Administrare Vit C+Beres

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Administrare Vit C+Beres

Mesajde Gemon » 25 Apr 2016, 18:09

Poti da 4-5 picaturi cu seringa fara ac direct in gurita, sau poti pune pe ceva aliment ce ii place mult si mananca in fata ta.

Denisa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 16
Membru din: 21 Mar 2018, 17:19

Re: Administrare Vit C+Beres amestecat cu apa

Mesajde Denisa » 07 Apr 2018, 14:56

Buna.Am o porcuta de o luna,recent i am cumpărat picături Beres și Vit. C insa daca ii pun o picătură de Beres și 1/8 din pastila pisata bine pe o bucățică de castravete sau altceva nu mănâncă.As vrea și eu un amestec cu Beres și Vit.C și cu apă că sa ii pot administra cu seringa.Stie cineva ce cantitati sa pun din fiecare?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Administrare Vit C+Beres

Mesajde Gemon » 11 Apr 2018, 18:28

Amesteca cantitatea mentonata de tine cu putina zeama de leguma sau fruct ce ii place mult, asa va accepta mai usor sa inghita. Vezi cum procedezi cu seringa, miscand conul intre dinti, lateral, dupa incisivi (intre incisivi si masele au un spatiu numit diastema), impingand pistonul usor numai cand incepe sa inghite, pentru a nu ajunge lichidul in caile aeriene.

simon_ar
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 22
Membru din: 10 Ian 2018, 17:02
Localitate: Arad

Re: Administrare Vit C+Beres

Mesajde simon_ar » 13 Iun 2018, 11:00

Salut.Porcusorul nostru Lulu a facut micoza de doua ori pana acum. A doua oara a fost o forma mai usoara si nu s-a extins.
As dori sa stiu, pe termen lung, pentru a-i creste imunitatea, ce doza de vitamina c (picaturi )si beres ar trebui sa-i dau??

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Administrare Vit C+Beres

Mesajde Gemon » 14 Iun 2018, 20:30

Fişiere ataşate
7HT.jpg
6HT.jpg
5HT.jpg
4HT.jpg
3HT.jpg
2HT.jpg
1HT.jpg

simon_ar
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 22
Membru din: 10 Ian 2018, 17:02
Localitate: Arad

Re: Administrare Vit C+Beres

Mesajde simon_ar » 04 Iul 2018, 12:28

Multumesc frumos pentru poze! :)

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Administrare Vit C+Beres

Mesajde Gemon » 04 Iul 2018, 13:46

Placerea e din partea noastra, este un ghemotoc dulce ce iti inveseleste ziua!!! :heart:

simon_ar
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 22
Membru din: 10 Ian 2018, 17:02
Localitate: Arad

Re: Administrare Vit C+Beres

Mesajde simon_ar » 09 Noi 2018, 12:54

Salut
Am o intrebare: Este ok sa-i dau porcusorului meu vitamina c si Beres in fiecare luna cate 10-14 zile? :thinking:
Am observat ca in perioada in care ii dau blana ii cade mai putin si parca e mai lucioasa ... :smile:
Vreau sa stiu daca pe termen lung este bine sa procedez asa, avand in vedere ca a avut si micoza.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Administrare Vit C+Beres

Mesajde Gemon » 09 Noi 2018, 16:48

Se include o cura de 10-14 zile, in unele cazuri cura poate tine si 3-4 sau chiar 6 saptamani, in functie de stare, individ.
Se da o mai mare atentie includerii unei cure atunci cand din diferite motive rezistenta organismului poate scadea (boala de piele, stres, gestatie, alimentatie unilaterala, altele), in perioada toamna-iarna cand alimentatia e mai putin diversificata, pentru imbunatatirea starii generale, atunci cand medicul recomanda ca terapie adjuvanta etc.
Recomandat e sa se tina o pauza de 2-4 saptamani, aplicand la porcusorul tau aceasta strategie pana primavara cand exista posibilitatea de a diversifica dieta (iarba verde ce se introduce treptat, verdeturi, plante medicinale, legume, si fructe in cantitati mai mici fata de cele enumerate) ce in acest caz asigura si un aport adecvat de vitamine si minerale, astfel un porcusor sanatos si cu o imunitate potrivita avand nevoie de cate o cura doar in cazuri justificate.


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori