Atentionare asupra adoptiilor

Anunturi si atentionari, avertismente privind porcusorii

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Atentionare asupra adoptiilor

Mesajde cristisz » 25 Oct 2012, 12:53

Deoarece mi s-a adus la cunostinta un caz in care purcelul a fost donat bolnav, cel care l-a primit nefiind informat asupra acestui fapt, riscand imbolnavirea celorlalte animale de acasa, fac un apel la voi, atat la cei care ofera cat si la cei care primesc, sa foloseasca acel contract de adoptie (gasiti pe forum un model pe care ar fi bine sa-l adaptati in asa fel incat sa cuprinda si sanctiuni aplicabile donatorului pentru omisiuni care pot genera situatii grave - purcel bolnav, nascut din cosangvinitate, gestatie etc).

Nu doresc sa ofensez pe nimeni, dar lucrurile e bine sa fie clare de la inceput, ca toata lumea sa fie sanatoasa si fericita.
poza cu copiii mei

Ileana.D
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 14
Membru din: 04 Oct 2012, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Atentionare asupra adoptiilor

Mesajde Ileana.D » 25 Oct 2012, 14:18

Multumesc mult Cristisz..Niciodata nu am crezut ca voi avea probleme luand un porcutz de la cineva care spune ca doneaza(si a ales acest forum) ..stii,cand cumperi din petshop te gandesti ca nu se stie niciodata in ce fel a fost ingrijit si te astepti la cate ceva,dar asa?Apoi,m-am convins ce fel de persoane sunt..beatrice si mama ei..sa spui ca "nu ne mai deranjati,l-ati luat de la donatii..daca nu vreti sa-l tratati puteti sa-i dati drumul pe strada"Asta e ceea ce m-a deranjat cel mai mult,atitudinea lor.
Asa ca,mare grija ..Cu Beatrice am vorbit la telefon de cateva ori inainte de a-mi da fetitza si nu parea a fi ceea ce am constatat dupa ce am luat-o.Acum,m-am invatat minte..am deja 2 fete(bolnave) dar daca ar fi sa mai iau o alta primul drum l-as face la medic(de mana cu donatorul).
Vorba aceea"cand te frigi cu supa sufli si-n iaurt"

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Atentionare asupra adoptiilor

Mesajde khaos » 25 Oct 2012, 15:10

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Ileana.D
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 14
Membru din: 04 Oct 2012, 12:42
Localitate: Bucuresti

Re: Atentionare asupra adoptiilor

Mesajde Ileana.D » 25 Oct 2012, 21:06

Stiu asta khaos.doar ca,desi mi-am facut cont de curand,am descoperit si urmarit acest forum acum cativa ani,inca de pe cand aveam celalalt porcutz,care a trait 5 ani si jumatate(si care mi-a murit acum 1 an jumatate).In tot acest timp am invatat multe lucruri despre porcuzti,ingrijirea lor,hranire si chiar tratarea lor.De aceea spuneam ca nu ma asteptam sa ma capatuiesc cu un animalutz bolnav..din tot ce citisem pe aici nu am gasit nici un comentariu referitor la cineva care sa fi dat un animalutz spre adoptie si apoi sa se constate ca era bolnavior.Dar deh,ai si tu dreptate,oricine isi poate face cont..si la o adica poate profita de ocazie sa "scape" de un animalut bolnav,sa nu mai aiba grija lui.


Înapoi la “Anunturi speciale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori