Incepator in ingrijirea porcusorilor

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

marzemanuel
Suporter entuziast
Suporter entuziast

Mesajde marzemanuel » 31 Ian 2010, 14:05

multumesc foarte mult Crisu.am sa fac exact cum miai spus.si am sa-l pup de doua ori din partea ta dar daca voi putea am sa mai cumpar inca o partenera pt ea

Crisu
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Crisu » 31 Ian 2010, 15:08

oki. citeste ce ti-am aratat si o sa te ajute mai mult decat ce ti-am spus eu :P. Asa porcuta ta va fii mai sanatoasa si mai fericita cand va avea o surioara :P apropo dupa o perioada de timp nu mai stiu cat a trecut la al meu cand il luam in pat cu mine dimineata dadea din cap si din picioare si mai tremura cand il atingeam inseamna ca e fericit :p. si are instinctu sa se ascunda si sa vina la tine mai ales in zona gatului ea o sa vrea sa simta caldura si siguranta. dar na in primele zile e necasar sa o lasi mai linistita sa se acomodeze pt ca o s-o stresezi .. si nu le face bine. Apropo daca vrei un exemplu de menu pe zi ... : dimineata : morcovi, pranz: castravete, seara : ardei cv in genu si le mai schimbi ca sa se invete sa manance mai multe daca o ti cu un fel de mancare mereu si dupa vei dori sa schimbi o sa-ti fie ceva mai greu pt ca asa sa obisnuit.
I don't have one .

marzemanuel
Suporter entuziast
Suporter entuziast

Mesajde marzemanuel » 01 Feb 2010, 14:21

acum le-am cumparat(2 femele)ura!!sunt fericit,si cand le-am bagat in cusca,au fugit si s-au ascuns printre niste ascunzatori.sunt foarte speriate,foarte,foarte tare!! leam dat morcov,si mar dar cand bag mana in cusca se sperie foarte tare si nu stiu ce sa fac.sunt si eu speriat! ce sa fac? sa le potolesc?mie mila de ele:(( :cry:
iar una s-a ascuns intr-un colt si a inceput sa se cacaleasca
Ultima oară modificat 01 Feb 2010, 14:34 de către marzemanuel, modificat 1 dată în total.

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 01 Feb 2010, 14:30

:lol:
sunteti 3 speriati!
regula e simpla
lasa-le in pace sa se obisnuiasca cu casa noua, cu noile mirosuri, cu noii stapani-parinti
pune-le un ascunzis unde sa se bage pana se lamuresc ca nimic nu le poate face rau
mai vorbim peste cateva zile si ai sa vezi schimbare

una s-a ascuns intr-un colt si a inceput sa se cacaleasca

adica face caca?
face bobitze?
si care e problema?
las-o sa faca unde vrea ea
daca in colt ii place, acolo sa faca
de abia nu mai schimbi tot talasul, schimbi numai in colturi
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Crisu
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Crisu » 01 Feb 2010, 15:19

stai linistit :))) :P sa vezi cand se vor obisnui cu tine cum o sa fie :> si eu caut sa adopt porcusor mascult.. daca ai pe cineva .. anunta-ma :D pls
I don't have one .

marzemanuel
Suporter entuziast
Suporter entuziast

Mesajde marzemanuel » 01 Feb 2010, 18:20

am o intrebare.dupa 3-4 ore de cand au venit in noua casa si dupa ce leam dat mar si morcov bucatele, nu au mancat nimic nici apa nu baut..ce sa le fac?

silvia
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde silvia » 01 Feb 2010, 18:40

sa nu lipseasca fanul din cusca si lasa-le in pace,ai sa vezi ca se vor invata in cateva zile cu noua casa si cu tine,parerea mea e sa le dai mancarica direct in ascunzis si sa faci putina liniste macar pana mananca putin eventual sa iesi din incaperea unde sunt fetele :lol:
ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Viviana
Cercetas
Cercetas

Mesajde Viviana » 01 Feb 2010, 20:04

salut!baiatul meu nu bea apa,am incercat sa adaug si putin suc de portocale,dar nici nu se atinge de ea, acum am renuntat :(

ce sa fac :?: nu vreau sa se imbolnaveasca :cry:

:thanks:

marzemanuel
Suporter entuziast
Suporter entuziast

Mesajde marzemanuel » 01 Feb 2010, 22:25

ia priviti aici ce minunatii mia adus taicameu din austria(nu ca ma laud)dar ma bucur pt porcutele mele!!
http://s899.photobucket.com/albums/ac19 ... G_0015.jpg

Sqeek
Cercetas
Cercetas

Mesajde Sqeek » 01 Feb 2010, 22:32

Daca nu bea apa probabil nu e obisnuit cu adapatoarea. Pune-o tu in fata boticului lui si incearca sa-i pui ciocul in guritza ca imediat ce se prinde la ce ii foloseste aia ar treb s bea singurel. s-ar putea s treb s repeti asta de cateva ori, dar din ce am citit pe aici se invata destul de repede sa bea singur. Sper sa te ajute asta...
Sing for absolution!

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde Gabriela094 » 01 Feb 2010, 22:32

Imi pare rau sa te dezamagesc,dar batoanele si mancarica nu sunt bune,mancarica este pentru hamsteri.
Gabriela

marzemanuel
Suporter entuziast
Suporter entuziast

Mesajde marzemanuel » 01 Feb 2010, 22:38

Gabriela094 scrie:Imi pare rau sa te dezamagesc,dar batoanele si mancarica nu sunt bune,mancarica este pentru hamsteri.

nici unu?dc?nus bune?dar celelate sunt bune?adica eu leam dat de toare dar de cand au venit la mine (5 ore)n-au mancat nimik
si sunt ingrijorat
nici legume nau vrut
nic apa

ajutati-ma va rog!!!!!!!! mie frica sa nu se imbolnaveasca sau sa moara!!!!!!!!!cum sa le fac sa manance?si sa bea?va rog eu mult!sunt chiar disperat
Ultima oară modificat 01 Feb 2010, 23:01 de către marzemanuel, modificat 1 dată în total.

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde Gabriela094 » 01 Feb 2010, 22:41

Se vor acomoda putin mai greu,nu te panica.
Lasa-le mancarica in cusca si deocamdata nu ii stresa.
Nu sunt bune batoanele(deloc) iar mancarica este recomandata pentru hamsteri.
Nici in vata aceea colorata nu as avea incredere.
Bolurile si celelalte accesorii sunt ok.
Chiar nu as fi vrut sa iti spun eu ca nu sunt ok. :(
Stiu un porcut care s-a inecat cu hrana de hamsteri.
Gabriela

Crisu
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Crisu » 01 Feb 2010, 22:53

am adoptat un mascul pt porcusoru meu care are 3 luni .. cel "nou" are 1 an si 3-4 luni ... prima oara cel mare sa dus la cel mic si se intelegeau .. cel mic a inceput sa'l alerge pe cel mare pt a..... asa si aman2 au inceput sa clantane din dinti sa se bata si i'am separat. l'am pus pe fluf al meu inapoi in cusca, iar cel mare Ciuf a ramas la el in cutie .. si tot clantane din dinti, iar cel mic plange si mai clantane din dinti din cusca... ce sa mai fac acum pentru inceput ?:-ss
I don't have one .

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde Gabriela094 » 01 Feb 2010, 22:58

Pentru inceput nu ar trebui sa te bagi intre ei decat daca sunt prea agresivi si se bat pana la sange.
Mergi intr-o camera pe unde nu prea ai fost cu primul porcusor si pune-i pe un cearceaf curat.
Incearca sa le dai ceva bun de papa sa asocieze intalnirile dintre ei cu ceva bun.
Daca esti mai atasata de cel mic,nu il neglija pe cel mare ca data viitoare va fi si mai rau.
Si chiar daca nu se inteleg,incearca sa faci "sedinte de tratative porcesti" .
Daca nu te descurci lasa-mi id-ul in privat.
Ar fi de asteptat sa fie cel mai mare sef.
Gabriela

Înapoi la “Ingrijire, hranire”