Administrare Vit C+Beres

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
gratiela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 74
Membru din: 07 Feb 2008, 04:42
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Administrare Vit C+Beres

Mesajde gratiela » 13 Feb 2008, 14:47

sper sa nu mai fie pe undeva un topic similar :P

i-am luat la zizi vitamina c, si i-am dat cate putina din 2 in 2 zile...problema e ca e vitamina c cu glucoza...intrebarea mea e: ii face rau glucoza aia? desi ma indoiesc...pt ca ajuta la fixarea vitaminei c, nu? si cam cata vreme sa ii dau? m-am gandit s ii fac o cura cam de o saptamana doua, si dupa aceea sa ii dau doar o data pe saptamana, pana apare iarba si nu o sa mai fie cazu. ce ziceti?

Borki
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 317
Membru din: 27 Noi 2007, 22:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vitamina C

Mesajde Borki » 13 Feb 2008, 15:05

"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet." Pitagora

Avatar utilizator
gratiela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 74
Membru din: 07 Feb 2008, 04:42
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Mesajde gratiela » 14 Feb 2008, 12:26

;) merci de sfaturi

Avatar utilizator
Madalina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 11 Feb 2008, 12:22
Localitate: constanta

Administrare suplimentara vitamina C

Mesajde Madalina » 14 Mar 2008, 11:10


Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 14 Mar 2008, 11:30


Mihai
Initiat
Initiat
Mesaje: 42
Membru din: 29 Feb 2008, 14:51
Localitate: Turda
Contact:

Mesajde Mihai » 19 Mar 2008, 11:31


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 19 Mar 2008, 13:38

Ratia zilnica necesara al unui porcusor adult este de aprox. 10 mg vitamina C, adica aprox. 1 mg vitamina C la 100 grame masa corporala. Acest necesar este asigurat prin alimentatia naturala pe timpul verii.
------
Iarna necesarul de vitamine al organismului este mai mare, vom avea o grija deosebita de acest aspect! In acest anotimp ii vom da verdeturi, zarzavaturi si fructe cu inalt continut de vitamina C, asigurandu-i o dieta cat mai diversificata posibil. In cazul in care aceasta nu este inserata in cantitati suficiente in hrana, porcusorul va avea nevoie de suplimentarea vitaminei C, sub forma de comprimate, fiole sau picaturi (in unele tari este accesibila sub forma de picaturi). Necesarul de vitamina C este influentat de circumstante (rutina, intarcare, stres, schimbari radicale in mediu sau viata porcusorului), stare (stare psihofiziologica, boli infectioase, gestatie, crestere), la stabilirea dozei se va tine cont de aceste aspecte. In functie de necesitati iarna suplimentarea acidului ascorbic se va face sub forma de cura pe o perioada de 7-10 zile administrandu-i fractionat, de 2-3 ori pe zi, sau, in general, cel putin odata pe saptamana.


Picaturi se pot da o perioada (in functie de caz si stare individ de la 10 pana la 30 zile, 1 sau 2 picaturi/zi) impreuna cu vitamina C pentru intarirea sistemului imunitar, pentru cresterea apetitului, in stari de convalescenta dupa anumite boli parazitare sau altele, atunci cand dintr-un anumit motiv organismul este slabit.

Avatar utilizator
onlydenissa
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 117
Membru din: 05 Mar 2008, 20:07
Localitate: Bucuresti

Mesajde onlydenissa » 20 Mar 2008, 00:24

am citit ca pot sa i pun cateva picaturi de zeama de lamaie in apitza...nu e suficient asa??

Borki
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 317
Membru din: 27 Noi 2007, 22:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Borki » 20 Mar 2008, 10:24

"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet." Pitagora

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 20 Mar 2008, 10:53

Zeama de lamaie poti pune pe ceva ce ii place si consuma imediat, prima data numai o singura picatura, si daca nu refuza, la urmatoarea ocazie chiar doua picaturi pe o bucata de ceva preferat de el.

Avatar utilizator
onlydenissa
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 117
Membru din: 05 Mar 2008, 20:07
Localitate: Bucuresti

Mesajde onlydenissa » 20 Mar 2008, 19:19

am inteles.multumesc pt sfaturi.dar cu fructele tot nu am convins o.am surprins o o data cand a papat putin din portocala.dar doar atat...

Croco
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 01 Iun 2008, 09:08

Mesajde Croco » 07 Iun 2008, 12:40


Borki
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 317
Membru din: 27 Noi 2007, 22:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Borki » 09 Iun 2008, 15:42

Acum, pentru ca nu poti sti ce anume alimentatie au primit inainte sa ii aduci la tine, eu zic ca ar fi bine sa le faci o cura de 10-30 zile cu vitamina C si beres. In acest timp ai grija ca hrana lor sa fie diversificata si sa pimeasca iarba culeasa din locuri ferite de poluare si de pe unde cateii nu prea au acces. Iarba o speli bine bine si o lasi sa se zvante putin pentru a evita diareea la ei.

Ar fi bine sa le pui niste grau la incoltit.

Cura cu vitamina C si beres o repeti la toamna, atunci cand dispar o mare parte din verdeturi si vei fi nevoit sa suplimentezi cu picaturile de vit c si beres.
Imagine

Geda recomanda pe site asta:
"Bine de stiut! 100 grame iarba verde proaspata contine in general aprox. 50 mg vitamina C."



Ratia zilnica necesara al unui porcusor adult este de aprox. 10 mg vitamina C, adica aprox. 1 mg vitamina C la 100 grame masa corporala. Acest necesar este asigurat prin alimentatia naturala pe timpul verii.
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet." Pitagora

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Mesajde ZuzuBelleMel » 15 Iun 2008, 07:53

:?: este obligatoriu sa le dau vit C? shtiu ca mai ales patrunjelul contzine multa, asha ca ma gandesc ca e suficient + din alte alimente....doar anul trecut le-am pus in apa picaturi de zeama de lamaie, dar nu le-a prea placut
am citit ca apare sange in urina dak nu primesc destula, iar ai mei n-au prob de genu`

Avatar utilizator
bianca
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 273
Membru din: 30 Noi 2007, 00:55
Localitate: Schweich, Germania

Mesajde bianca » 15 Iun 2008, 15:57

administrarea vitaminei C nu este necesara pe perioada verii daca porcusorul este sanatos. se administreaza doar porcusorilor care prezinta semne de boala (de la caderea excesiva a parului, pana la boli foarte grave).
daca porcusorul este sanatos, este indicat a se face o cura de vit. C la intrarea si iesirea din iarna (cam perioadele ce coincid cu astenia la oameni)
multa sanatate! :kiss:


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori