HOTLINE pentru Gazduitori

Cazari temporare pe perioada concediului
Cristina B
Membru
Membru
Mesaje: 183
Membru din: 17 Iul 2011, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

HOTLINE pentru Gazduitori

Mesajde Cristina B » 02 Aug 2011, 12:38

Dragii mei, doresc sa va propun acest topic tematic pentru asistarea si ajutorarea celor care iau porcusori in gazduire pe perioadele cand stapanii sunt plecati.

Ideea mea este ca in acest topic gazduitorul sa anunte perioada in care urmeaza sa ingrijeasca porcutzi si localitatea in care se afla, iar voluntarii sa raspunda sa-si ofere serviciile, cine, cum, cu ce poate. Foarte important, voluntarii ar trebui ca pe perioada in care se ofera, sa permita gazduitorului sa-i sune la orice ora din zi sau din noapte.

Mai clar, plecand de la premisa ca stapanul lasa gazduitorului cele necesare pentru ingrijire, sa nu uitam ca, totusi, probleme pot sa apara, iar gazduitorul sa aibe nevioe de ajutor, de asistenta.

In acest fel, gazduitorul va posta in acest topic un anunt de genul: "Cristina B voi avea in gazduire 2 porcuti pe perioada 23-30 septembrie 2011. Locuiesc in Bucuresti, zona mall Vitan. Am masina proprie."

Voluntarii vor raspunde: " Ma ofer voluntar cu sfaturi. Ma poti suna 24 din 24, pe intreaga perioada. Numarul meu este........"
Sau: " Am masina si ma ofer voluntar pentru transport de urgenta, daca va fi cazul, in perioada 25 - 29 septembrie. Locuiesc in Bucuresti. Iti trimit mesaj privat cu numarul meu de mobil"
Sau: " Iti pot imprumuta medicamentul...... pe perioada gazduirii."
Sau orice altceva.

Foarte important ar fi ca cei care zic o vorba sa se tina de ea. Daca exista cea mai mica indoiala ca nu-si vor putea tine legamantul, atunci mai bine sa nu se bage, pentru ca gazduitorul se va baza pe el.

Totodata, in cazul in care stapanul are deja medicul sau dar acesta nu este disponibil 24 din24, sau poate ceva se intampla si nu poti da de el in acel moment, sa ne ajute si un medic cu asistenta telefonica sau de urgenta in aceste cazuri.

CE ZICETI???

Astept neaparat raspunsurile si parerile voastre. Nu e o treaba complicata, ar trebui sa functioneze destul de simplu.

Nu cred ca m-am gandit chiar la toate, insa cred ca ar fi foarte important sa avem o astfel de mini-retea de voluntari.
Hai sa perfectionam sistemul!
Mai important decat sa invatam din greselile noastre, este sa invatam cum sa nu le facem... Cand e tarziu, e PREA tarziu...

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: HOTLINE pentru Gazduitori

Mesajde cristisz » 02 Aug 2011, 12:57

Pentru moment, fiind in mutari/amenajari nu pot gazdui porcovenii.
Voluntar pentru sfaturi/transport local/alt ajutor sunt disponibila.
poza cu copiii mei

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: HOTLINE pentru Gazduitori

Mesajde irena » 02 Aug 2011, 13:26


Cristina B
Membru
Membru
Mesaje: 183
Membru din: 17 Iul 2011, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: HOTLINE pentru Gazduitori

Mesajde Cristina B » 02 Aug 2011, 13:27

Buna, cristisz!

Momentan nu avem un caz concret. Eu ma gandeam sa perfectam intai sistemul, sa avem un fel de regulament mai intai, asa ca deocamdata asteptam sugestii.

Ideea de baza e sa se anunte voluntari atunci cand cineva posteaza un anunt concret, de exemplu: "sunt cutare din cutare oras, am luat in gazduire temporara 2 porcusori pe perioada....., am/ nu am masina, astept voluntari pentru asistenta"
Mai important decat sa invatam din greselile noastre, este sa invatam cum sa nu le facem... Cand e tarziu, e PREA tarziu...

Cristina B
Membru
Membru
Mesaje: 183
Membru din: 17 Iul 2011, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: HOTLINE pentru Gazduitori

Mesajde Cristina B » 02 Aug 2011, 13:28

Irena, dar dumneaei ar putea fi sunata si noaptea, de exemplu?
Mai important decat sa invatam din greselile noastre, este sa invatam cum sa nu le facem... Cand e tarziu, e PREA tarziu...

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: HOTLINE pentru Gazduitori

Mesajde irena » 02 Aug 2011, 13:33

eu stiu ca lumea a sunat-o. stiu din ce am citit pe forum. daca ai o urgenta cu porcutul, am inteles ca e disponibila si te ajuta si prin telefon, daca se poate.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: HOTLINE pentru Gazduitori

Mesajde maria » 02 Aug 2011, 13:36

ana, ca toata lumea, are si ea probleme
nu o poti deranja pt o diaree, cand pe forum sunt zeci de pagini despre asa ceva
e deja super draguta ca accepta sa dea sfaturi prin telefon, pt cazuri mai deosebite
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: HOTLINE pentru Gazduitori

Mesajde irena » 02 Aug 2011, 13:42

da, nu credeam ca e necesar sa mentionez, insa la asta ma refeream si eu. pentru probleme la care gasesti raspunsuri pe forum nu ai de ce sa suni.
si inainte sa suni, posteaza pe gemon. mereu e cineva care sa te ajute. daca noi aici nu stim, apelezi la medic.
p.s.: noi putem ajuta (bine, eu mai putin...) cu un sfat, ne putem da cu parerea. o vizita la vet pentru problemele de care nu suntem siguri e necesara.

Cristina B
Membru
Membru
Mesaje: 183
Membru din: 17 Iul 2011, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: HOTLINE pentru Gazduitori

Mesajde Cristina B » 02 Aug 2011, 13:56

Da, dragelor, asta voiam sa zic!
Ca prioritate, sa fie sunati mai intai voluntarii care s-au oferit pentru perioada respectiva, pentru sfaturi si toate cele.
La medic ma gandeam sa fie mentionat numai pentru cazurile in care voluntarii nu pot ajuta. Vreo urgenta, doamne fereste!Nu asa, ca sa intrebam ce mai face, normal!
Ma gandesc ref la medic pentru cazuri grave: un piciorus rupt, cine stie ce alta urgenta pentru care cateva ore conteaza prea mult ca sa le irosim cu incercari...

Pe de alta parte, cred ca, daca se ofera cineva ca sprijin si e de acord sa fie sunat, o face tocmai pentru ca gazduitorul sa nu mai piarda vremea pe forum, cautand ce-l intereseaza, cand e disperat ca porcutzul nu stiu ce are.

Sigur ca toti ne documentam, invatam de pe forum tot ce putem cand avem timp si chef si ne vine vreo intrebare in cap, sau ne sare in ochi un topic nou.

Insa eu de exemplu, daca as avea un porcutz care manifesta ceva ciudat si mi se pare grav, as prefera sa sun pe cineva care ma poate ajuta pe loc, decat sa deschid computerul, sa ma conectez la net, sa intru pe forum, sa caut subiectul si apoi sa citesc cateva zeci de mesaje despre tema respectiva pana ma lamuresc care e solutia pentru cazul meu.

La asta ma refeream cand am zis asistenta prin telefon in caz de necesitate.
Mai important decat sa invatam din greselile noastre, este sa invatam cum sa nu le facem... Cand e tarziu, e PREA tarziu...

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: HOTLINE pentru Gazduitori

Mesajde irena » 02 Aug 2011, 14:11

pentru asa ceva cred ca se poate oferi doar cineva cu experienta... dna cristina, maria...
eu una habar n-am ce se face in caz de piciorus rupt, sau probleme mai serioase.
stiu sa te sfatuiesc in caz de diaree, constipatie, boli de piele...
toate astea le stiu pentru ca am citit forumul.
consider insa ca si persoana care se ofera sa ia porcuti in grija trebuie sa fie
cat de cat informata cu privire la aceste boli, ele fiind frecvente si putand
aparea in orice clipa..

Cristina B
Membru
Membru
Mesaje: 183
Membru din: 17 Iul 2011, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: HOTLINE pentru Gazduitori

Mesajde Cristina B » 02 Aug 2011, 15:50

Da, irena, de acord cu tine.
Dar, pe de alta parte, nu ti s-a intamplat niciodata ca, indiferent cat de informata esti teoretic, cand e cazul practic si mai si arde, sa te blochezi, sa nu stii ce sa faci?
Sigur ca gazduitorii trebuie sa stie in ce se baga, dar, pentru orice eventualitate, intotdeauna e bine sa ai un back-up undeva. Doamne ajuta sa nu fie nevoie, dar daca e nevoie??
Ccateodata e posibil sa nu ai timp sau rabdare sa vina dimineata pentru a-ti raspunde cineva pe forum. Eu la back-up si asistenta pentru situatii din astea ma refer, nu la palavrageala la 2 noaptea. Strict pentru probleme la care omul nu stie, sau nu stie pe moment, ce sa faca.
Mai important decat sa invatam din greselile noastre, este sa invatam cum sa nu le facem... Cand e tarziu, e PREA tarziu...

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: HOTLINE pentru Gazduitori

Mesajde AndreeaC » 04 Aug 2011, 08:56

Cristina,
Eu de exemplu daca mi-as lasa fetele la cineva, aceasta ar fi o persoana cu experienta ori o ruda apropiata. De exemplu, acum o luna si ceva am mers in concediu iar fetele mele au ramas acasa impreuna cu matusa mea care le cunoaste indeaproape. Avea evident numarul meu si ma putea suna la orice ora din zi si din noapte. Avea si siteul scris pe o hartie. Daca nu ar fii fost ea, cu siguranta le lasam la o persoana care se pricepe cat de cat si care ar stii ce trebuie facut in caz de ceva, care sunt sigura ca ar avea numere de telefon ale altor membri.
Pana la urma cred ca asta intra in sarcina stapanului(sa gaseasca o gazda cat mai ok ocupandu-se de asta din timp). Eu m-am apucat de cautari inca din Aprilie sau chiar mai devreme daca imi aduc bine aminte. Am gasit variante si apoi am ales-o pe cea mai buna pentru fete :)
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: HOTLINE pentru Gazduitori

Mesajde crisa24 » 09 Aug 2011, 13:30

Ar fi tare frumos daca am avea un medic pe forum, macar contra unei sume de bani anuala-daca am stange de la toti ar fi super, dar sa avem un medic specializat online....


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: HOTLINE pentru Gazduitori

Mesajde irena » 09 Aug 2011, 16:43

crisa, m-as mira sa gasesti asa ceva... eu sunt de parere
ca un medic nu ar avea timp sa stea logat pe forum...

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: HOTLINE pentru Gazduitori

Mesajde crisa24 » 09 Aug 2011, 17:04

stiu irena, era doar un vis frumos :loving:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.


Înapoi la “Gazduiri porcusori”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori