Sa ii tundem blanita?

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

V'ati tuns vreodata porcusorul cu blana lunga pe timp de vara?

Da
51
52%
Nu
47
48%
 
Voturi totale: 98

Avatar utilizator
-Vlad-
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 2215
Membru din: 21 Feb 2011, 22:04
Localitate: Buzau

Re: Sa ii tundem blanita?

Mesajde -Vlad- » 31 Iul 2012, 08:24

Mi se pare normal sa fie speriata.Dar merge mult mai repede cu masina de tuns,il chinui mai putin, parerea mea.Si cu foarfeca este speriat,cel putin Pletosu era foarte agitat .
Animalutele mele: Un hamster sirian-Blondu'.Un caine-Emy.
Imagine
-----------
Old username: maxovlad

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Sa ii tundem blanita?

Mesajde Allma » 31 Iul 2012, 12:24

Avand in vedere ca zgomotul uscatorului de par nu a speriat-o, zgomotul mai putin intens al masinii nu ar trebuii, bibratia aia cred ca ar agita-o, ca ea nici la periat nu sta.... Multumesc! :smile:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Sa ii tundem blanita?

Mesajde khaos » 31 Iul 2012, 17:17

Cred ca depinde de la animal la animal. Noi l-am tuns pe Klaus doar cu foarfeca pana acum si a fost foarte bine. A stat cuminte si nu a zis nimic. :)
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

karinafirca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 82
Membru din: 07 Iul 2011, 20:45
Localitate: caransebes
Contact:

blanita tunsa

Mesajde karinafirca » 21 Feb 2013, 14:42

Porcusorului meu de Angora cum are parul lung tot timpu se prinde talas in el si se fac ghemotoace. Daca l-as tunde i-ar mai creste parul? El acum are parul lung peste tot, daca nu l-as tunde deloc ii poate creste mai lung de atat, adica sa ajunga pana in pamant ca o "roba" ca sa zic asa

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Rasele Angora si Mohair

Mesajde Allma » 21 Feb 2013, 17:14

Multi stapani de porcuti cu par lung prefera sa il tunda vara in special. Poti sa il tunzi fara probleme, ii va creste inapoi, cam cu un cm pe luna
Old username: Andreea_Molly

karinafirca
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 82
Membru din: 07 Iul 2011, 20:45
Localitate: caransebes
Contact:

Re: Sa ii tundem blanita?

Mesajde karinafirca » 22 Feb 2013, 16:37

L-am tuns aseara pt ca era prea incalcita. Oricum nu stiu ce are, porcutul meu parca pe pe arcuri :)) sare intr-una iar cand il iau in brate scoate niste chitaieli, celalat nu face asa si cand ii tai unghiile si mai tare face. Cand e in cusca si il mangai sare, de parca s-ar gadila :)). Multumesc pt sfat

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Sa ii tundem blanita?

Mesajde Allma » 23 Feb 2013, 12:22

Porcusorii cu parul lung trebuie sa fie pieptanati mai des, daca nu, se incalcesc urat.
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
Alexandra-Mihaela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 137
Membru din: 23 Mai 2013, 16:10
Localitate: Bucurest/Militari

Re: Sa ii tundem blanita?

Mesajde Alexandra-Mihaela » 27 Mai 2013, 14:08

Eu lui Mimi ii tund blanita numai vara si primavara. Toamna o tund foarte putin ca sa nu i se faca frig. Daca poti, pune o poza cu porcusorul. :up:
Mimi va ureaza ,,Uiiiii,uiiiii,ui,uiii!'' insemand : ,,Sanatate porcusorilor vostri!'' :)

Axelandralexis
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 50
Membru din: 15 Iul 2013, 13:01
Localitate: Bucuresti

Re: Sa ii tundem blanita?

Mesajde Axelandralexis » 21 Aug 2013, 11:32

Eu mi-am tuns porcusorii iar la unul din ei este pentru prima data.De atunci este restras,nu mai face popcorndoarme mai toata ziua insa mananca la fel ca si inainte.Nu stiu daca sa imi fac griji sau este vorba doar de acomodare cu noua frizura.
Nu l-am tuns mult,doar varfurile care ii atarnau,insa se pare k nu ii place si nu mai este la fel de activ.
Ce ma sfatuiti?
Multumesc

Avatar utilizator
Alexandra-Mihaela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 137
Membru din: 23 Mai 2013, 16:10
Localitate: Bucurest/Militari

Re: Sa ii tundem blanita?

Mesajde Alexandra-Mihaela » 21 Aug 2013, 15:40

Nu trebuie sa iti faci griji. Va dura cam 2-3 zile pana se acomodeaza.Daca papa ca de obicei nu trebuie sa iti faci griji.
Mimi va ureaza ,,Uiiiii,uiiiii,ui,uiii!'' insemand : ,,Sanatate porcusorilor vostri!'' :)

ralu porcusor
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 08 Feb 2016, 21:45
Localitate: oradea

Re: Sa ii tundem blanita?

Mesajde ralu porcusor » 08 Feb 2016, 22:10

Eu nu i-am mai tuns blanita porcusorului meu de guineea :idea: , desi e lunga .Nu cred ca e necesar sa ii tund blanita, dar vara totusi ar trebui !

mikis_id
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 10 Iul 2016, 16:44

Re: Sa ii tundem blanita?

Mesajde mikis_id » 10 Iul 2016, 16:59

buna ziua ...imi cer scuze dc postez unde nu trebuie dar sunt putin ingrijorata si nu stiu ce sa mai cred din informatiile de pe net in legatura cu porcisorii...asa ca incep...am cumparat 2 porcusori femele cusca dotata cu tot ce treb ...in sf de la magazin ni s a spus ca pipi si kk treb curatate zilnic iar talajul si spalatul custii treb facut o data pe sapt...pb mea este ca unde fac pipi pe fundul custii s a impregnat un fel de calcal si nu il pot indeparta cu solutia care mi s a recomandat ...unul din porcusori are parul ceva mai mare si chiar dc este periat la 2 zile blanita este cam murdara la fundulet ( ps l am spalat o sg data...ca varsta cred ca au in jur de 4 luni )...asa ca va rog fff mult sa ma ajutati cu sfaturi cum sa i ingrijim mai bine ca sa fie fericiti...va multumesc

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: Sa ii tundem blanita?

Mesajde Miki_C » 11 Iul 2016, 02:45

Buna!
Calcarul se indeparteaza cu otet si putina apa, se dizova singur. (Dupa ce ai spalat cusca chiar e bine sa o clatesti cu otet si apa, la fel si bolurile de hranire ).
Probabil blanita este murdara din cauza talasului imbibat in pipi. Cred ca ar fi ok daca i-ai curata zilnic talasul, in sensul ca gramajoarele de talas imbibat cu pipi sa fie scoase din cusca si astfel sa nu mai stea porcutele pe el.
Citeste, toate informatiile astea sunt discutate in detaliu pe forum. :hi:


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori