Gherute prea lungi

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
lupuelena2009
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 319
Membru din: 06 Oct 2010, 09:06
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Gherute maro

Mesajde lupuelena2009 » 20 Mar 2011, 09:06

si porcuta mea cea mica are gherutele maro,doar cateva degete,iar eu le tai doar un pic varful,nu trebuie sa intri foarte mult,doar atat cat sa nu se zgaraie sau sa nu ai intre in carne.sti ca daca nu le tai unghiutele au probleme caci cresc si le intra in carne,tocmai deaceea trebuiesc taiate,macar varful.succes !!ptr orice eventualitate ,inainte de a incepe taierea unghilor ia langa tine betadina si vata.bafta!!! :smile: :love:

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Gherute maro

Mesajde Lili » 20 Mar 2011, 10:37

Bine ai venit in clubul celor care transpira cand taie unghii de porc maro/negru. Te inarmezi cu calm, respiri adanc si tai. Mai putin decat la unghiutele unde vezi vena. Si cum a zis Elena, Betadina langa tine. Desi daca tai putin, doar varfu,l n-ar trebui sa fie cazul.
Exista solutia sa le pilesti. Daca te tin nervii. Si pe tine si pe porc.
Ultima oară modificat 20 Mar 2011, 15:33 de către Lili, modificat 1 dată în total.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Gherute maro

Mesajde irena » 20 Mar 2011, 15:00

sau daca nu te simti sigur pe tine, poti merge la un cabinet vet ;-)

Avatar utilizator
ialaalexa
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 546
Membru din: 08 Feb 2011, 17:15
Localitate: Resita

Re: Gherute maro

Mesajde ialaalexa » 20 Mar 2011, 17:22

Eu sunt sigura ca daca tai doar putin varful e suficient. Eu am o fetita care are toate unghiutele, cu exceptia a doua :lol: , maro si nu se vede deloc vena. Nu am avut niciodata probleme sa ii fi ciupit prea mult. Iti urez bafta. :winking:
Imagine

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Gherute maro

Mesajde irena » 20 Mar 2011, 20:22

si frankie are labutele inchise la culoare. la fel, ma orientez in asa fel incat sa tai doar putin din varfuri (norocul meu ca sta cuminte, cu ca frate-so :giggle: ).

Avatar utilizator
guineeapig
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 68
Membru din: 05 Ian 2011, 21:26
Localitate: baia mare

Re: Gherute maro

Mesajde guineeapig » 21 Mar 2011, 22:31

eu la tibi i le-am pilit odata...si eu ca mamica buna dupa aceea sa-l mangaii si sa-l madaresc si cand colo baiatul ma linge usor...musca usor...si dintr-o data ham!!mi-a curs sange :lol:
[color=#FF80FF]
WE LOVE ANIMALS!

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gherute maro

Mesajde cristisz » 21 Mar 2011, 23:09

poza cu copiii mei

madym
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 14 Aug 2010, 01:28
Localitate: Iasi

Copilul meu are o gaura in ureche! :(

Mesajde madym » 08 Feb 2013, 04:29

Porcusorul meu are o gaura in ureche,acum am observat,il luasem in pat sa ne tinem un pic companie si am vazut urechiusa.Mentionez ca n-are alti amici care sa-i fi facut acest semn.Nush ce sa zic,si-o fi facand piercing fara sa ma anunte.Voi ce ziceti? Ma gandeam ca si-o fi facut din greseala cu gherutele pt k eu nu i le tai,mi-e frica sa nu-l ranesc.

Abby11
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 86
Membru din: 26 Apr 2011, 23:30
Localitate: Bucuresti

Re: Copilul meu are o gaura in ureche! :(

Mesajde Abby11 » 08 Feb 2013, 09:20

Buna!

Ai scris ca porcusorul are "o gaura" in ureche. Avand in vedere ca pana acum nu ai observat, imi imaginez ca defapt e ceva mic.Nu stiu de unde ai porcusorul, dar este foarte probabil sa fi fost "capsat" de un fratior de pe vremea cand era in cuib.
Daca nu este rana deschisa, inseamna ca e o cicatrice.

Chiar daca iti este frica, trebuie sa te obisnuiesti sa ii tai gherutele! Nu numai ca se poate zgaria, dar ii vor creste anormal, daca sunt prea lungi se curbeaza, ceea ce il va deranja la mers si ii va rani labutele.

Numai bine!!

ciuci
Initiat
Initiat
Mesaje: 27
Membru din: 17 Feb 2012, 20:36
Localitate: bucuresti

Re: Copilul meu are o gaura in ureche! :(

Mesajde ciuci » 08 Feb 2013, 17:35

Asa este trebuie sa te obisnuiesti sa i tai ghearele porcutului deoarcece crescand prea mult ii provoaca dureri,in cele din urma se pot stramba degetelele deoarece nu poate calca cum trebuie.Ca sa stea linistit ii poti da ceva bun de mancare cat timp ii tai gherutele.Uite aici cum se face http://www.gemon.ro/ingrijirea3.htm#gherute

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Copilul meu are o gaura in ureche! :(

Mesajde Allma » 08 Feb 2013, 20:34

Nu poti face o poza sa inteleg si eu ce e acea gaura? Daca rana este proaspata, da cu betadina, daca e semn vechi asta este...Il doare daca atingi? Incearca sa ii tai gherutele, nu le lasa ca nu ii face bine....daca are gheruta alba sau maro uita-te dupa vena si nu o atinge, asa nu se va lovi, dar daca e neagra ai grija sa iei cat mai din varf. Daca tai rau din greseala si curge sange nu e nimic grav, curge un strop mic, dai cu betadine usor si ai grija sa nu se infecteze...insa daca tu consideri ca nu te poti descurca poti merge la medic, insa ar fi cam prea stresant pentru piticanie, si e si frig...deci mai bine nu
Old username: Andreea_Molly

madym
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 14 Aug 2010, 01:28
Localitate: Iasi

Re: Copilul meu are o gaura in ureche! :(

Mesajde madym » 09 Feb 2013, 01:14

In primul rand va multumesc pentru sfaturi.Nu este vorba despre o gaura mare,altfel as fi observat pana acum,probabil e mai veche deoarece n-are sange,nu pare sa-l doara cand il ating.Trebuie sa-i cumpere mama cercel la baiat ca doar are gaura deja. :P Astazi am facut o sedinta de taiat unghii,doar la labutele din spate,in fata nu cred ca e nevoie,sunt scurte si se vad venele.A fost neasteptat de cuminte asa ca a primit o felie de castravete,ca doar mama stie ce-i place. :eating:

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Copilul meu are o gaura in ureche! :(

Mesajde khaos » 28 Feb 2013, 13:26

Inteleg ca are in jur de 10 luni. In cazul asta, sigur are gherute de taiat si la labutele din fata, ca nu mai e pui. Incearca sa le tai, nu-l lasa sa se chinuie. Nu trebuie sa tai mult, taie-i macar un pic din varf. Incet, incet o sa va obisnuiti, si tu, si el. Daca te poate ajuta cineva si sa-l tina in brate cat tu tai, este ideal. Eventual sa ii si dea ceva bun de papa in timpul procesului, ca sa-i distraga atentia.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Yolly
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 19 Oct 2017, 12:31

Re:Porcusorul meu nu bea apa

Mesajde Yolly » 19 Oct 2017, 12:40

Nu este interesat de lichide si nush de ce.. Stie CNV ce ar putea avea? :cry:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Gherute prea lungi

Mesajde Gemon » 19 Oct 2017, 13:43

Ai scris in stil telegrafic, nu stim nimic despre el, ce varsta are, are sau nu un partener de acelasi sex de la care poate invata sa foloseasca adapatoarea, este la tine de cateva zile doar in care se acomodeaza etc.
Cateva cuvinte despre dieta lui ar putea fi la fel de ajutor, pentru a evalua continutul de lichide a verdeturilor si legumelor ce poate satisface pe moment necesitatile lui in ceea ce priveste lichidele/apa.

Incearca sa duci ciocul adapatoarei la gurita lui, pentru a simti apa, apoi agati din nou la marginea custii la inaltimea potrivita, si cu degetul tau impingi usor ciocul adapatoarei, pentru a-i atrage atentia spre adapatoare. Repeti asta zilnic cateva zile.

Avem topicuri cu acest subiect, vezi , si

Iti poate fi util si infomatia de pe site http://www.gemon.ro/mit2.htm#apa


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori