Incepator in ingrijirea porcusorilor

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Theea
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 16
Membru din: 03 Ian 2009, 19:01
Localitate: Bucuresti

Cateva intrebari

Mesajde Theea » 22 Feb 2009, 16:10

Am cateva intrebari si o sa incerc sa fiu cat mai concisa, asadar:

1. Am citit pe site ca au voie crengute de mar proaspat culese. Am un mar in curtea blocului. Credeti ca ar fi ok sa ii dau o creanga de acolo?
2. In afara de Hornbach si Animax-ul din Carrefour, ce alte locuri mai stiti de unde se poate cumpara mancare potrivita si fan? Astazi am fost pentru aprovizionare in locurile mentionate mai sus si nu am gasit absolut nimic in afara de tipurile de mancare de la Vitakraft ce nu sunt recomandate. (Menu si altele)
3. Am tot timpul cu mine lista cu tipurile ok de mancare uscata pe care le-o putem cumpara. As dori sa stiu daca exista si tipuri interzise sau mai bine zis, deloc recomandate. Este chiar asa o mare problema daca ramane fara mancare uscata cateva zile, atata timp cat are fan? Intreb asta pentru ca nici nu vreau sa-i iau orice porcarie si, dupa cum bine stiti, tipurile recomandate de mancare se gasesc greu. De exemplu, in afara de Vitakraft Emotion eu nu am vazut niciodata altceva (din cele recomandate).
4. Planuiesc sa ii iau o cusca mai mare si apoi si o surioara. Deoarece cusca pe care am ochit-o in Hornbach este foarte mare, as dori sa stiu daca e ok sa o pun pe jos , eventual sub un birou.
5. Obisnuiesc sa ii pun fanul intr-un tub din acela de la hartia igienica, modelul clasic (nu e colorat etc.) insa am observat ca data trecuta a ros marginile tubului (acum i l-am schimbat) destul de mult. E vreo problema?
6. De putin timp are obiceiul de ne mai ...servi cate un jet de pipi, lucru pe care nu il facea inainte. Se intampla mai ales cand ii mai bagam mana in cusca (sa-i asezam carpita, sa ii luam tubul cu fan etc.) , se intoarce cu fundul si da un jet scurt. E normal?
7. De asemenea, de aproximativ o luna pot spune ca ne cam clantane. Stiu ca e normal sa mai sara sa "muste" cand ii bagi mana in cusca insa uneori, chiar cand iese ea din cusca...are obiceiul de a apuca de haine (de maneca mai ales) sau, daca nu ai ceva cu maneca lunga, te apuca direct de piele si trage. Tin sa mentionez ca nu face acest lucru ca sa-i dam drumul in cusca pentru ca de cele mai multe ori treaba cu apucatul de haine/piele se intampla cand iese un pic la usita sa ne miroasa/sa ne pupe. Despre ce poate fi vorba?

Sper ca am amplasat subiectul unde trebuia. Daca nu, rog adminii sa-l mute unde ii este locul. Va multumesc anticipat!

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cateva intrebari

Mesajde ramona_inka » 24 Feb 2009, 02:03

1. Trebuie sa ai mare grija sa fie curat! Daca nu este stropit de catre vecini cu insecticide si nu este trafic mare de masini astfel incat sa fie poluat (desi ma indoiesc) ii poti da o crenguta pt inceput, sa vezi cum reactioneaza.

2. incearca Animaxul din Turda, Cora Pantelimon, Hornbach Militari...
pentru Versele Laga /prestige poti suna distribuitorul si sa intrebi direct aici unde mai poti gasi: http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php?p=9374#9374
De asemenea poti intreba si de fan tot acolo

3. daca nu ai mancare speciala 2-3-...5 zile nu e un capat de lume atata timp cat are fan. poti eventual sa ii dai cateva pelete de lucerna.
Iata aici cateva marci recomandate:
http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php?p=176#176
Evita sa iei mancare bogata in proteine, cu grau mult, alune, banane uscate, zahar, oua, lapte si alte produse animale prelucrate termic.

4. daca este temperatura constanta poate sta pe jos cusca. Adica sa nu fie in curent (usa-geam deschis)
La nevoie poti pune pe o laterala si/sau cusca un prosopel/paturica pt protectie.

5. Daca a ros odata din tub nu-i bai. Ai grija pe viitor. Poti pune doua tuburi cu fan ca sa fii sigura ca are jucarii, termina fanul de la una pleaca la cealalta, sau umple/schimba mai des jucaria dupa ce termina fanul.

6. Ce varsta are acum? ai observat ce anume ii declanseaza aceasta manifestare? faptul ca bagi mana in cusca sau ca o atingi pe ea undeva pe corp ca sa o dai la o parte sa asezi obiectele? sigur e femela?
De cat timp face asa?
Incearca sa asezi lucrurile in cusca cand nu e acolo, ci cand e afara la plimbare. Vezi dca mai face asa in continuare.

7. Ce varsta are?
Este posibil sa fie adolescenta si acum si fiind la perioada cand isi testeaza limitele, sa vada ce este permis si ce nu. Ea poate sa incerce sa iti spuna ca esti "pe teritoriul ei si acolo ea e sefa".
Altceva nu a mai fost atunci cand a inceput sa traga de mana/maneca? aveai miros de legume/fructe pe mana/haina, sau ai facut o miscare brusca si s-a speriat?...
Citeste si aici te rog, te poate ajuta: http://www.gemon.ro/musca.htm

Avatar utilizator
Theea
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 16
Membru din: 03 Ian 2009, 19:01
Localitate: Bucuresti

Mesajde Theea » 24 Feb 2009, 17:21

1. tubul cu fan este schimbat imdiat cum se termina fanul sau ramane prea putin insa o sa incerc treaba cu doua tuburi.

2.acum are,aproximativ 3-4 luni si sigur e fata.chiar ieri m-am uitat din nou si acel Y este f clar. este adevarat ca reactiile pipi/muscat apar cand ii mutam lucrurile,cand i le asezam si incepe sa sara asa si sa faca un fel de "ping" si atunci se repede si daca vede ca asa nu mere...ne trage un pisu insa..si cand ii deschidem usita la cusca si iese ea si ne miroase etc. are obiceiul de a ne apuca de maneca, de mana (nu de degete..doar de brat...) daca ii permitem. adica nu se repede ci ..clantane un pic si apoi incepe sa traga.

3. acum am inceput sa-i asezam lucrurile cand nu e atenta (adica e afara si papa ceva sau e la plimbare) si nici nu ne baga in seama adica nu reactioneaza in niciun fel daca e in afara custii si papa si noi ii umblam pe acolo.

4.cand se presupune ca sunt ei la varsta "adolescentei" ? pentru ca sincera sa fiu si eu m-am gandit la asta, ca e doar o problema legata de teritoriu. e posibil ca de cateva ori sa fi avut si miros de legume/fructe pe mana dar nu de acolo trage...ci din alte parti iar miscari bruste nu facem tocmai pentru ca stim ca sunt speriosi.

5. as mai avea o intrebare. iarba de grau pe care i-o dam ,poate reprezenta o masa? adica sa fie una dintre cele 2-3 mese?

multumesc mult de tot pentru raspunsurile oferite!

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 04 Mar 2009, 00:13


Avatar utilizator
k_melia
Initiat
Initiat
Mesaje: 44
Membru din: 25 Feb 2009, 23:04
Localitate: Fagaras, jud.Brasov

Mesajde k_melia » 04 Mar 2009, 03:06

6. si ghitza porcutzul meu mai dadea acum ceva vreme cate un jet :) cum ii spui, eu am observat ca facea asta cand era nervos sau stresat, mai ales cand trebuia sa-l bag in cusca si el mai vroia sa stea afara, dadea un ,,jet,, si fugea, cred ca e un mod de aparare. ii si mergea, pentru ca ma facea sa-mi retrag mana (eu am observat atunci si un miros aparte)
dar situatia asta nu a durat mai mult de o luna, apoi n-a mai facut
poate il deranjeaza ceva

Avatar utilizator
purcelusulcelmare
Initiat
Initiat
Mesaje: 42
Membru din: 20 Feb 2009, 21:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Cateva intrebari despre porcusor

Mesajde purcelusulcelmare » 12 Mar 2009, 18:53

Porcutzii sunt cele mai vesele fiintze de pe planeta !!!

Avatar utilizator
a`mica
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 789
Membru din: 25 Aug 2008, 22:37
Localitate: Aici, ba nu, acolo, ba nu, dincolo :|

Mesajde a`mica » 12 Mar 2009, 18:58


Avatar utilizator
purcelusulcelmare
Initiat
Initiat
Mesaje: 42
Membru din: 20 Feb 2009, 21:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

re:

Mesajde purcelusulcelmare » 12 Mar 2009, 19:01

Porcutzii sunt cele mai vesele fiintze de pe planeta !!!

Avatar utilizator
Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 1200
Membru din: 05 Oct 2008, 19:00
Localitate: Mioveni
Contact:

Mesajde Crissi » 12 Mar 2009, 19:04

:X:X Tessy and Chaby :X:X

Avatar utilizator
a`mica
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 789
Membru din: 25 Aug 2008, 22:37
Localitate: Aici, ba nu, acolo, ba nu, dincolo :|

Mesajde a`mica » 12 Mar 2009, 19:06


Avatar utilizator
purcelusulcelmare
Initiat
Initiat
Mesaje: 42
Membru din: 20 Feb 2009, 21:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

re ::

Mesajde purcelusulcelmare » 12 Mar 2009, 19:39

Porcutzii sunt cele mai vesele fiintze de pe planeta !!!

Avatar utilizator
a`mica
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 789
Membru din: 25 Aug 2008, 22:37
Localitate: Aici, ba nu, acolo, ba nu, dincolo :|

Mesajde a`mica » 12 Mar 2009, 19:44


Avatar utilizator
Crisu
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 654
Membru din: 02 Ian 2010, 18:51
Localitate: Bucuresti

Incepator in ingrijirea porcusorilor

Mesajde Crisu » 02 Ian 2010, 19:14

buna snt noua .. si nu prea le am nci cu forumu nci cu porcusorii.Am citit multe despre ei si stiu cat de cat :P, dar e primu meu porcusor :-s. Azi l-am luat e baiat vanzatoarea zicea ca are 2 luni .. dar nu stiu ce sa spun ... cred ca e la 1 luna si ceva.. sau poate are dreptate. N-am apucat sa-i iau azi fan maine dau fuguta la pet-shop si ii iau. In skimb i-am luat talas si mancare speciala pt porcusori cu vitamina C si i-am pus bucati de morcovi taiate, casuta ii face tata .. momentan sta in cutiuta cu care l-am adus ca am inteles ca e mai bine pt inceput sa se obisnuiasca. A avut 2-3 incercari de a iesi afara, dar de fiecare data din greseala :)) ca nu stiam ce face de se aud gherutele lui l-am speriat si a fugit inapoi in cutiuta :P l-am scos afara l-am mangaiat a inceput sa scoata sunetul de comfort/multumire, dar nu se misca statea ghemuit. Il cheama FluFf :)) e porc de guineea frezat. .. As dori si eu putin ajutor la urmatoarele intrebari:

- cand l-am pus in pat nu prea se misca statea de parca era statuie :-s oare ii era frica ?
- am vazut ca mai stranuta si cand respira se aude putin piuu :-s sper ca nu e racit.. l-am luat din Carrefour era ultimul si asa de scumpic .. m-am indragostit d el :"> si vanzatoarea sa chinuit sa-l prinda.. statea in casuta si p lg casuta era Chinchilla sh abia la skos din casuta..
- de cand l-am pus in cusca inapoi n-a iesit si i-am pus bucati de morcov inauntru sa nu i se faca foame si am vazut ca a mai rontait .. sper ca n-am facut rau, nu ?:-s
- daca ar mai trebui sa stiu cate ceva ce credeti ca e mai important spuneti-mi, va rog.

daca imi spuneti cum as putea sa pun o poza q el pun cu placere. Multumesc
I don't have one .

Avatar utilizator
mady
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 78
Membru din: 05 Oct 2009, 21:53
Localitate: galati

Mesajde mady » 02 Ian 2010, 19:42

e normal sa-i fie frica pentru ca nu te cunoaste...nu-l stresa lasa-l sa se obisnuiasca,tine-l in brate mangaie-l vorbeste cu el ca sa se obisnuiasca cu vocea si mirosul tau...daca vezi ca stranuta tine-l la caldura sa nu fie pus unde e curent...cumpara-i o cusca ca sa aibe loc de joaca si sper sa-i mai iei un fratior ca sa nu se simta singur....sanatate porcusorului tau

brighii
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 88
Membru din: 04 Dec 2009, 19:23
Localitate: Bucuresti

Re: olla .. snt noua si fara experienta :-s

Mesajde brighii » 02 Ian 2010, 19:52



Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori