Greutate porcusor

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Cantariti porcusorii adulti?

In general odata pe luna
13
32%
Da, saptamanal
17
41%
Odata la cateva luni
2
5%
Foarte rar
6
15%
Numai atunci cand sunt/par sa fie bolnavi
1
2%
Nu le cantaresc niciodata!
2
5%
 
Voturi totale: 41

Alecs20
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 29 Mar 2009, 04:05
Localitate: Bucuresti

Greutate porcusor

Mesajde Alecs20 » 29 Mar 2009, 11:09

Am si eu o intrebare...cam la ce dimensiuni poate ajunge un porcusor???am si eu unul....are 5 luni...si e super simpatic...plin de viata...si sunt curios cat de mare poate creste
Viatza lunga tuturor porcusorilor de guineea !!!
By the way il ador pe Puffy :X:X

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 29 Mar 2009, 13:11

sa iti traiasca micutul,l-ai cantarit ?porcutii ajung la maturitate in jur 1200 gr,s animalute mici ca dimensiuni uite poti citi si aici http://www.gemon.ro/faq2.htm#greutate , fa-ti un pic de timp si citeste cateva randuri ca sa stii cum sa il ingrijesti ce ii dai sa manance si necesitatile lui adica un partener de acelasi sex http://www.gemon.ro/hranire.htm
ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Alecs20
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 29 Mar 2009, 04:05
Localitate: Bucuresti

Mesajde Alecs20 » 29 Mar 2009, 23:48

Mersi :*...are aproximativ 1 kg...nu l-am pus pe cantardar e dolofan...mananca tot timplu...e innebunit dupa salata verde...o devoreaza imediat..nu sta pe ganduri...si ii place sa rontaie paine uscata...am inteles k le face bn si la dantura...dak mai aveti sfaturi utile...le primesc cu cea mai mare placere...sa ne traiasca micutzii nostri mult si bine:X:X
Viatza lunga tuturor porcusorilor de guineea !!!

By the way il ador pe Puffy :X:X

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 30 Mar 2009, 21:47

Buna Alecs. Bine ai venit printre noi. Salata verde data in exces le face rau la porcusori. De fapt e recomandat sa le dai putina. Nu le face bine la rinichi. Plus ca salata e adusa de peste mari si tari si nu tocmai sanatoasa. In privinta painii, la fel - nu este indicat sa ii dai la porcut. Painea contine drojdie, oua, produse ce nu le fac bine la porcuti. Dintisorii ii tocesc rontaind fan. Asa ca mai bine le scoti painea total din meniu, le asiguri fan proaspat, apa si mancare speciala ( Versele - Laga - Cavia Crispy). Mare grija la salata, patrunjel si marar. Cel mai bine e sa le dai cat mai diversificat ( un singur fel de leguma la o masa ex: dimineatza morcov, la pranza telina radacina si seara sfecla rosie) Si nici un exces nu le face bine. Deci salata iti recomand o frunza la 2-3 zile. Te rog sa tii cont de sfaturile mele ( si de tot ce scie pe Gemon despre hranire) si vei avea un porcut sanatos, fara vizite la vet.
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
babyboom
Membru
Membru
Mesaje: 206
Membru din: 02 Noi 2008, 20:53
Localitate: Bucuresti

Mesajde babyboom » 30 Mar 2009, 23:35

Este bine sa le dau o data pe saptamana salata,loboda, stevie, marar, patrunjel si leustean? Sau sa le dau o data la o saptamana jumate, eventual doua?
In restul zilelor le dau iarba de grau, de porumb, morcovi, telina, pastarnac, sfecla. Cam o data la doua saptamani le mai dau gulie,dovlecel, mar (il mananca de foame ca nu le place).
Si o data pe saptamana le dau suc de portocale amestecat cu suc de morcovi (ca nu se ating de portocale altfel). Nu mult, cam 5 ml fiecaruia.
As vrea sa-mi spuneti daca este bun meniul sau ce trebuie schimbat la el.
Am vazut in piata niste frunze verzi si cea care le vindea mi-a spus ca se numesc untisor. Stiti daca le pot da?
Sper ca nu v-am stresat cu intrebarile :oops:

Alecs20
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 29 Mar 2009, 04:05
Localitate: Bucuresti

Mesajde Alecs20 » 31 Mar 2009, 00:00

Mersi corina pt sfaturi...o sa tin cont de ele...ca vreau sa creasca mare si frumos :D...i-am facut cadou o femela sefei mele de la munca...si i-a placut super mult...pe viitor o sa ii imperechem...dar sa mai creasca
Viatza lunga tuturor porcusorilor de guineea !!!

By the way il ador pe Puffy :X:X

Avatar utilizator
babyboom
Membru
Membru
Mesaje: 206
Membru din: 02 Noi 2008, 20:53
Localitate: Bucuresti

Mesajde babyboom » 31 Mar 2009, 00:05

Alecs, de ce sa ii imperecheati? Nu sunt si asa suficienti care stau prin magazine sau pe tarabe in piete?
Ai citit la sectiunea Comportament, gestatie/reproducere?

Alecs20
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 29 Mar 2009, 04:05
Localitate: Bucuresti

Mesajde Alecs20 » 31 Mar 2009, 00:13

da...stiu ca tre sa fie femela peste 6 luni...dar oriqq eu vreau sa ii tin...nu pe toti intr-o cusca bineinteles...ca se bat intre ei...mai ales masculii
Viatza lunga tuturor porcusorilor de guineea !!!

By the way il ador pe Puffy :X:X

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 31 Mar 2009, 00:14

sincer nu am dat niciodata la purcelusii mei leustean,stevie sau loboda,nu stiu daca e buna pentru ei in tabelul cu legume si fructe nu sunt mentionate aceste verdeturi nici acel untisor, ar fi bine sa ramai la ceea ce scrie in tabel,salata poti sa ii dai o data pe saptamana cate doua frunze(frunzele de la suprafata nu se vor da fiind tratate cu fel de fel de chimicale) iar patrunjelul se da rar si in cantitati mici deoarece contine oxalati ceea ce duce la piatra la rinichi uite aici poti citi mai multe
http://www.gemon.ro/hranire3.htm ,daca mai ai intrebari noi suntem aici ca sa ajutam noii parinti de porculini,pupici
ڪےMishulik & Pufiڪے

clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))

http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Avatar utilizator
babyboom
Membru
Membru
Mesaje: 206
Membru din: 02 Noi 2008, 20:53
Localitate: Bucuresti

Mesajde babyboom » 31 Mar 2009, 00:19

Alecs, citeste la sectiunea respectiva sa vezi la ce riscuri ai expune femela si gandeste-te daca merita! Daca mai vrei un porcut, uita-te la sectiunea Adoptii si sigur o sa gasesti unul...ii faci un bine celui pe care il ai pentru ca n-o sa mai fie singur, faci un bine femelei cu care vrei sa-l imperechezi pentru ca nu-i mai risti viata si ii faci un bine si celui pe care-l adopti.
Masculii nu se bat daca au cusca suficient de mare si nu simt prezenta unor femele (eu am doi baietei care nu se bat).
Este foarte complicat ce vrei tu sa faci (sa opresti puii) si nu e deloc bine pentru porcuti.

Silvia, stiu sigur ca le pot da leustean, stevie si loboda pentru ca am citit pe forum. Intrebam cat de des le pot da doar.
Untisor nu le-am dat pentru ca n-am gasit pe forum ceva legat de el si nici nu stiu nimic despre el, ieri cand am fost in piata am vazut pentru prima data.

Alecs20
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 29 Mar 2009, 04:05
Localitate: Bucuresti

Mesajde Alecs20 » 31 Mar 2009, 00:23

da...dar il vreau tot asa micutz...pui adik..
Viatza lunga tuturor porcusorilor de guineea !!!

By the way il ador pe Puffy :X:X

Avatar utilizator
babyboom
Membru
Membru
Mesaje: 206
Membru din: 02 Noi 2008, 20:53
Localitate: Bucuresti

Mesajde babyboom » 31 Mar 2009, 00:29

Astepti pana cand o sa fie un puiut disponibil, nu te obliga nimeni sa adopti un porcut pe care nu-l vrei.
Nu stiu ce sa zic...e decizia ta, dar eu sustin in continuare ca ar fi mult mai bine sa iei un porcut, nu sa-i imperechezi pentru a avea unul.
Daca ai pastra tu toti puiutii ar fi foarte greu. Gandeste-te ca sunt sanse sa nu faca niciun baietel, si atunci ce faci? Iar sa-i dai, este o mare responsabilitate. Cui ii dai? Are grija de ei? Daca ajung intr-un pet-shop?

Alecs20
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 29 Mar 2009, 04:05
Localitate: Bucuresti

Mesajde Alecs20 » 31 Mar 2009, 00:34

da ai dreptate...oricum nu vreau acum...sa incep sa ii inteleg mai bine...
Viatza lunga tuturor porcusorilor de guineea !!!

By the way il ador pe Puffy :X:X

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 14 Iul 2009, 20:14


Avatar utilizator
a`mica
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 789
Membru din: 25 Aug 2008, 22:37
Localitate: Aici, ba nu, acolo, ba nu, dincolo :|

Mesajde a`mica » 14 Iul 2009, 20:24



Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori