Hrana speciala sau fan?

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Mada PS
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 98
Membru din: 05 Sep 2009, 00:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Mada PS » 17 Oct 2009, 17:49

Am si eu o intrebare,inca nu sunt lamurita...
Eu nu le dau porcutilor pelete pt ca nu imi permit dar nu le lipseste fanul si am de la tata de la serviciu un fel de pelete soeciale pt ei(am mai vorbit despre ele,sunt ca un amestec de diferite graunte,ovaz,grau...faramitate)!
Ce este mai rau,sa nu le dau mancarea speciala sau fan(eu cred ca fanul)
Si intreb pt ca am aflat ieri ca un oleg de grupa are o porcuta de 1-2 ani si pe langa faptul ca o tine singura,de cand a primit-o nu i-a cumparat fan niciodata,deci saraca a rezistat fara fan pana acum!
Sa nu il condamnam pe baiat,asa l-a invatat persoana de la care l-a primit si el nu s-a informat,sau nu a avut cum atunci, nu stiu!
Eu i-am zis sa renunte mai bine la mancarea speciala si sa ii ia fan ca acela e indispensabil!
I-am dat un sfat bun?

PS:I-am zis despre forumul si siteul Gemon,i-am facut instructajul si acum incerc sa fac rost si de o surioara pentru porcuta lui!
Promit ca voi avea grija sa faca totul bine de acum incolo!
Hakuna Matata :D

Avatar utilizator
andrada
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 330
Membru din: 07 Noi 2008, 19:17
Localitate: Sighetul-Marmatiei
Contact:

Mesajde andrada » 17 Oct 2009, 18:31

Faptul ca i`ai zis sa nu ii mai dea mancare speciala nu e tokmai bine pentru ca porcusorul are nevoie de vitaminele, proteinele si ce mai contine mancarea speciala, fan trebuie sa aiba non`stop iar mancare speciala sa ii dea de 3 ori pe zi, Fanul NU Inlocuieste mancarea speciala.!!.
Imagine

Need Help :| sectiunea operatia la porcusorii de guineea:|

Avatar utilizator
Mada PS
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 98
Membru din: 05 Sep 2009, 00:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Mada PS » 17 Oct 2009, 18:56

Eu nu el dau mancare speciala...nu le-am luat pana acum,poate dupa ce iau cusca pt ei o sa le iau si mancare!Dar ma gandeam ca dupa atata timp fara fan ar fi mai bun fanul care stiam ca are anumite proprietati care il ajuta la digestie si fara de care ar avea probleme grave!Imi pare rau daca m facut o greseala dar asa am gandit!MAI ASTEPT SI ALTE PARERI,deocamdata baiatu ii da mancarea speciala dar sper sa ii ia si fan pana la urma,ca nici el nu sta bine cu banii si i-am zis ori sa le ia pe amandoua ori sa ii dea fan si restul de legume si fructe!
Multumesc
Hakuna Matata :D

Avatar utilizator
andrada
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 330
Membru din: 07 Noi 2008, 19:17
Localitate: Sighetul-Marmatiei
Contact:

Mesajde andrada » 17 Oct 2009, 18:58

E important sa le aiba pe amandoua:) important e ca le vreti amandoi binele porcutilor si sunt sigura ca ei apreciaza asta:) fanul ajuta la digestie mai curata si dintisori si mai are si alte proprietati dar si mancarea e importanta:) E bine ca mai astepti si alte pareri pentru ca eu nu ma pricep extrem de bine la ei:)
Imagine



Need Help :| sectiunea operatia la porcusorii de guineea:|

Avatar utilizator
Mada PS
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 98
Membru din: 05 Sep 2009, 00:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Mada PS » 17 Oct 2009, 19:10

Ok,atunci o sa ii zic sa faca tot posibilul sa ia fan si mancare speciala si o sa le iau si eu dar nu stiu daca chiar acum,pt ca nu pot,strang bani pt cusca si se duc repede...!
Hakuna Matata :D

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 18 Oct 2009, 13:17

...iar mancare speciala sa ii dea de 3 ori pe zi...

Este gresit andrada. De 3 ori pe zi se dau legume proaspete daca porcusorul este in crestere. Daca a ajuns la maturitate, este de ajuns sa dai doar de doua ori pe zi legume. Acestea se dau cat mai diversificat si niciodata reci de la frigider.
Mancarea speciala se da maxim o data pe zi.. indicat este chiar o data la doua zile. Apa curata si fanul sunt obligatorii in cusca.
Mada PS fanul este mai important decat mancarea speciala. Daca baiatul le poate da legume proaspete, mancare speciala o poate da mai rar. Si asa o punga de 1 kg il poate tine mai mult timp. Neaparat insa sa faca rost de fan. Poate are o ruda la tara, si ii poate trimite un sac de fan.
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
Mada PS
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 98
Membru din: 05 Sep 2009, 00:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Mada PS » 18 Oct 2009, 15:55

Multumesc tuturor pt sfaturi!O sa se rezolve problema cu baiatul ca am vb cu el si i-auat,eu ma duc luni sa le iau mancare speciala ca acu n-am bani!
Multumesc pt toate sfaturile voastre!
Hakuna Matata :D


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori