Re: Porcusorul meu poate manca brocoli?

Mesajde ali » 24 Mai 2013, 13:56

Legumele si fructele trebuie scoase cam cu o ora, vara chiar cu o jumatate de ora inainte din frigider.
Este bine ca atunci cand le primeste porcutul sa fie la temperatura camerei.
Ele se incalzesc doar prin faptul ca le lasi afara din frigider sau le ti in mana (eventual), in nici un caz sa nu incerci sa le incalzesti prin alte metode pentru ca pot da deranj la stomac porcutului daca sunt prea calde!

Avatar utilizator
Alexandra-Mihaela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 137
Membru din: 23 Mai 2013, 16:10
Localitate: Bucurest/Militari

Re: Porcusorul meu poate manca brocoli?

Mesajde Alexandra-Mihaela » 24 Mai 2013, 13:58

Iti multumesc! :D
Mimi va ureaza ,,Uiiiii,uiiiii,ui,uiii!'' insemand : ,,Sanatate porcusorilor vostri!'' :)


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori