Incepator in ingrijirea porcusorilor

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Floppy92
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 14 Ian 2011, 15:25
Localitate: Dragoslavele

La inceput...:)

Mesajde Floppy92 » 14 Ian 2011, 15:35

Salut! M-am hotarat sa-mi iau 2 porcusori (au 3 saptamani si sunt pereche). Femela e vioaie, mananca, bea apa, cam tot ce trebuie, in schimb masculul e moale, sta doar ascuns, cuminte...asa e la inceput, pt ca sunt inca micuti si pana se acomodeaza? Vreau sa aflu daca trebuie sa le fac cv anume, sau sa-i mai las un pic sa se invete:D ! Ii am de 2 zile :) .
Multumesc!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: La inceput...:)

Mesajde maria » 14 Ian 2011, 15:46

bravo, floppy imi place ca esti hotarat ( presupun ca esti baiat)
o sa iti spun imediat ce anume trebuie sa faci
trebuie sa ii desparti
stii de ce ?
pt ca fetita sa nu fie gestata de catre baiat
puii se separa incepand cu varsta de 4 saptamani
apoi ar fi bine sa te decizi sa pastrezi unul din ei , sa il dai pe celalalt si sa iei un porcusor de acelasi sex cu cel pe care l-ai pastrat
cauta pe forum si ai sa vezi ce disctutii au fost pe tema asta
chiar daca vrei sa iti faci crescatorie, fetita e prea mica sa aiba pui
risti viata ei si a puilor
cat despre baiat, probabil ca are nevoie de mai mult timp pentru acomodare
nu il stresa dar urmareste-l indeaproape
sa vezi daca face pipi, bobite, daca mananca, daca vine imediat la mancare, daca doarme pe burta,...
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: La inceput...:)

Mesajde khaos » 14 Ian 2011, 17:29

Floppy, Maria are dreptate. Te rog gandeste-te la binele porcusorilor si nu supune femela la un chin nejustificat, reprezentat de gestatie la o varsta frageda, urmata de alte gestatii. Poate muri!

Citeste pe forum si pe site si vei afla multe chestii utile :)
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Floppy92
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 14 Ian 2011, 15:25
Localitate: Dragoslavele

2 femele sau 2 masculi?

Mesajde Floppy92 » 15 Ian 2011, 12:21

Multumesc ca mi-ati raspuns la intrebarea anterioara! dar acum ce sa schimb? sa dau masculul in schimbul unei femele sau invers? nu inteleg de ce nu mi-a spus treaba asta acolo cand i-am cumparat?
Multumesc!

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 2 femele sau 2 masculi?

Mesajde ramona_inka » 15 Ian 2011, 12:27

Nu ti s-a spus pentru ca nici ei nu stiu cum este corect. Interesul lor este de a vinde cat mai multi porcusori.
De aceea este bine ca inainte sa luam un animalut sa ne informam cat mai temeinic. Acum ca stii ce ai de facut trebuie sa te decizi ce doresti sa pastrezi.
Nu te putem sfatui pe care sa il pastrezi si pe care sa il dai. Poate ar fi de ajutor sa vezi ce poti gasi aici la adoptii. In functie de sexul porcusorului pe care il vei adopta vei pastra din cei doi pe cel de acelas sex si il vei oferi tu pe celalalt. Sau poti sa nu dai nici unul din ei si sa adopti cate unul pentru fiecare si ii tii in camere separate :-)

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: 2 femele sau 2 masculi?

Mesajde Lili » 15 Ian 2011, 13:22

Dar inainte sa faci asta, eu zic sa te duci la un veterinar sau sa pui poze aici pe forum cu zona intima a impricinatilor pentru a fi sigur/a ca ai intr-adevar doi porcuti de sexe diferite. Si dupa aia faci ce zice Ramona!
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 2 femele sau 2 masculi?

Mesajde ramona_inka » 15 Ian 2011, 13:35

Corect! Daca nu se stie sigur sexul lor primul pas este acesta.

Floppy92
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 14 Ian 2011, 15:25
Localitate: Dragoslavele

daca ii separ?

Mesajde Floppy92 » 15 Ian 2011, 18:07

O sa merg sa ma conving daca sunt de sexe diferite! si daca e sa le impart cusca in doua parti egala...automat sa le pun apa la fiecare si tot ce trebuie ... atat timp cat nu e bine sa stea impreuna..pana la 5,6 luni parca am citit. O fi bine? cusca e destul de mare are cam 60x30 cam asa, au destul loc ... zi eu! voi ce ziceti? :D credeti ca o sa se simta rau despartiti jumatate de an ...?
multumesc!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: daca ii separ?

Mesajde maria » 15 Ian 2011, 18:28

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: daca ii separ?

Mesajde ramona_inka » 15 Ian 2011, 18:41

Deci nu i-ai despartit pana acum... O faci pe raspunderea ta si pe viata lor :!:
Ti s-a mai explicat si ca trebuiesc despartiti. Citeste sa intelegi de ce.
Pana ajungi luni la doctor sa afli sexul mai bine faci acum poze si pui pe forum ca sa stii daca trebuiesc despartiti sau nu.

O cusca de 60x30 cm este mica pentru un porcusor daramite pentru doi. Si acum sunt pui, dar cand vor creste?! Inchipuieti cum ar fi sa fii tu obligat sa stai toata viata impreuna cu sora/fratele in camara!
De asemenea cu siguranta se vor simti rau. Porcusorii sunt animale sociale ai au mare nevoie nu doar sa se vada/auda dar chiar sa se simta/atinga. In acest fel stand ei vor fi stresati. De asemenea cand femela va intra in calduri masculul va face un adevarat concert tipand, rozand la cusca/gratii si incercand sa ajunga la ea. Si asta se va intampla de doua ori pe luna pe parcursul a 2-3 zile de ficare data cat va simti femela in calduri.

Inteleg din ce scrii ca nu prea esti documentat/a referitor la porcusori. Te sfatuiesc asa:
1. fa poze urgent pentru a stii ce sex sunt - in functie de asta te putem ajuta pe mai departe
2. dupa ce ai facut poze si le-ai pus unde ti-am aratat apuca-te si citeste intreg site-ul http://www.gemon.ro (deci nu forumul, site-ul :!: ). Abia ulterior daca ceva este neclar intra pe forum la sectiunea respectiva si vezi subiectele dezbatute pe acea tema, cu siguranta te vor ajuta. Si daca nici atunci nu gasesti raspuns suntem aici sa te ajutam si sa raspundem la intrebari.

Avatar utilizator
miss_blue
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 18 Ian 2011, 20:42
Localitate: Craiova

Re: La inceput...:)

Mesajde miss_blue » 18 Ian 2011, 21:38

Buna! Am un porcusor micut si sanatos.E cuminte cand il iau in brate ,ii place sa manance si bea apa ,numai ca e cam fricos. Cand ma duc si vorbesc cu el se sperie si se ascunde intr-un colt :( .Stiu ca il am doar de 3 zile dar e normal sa fie asa? :?: Sau trebuie doar sa mai astept? :confused:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: La inceput...:)

Mesajde maria » 18 Ian 2011, 21:45

sa iti traiasca porcusorul micut si sanatos
sa ni-l arati si noua
problema lui, cea cu frica, are 2 cai de rezolvare, obligatorii
1. ai rabdare cu el si amenajeaza-i un loc unde sa se ascunda, sa se simta in siguranta
2. adu-i un partener de acelasi sex
argumente pt poz 2 gasesti pe tot forumul
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: La inceput...:)

Mesajde ramona_inka » 18 Ian 2011, 21:50

Bine ai venit!

Este normal sa fie asa. Porcusorii sunt animale sociale, de grup, si trebuiesc tinuti cate doi de acelas sex. El este acum speriat din cauza schimbarilor petrecute cu el si trebuie sa ai rabdare pana se obisnuieste el cu tine, cu noua casa, noile mirosuri, zgomote. Ca acomodarea sa fie cat mai usoare cel mai bine ar fi sa mai iei inca unul de acelas sex. In doi fiind, acomodarea va fi mai scurta, ei vor avea mai mult curaj sa cerceteze, sa iasa din casa, vor papa mai cu pofta, se vor juca si multe altele benefice lor.

Citeste te rog capitolul de .

Te asteptam sa ne prezinti poze cu noul tau porcusor! :-)

Avatar utilizator
miss_blue
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 18 Ian 2011, 20:42
Localitate: Craiova

Re: La inceput...:)

Mesajde miss_blue » 19 Ian 2011, 22:13

Multumesc mult pentru sfaturi numai ca deocamdata nu pot sa ii iau un partener pentru ca stau la bloc iar mama nu prea e de acord. :( Oricum, acum ma bucur ca porcusorul a inceput sa scoata sunete. Inca e speriat dar cred ca in curand o sa ii treaca.
Mai jos am pus o poza cu porcutul meu. Sper sa va placa si multumesc inca o data!

Imagine

geolog
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 16
Membru din: 17 Aug 2011, 17:56
Localitate: bucuresti

Am adoptat doi porcusori de 3 saptamani- Doresc sfaturi

Mesajde geolog » 18 Aug 2011, 13:08

Am adoptat 2 masculi, se joaca, mananca, le-am dat la pranz ardei gras, castravete, taiate marunt, vreau sa stiu cat trebuie sa le dau la o masa, cat e necesar.Am luat din HORNBACH galetusa de 2,5 kg cu mancare de a lor dar am inteles ca trebuie sa le dau doar seara din astea( am atasat foto cu galetusa cu mancare). Sa le pun apa plata ??? Le am pus si fan,cusca noua nouta , talas nuo, le-am pus si recipient cu apa, din acela cu bila in capat. Astept sfaturile de la voi cu ce e mai bine sa le dau, sa le fie OK. Multumesc. Nu pot sa atasez imagini, cum sa fac???


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Google [Bot] și 10 vizitatori