Administrare Vit C+Beres

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Administrare Vit C+Beres

Mesajde crisa24 » 22 Noi 2012, 15:06

am folosit si eu o perioada de la vitakraft!
Imagine
dar se recomanda 1/8 pastila de vitamina C simpla, fara arome sau 1 picatura vitamina C lichida pentru bebelusi in putina apa asta sa nu se strambe! :lol:

Imagine
Imagine


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Hanelore
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Noi 2012, 18:37
Localitate: Suedia

Re: Administrare Vit C+Beres

Mesajde Hanelore » 22 Noi 2012, 16:27

am sa le cumpar din pet-shop sa le dau...multumesc mult

Hanelore
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Noi 2012, 18:37
Localitate: Suedia

Re: Administrare Vit C+Beres

Mesajde Hanelore » 23 Noi 2012, 20:46

buna am si eu o intrebare din nou am cumparat azi vit C din pet-shop dat nu este de la vitakraft si cel de acolo mi-a spus ca trebuie sa le dau in fiecare zi dar este tip picaturi cum pot sa le dau daca sunt asa cu o seringa ceva sau?si cat timp pot sa le dau...pana acuma nu stiu daca au mai primit la fostii stapani dar la mine este prima data cand vreau sa le dau...

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Administrare Vit C+Beres

Mesajde crisa24 » 23 Noi 2012, 21:51

ne poti da un lik, o poza cu aceea vitamina C?


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Hanelore
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Noi 2012, 18:37
Localitate: Suedia

Re: Administrare Vit C+Beres

Mesajde Hanelore » 23 Noi 2012, 22:06

Imagine
aceasta este nu stiu daca se gaseste si in romania aici asta am gasit daca este buna imi puteti sp cum sa le dau?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Administrare Vit C+Beres

Mesajde Gemon » 23 Noi 2012, 22:18


Hanelore
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Noi 2012, 18:37
Localitate: Suedia

Re: Administrare Vit C+Beres

Mesajde Hanelore » 23 Noi 2012, 22:23

mi-a apus doar ca pot sa le dau 10 sau 15 ml pe zi dar nu stiu ce sa spun si ca trebuie sa le dau in fiecare zi k ei au nevoie de vit c in fiecare zi vit C nu am cumparat-o de la veterinar ci dintr-un pet-shop....

Hanelore
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Noi 2012, 18:37
Localitate: Suedia

Re: Administrare Vit C+Beres

Mesajde Hanelore » 23 Noi 2012, 22:25

ce scrie pe site acolo acelasi lucru scrie si pe sticla ce o am eu nimic mai mult

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Administrare Vit C+Beres

Mesajde Gemon » 23 Noi 2012, 23:00

De obicei suplimentele de vitamina C pentru rozatoare sunt concepute in asa fel, incat sa fie administrate in apa de baut, eu personal nu recomand sa se administreze in acest mod, asta din mai multe motive, vezi http://www.gemon.ro/vitaminaC2.htm#apa_baut
Recomand mereu sa se dea direct in gurita sau presarat pe ceva ce consuma imediat, in general o cantitate de 30 - 50 mg/zi se administeaza la un adult. Cantitatea si perioada de administrare se apeciaza in functie de stare, varsta.


10 sau 15 ml pe zi pare foarte mult chiar si administrat in apa de baut, poate 10 sau 15 picaturi (?), dar nestiind doza, nu iti pot da un sfat in acest sens. Trebuie sa intrebi la farmacia veterinara unde ai cumparat produsul.
- ca ex. la vitamina C produs de Vitakraft
http://www.vitakraft.de/produkte/nagerw ... 25103.html
se pune 1 ml in 250 ml de apa potabila, vezi la linkul de mai sus la Anwendungsempfehlung
- la Vitamina C produs de Versele-Laga Oropharma http://www.oropharma.com/NUTRI/Nutritio ... &pro=16134 in caz de boala/tratament de recuperare se pune 15 picaturi in 100 ml de apa potabila/zi, schimband apa zilnic

Hanelore
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Noi 2012, 18:37
Localitate: Suedia

Re: Administrare Vit C+Beres

Mesajde Hanelore » 23 Noi 2012, 23:05

La fel scrie si pe sticluta 10 15 ml pe zi porcusorii mei au 1an si vreo 2luni daca le dau cu seringa vitamina direct in gurita are ceva am sa incerc sa caut cat mai multe detalii despre aceste picaturi de vit C inainte sa le dau

Hanelore
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Noi 2012, 18:37
Localitate: Suedia

Re: Administrare Vit C+Beres

Mesajde Hanelore » 23 Noi 2012, 23:10

Bine am sa ma.interesez mai mult si daca aflu ceva am.sa revin cu detalii ....multumesc mult gemon

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Administrare Vit C+Beres

Mesajde Gemon » 23 Noi 2012, 23:14

Mare atentie, mai bine intreaba la farmacia vet, decat sa administrezi o doza prea mare, a pune in apa de baut sau a da direct o anume cantitate nu e acelasi lucru, este o informatie ce neaparat trebuie sa sti, pentru a proceda conform instructiunilor. Sa fi atenta la modul de administrare, poate fi exprimat in ml sau poate fi exprimat in picaturi, iarasi nu e acelasi lucru.

P.S.
Perfect! Asa e corect!

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Administrare Vit C+Beres

Mesajde crisa24 » 23 Noi 2012, 23:16

mai bine mai astepti putin pana strangi mai multe informatii...
iti dai seama o seringa de 10 ml+una de inca 5 ml, este exagerat, cred ca este vorba de picaturi, dar cum simple in apa, in cata apa?
cele de la Vitakraft doza o gasesti aici: http://gralshop.ro/vitakraft-vitamina-10-ml-p-3121.html
Eu le-am dat la inceput din asta, dar acum iau de la farmacia umana de care am scris.
Pe cea de la vitakraft eu am dat 1 picatura cu una de Beres http://www.shopmania.ro/cosmetice-pentr ... ml-7995227, pe ceva bun, la prima masa din zi, timp de doua, saptamani la nevoie, primavara sau toamana, avand o masa variata plina in vitamina C, nu este nevoie de un supliment zilnic
Uite aici ce verdeturi te ajuta sa ai un aport zilnic normal de vitamina C: http://www.gemon.ro/vitaminaC3.htm#cantit
sau vitamina C si nu numai: http://www.gemon.ro/tabel.htm
Cea pe care o ai este buna pentru guinezi dar mai avem sa aflam doza, ne poti spune si greutatea porcutilor?
poate 10 15 ml este doza per/sticluta sub ce forma se gaseste produsul
sau daca se da in apa cred ca oral nu se poate da direct, ii poate provoca "arsuri"!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Hanelore
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Noi 2012, 18:37
Localitate: Suedia

Re: Administrare Vit C+Beres

Mesajde Hanelore » 23 Noi 2012, 23:34

El a spus sa i le pun in putina apa ca sa o bea sa nu fie prea mult si sa nu bea....nu am sa le dau nimic pana nu astrang cat mai multe informatii de aia nici nu le-am dat am zis ca sa intreb prima data pe acest site pentru ca stiu ca ma puteti informa corect si cred ca mai bine am sa caut sa cumpar de la vitakraft daca nu aflu nimic despre ele...nu vreau sa le fac rau porconilor mei ...inca nu stiu ce greutate au pentru ca nu am cumparat inca cantar si nu stiu cat au....multumesc mult am sa revin cu informatii

Hanelore
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Noi 2012, 18:37
Localitate: Suedia

Re: Administrare Vit C+Beres

Mesajde Hanelore » 27 Noi 2012, 00:00

Buna vreau sa va anunt in legatura cu acea sticluta de vit C de care am sp nu am mai gasit nimic despre ea si nici nu le-am dat porcutilor pt ca si pe sticla scrie de 10 sau 15 ml inca caut sa cumpar altceva...


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori