Incepator in ingrijirea porcusorilor

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
marzemanuel
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 191
Membru din: 23 Ian 2010, 13:14
Localitate: Oradea

Mesajde marzemanuel » 02 Feb 2010, 12:30


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 02 Feb 2010, 12:38



Da, le-ai dat morcov ras, dar fan unde au?

Cand spun fan, la asta ma refer se poate pune chiar in mai multe locuri, daca spatiul e mai mare
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Dorim sa te ajutam, de aceea venim cu sfaturi. Sunt foarte dragute porcutele, sa-ti traiasca! :love:

Avatar utilizator
marzemanuel
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 191
Membru din: 23 Ian 2010, 13:14
Localitate: Oradea

Mesajde marzemanuel » 02 Feb 2010, 13:06

multumesc!dar inca nu am cumparat fan
astazi caut prin magazine
si sunt fericit ca a inceput sa manance (cea alba)putin

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesajde Gabriela094 » 02 Feb 2010, 13:10

Nu pot sa nu observ ca majoritatea lucrurilor pe care le ai sunt pentru hamsteri.
Pana si cusca aceea rosie este pentru un alt tip de rozatoare.
Incearca sa vorbesti cu tati tau sa nu mai cumpere fara tine pentru ca le poate lua degeaba.Porcusorii in cateva luni nu vor mai incapea in accesoriile pentru hamsteri.
Gabriela

Avatar utilizator
marzemanuel
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 191
Membru din: 23 Ian 2010, 13:14
Localitate: Oradea

Mesajde marzemanuel » 02 Feb 2010, 13:12

stai linistita ca tot ,,pachetul,,a fost doar 10 euro
deci nu am pierdut nimic

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 02 Feb 2010, 13:14

Neaparat sa le cumperi fan cat mai curand posibil, se imbolnavesc daca nu le dai, au foarte mare nevoie de fan. Imediat ce ai cumparat, azi inca, fa o poza cu ei in timp ce mananca fan, si pune linkul aici, sa le vedem cum il rontaie.

Cateva exemple, fan ambalat
Imagine Imagine Imagine

https://picasaweb.google.com/1040842857 ... Szenafelek

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 02 Feb 2010, 14:48

pune talas in cusca,sau un prosop ori o bluza ce nu o mai porti,nu le lasa pe plastic ca vor face pipi si se vor uda la poponete,poti face foarte rapid un hamac dintr-un fular infasurat printre gratiile custi

dedesubt pui fan destul,apoi asezi si bolul cu mancarica(legume taiate bucatele mici sau razuite-telina,morcov,patrunjel radacina)se poate da si o bucatica micuta castravete,salata sau varzica.Atentie mare la semintele ce le dai,daca sunt pentru hamsteri atunci au boabe de porumb si seminte nedecojite de floarea soarelui ceea ce sunt foarte periculoase la porcuti acestia putandu-se ineca cu una din aceste boabe,renunta la mancarea destinata hamsterilor,cumpara pelete-firma versele-laga sau vitacraft emotion acestea sunt indicate porcutilor :smile:
ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Avatar utilizator
marzemanuel
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 191
Membru din: 23 Ian 2010, 13:14
Localitate: Oradea

Mesajde marzemanuel » 02 Feb 2010, 18:17

acum au inceput sa manance fan si morcov razuit :P sunt fericit
dar nu se mai misca deloc ,stau acolo in colt ca statuiele


mancand fan

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 02 Feb 2010, 18:30

Felicitari!... dar eu nu prea vad fanul. Mai degraba in colt vad niste bete de lucerna.

Avatar utilizator
marzemanuel
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 191
Membru din: 23 Ian 2010, 13:14
Localitate: Oradea

Mesajde marzemanuel » 02 Feb 2010, 18:34


Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 02 Feb 2010, 18:40

Mancarea uscata speciala pentru porcusori este facuta pe baza de lucerna deci fanul de lucerna nu mai este indicat sa fie dat zilnic. Lucerna contine mult calciu. Prea mult calciu duce la depunerea acestuia in rinichi si de aici alte probleme. Te invit sa citesti si sa incerci sa te aprovizionezi cu unul din cele recomandate in fotografiile de mai sus de catre gemon. Trebuie sa fie un pet shop in zona de unde sa iti poti procura fan. Se gaseste gata ambalat. Sau daca ai pe cineva la tara sa iei de acolo fan de iarba.

Avatar utilizator
Crisu
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 654
Membru din: 02 Ian 2010, 18:51
Localitate: Bucuresti

Mesajde Crisu » 05 Feb 2010, 20:12

:arrow: cred ca porcu meu a racit :cry: .. stranuta din cand in cand :-?? adica sa spun .. pe la 10-15 min .. mai trage cate-un stranut cateodata de 2-3 ori la rand. mai se aude putin cand respira:-s. ce as putea sa-i dau :?::-ss e frig afara si ..trebuie sa stau dupa ai mei ca sa pot sa ma duc la vet cu el.Multumesc pt ajutor. Dar e activ sare ca nebunu prin pat,topaie si ii place sa-l mangai cand stau in pat cu el :hearts:. Si pot sa mai adaug ca veterinarul care e aproape de mine.. e cam neatent.. repede sa-i spun doar ce are se uita ii face cate ceva si imi zice ce sa-i dau cand am fost cu porcusoru avea o micoza.. mia dat sa-i dau cu apa oxigenata dim si seara, iar dimineata dupa ce ii dau cu apa sa dau cu clotrimazol, iar seara dupa "oxigenare" cu baneocin ( parca asa se scria nu-l am acum in fata.) si na .. nu prea as vrea sa ma duc din nou la el..
Ultima oară modificat 05 Feb 2010, 20:20 de către Crisu, modificat 1 dată în total.
I don't have one .

Avatar utilizator
Sqeek
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 220
Membru din: 08 Ian 2010, 01:52
Localitate: Bucuresti S5, IF

Mesajde Sqeek » 05 Feb 2010, 20:15

In primul rand pune-l pe un prosopel cald In rest nu stiu ce sa-ti zic. Asteptam sa vedem ce zic cei care stiu.
Sing for absolution!

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 05 Feb 2010, 20:16

dai vitamina C o optime pe zi si multa caldurica.Si bine ar fi sa mergi la veterinar sa il asculte putin daca zici ca se aude ceva cand respira :(

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 05 Feb 2010, 20:21

porcutul mai poate stranuta si de la praful din talas sau din fan...mai ales daca ii place sa scormoneasca
ai schimbat recent talasul sau fanul?
un porcusor racit are si alte simptome in afara de stranut si anume ii curge nasucul este un pic apatic dar nu se exclude nici la tine aceasta posibilitate
da-i vitamina c cum ai fost sfatuit si pune-i un prosopel cald in cusca
:friends: shrekut si runty


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori