Sa ii tundem blanita?

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

V'ati tuns vreodata porcusorul cu blana lunga pe timp de vara?

Da
51
52%
Nu
47
48%
 
Voturi totale: 98

Avatar utilizator
Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 1200
Membru din: 05 Oct 2008, 19:00
Localitate: Mioveni
Contact:

Mesajde Crissi » 12 Iun 2009, 09:37

:X:X Tessy and Chaby :X:X

Avatar utilizator
jaded2death
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 259
Membru din: 03 Iul 2008, 17:49
Localitate: Resita

Mesajde jaded2death » 12 Iun 2009, 10:59

Ioana, cei 7 ingerasi : Biluta, Piticul, Guralivul, Monstruletul, Grasanul, Bondocelul, Busu si dinamic duo : Zorro si Jacky ! :heart:

Avatar utilizator
daizzy13
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 650
Membru din: 20 Apr 2009, 17:15
Localitate: Fetesti
Contact:

Mesajde daizzy13 » 12 Iun 2009, 21:51

☺♥✿♥☺ C★ufy ღ P★xy ღ M★cky ☺♥✿♥☺

bitzzulina
Initiat
Initiat
Mesaje: 24
Membru din: 16 Ian 2009, 15:03
Localitate: bucuresti

Mesajde bitzzulina » 21 Iun 2009, 22:49


Blue
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 30 Iun 2009, 11:31
Localitate: Iasi

Ingrijire blanita

Mesajde Blue » 30 Iun 2009, 11:37

ello... am si eu o mica intrebare... bugsy al meu cand era mic avea vartecusuri... dar acum ca a crescut are blanita lunga si se incalceste des mai ales in spate.... pot sa ii scurtez putin blanita? :?:

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ingrijire blanita

Mesajde ramona_inka » 30 Iun 2009, 11:44

Da, poti, daca nu mai reusesti sa o piepteni si sa descurci. Parul va creste la loc. E bine totusi sa incerci dupa ce il tunzi sa il (te) obisnuiesti sa il piepteni pentru o igiena corespunzatoare. Periatul aeriseste si descurca parul, scoate firele moarte, elimina eventualele mizerii/impuritati adunate in blana... in acet moment poti profita sa ii faci un scurt masaj si o verificare a intregului corp, puteti inchega relatia prin vorba, oferirea de mici recompense...

Avatar utilizator
luminitaguba
Membru
Membru
Mesaje: 262
Membru din: 25 Ian 2008, 12:58
Localitate: Timisoara

Mesajde luminitaguba » 02 Iul 2009, 14:44

Aseara mi-am facut si eu timp sa il cosmetizez pe zapacila..ne-am tuns, am taiat unghiile, am curatat urechiusele de elefantel..si dupa toata chestia asta , care il enerveaza la maxim, mi-a facut-o gagiul..de la 12 jum noaptea pana la 2 mi-a facut un scandal ca nu stiam ce sa ma mai fac cu el..rodea la gratii ca nebunul..i-am dat patrunjel, de unde :lol: ..a continuat sa ma zapaceasca de cap cu zanganiturile lui...la ora 2 noaptea eu stateam pe intuneric langa cusca porcovanului si il mangaiam sa adoarma:))..pana la urma i s-a facut mila de mine si s-a linistit..acum doarme, e obosit dupa scandalul de azi-noapte:))
"Where I am today, is where my mind and will put me, where I am tomorrow is where my mind will put me.” B. Blanks

Avatar utilizator
daizzy13
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 650
Membru din: 20 Apr 2009, 17:15
Localitate: Fetesti
Contact:

Mesajde daizzy13 » 02 Iul 2009, 23:04

Foarte tare, luminita :lol:
Ai un porcusor nebun si jumatate :up2:
Vreau poze!!!
Cat mai curand sa pui te rog niste poze cu micutul tuns, sa'i vad moaca de poznas
☺♥✿♥☺ C★ufy ღ P★xy ღ M★cky ☺♥✿♥☺

Avatar utilizator
Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 1200
Membru din: 05 Oct 2008, 19:00
Localitate: Mioveni
Contact:

Mesajde Crissi » 02 Iul 2009, 23:34

:lol: :lol: :lol: Diavol tazmanian! Ce nebunatic e:)
Nu trebuia nici tu sa-l lasi sa doarma:)
Sa vada cum e!
:X:X Tessy and Chaby :X:X

Avatar utilizator
luminitaguba
Membru
Membru
Mesaje: 262
Membru din: 25 Ian 2008, 12:58
Localitate: Timisoara

Mesajde luminitaguba » 03 Iul 2009, 00:07

nu ma lasa sufletul desi ar merita sa il chitai si eu cand e obosit.e asa dulce cand doarme cracit tot si intins ca o placinta de imi vine sa il mananc.acum vad ca iar nu are stare pe acolo.sper sa nu mi-o faca si in seara asta :smile:
"Where I am today, is where my mind and will put me, where I am tomorrow is where my mind will put me.” B. Blanks

Avatar utilizator
Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 1200
Membru din: 05 Oct 2008, 19:00
Localitate: Mioveni
Contact:

Mesajde Crissi » 03 Iul 2009, 00:18

Eeh...Pai pe noi cand ne chitaie ii bagam in alta camera :)
:X:X Tessy and Chaby :X:X

Avatar utilizator
luminitaguba
Membru
Membru
Mesaje: 262
Membru din: 25 Ian 2008, 12:58
Localitate: Timisoara

Mesajde luminitaguba » 03 Iul 2009, 00:31

eu nu pot sa il duc in alta parte..m-am obisnuit prea mult sa il aud cum rontaie acolo la fanul lui..chestia asta ma linisteste si ma ajuta sa adorm imediat.si apoi si el este f obisnuit cu noi( intr-un anisor jumatate al lui a dormit numai cu noi) si ar fi stresant pentru el sa il las singur in alta camera...e destul de dependent de mine ..cand ma mai duc sa fac mancare, sau baie si nu ma mai simte in camera imediat se refugiaza sub pat, cand vin inapoi hop si el pe langa mine..pot sa il las singurel in camera si sa plec linistita si la piata ca e f cuminte..are destule calitati baiatul lu' mami :hearts:
"Where I am today, is where my mind and will put me, where I am tomorrow is where my mind will put me.” B. Blanks

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 03 Iul 2009, 09:58

Luminita, noi cunoastem situatia lui.... va ramane tot restul vietii singur, sau sunt sanse sa primeasca un partener? Este exact ceea ce ii lipseste, interactionare cu un congener....
Cand ai un singur porcusor, nu iti dai seama de nevoile lui comportamentale, despre asta ti-ar putea scrie membri nostri care au doi sau mai multi porcusori. Ar fi un salt mare, calitativ.

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 03 Iul 2009, 11:26

Legat de atasamantul porcusorului singur fata de stapanul lui, pot povesti cuma fost la mine. Ozzie a stat mai mult de 2 luni singur si, ca si in cazul tau,Luminita, se invatase sa interactioneze cu noi. L-am obisnuit sa manance din mana, statea la pieptanat si in brate, iar desi era un pui speriat si singur, separat de mama si fratii lui, cred ca s-a atasat de noi pt ca eram singurele fiinte din lumea lui. As fi putut crede ca era chiar fericit pana a venit Spy si am inteles ce inseamna un porcut vesel.
Nu pot sa iti spun cat de bucuros a fost Ozzie cand l-a gasit pe Spy la el in cusca: alerga spre el, facea porpcorn, i-a dus si firul de marar la bot lui Spy, care statea speriat in colt...Prima jumatate de ora a fost numai o joaca, apoi l-a barait putin, si-au stabilit ierarhia si s-au inteles de minune de atunci...Insa i-a cedat cam ce avea el mai bun: tubul :lol:
Acum, Ozzie este dependent de Spy: daca ramane singur in cusca, tipa dupa asta mic, se ridica in 2 picioare si se uita prin toata camera dupa el.(bine, situatia nu e niciodata invers, Spy e f fericit daca ramane singur, sef pe cusca, si tace malc, dar asta e alta poveste). Cand ii scot in tarc, Ozzie tot vine la picioarele mele de ficare data cand ma apropii sa vada daca ii dau ceva bun...dar numai pt asta...daca vede ca n-am, fuge la Spy imediat, doar el e prietenul lui si nu-l scapa din ochi...
E mult mai interesant sa privesti 2 porcusori interactionand, decat unul singur, pe care tu ca om nu ai cum sa il intelegi in totalitate. De beneficiile congenerului nu mai vorbesc, vroiam doar sa iti povestesc despre atasamentul si interactionarea dintre porc-porc si porc-om...Este o mare diferenta pe care eu am vazut-o sub ochii mei!
MadalinaImagine

Avatar utilizator
luminitaguba
Membru
Membru
Mesaje: 262
Membru din: 25 Ian 2008, 12:58
Localitate: Timisoara

Mesajde luminitaguba » 03 Iul 2009, 11:26

Geda eu iti multumesc ca ai adunat niste informatii complete despre guinezi si le-ai pus in Gemon, iti multumesc pentru sfaturile pe care candva mi le-ai dat referitor la problemele de piele ce le-a avut porcusorul, dar, cam atat.Nu am de gand sa stau sa ma mai explic pentru a n-a oara.Deja expresia de mai sus incepe sa sune ca un cliseu pentru mine.Si cu asta ma retrag de pe acest forum.Am invatat ce am avut de invatat, nu o sa stau acuma sa imi pun sufletul pe tava pe aici ca sa se apuce unul si altul (poate inferior mie) sa ma judece.Sa stai pe un forum, sa te ascunzi in spatele unui nickname si sa te dai mare sfatuitor si intelept e foarte usor.Cred ca toti avem o familie de care sa ne ocupam si sa o sfatuim de bine.Numai bine.
"Where I am today, is where my mind and will put me, where I am tomorrow is where my mind will put me.” B. Blanks


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori