Incepator in ingrijirea porcusorilor

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Bianca98
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 14
Membru din: 19 Aug 2012, 16:11
Localitate: Bucuresti

Re: Cateva intrebari

Mesajde Bianca98 » 26 Aug 2012, 11:38

Unguentul tot la ochisor? :D

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Cateva intrebari

Mesajde cryssa » 26 Aug 2012, 12:03

da, il gasesti la farmacia umana(toate le gasesti acolo)
Ultima oară modificat 26 Aug 2012, 12:40 de către cryssa, modificat 1 dată în total.
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Bianca98
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 14
Membru din: 19 Aug 2012, 16:11
Localitate: Bucuresti

Re: Cateva intrebari

Mesajde Bianca98 » 26 Aug 2012, 12:29

Multumesc :D . Pupici porcosi :love:

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cateva intrebari

Mesajde khaos » 27 Aug 2012, 11:47

E posibil ca secretia alba din ochisor sa fie ceva de genul asta, vezi si . Caz in care e ceva normal, nu trebuie sa mergi la doctor.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

daemon1
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 20 Sep 2012, 14:27
Localitate: buzau

Re: Cateva intrebari

Mesajde daemon1 » 28 Sep 2012, 14:07

la ochisor, da!

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cateva intrebari

Mesajde ramona_inka » 28 Sep 2012, 14:25

daemon1, aceste mesaje sunt de acum o luna, uita-te la data lor. Doresti sa ajuti, sa oferi o informatie utila?

Skip
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 23 Iul 2013, 14:14
Localitate: Targu Jiu

Am şi eu 3 nelămuriri, HELP ME!

Mesajde Skip » 23 Iul 2013, 14:26

Salut, am 2 probleme legate de porcuşorul meu, îl cheama Skip şi are doar 3 luni.

1. Muşcă foarte des, e normal să muşte când îi pui mânuţa la Picioare sau pe Burtă, dar am fost la prietenul meu şi al lui nu muşca, indiferent unde îi puneai mânuţa, Skip al meu muşcă deseori, chiar dacă-i pun mânala gură, îl ţin într-un Acvariu iar în acel Acvariu am o căsuţă din Lemn, unde se bagă mai mereu, dacă încerc să bag mână să-l mângâi imediat mă muscă :cry:

2. Îi cade părul foarte mult, e normal? Mereu când îl iau să mă joc, lasă păr pe tot felul de lucruri, am înţeles că este şi periculos părul acestuia.

3. Ieri mi-a strănutat de 3 ori la rând, când mânca, poate însemna ceva?

Mă puteţi ajuta? Ţin foarte mult la el şi nu vreau să i se întâmple ceva :love: aştept răspunsul vostru!

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Am şi eu 3 nelămuriri, HELP ME!

Mesajde khaos » 23 Iul 2013, 14:35

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Skip
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 23 Iul 2013, 14:14
Localitate: Targu Jiu

Re: Am şi eu 3 nelămuriri, HELP ME!

Mesajde Skip » 23 Iul 2013, 16:40

Mulţumesc frumos khaos! Am plecat să cumpăr cele necesare de la Famacie şi o să-ţi urmez sfaturile :D

P.S: Nu o sa mai scriu cu Bold!


EDIT: Am fost la farmacia umană, defapt la 3 farmacii, la toate mi-au spus că nu au Picături Beres, în schimb am luat VITAMINA C, îmi poate spune cineva cum se administrează?

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Am şi eu 3 nelămuriri, HELP ME!

Mesajde khaos » 23 Iul 2013, 18:41

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Skip
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 23 Iul 2013, 14:14
Localitate: Targu Jiu

Re: Am şi eu 3 nelămuriri, HELP ME!

Mesajde Skip » 24 Iul 2013, 14:02

Multumesc :D:D:D:

vanesa25
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 04 Sep 2014, 00:13
Localitate: pitesti

Re: Incepator in ingrijirea porcusorilor

Mesajde vanesa25 » 04 Sep 2014, 00:36

Buna azi am luat un porcusor de guineea frezat vanzatoarea mia zis ca are aprox 3luni lam pus intro ladita (pana achizitionez o cusca speciala) a rintait doar un pic de morcov apoi nimic. Iam mai pus putin mar si patrunjel si nu se atinge de ele...sta nemiscat in talas in ladita lui si nu scoate nici un sunet... Mai devreme lam luat in brate lam mangaiat am vb cu el dar tot asa statea ..cred ca parea speriat. Este normal sa stea asa si sa nu manance? Si unde trebuie sal scot din ladita ,sa-i dau drumu prin casa?imi e frica ca ,fiind speriay se ascunde sub mobila. Ajutatima va rog cu niste sfaturi. Multumesc

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Incepator in ingrijirea porcusorilor

Mesajde anca » 04 Sep 2014, 09:25

Este normal sa fie speriat, are nevoie sa se acomodeze cu noua locuinta, cu tine. Trebuie sa ai rabdare cu el, nu il lua prea mult in brate in primele zile. In primul rand sa ii cumperi o cusca potrivita (minim 1m/0.5m), deasemenea sa ii amenajezi un loc unde se poate ascunde, o casuta pentru a se simti protejat. In primele zile va sta mai mult ascuns si va manca doar noaptea, dar treptat se va obisnui si va deveni mult mai activ.
Este important sa stii ca porcusorii sunt animale sociale care traiesc in grupuri, deci ii va fi mult mai bine daca ii aduci un prieten de acelsi sex neaparat. Si acomodarea va fi mult mai usoara pentru amandoi, se vor indemna la mancare impreuna, vor cerceta impreuna etc. Acum daca ii vei da drumul prin casa se va ascunde cu siguranta si va fi un stres in plus pentru el, lasa-l sa se acomodeze si mai tarziu amenajeaza-i un spatiu special pentru el in care sa se plimbe, ferit de prize, de plante ornamentale etc., ii poti pune cutii de pantofi la care le tai usite la capete pentru a se ascunde. Vei vedea ce frumos se vor juca daca ii vei aduce un prieten.

Uite citeste si despre hranire, este important sa il hranesti corect : viewtopic.php?f=3&t=48 , http://www.gemon.ro/hranire.htm . Incearca sa ii introduci treptat legumele, deoarece in petshop-uri nu sunt hraniti variat si poate avea probleme digestive daca primeste multe tipuri de legume noi intr-un timp scurt.


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori