Ingrijire blanitza

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
MihaelaD
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 749
Membru din: 05 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde MihaelaD » 27 Apr 2009, 12:08

Eu am cumparat vreo 5 adapatoare, pana cand am gasit 2 care nu picurau. Am avut probleme pentru ca se uda talasul dedesubt, iar piticii se asezau cu fundul exact acolo...am vazut ca adapatoarea pe care o foloseste Maria(cea bandajata cu leocoplast...poza este la accesorii, cred) este la fel ca a mea. Ca sa gasesti o adapatoare buna, pune-o pe vanzatoare sa-ti faca un test. Eu asa am facut(am avut noroc ca vanzatoarea era amabila si ca a treia adapatoare probata n-a curs deloc :lol: )

timisoreanca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 128
Membru din: 09 Iun 2008, 23:00
Localitate: Köln
Contact:

Mesajde timisoreanca » 27 Apr 2009, 12:25

halli hallo purpleangel,

la ce rubrica pot vedea porcusorii tai?

purpleangel
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 22 Apr 2009, 04:06
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde purpleangel » 27 Apr 2009, 12:57

draguta mea inca nu am pus nici o poza cu porcusorii mei dar promit ca zilele astea voi posta si eu ceva poze cu ai mei pitici.
puup

Avatar utilizator
tzutzi_porcusoara
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 99
Membru din: 22 Feb 2009, 04:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde tzutzi_porcusoara » 13 Mai 2009, 13:09


Avatar utilizator
fiore6
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 13 Mar 2009, 09:09
Localitate: Braila

Mesajde fiore6 » 13 Mai 2009, 14:35

eu azi am cumparat o perie cu dinti metalici pt animale mici si este f buna. am dat 9,5 lei pe ea dar merita!
"Nu lasa visele sa piara pentru ca, daca visele mor, viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare."

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 13 Mai 2009, 14:42

Nu stiu cum e cu blana creata, dar si la mine e destul de dificil.
teoretic iei porcusorul, ii vorbesti, esti calma, ii dai ceva bun si treci peria prin el usor...Practic, cum il ating la Ozzie cu peria oriunde pe corp, el se gudura si se intoarce cu fata la mine, se invarte de nu e adevarat si se incurca singur in pieptene. Atunci apelez la varinata fortat, ca vorba buna nu functioneaza: il ridic in aer- il sprijin pe un brat, cu mana mea intre picioarele lui, sub tot corpul (nu il tin numai de gat sa il sufoc) si cu cealalta mana in pieptan. El nu are unde sa fuga pt ca e in aer (nu la inaltime, evident), si solutia da rezultate daca esti rapida! Dar da din picioare si zgarie daca te lungesti...se prinde ca poate sa scape... :lol:
Daca nici asa nu merge, apelez la solutia de maxima urgenta: prietenul meu il tine cu o mana, lipit de pamant si nu il lasa sa fuga, iar eu il pieptan pe parti mici, cate putin...Depinde si de toanele lui...uneori sta asa lin si nu are nici o treaba...
Trebuie sa nu cedezi: sa ii arati cine e seful, daca cu vb buna si recompense nu merge. Fii ferma si stai linistita, ei tipa, dar de durut nu are de ce sa ii doara, sunt doar mofturosi!
Acum eu ti-am dat solutia pt par drept, nu stiu cum sunt ai tai, daca trebuie sa iei fiecare suvita in parte cu 2 maini sau asa ceva...
Ne-am dori noi porcusori ingerasi, sa stea la pieptanat, taiat unghiute sau tuns...dar au si ei onoarea lor de salbatici :lol:
MadalinaImagine

Avatar utilizator
MihaelaD
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 749
Membru din: 05 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde MihaelaD » 13 Mai 2009, 14:52


Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde Alina82 » 13 Mai 2009, 14:57


Avatar utilizator
tzutzi_porcusoara
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 99
Membru din: 22 Feb 2009, 04:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde tzutzi_porcusoara » 13 Mai 2009, 15:09


Avatar utilizator
yvette_michaela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 64
Membru din: 21 Apr 2009, 17:53
Localitate: Oradea / Timisoara

Mesajde yvette_michaela » 13 Mai 2009, 15:30


Avatar utilizator
a`mica
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 789
Membru din: 25 Aug 2008, 22:37
Localitate: Aici, ba nu, acolo, ba nu, dincolo :|

Mesajde a`mica » 13 Mai 2009, 15:35

La un porcusor matur se vor verifica gherutele odata la luna, si se vor taia varfurile. Acestea nu se tocesc ca la cei salbatici, este nevoie de ingrijirea lor periodica.Il vom infasura intr-un prosop, sau il vom tine cu spatele spre noi, taiand gherutele tinandu-l in poale. Asa va deveni mai calm, mai linistit. Taierea gherutelorLa porcusorii cu picioruse de culoare deschisa se vad venele din gherute: se va taia varful gherutelor in asa fel, incat sa avem o distanta de 1, 5 - 2 mm de vena.(am copiat ce a scris geda pe gemon :oops: )

Avatar utilizator
babyboom
Membru
Membru
Mesaje: 206
Membru din: 02 Noi 2008, 20:53
Localitate: Bucuresti

Mesajde babyboom » 13 Mai 2009, 15:36

Daca au gherutele transparente poti observa vasele de sange.
Nu face nicio infectie daca ai grija si nu tai prea mult (adica pana la vasele de sange). Eu zic ca cel mai bine ar fi sa te duci la un doctor, sa vezi cum ii taie el gherutele si dupa sa aplici tu acasa.
Baie nu ii faci niciodata. Se face doar daca au micoza sau altceva. Daca porcutii nu au nimic, nu trebuie sa le faci baie deloc, ei se spala singuri. Daca sunt murdari, este din cauza talasului care trebuie schimbat mai des.

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 13 Mai 2009, 15:37

Porcusorului trebuie sa ii fie taiate unghiile neaparat, asta tine de ingrijire! Daca nu te simti in stare, poti merge la un veterinar sa o faca, sa stai fara griji. Nu trebuie sa ajungi la vasele de sange (care se vad in lumina). Poti folosi un foarfece special pt gherute sau o unghiera normala!

Baie porcusorului nu ii faci decat atunci cand are o problema si medicul iti recomanda! in rest, daca se murdareste rau, il cureti in acel loc cu putina vata umezita in apa calduta!

despre medici in orasul tau e un topic aici: http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php?t=399

edit: Ti-am raspuns si cu medicii, probabil nu ai citit...
dr. Beniovski
Telefon:0744547744
Adresa: Episcopia
MadalinaImagine

Avatar utilizator
yvette_michaela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 64
Membru din: 21 Apr 2009, 17:53
Localitate: Oradea / Timisoara

Mesajde yvette_michaela » 13 Mai 2009, 15:39

multumesc pt sfaturi.. am sa il duc la medic.. dar. astept o propunere a unui medic din oradea.. pentru a le face si un control.. sa stiu ca totul e in ordine...

scuze.. intr-adear am observat mai tarziu topicul despre medic... dar as dori sa ii duc la cabinet pentru ca nu sunt intotdeauna acasa.. si vreau sa fiu de fata .. nu mama sau cine va fi acasa cand are timp medicul sa vina la domiciliu..

Avatar utilizator
tzutzi_porcusoara
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 99
Membru din: 22 Feb 2009, 04:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde tzutzi_porcusoara » 13 Mai 2009, 16:26

Eu le tai singura gherutzele porcutelor mele. Adevarul e ca am avut pisica si mi-am facut antrenamentul. Pisicile sunt teroare cand vine vb de taiat unghiile. :) Daca vrei sa incerci singura nu este f greu, trebuie doar sa iti iei un clestisor special pt unghiutele rozatoarelor, seamana cu cel pt pisici dar este mai mic. Acela te va ajuta foarte mult pt ca nu se poate misca prea mult unghiuta ca la forfecuta sau unghiera. E bine sa ai betadina langa tine in caz ca ii da sangele si foarte mare grija de micutz sa nu-l sperii prea tare. Ale mele sunt cuminti la unghiute si la curatat in urechi. Ii mai dai un pupic ii mai tai o unghiuta, cam asa functioneaza. In rest succes! :D


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori