Urina alba

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

khaos
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde khaos » 25 Mai 2010, 12:38

Crisu
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Crisu » 25 Mai 2010, 18:38

... O sa mai dureze parerea mea ... adica la mine cu celalalt porcut a durat 2 sapt .. si s-au batut ..si a trebuit sa-l dau nu stiu daca mai dura sau nu... E posibil ca ei sa nu fi stabilit ierarhia ( nici ei 2 n-o stabilisera )
I don't have one .

MihaelaD
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde MihaelaD » 26 Mai 2010, 10:59

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 26 Mai 2010, 11:00

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

geolog
Nou venit
Nou venit

Pipi albicios la culoare

Mesajde geolog » 24 Oct 2011, 17:42

Azi am scos porcusorul din cusca sa se mai plimbe si el putin pe parchet pa langa cusca. Cand a facut pipi pe parshet, am observat cand am vrut sa sterg ca pipi nu e normal, era tubure si putin albicios. Porcusorul este sanatos, vioi, se joaca, are o pofta nebuna de mancare, dar nu stiu ce sa cred despre pipi. Vreau si eu parerea cuiva care se pricepe, urgent. Multumesc

khaos
Membru VIP
Membru VIP

Re: Pipi albicios la culoare

Mesajde khaos » 24 Oct 2011, 18:15

Salut, nu e nimic in neregula. Asa e pipiul de porcut.
Uite aici un topic asemanator: viewtopic.php?f=3&t=1841

Incearca sa cauti un pic pe forum inainte sa deschizi un topic nou. :)
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

crisa24
Cercetas
Cercetas

Re: Pipi albicios la culoare

Mesajde crisa24 » 24 Oct 2011, 18:17

sper sa te ajute!

Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Irutss
Cercetas
Cercetas

Re: Urina alba

Mesajde Irutss » 05 Oct 2012, 10:54

Am citit pe site ca "Urina porcusorului de Guineea are un aspect caracteristic, putin laptos. In cazul in care depunerea alba din urina este prea accentuata (fiind vizibila dupa uscare), dieta lui contine prea mult calciu, ceea ce poate fi un semn al problemelor renale." ..o sa uploadez o poza cu paturica din cusca fetitei mele, depunerile albe sunt vizibile..

Imagine

pun si o poza cu mancarea ei speciala si fanul pe care il mananca

Imagine

din mancarea speciala, mananca bobitele de grau (cred ca e grau), mananca si din celalalte dar mai putin, atunci cand ii pun alege bobitele de grau mereu, iar de fanul acela e foarte incantata. Pe langa astea mananca de 3 ori pe zi mese verzi..legume,fructe,verdeturi. Intrebarea este..ce din toate astea au continutul mare de calciu..? sa fie fanul? ce ar trebui sa fac ca sa nu ajungem sa avem probleme cu rinichii? mentionez ca ea bea si foarte putina apa, are mereu apa plata proaspata,dar bea destul de rar chiar daca mananca mult fan .

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 05 Oct 2012, 12:14

Hrana speciala ce ii oferi, are un continut inalt de proteine, este nesanatoasa, trebuie neaparat schimbata cu hrana completa de buna calitate ce corespund nevoilor lor speciale, recomand pe cea de la Versele Laga Cavia Complete, este o hrana premium, vezi viewtopic.php?p=45725#p45725
Citeste si viewtopic.php?f=3&t=48

Irutss
Cercetas
Cercetas

Mesajde Irutss » 05 Oct 2012, 12:43

Ok, o sa o schimb in cazul asta, mancarica am primit-o o data cu porcuta, ea asta papa si mi s-a recomandat sa continui cu asta. In cazul asta o sa o schimb imediat. Am primit si un PM de la Maria, careia ii multumesc, am sa tin cont de sfaturile ei. Cat despre fan, l-am ales, are si parti fine si parti cu fan mai dur, le-am separat, si i l pun separat, cel fin ii place dupa ce mananca ceva cu un continut mare de apa, il papa dupa ce ii dau castravete de exemplu, iar cel mai tare il roade de obicei noaptea si ii place cred pentru dintisori.

ingrid77
Nou venit
Nou venit

Mesajde ingrid77 » 04 Ian 2013, 02:24

este f normal sa fie alba mata daca nu ar fii atunci trebuie sa mergi de urgenta la doctor la soricica mea era prea alba am fost la doctor avea problem cum rinichi pietre avea sange in urina ce poate depistata numai la microscop .. asa ca am reusit si I am facut operatia I au scos pietrele de la rinichi sunt super fericita am inteles ca este un doctor in ro prin cluj care face in premiera si la noi eu stau in viena si aici am reusit sa o salvez pe kiki a mea daca cineva are neveie de informati va rog nu ezitati sa intrebati

Înapoi la “Ingrijire, hranire”