Verdeturi, legume, fructe - valori nutritive si calorice

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

ali
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 121
Membru din: 03 Mai 2011, 22:35
Localitate: bucuresti

Re: Porcusorul meu poate manca brocoli?

Mesajde ali » 24 Mai 2013, 14:00

Cu placere :winking:

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorul meu poate manca brocoli?

Mesajde khaos » 24 Mai 2013, 14:18

Salut! Incearca si o cautare pe forum inainte sa deschizi un topic nou. Sunt multe discutii pe diverse subiecte aici, si ai toate sansele sa gasesti raspunsul tau astfel. Sau sa gasesti un topic similar unde poti posta intrebarea. Uite cum arata o .

Mancarea nu tebuie in nici un caz sa o dai direct de la frigider, asa cum ti-a spus si Ali. Trebuie sa fie la temperatura camerei. De asemenea, sa nu le dai mancarea umeda. Dupa ce speli leguma/fructul, il stergi bine cu un prosop de hartie sau panza.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Lisimah
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 19 Sep 2013, 15:32
Localitate: Slatina
Contact:

Re: Verdeturi, legume, fructe - valori nutritive si calorice

Mesajde Lisimah » 28 Noi 2013, 12:33

Despre topinambur napi se stie ceva?Am vazut asa ceva in Kaufland... :thinking:

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Verdeturi, legume, fructe - valori nutritive si calorice

Mesajde khaos » 29 Noi 2013, 16:15

Habar n-am daca sunt buni, dar fara sa am o confirmare sigura, eu nu as lua. Sunt destule alte legume/fructe/verdeturi pe care le poti oferi. ;)
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Verdeturi, legume, fructe - valori nutritive si calorice

Mesajde Gemon » 30 Noi 2013, 00:36


burtosul1968
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 04 Ian 2014, 15:01
Localitate: bucuresti

Re: Verdeturi, legume, fructe - valori nutritive si calorice

Mesajde burtosul1968 » 23 Ian 2014, 22:14

buna seara. dela Craciun suntem posesorii unei mici bijuterii numite Falcuta. Are 3 luni si este foarte draguta. Din pacate este primul nostru porcusor, am mai avut ca pet doar un dobermann !!!! asa ca nu ne pricepem de loc. Pina acum nu i-am dat sa manince decat fan la discretie, mancare cavie grand-mix de la Padovan si biscuit spinach tot de la padovan. Doctorita la care am fost cu ea la control dupa ce am luat-o a zis sa nu nii dam in nici un caz legume si fructe din piata sau supermarket pentru ca sunt stropite cu tot felul de substante . Ce sa facem , asteptam un sfat de la voi. multumim

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Verdeturi, legume, fructe - valori nutritive si calorice

Mesajde ramona_inka » 23 Ian 2014, 22:56

Bun venit!
In primul rand doua sfaturi urgente: scoate biscutii cu spanac (uita de ei pe vecie :D, de fapt de tot ce inseamna snacks si prajituri pt animale) si sa ai in vedere ca porcusorii sunt animale de grup, nu le este bine sa fie tinuti cate unul singur. Ca sa te bucuri pe deplin de ce inseamna porcusor de guineea trebuie sa detii minim doi porcusori de acelasi sex.

Revenind la mancare, in mare porcusorii trebuie sa aiba apa+fan la discretie. La acestea se adauga hrana speciala de buna calitate, cam o lingura/zi in perioada de crestere, oferita dimineata sau in prima parte a zilei. Aici gasesti un topic cu tipuri de fan si hrana speciala ce te pot ajuta sa alegi. viewtopic.php?f=3&t=48
In rest este bine sa primesca 3 mese verzi pe zi (sau macar 2 daca nu ne permite timpul), aici ai un topic ce te poate ajuta Cele trei mese verzi zilnice viewtopic.php?f=3&t=2847
Ca sa ai cat mai putine surprize neplacute trebuie sa mergi pe preventie. In alimentatie o faci respectand necesitatile de fan si apa la care se adauga alimentele de sezon. Nu vom da decat ceea ce creste in mod obisnuit in fiecare sezon la noi in tara, deci acum iarna putem oferi morcov, sfecla, pastarnac, dovleac de placinta, mere... putem creste iarba de grau/orz/ovaz/porumb (aici detalii: viewtopic.php?f=22&t=1699) si vom evita castravetii, salata si rosiile care sunt fie aduse de afara fie crescute la solar si sunt pline de chimicale.
Pe toata perioada cat este soare si nu s-a despus zapada inca se mai gasesc diverse plante ce trebuiesc culese din locuri curate :!: si pot fi date: iarba, papadie, rocoina, coada soricelului, urzica...

Vom pune accent pe verdeturi (iarba), legume/radacinoase si abia in ultimul rand fructe. Acestea se spala foarte bine cu apa rece din abundenta si apoi se sterg. Dupa ce au fost oferite ce ramane nemancat dupa 30-maxim 60min se scoate, ramane cu fan si apa.
Dat fiind faptul ca de o perioada nu a mancat decat uscat, nimic verde, va trebui sa introduci mesele verzi treptat. O masa = un aliment, nu se dau mai multe verdeturi la o masa. Dupa ce s-a obisnuit cu un aliment abia ulterior se introduce al doilea si tot asa.
Daca mai ai intrebari suntem aici.

Te asteptam cu poze pe topicurile dedicate sa facem cunostinta cu Falcuta! :-)

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Verdeturi, legume, fructe - valori nutritive si calorice

Mesajde chinchi2 » 24 Ian 2014, 01:43


Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Verdeturi, legume, fructe - valori nutritive si calorice

Mesajde Gabici » 23 Sep 2014, 12:46

Stiu ca lucerna contine mult calciu, de aceea trebuie data in cantitati reduse, mai ales porcusorilor mai in varsta.
Ma intereseaza daca situatia e aceeasi si cu trifoiul; am gasit un teren de unde as putea sa le culeg porcusorilor trifoi mult, zona nepoluata, insa alte plante nu prea mai sunt accolo.
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Verdeturi, legume, fructe - valori nutritive si calorice

Mesajde Gemon » 23 Sep 2014, 14:53

Triforiul contine si el o cantitate insemnata de calciu. :!:

In cantitati mici le dau porcusorilor trifoi salbatic (numit si trifoi alb de talie mica, raspandit in floara spontana, pajisti) in forma proaspata, amestecata cu iarba verde si/sau plante emdicinale, sau in forma uscata, cu diferite plante ce cresc in imprejurimile acestuia (papadie, patlagina etc.) amestecata cu fan. Este bogat in minerale, combate starile de raceala, tusa, calmeaza nervii, este un slab expectorant, antidiareic, ajuta in reumatism.
Poti deci usca si ocazional amesteca putin cu fan.

Trifoiul rosu se foloseste in scop terapeutic, fiind bogat si in isoflavone, substante estrogene ce se leaga de aceeasi receptori hormonali ca si estrogenul, dar cu activitate mai slaba, are actiune antiosteoporotica (previne demineralizarea oaselor), antiinflamatoare, ajuta in ameliorarea simptomelor specifice ale menopauzei, ajuta la scaderea riscului de cancer, are efect antiviral si antibacterian.

Avatar utilizator
Mona
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 02 Mar 2017, 20:55
Localitate: Ploiesti

Re: Verdeturi, legume, fructe - valori nutritive si calorice

Mesajde Mona » 28 Oct 2019, 21:21

Buna, ce legume cu coaja pot sa le dau porcutilor mei? Pana acum le-am dat doar castravete, morcov, radacina de patrunjel ( se intelege ca bine spalate si sterse).Le pot da dovlecel, sfecla rosie? Ce altceva mai pot?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Verdeturi, legume, fructe - valori nutritive si calorice

Mesajde Gemon » 01 Noi 2019, 11:45

Vezi exemple la .


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori