4 drumuri pe an - foarte stresant pentru porcusor?

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

DreamBlue
Nou venit
Nou venit

4 drumuri pe an - foarte stresant pentru porcusor?

Mesajde DreamBlue » 18 Dec 2009, 20:44

Buna.
Fratele meu este student in Cluj, si vrea neaparat sa-si cumpere un porcusor de Guineea- iubeste mult animalutzele astea, si isi doreste sa aiba unul alaturi. Problema este ca el vine acasa in Medias( jud. SB ) la fiecare doua saptamani- dar s-a gandit ca poate lasa porcutul singur de vineri seara pana duminica seara. Insa el mai are si cele 4 vacante lungi- vacanta de Paste, de Craciun, de vara si intersemestriala, in care va fi nevoit a aduca porcusorul cu el .
Acum intrebarea:
sunt 4 drumuri pe an, in cel mai bun caz cu masina si in cel mai rau cu trenul, foarte stresante pentru porcusor? Sau va fi ok daca va sta intr- cutiuta de transport, la cineva in brate? Adica, eu am vazut pe tren porcusori care calatoreau in buzunarul stapanului, deci...
si 2- va trebui sa aduca fratele meu si cusca porcutului? De exemplu, vacanta de Paste are 1 saptamana, si eu acasa am o cusca destul de mare care i-a apartinut unei hamsterite. poate porcusorul sa stea intr-o alta cusca o saptamana, sau ar fi prea stresant sa-si schimbe mediul si e necesar sa aduca cusca mare ?

Multumesc mult :)

Dmndash
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Dmndash » 20 Dec 2009, 12:45

eu nu stiu cat de bine ii face unui porcusor mersul cu trenul
stiti zgomotul care il face trenul inainte sa se gareze la linie? acel zgomot asurzitor, inalt ? imagineaza-ti ca un porcusor aude pasii stapanului pe gresie inca dinainte ca ascesta sa intre in camera...deci ne putem doar inchipui cat de terifiat ar putea fi din cauza acelui zgomot amplificat in urechiusele lui
cat despre drumurile cu masina. Daca ii este oferit conditii bune ex caldura/racoara depinzand de anotimp, sa se circule lent, sa nu aibe curent, sa aibe fan/apa/ceva in care sa se ascunda nu pateste nimic.
Problema la situatia prezentata de tine este ca se presupune ca acel porc va fi singur, oricata atentie ii va oferi fratele tau nu va compensa niciodata cu atentia altui porcusor.Fetitele mele (3 motate) nu se plictisesc niciodata cand eu am cursuri chiar si de la 8 la 8 pentru ca se joaca,chitaie, se cearta, dorm impreuna
Plus ca pe drum eu n-am avut niciodata probleme cu ele.In prima jumatate de ora stau toate una in alta, dupa aceea incep sa exploreze cusca si-mi fac numai talas in toata masina :oops: .
Deci ii sugerez foarte calduros fratelui tau sa ia 2 porcusori de acelasi sex,costurile nu sunt mai mari,iar distractia va fi garantata.
Cat despre cusca, cat mai exact este aceasta cusca de hamster?preferabil ,dupa cum poti ghici, este sa vina cu cusca porcusorului mare, daca isi schimba si mediul,si casa, va sta bosumflat o saptamana intreaga acel porcusor. Ale mele si-au revenit dupa vreo 3 zile cand ne-am mutat in Bucuresti in conditiile in care am plecat cu cusca lor
#1 Rule for Breeding Guinea Pigs: DON'T

DreamBlue
Nou venit
Nou venit

Mesajde DreamBlue » 21 Dec 2009, 12:41

Multumesc de raspuns ! :D

Cu trenul se va intampla doar in cazul in care nu se va putea veni cu masina- in cazuri extreme. m-am gandit si eu ca ar fi prea zgomotos/lung drumul, plus ca pe tren poate fi prea frig/ prea cald, etc. Si e si greu sa vina cu cusca pe tren.
Porcusorul asta va fi primul nostru porcusor- stim tot despre ei, stim ca trebuie 2. Am zis ca pe asta il vom lua prin februarie, sa ne obisnuim cu el, sa vedem cum trebuie ingrijit, si prin vara mai luam unul. Abia astept ! : :D
Daca vor calatori intr-o cusca de transport pentru pisici, dar cu fan pe jos, va fi bine? E mare, au spatiu sa se ascunda... Nu vreau sa le cauzam stres aiurea, chiar vreau sa fie fericiti....

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 21 Dec 2009, 13:59

Te sfatuiesc sa iei din start doi, asa va obisnuiti cu amandoi, stiti ca le-ati oferit bunastare - un singur porcusor e ca un om pe o insula pustie. Nu iti poti inchipui, ce se petrece in sufletul sau, deoarece tu gandesti cu totul altfel, daca macar un pic ai intelege nevoile lui, sigur i-ai oferi de la inceput prieten, asa sa faci, indrazneste! Merita!

simo
Membru
Membru

Mesajde simo » 21 Dec 2009, 17:30

cred ca si in cazul calatoriei cu trenul depinde de la porc la porc. eu ii plimbam pe ai mei intr-o cusca de transport, puneam o patura groasa inauntru iarna, fan si morcovel si tineam cusca in brate tot drumul. nu erau nici stresati, nici speriati in niciun fel. stateau relaxati, se intindeau in toata cusca si rontaiau fan non-stop.
nu prea imi venea sa-i las singuri acasa timp de 24- 48 de ore.

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 21 Dec 2009, 20:26

eu daca plec numai cu o porcuta, e agitata pe drum
daca le iau pe toate sunt cuminti
nu le deranjeaza ca stau cam inghesuite in cutia de transport, nu le deranjeaza zgomotele noi si nici mirosurile necunoscute
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Laly
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Laly » 13 Ian 2010, 01:33

eu am facut deja 2 drumuri cu trenul cu leo...nu puteam sa-l las in sibiu pt ca si colegul meu trebuia sa plece acasa si, pe langa asta, erau si primele 3 saptamani de cand il aveam...am avut super mari emotii cand m-am intors in sibiu pt ca am stat mult in gara in brasov pana sa vina trenul..si pana si pe mine ma stresau sunetele alea...pana la vara nu-l mai duc acasa (de pasti si in vacanta intersemestriala sper sa pot sa-l las la prietena care mi l-a facut cadou), dar sper ca nu i-au facut rau drumurile astea...pe tren m-am tot jucat cu el si l-am tinut in brate, in rest statea in fundul cutiei de transport si din cand in cand mai rontaia un pic de fan...acum pare ok...

Viviana
Cercetas
Cercetas

Mesajde Viviana » 01 Feb 2010, 20:12

si eu fac 4 drumuri pe an pentru ca merg in R.Moldova la bunici
saracutul meu puiut e asa speriat,dar nu am la cine sa-l las.

in schimb bunica mea il iubeste :up2:

Înapoi la “Ingrijire, hranire”