Un exercitiu de acomodare

Cazari temporare pe perioada concediului
andylovespiggy
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 02 Oct 2014, 17:13
Localitate: bucuresti

Un exercitiu de acomodare

Mesajde andylovespiggy » 01 Feb 2015, 14:04

Buna ziua. Sper ca nu am gresit sectiunea dar m am gandit ca aici s ar incadra cel mai bine topicul meu.sa vaspun despre ce ar fi vorba...L am adoptat pe Prichi ( Cotorezul Amorezul-cum ii mai zic eu) in septembrie anul trecut, a facut 3 anisori zilele astea ( sa ne traiasca pana la adanci batraneti :D ) si as vrea sa i iau un fratior. El a mai avut un partener un picut mai mare decat el luati impreuna de fostii stapani cand Prichi avea doar 3 luni, acesta :oops: ( fratiorul mai mare)decedand in decembrie 2013. Fosta lui stapana a trebuit sa i separe la un moment dat pentru ca Prichi cand s a facut mai marisor ( 6-7 lumi) il batea pe fratiorul lui mai mare, ce i drept fara rani dar stapana oricum nu le a lasat timp sa se raneasca mai tare pt a i a separat imediat, in aceeasi cusca punand la mijloc o separatoare. Ehh deci din decembrie 2013 baiatul e singurel, acum e la mine, ii ofer toata atentia, dar parca as vrea sa i iau un fratior, sa adopt de aici unul micut. Nu as vrea sa il iau inca pentru ca nu stiu cum reactioneaza Prichi, el avand o personalitate puternica din cate am Vazut. :thinking: Ehhh si aici intervine problema. Ar exista posibilitatea sa fac un exercitiu cu un porcut mascul micut sa vad cum reactioneaza prichi la el? Poate cineva se ofera in a ma ajuta sa aflu cum se comporta guinezul meu daca ii alatur un mic fratior. As vrea sa evit situatia in care ii aduc un partener si nu se inteleg si apoi trebuie sa-i separ sau sa il donez pe cel care urma sa i devina fratior.Mentionez ca am cusca de 1m/ 54 cm cu o placuta pe post de etaj, deci as avea loc pentru 2. Dar problema este asta: nu stiu cum se va comporta Marele meu Guin.sper sa putem gasi impreuna o solutie. :love:
P.S. locuiesc in Bucuresti

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Un exercitiu de acomodare

Mesajde ramona_inka » 02 Feb 2015, 15:12

Sa testezi cu un pui nu este o idee buna. Va fi mai mult stres pentru porcusori decat te va ajuta pe tine sa iti dai seama cum reactioneaza al tau. Te-ai gandit ce presupune asta? Tu mergi la pui sau puiul vine la tine? pe care din porcusori il stresam cu un drum? Apoi cat vor sta impreuna? 15 min, 1h? Crezi ca iti va fi de ajuns? (Nu, o relatie se face in timp, trebuiesc urmariti pe parcursul a mai multor zile). Dupa ce i-ai pus impreuna vine despartirea, iar un motiv de stres. Ca sa nu mai spun ca amandoi trebuie sa fie sanatosi, sa nu aiba micoze, paraziti... si in urma unei astfel de intalniri unul din porcusori sa infesteze celalat porcusor.

Daca ii vei aduce un pui de 1-2 maxim 3 luni ierarhia va fi facuta in mod natural, cel mic se va subordona celui mare. In acest fel riscurile sunt reduse la minim. Trebuie sa tii cont ca oricand pot sa apara mici divergente intre porcusori, chiar daca stau impreuna de luni/ani. Fie vor amandoi in acelasi loc, sau sa manance aceeasi bucata. Azi dorm impreuna si maine nu vor... vor fi etape si etape.

andylovespiggy
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 02 Oct 2014, 17:13
Localitate: bucuresti

Re: Un exercitiu de acomodare

Mesajde andylovespiggy » 03 Feb 2015, 12:13

Dap stiu ca poate fi stresant pentru ambii porcuti. Atunci sa mi asum riscul ca nu se vor intelege si sa trebuiasca sa renunt dupa aceea la unul? Pe mine nu ma ingrijoreaza faptul ca cel mic nu se va subordona, ma ingrijoreaza ca Prichi nu l va accepta. In privinta bolilor nu cred ca ar fi vreo problema daca adopt un porcusor de pe forum ca stiu ca pentru cei cumparati din magazin trebuie sa apelez la o carantina de 2 saptamani. Am citit toate etapele procedurii de integrare si m as descurca in caz ca nu gasesc pe forum un porcut sanatos. Sa iau de la tine de la crescatorie ni cred ca imi permit si stiu ca Prichi are nevoie de un prieten. Ce ma sfatuiti? Multumesc mult pentru sfaturile bine intentionate mai ales ca doresc binele porcutilor si nu vreau sa i stresez. Eu am langa mine un maxi pet , cel de la Dristor langa kaufland. Stiti cv rau despre porcutii de acolo?


Înapoi la “Gazduiri porcusori”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori