Incepator in ingrijirea porcusorilor

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Am adoptat doi porcusori de 3 saptamani- Doresc sfaturi

Mesajde Lili » 18 Aug 2011, 13:24

In primul rand, cred ca-ti trebuie un bonus de documentare.
1. Mancarica "la galetusa" nu cred ca e din cea mai potrivita pentru porcusori. Daca vrei intr-adevar sa le dai ceva care sa le satisfaca necesitatile nutritive, incearca Cavia Crispy de la Versele Laga. Si gama Vitakraft Emotions e buna. Din mancarica uscata, dai cate o lingura pe porcusor DIMINEATA.
2. Incearca sa nu amesteci legumele. Le dai 1 singura/masa. Spalata si uscata. La temperatura camerei. Cantitativ...orienteaza-te si tu. Ce nu mananca in juma de ora, scoti si arunci. Daca le-ai pune prea putin, vor avea ei grija sa suplimenteze cu fan. Asta e una din marile tale preocupari. NON STOP verifici fanul si apa. Aceste doua trebuie sa fie continuu la dispozitia lor. Apa proaspata evident. Plata e ok.
3. Daca ai posibilitatea, pune grau la incoltit si le poti da grau verde, crescut de tine in casa. E foarte apreciat.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Am adoptat doi porcusori de 3 saptamani- Doresc sfaturi

Mesajde maria » 18 Aug 2011, 13:31

inca mai gasesti in piata porumb verde
poti sa le dai panusele (frunzele care inveles stiuletele), matasea si chiar cate o bucatica mica de porumb cu boabe crude, zemoase
poti sa rogi vanzatorii sa iti dea panuse separat
le alegi pe cele curate si le pui la uscat
la iarna vor fi ff apreciate
vezi ca pe forum e un topic cu : cele 3 mese zilnice
inspira-te de acolo
cat despre galetusa cu hrana uscata de la hornbach, mai bine nu
ia cavia crispy , cavia pro, cavia fibre, de la versele laga
baza e cavia crispy, celelalte ocazional
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Tommy
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 23 Oct 2011, 08:42
Localitate: Targoviste

Intrebari!

Mesajde Tommy » 23 Oct 2011, 08:53

SALUT
Peste cateva zile,o sa-mi cumpar un porcusor de guineea,caut tot ce-mi trebuie,sa gaseasca acasa tot ce-i trebuie
Sa incepem

1.Trebuie sa-i periez ?
2.La cate zile sa le schimb rumegusul?
3.Vreau sa le cumpar o casuta mare,sa fac si homemade,exemple?
4.De unde stiu daca e fata sau baiat?
5.Ce sa le dau de mancare?Am citit pe aici,dar vreau sa stiu ceva ce e chiar oke,ce mananca ei deobicei
5.Le trebuiesc lumina?adica un bec deasupra sau ceva..
6.Vreau sa-mi cumpar doar 1,e vreo problema daca nu sunt 2?
7.Daca il pun in pat,face pipi in pat?
8.Atentioneaza inainte sa faca pipi?
9.CUM SA NU FIE BOLNAV?CE SA FAC,CE SA SCHIMB..?
10.Are ceva daca le dau .dau exemplu : morcov iarna? CAT TIMP TRAIESC EI?
Cam atat,multumesc,ORICE SFAT E BINE PRIMIT.!

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebari!

Mesajde ramona_inka » 23 Oct 2011, 09:25

Bun venit Tommy! Ne bucuram sa avem inca un membru caruia ii plac porcusorii.
Toate acestea sunt intrebari pe care e bine ca ti le pui inainte de a lua porcusorii, felicitari!
Raspunsurile le afli cu siguranta si mult mai mult decat atat citind http://gemon.ro/ro.htm. lectura site-ului este captivanta si odata inceputa e greu sa o lasi. Incepe si citeste si te asigur ca atat de mult o sa iti placa ca in 1-2 zile vei termina. In felul acesta iti vei insusi cunostintele necesare si iti vei raspunde singur la intrebari. Dupa ce ai citit site-ul te asteptam aici sa te ajutam cu eventuale intrebari ramase fara raspuns. :up:

Tommy
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 23 Oct 2011, 08:42
Localitate: Targoviste

Re: Intrebari!

Mesajde Tommy » 23 Oct 2011, 10:26

Multumesc,si eu ma bucur sa fiu printre voi.
Oke,asa o sa fac mersi..Dar cat traiesc ei?si are ceva daca e unul singur?Am inteles ca nu prea e bine,ar trebui 2 femeii,deobicei asa e cel mai bine..?

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Intrebari!

Mesajde irena » 23 Oct 2011, 10:36

buna tommy si bine ai venit.
porcutii traiesc undeva la 8 ani. oricum, media de viata depinde de conditiile in care s-a nascut,
viata pe care a dus-o... e greu de spus, mai ales in cazul unui porcut din pet-shop.
nu e bine sa tii unul singur. se recomanda doi de acelasi sex. daca sunt femele sau masculi e deja
alegerea ta :) iti recomand si eu sa citesti site-ul, vei gasi absolut toate informatiile de care ai nevoie
si raspunsul la toate intrebarile. de asemenea iti recomand sa nu iei porcuti din pet shop. incearca fie
prin donatii, fie de la crescatorie (Crescatoria Inka de exemplu ;) ). de la o crescatorie ai garantia ca
sunt sanatosi, stii cine sunt parintii, si ai garantia unei vieti lungi.
spor la citit si bafta multa.

Avatar utilizator
-West-
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 302
Membru din: 11 Noi 2011, 22:34
Localitate: Resita

Re:

Mesajde -West- » 12 Noi 2011, 11:44

Pupaciosi mei,Rontzi si Johny!!

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Incepator in ingrijirea porcusorilor

Mesajde irena » 12 Noi 2011, 16:48

in primul rand e foarte important sa stii ca fiecare porcut are propriul caracter. nu toti sunt la
fel. mai exact, daca 3 fug, nu inseamna ca si al 4-lea fuge :) cand il scoti la joaca cu porcutii
altcuiva, gandeste-te la cat de trist e dupa ce e din nou singur. el are nevoie de un porcut care
sa fie constant cu el. la 6 ani (multi inainte!!) este deja in varsta, un puiut i-ar prinde enorm de
bine.
daca te linge, poate fi din mai multe motive. fie ai ceva pe degete ce ii place (ai umblat cu vreoun
aliment care ii place), fie incearca sa iti spuna ceva. de exemplu, fra al meu, daca il pup si sunt
data cu strugurel, incearca sa ma linga pe buze. pe charlie nu il tenteaza. amandoi ma ling pe degete
cand vor sa ii pun inapoi in cusca (daca i-am tinut prea mult afara), iar daca nu reactionez, ma musca
usor.

Avatar utilizator
-West-
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 302
Membru din: 11 Noi 2011, 22:34
Localitate: Resita

Re: Incepator in ingrijirea porcusorilor

Mesajde -West- » 13 Dec 2011, 08:20

Deci nu exista niciun porcut identic,nu?Chiar daca sunt frati,surori..etc..nu? :smile: Toti sunt diferiti..si daca pierzi unul si vrei altul exact ca el...nu il vei mai gasi niciodata... :cry:
Pupaciosi mei,Rontzi si Johny!!

Lilien
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 05 Aug 2012, 12:29
Localitate: Bucuresti

Re: Incepator in ingrijirea porcusorilor

Mesajde Lilien » 05 Aug 2012, 12:51

Buna ziua !
Sunt novice in cresterea porcusorilor si am nevoie de ceva sfaturi.Am primit o perche de porcusori si femela era gestanta.A fatat acum 2 zile 3 puiuti si nu stiu cand as putea sa le fac curat.Am citit pe site-ul dvs. ca nu este bine sa fie deranjati imediat dupa ce au fost fatati si sa li se faca curat in jurul cuibului.O alta problema ar fi stabilirea sexului puilor.Am incercat sa ma orientez dupa fotografiile postate pe site, dar cred ca sunt prea mici sa imi pot da seama, nemaitinand cont ca mai am multe de invatat.Astept cu nerabdare raspunsul dv.Multumesc anticipat.

Paula vet
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 09 Iun 2011, 13:35
Localitate: Constanta

Re: Incepator in ingrijirea porcusorilor

Mesajde Paula vet » 05 Aug 2012, 14:06

Buna si bine ai venit...Fa niste poze la zona rusinoasa la cei mici..si la celalalt porcusor -si posteaza-le la topicul Mascul sau femela? " viewtopic.php?f=4&t=56&p=117234#p117234" .La puiuti poti sa le faci poze si mai tarziu,mai lasa-i cateva zile...bine ar fi sa faci azi daca poti poza cu zona rusinoasa a celuilalt porcusor,ai mentionat ca ai pereche. Daca celalalt porcusor este mascul ar trebui sa il pui in alta cusca , astfel incat sa nu monteze femela care tocmai a fatat, ea intrand imediat in calduri.http://gemon.ro/reproducerea2.htm
http://gemon.ro/reproducerea3.htm#micuti
http://gemon.ro/hranire.htm

Lilien
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 05 Aug 2012, 12:29
Localitate: Bucuresti

Re: Incepator in ingrijirea porcusorilor

Mesajde Lilien » 05 Aug 2012, 14:51

Multumesc pt.raspuns.Porcusorii sunt separati inainte ca femela sa fete.Problema mea este stabilirea sexului puiutilor ptc as dori sa opresc doi de acelasi sex.Cat despre perechea de adulti sunt intr-o mare dilema .Nu stiu ce sa fac ptc. m-am atasat f mult de ei si imi este greu sa ii dau.De fapt sa va spun povestea porcusorilor mei.
Am avut un hamster care a murit acum 3 luni si am vrut sa ii inlocuiesc prezenta cu un porcusor de guineea.Nepoata mea a primit de craciun o pereche de porcusori si acum ceva timp s-a angajat la un pet shop unde s-a atasat de un bichon maltez .A hotarat sa il ia acasa , dar mama ei a pus-o sa aleaga intre porcusori si catel. A ales catelul.Pentru ca imi doream pui de la porcusori si femela era gestanta , am hotarat sa ii gazduim noi pana ce femela va fata.Intre timp m-am indragostit de cei doi.Imi este greu sa ii dau, dar nu pot face fata si cu perechea si cu puii.Poate imi da cineva un sfat.
Nu am aflat inca daca pot face curat celor mici la 5 zile de la nastere.

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Incepator in ingrijirea porcusorilor

Mesajde MaraC » 05 Aug 2012, 15:24

Poți păstra femela si un pui fata, sau masculul si un pui băiat. Pe ceilalți îi poți dona câte doi de același sex.
La 4 saptamâni puii ajung la maturitatea sexuală, si atunci trebuie separati de mama. In afara de curatenie ai putea sa ii lași linistiti pana atunci. Dacă vei face poze la zonele lor rusinoase la 3 saptamani nu va fi o problema.
Mult noroc in imgrijirea lor si donarea celor pe care nu vrei sa ii pastrezi!

Bianca98
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 14
Membru din: 19 Aug 2012, 16:11
Localitate: Bucuresti

Re: Cateva intrebari

Mesajde Bianca98 » 26 Aug 2012, 00:08

Am si eu o mica intrebare :D . Am observat ca ii mai curge uneori un lichid alb din ochisor,ce sa ii fac? Sa il sterg cu ceai de musetel?

Multumesc! :love:

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Cateva intrebari

Mesajde cryssa » 26 Aug 2012, 03:08

cel mai bine ar fi sa il duci la medic(vad ca esti din bucuresti, il poti duce la ana pantu) pana atunci il poti sterge cu ser fiziologic sau cu ceai de galbenele si sa folosesti un unguent oftalmic(kanamicina). multa sanatate micutului :up:
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori