Administrare Vit C+Beres

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Administrare Vit C+Beres

Mesajde crisa24 » 27 Noi 2012, 00:32

il lipsa unui raspuns sau a altor informatii iti spun ce as face eu in locul tau, riscul exista si tu esti singurul care decide, eu i-as da administrata ca si cea de la vitakraft, din cate stiu eu si poate gresesc, rog a fi contrazisa, daca cumva in doza administrata dupa modelul vitakraft doza poate fi mai mare putin per/ picatura, va fi eliminata prin urina, este produsa si pentru porcuti vitamina C pe care o ai, insa nu se stie doza per/kg, daca macar am sti cum se da la un caine, o pisica de X kg, doza, am calcula cumva, nu ar fi asa greu, regula de 3 simple, cu alceva imi pare rau, dar nu te pot ajuta, am cautat dar multe informatii, ca si tine, nu am gasit!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Hanelore
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Noi 2012, 18:37
Localitate: Suedia

Re: Administrare Vit C+Beres

Mesajde Hanelore » 27 Noi 2012, 21:17

Culmea la caini se da 5 sau 15ml pe zi nu le-am dat si nici nu le dau ca nu vreau sa ma cert cu nimeni daca Doamne fereste se intampla ceva cu copilasii mei si nu vreau sa ma risc ca mai bine dau banii pe alta vit C decat sa le fac rau ...alte informatii nu gasesc la aceasta vit C..multunesc

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Administrare Vit C+Beres

Mesajde crisa24 » 27 Noi 2012, 22:51

se da un caini, acesta doza, dar un caine are 5-25 kg, purcelul tau are 1 kg!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Hanelore
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Noi 2012, 18:37
Localitate: Suedia

Re: Administrare Vit C+Beres

Mesajde Hanelore » 27 Noi 2012, 23:08

da si mie mi se pare ciudat diferenta de doza plus diferenta de kg mai bine ca nu le-am dat nimic si am intrebat prima data ca poate li se intampla ceva.....am sa caut sa cumpar vit c de la vitakraft ca aici nu primesc fara reteta la farmacie......la pisici nu se da porcusori,chinchilla,iepuri,hamsteri,si caini...iar diferenta de doza chiar nu este mare...

mai scrie ca este buna si la pasari si ca se da la ele intre 2 si 5 ml/zi...

Avatar utilizator
Ruffy&Charlie
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 51
Membru din: 08 Dec 2012, 13:24
Localitate: Bilbor
Contact:

Vitamina C

Mesajde Ruffy&Charlie » 08 Dec 2012, 17:57

Buna ziua membrii de pe Gemon.ro!
Sunt noa aici si as vrea sa va intreb daca este buna vreo Vitamina C din urmatoarea poza pentru tatarea micozei :?:
:arrow: Imagine

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Vitamina C

Mesajde chinchi2 » 08 Dec 2012, 17:59

Pe o cutie scrie ca e cu arome deci nu e buna.
Trebuie vit C simpla si o pastila trebuie facuta in 8.
PE zi se da o optime de pastila

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Vitamina C

Mesajde Gemon » 09 Dec 2012, 19:08

Avem un topic cu aceasta tema in sectiunea Ingrijire, hranire, vezi aceasta viewtopic.php?p=65610#p65610 postare unde e inserat care produs recomandam sub forma de solutie orala.

Este important sa nu contina arome, coloranti sau zahar.
Daca cumperi sub forma de comprimate, atunci cauta vitamina C simpla
Imagine
Fişiere ataşate
vitc.JPG

Andradasisi
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 03 Ian 2013, 12:49
Localitate: timisoara

Plange?

Mesajde Andradasisi » 10 Apr 2013, 16:54

Buna...tot eu sunt.....tot cu porcusorul meu cel zurliu:P.....am observat ca de 2 zile in timp ce face popcorn adica se zbenguie de zici ca maine moare si profita:P...mai si tipa asa din cand in cand......si mi se pare ca uneori nu se poate controla din topaitu ala puternic si nu ii place.am observat ieri in timp ce sarea si guita si mai tipa ca din cauza topaitului incontrolabil a picat pe o parte nu a mai nimerit sa pice in picioare:P....sa ridicat clar in secunda urmatoare si a continuat topaiala......e normal sa topaie asa tare si in fiecare zii de cate 4 sau 5 ori pe zii??noaptea cand dorm cred ca doarme si el ca nu il aud,dimineata pana nu ma ridic din pat nu are treaba e cuminte,dar daca mam ridicat din pat incepe circu tipa,si eu ii dau mancare ca altfel nu se potoleste si apoi sariturile lui si guitatu.....aaaaa si de ieri stranuta cred.....nu are talar are o paturita flufy......de la frig nu are cum ptr ca e in camera cu mine si sunt zi si noapte 22 de grade,poate coboara in cursul zilei la 21 cum tot ies pe usa dar mai putin niciodata......e posibil sa fi racit??Am fost la farmacie sa ii cumpar vitamina c dar nu au avut decat efervescente si momentan iam cumparat beres drops plus,am citit pe el ca e bun si asta pentru imunitate doar ca efectul e mai lent.....va rog din suflet sa imi spuneti cum sa ii dau.....macar asta sa il dau pana saptamana viitoare cand iau banii ca nu prea mai sunt:P dar nu am putut sa nu ii cumpar macar beres desi ma socat pretu,68 lei,ma rog ptr porcutu meu orice:P.....dar cum sa il administrez??

Nota admin:
Explicatii sarituri popcorn la viewtopic.php?p=127215#p127215

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Plange?

Mesajde khaos » 10 Apr 2013, 18:43

Nu stiu cum vine treaba cu dropsul asta de Beres pe care l-ai luat tu. De obicei se adminstreaza varianta lichida (atat Beres, cat si Vitamina C) si nu sunt atat de scumpe, din cate imi amintesc eu. Cele lichide se dadeau parca 2-3 picaturi de Beres si 3-4 de Vit C - ori in 1 ml de apa (se da cu seringa fara ac!) ori picuri direct pe o bucatica de castravete si il pacalesti sa le ia asa. Dar gasesti sigur mai multe informatii daca dai un search pe forum.
Cat despre sarituri, cum cred ca ti s-a mai spus :) E foarte bine ca popcorneste, inseamna ca e fericit. Nu cred ca o sa se loveasca de la asta. INSA eu i-as pune talaj, sau ceva moale sub paturica de care spui. Daca paturica e asezata direct pe fundul de plastic tare al custii, atunci cred ca exista un risc ca porcutul sa se loveasca, el cazand pe ceva dur, tare. In schimb cu talajul ar fi altceva, e clar mai moale.
Si as avea o rugaminte - incearca sa scrii un pic mai coerent, eventual folosind semne de punctuatie adecvate. Este extrem de greu de urmarit postarea ta...
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Andradasisi
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 03 Ian 2013, 12:49
Localitate: timisoara

Re: Plange?

Mesajde Andradasisi » 10 Apr 2013, 19:12

picaturi iam luat doar ca se numesc BERES DROPS PLUS si a costat 68 lei,imi cer scuze pentru greselile gramaticale dar sunt la servici si scriu pe fuga.
Nu am gasit vitamina C doar efervescenta si am inteles ca nu e buna de aceea am ales sa ii cumpar macar beres si sa il administrez asta pana cand ii voi cumpara Vitamina C dar nu stiu daca este bine sa fie administrat singur si nu stiu modul lui de administrare la porcusori de aceea vam rugat sa imi spuneti cate picaturi sa ii pun pe morcov de exemplu ptr ca ii place morcovul foarte mult.
Patura lui este destul de groasa dupa parerea mea,e de plus si foarte moale,nu se loveste de fundul custii ci de ce are pe acolo,tuburi,adaptor,cutiuta cu granule etc,pana acum nu a cazut cum a nimerit ier.
Ma preocupa joaca lui pentru ca este prea nu stiu cum sa ma exprim prea multa sau prea bruste,se intampla uneori sa sara si sa guite intruna fara oprire cam 1 minut sau 2,nu stiu exact dar mi se pare umpic infricosator.
Si tipatul acela din timpu sariturilor ce este?il doare ceva sau?mai tipa asa dimineata cand ma trezesc si asteapta papica in rest foarte rar il aud sa tipe asa dintr-o data.
inca odata imi cer scuze pentru greselile de ortografie si lipsa semnelor de punctuatie dar nu prea am timp sa scriu corect si in acelas timp sunt nerabdatoare sa aflu.
Multumesc pentru raspuns

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Plange?

Mesajde Gemon » 10 Apr 2013, 19:50


Andradasisi
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 03 Ian 2013, 12:49
Localitate: timisoara

Re: Plange?

Mesajde Andradasisi » 10 Apr 2013, 20:07

Am inteles,eu am cumparat de la Sensiblue.
tot saptamana viitoare ii voi mai cumpara un companion:P,am incercat sa postez un clip cu joaca lui dar nu am gasit cum si m-am lasat.
Am inteles cum se da dar nu mi-ati spus daca e gresit sa se administreze singur fara vitamina c.Va multumesc inca odata

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Plange?

Mesajde khaos » 10 Apr 2013, 22:48

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Plange?

Mesajde Gemon » 11 Apr 2013, 12:25

Recomand sa administrezi impreuna cu vitamina C, deoarece determina o mai buna absorbtie a substantelor minerale, in plus creste rezistenta la infectii, are o influenta deosebit de benefica asupra pielii, blanii, oaselor etc.
Vitamina C poti cumpara si sub forma de comprimate, la pret bun, iti recomand pe cea simpla,
Imagine.
la care exista si varianta cu 20 comprimate.
Sensiblu este una dintre farmaciile cele mai scumpe.

AlexandraMarlena
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 04 Apr 2016, 15:05

Re: Administrare Vit C+Beres

Mesajde AlexandraMarlena » 22 Apr 2016, 19:47

Cum le-o dau mai exact vitamina c picaturi? Ca al meu nu vrea!


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori