Oferta de prietenie pt porcusori

Cazari temporare pe perioada concediului
Avatar utilizator
Luiza.Petica
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 10 Aug 2009, 16:53
Localitate: Bucuresti

Oferta de prietenie pt porcusori

Mesajde Luiza.Petica » 12 Aug 2009, 16:56

Hi

Am si eu o propunere, nu stiu daca este chiar realizabila, astept parerea voastra
Eu am urmatoarea problema: am o porcushoara, cea din avatar
E frumoasa si cuminte
Dar e singura
Si nu cred ca as putea sa imi asum grija a 2 porcushori non stop
Mai ales ca ma ocup singura de ea, am si job, sotul o simpatizeaza dar atat, si in casa exista si un catel pe care, desi se manifesta prietenos, totusi n-as avea curajul sa-l las impreuna cu porcushoara prin casa
Asa ca porcushoara sta mai mult in cusca, singura
M-am gandit ca ar fi frumos sa gasesc o alta mamica de porcushoara intr-o situatie asemanatoare, sa le facem cunostinta la porcushoare si, daca se plac, am putea sa avem pe rand grija de ele...in felul asta am rezolva si problemele legate de concedii sau plecari din localitate, pt ca eu nu am cu cine sa o las, ar fi si porcushoarele fericite, iar noi, mamicile, le-am avea pe rand pt diferite intervale de timp pe amandoua.
Ce parere aveti? E o idee buna? Ar fi bine pt porcushoare?

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 12 Aug 2009, 19:22

:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde cristisz » 13 Aug 2009, 09:21

Draga Luiza, majoritatea avem slujbe, familii si hangarale diverse. Te framanta soarta distinsei domnisoare poarce, asta e clar. Din punctul meu de vedere solutia Verei este cea mai buna pentru toate partile interesate: purcilina are tovarasa de pus tara la cale, iar voi veti avea timp si pentru viata de familie.
Multi dintre noi aplica principiul "unde mananca unul mananca si doi" si costurile nu sunt prea mari. Iar cei care aplica principiul "am loc in viata mea pentru, doi, trei, patru porcusori" sunt de asemenea numerosi.
Mingea e in terenul tau acum si imi doresc sa iei cea mai buna decizie pentru Iepurica ta.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 13 Aug 2009, 09:42

luiza
eu am 3 poarce, cristisz are 2 baieti si 3 fete, vera are 2 baieti
deci stim ce spunem
si eu ca si ele te sfatuiesc sa mai iei o porcuta
tu nu muncesti mai mult si cheltiuiala in plus nu e semnificativa
asta din punctul tau de vedere
acum sa discutam si despre porcuta
perioada de adaptare la ei e destul de mare
in prima zi o noua porcuta aproape nu manaca, sta intr-un colt si incearca sa inteleaga ce pericole o pasc
cam intr-o saptamana se adapteaza in noua casa
porcuta care este deja e nehotarata
se bucura pt noua prietena, dar are treaba sa o invete cine e seful
la ei ierarhia e ff importanta
pentru ei e un mare stres schimbarea locului
apoi porcutii au nevoie de un partener permanent
ei se sprijina unul pe altul si invata unul de la altul
sa iti dau un exemplu
am plecat cu o porcuta la dr, cu taxiul
desi am stat numai cu mana bagata la ea in cutia de transport a fost agitata
am plecat cu toate 3 cu o masina in care se fuma si in care mirosea a benzina, am mers si destul de mult si au fost cuminti
s-au bagat una in alta si au motait
mergeam la expozitie cu ele
daca cauti in imaginile de la expo ai sa le vezi cum dorm lipite una de alta, desi acolo era agitatie, zgomot, mirosuri noi
deci dupa asa un mesaj lung sper ca ai inteles ca pt porcuta ta cel mai bine e sa ii aduci o prietena

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesajde Gabriela094 » 13 Aug 2009, 10:09

Parerea mea este ca Maria,Veronica si Cristi au dreptate.Iai un porcusor,vei vedea ca tot ce spun membrii este adevarat.Intradevar,daca ii ai de sexe diferite probabil costa dublu(vb din experienta),dar atata timp cat ii iei o porcuta totul se va schimba.Nu va mai avea atata nevoie de compania ta si ele vor face mai totul impreuna.Gandeste-te daca ai fi singurul om din lume si nu ai avea cu cine discuta sau pune-te in locul ei.Vad ca esti din Bucuresti.Nu ti-ar placea porcuta lui Viorel?Cea cu rozete alb-roscat?Este mamica fostului meu porcut si l-a crescut foarte bine :lol: .Pana atunci eu zic sa te mai gandesti,daca intradevar tii la frumoasa ta.Eu am ascultat sfaturile celor de aici si astept sa primesc vesti despre adoptie.
O zi cat se poate de buna,Gabriela
Gabriela

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde cristisz » 13 Aug 2009, 10:42

Pentru ca discutia a ajuns la acest punct va spun in cateva cuvinte cum a decurs intalnirea porceasca la noi. De curand am luat in gazda pe o perioada mai luna o purcelina (1,5 ani) care a stat singura toata viata. Am pus-o separat pt. ca nu stiam reactia colocatarelor (care si ele stau separate dar au custile lipite - Tiganca e batrana si n-are chef de compania lui madam Taifun), dar asta pentru vreo ora pt. ca i-am facut cunostinta cu Taifunoasa. A alergat-o putin, a impins-o cu botul, i-a luat din gura mancarea dar n-a batut-o. Custile lor au o comunicatie dar nimeni nu viziteaza garsoniera, asa ca in curand cred ca le las definitiv impreuna (aseara dormeau ca placintele una langa alta...).
Morala: Buburuza care era timida si speriata, acum a invatat sa se ridice in doua labe la mancare, doarme intinsa iar nu ghemuita, iar in curand cred ca invata sa cante si la gratii, ca profesoare are...
Nimic nu e mai bun ca un tovaras de acelasi neam cu tine.

Toate cele bune,
Cristina

Avatar utilizator
Luiza.Petica
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 10 Aug 2009, 16:53
Localitate: Bucuresti

Oferta de prietenie pt porcusori

Mesajde Luiza.Petica » 13 Aug 2009, 13:38

hm...de fapt nu ma gandeam la o prietenie temporara ci la una continua...adica porcusoarele sa ramana definitiv impreuna daca se plac, variind numai mamica in functie de posibilitati, la intervale de 3-4 saptamani
dar poate nu e o idee buna, daca asa ziceti voi
poate am sa ma hotarasc sa va urmez sfatul si sa mai adopt o porcutza :love:
deocamdata trebuie sa mai tatonez terenul acasa, ca am deveni o familie cu 3 animalutze si 2 personaje umane in cazul asta, daca punem la socoteala si pe cutzu :P
mai studiem subiectul...

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Oferta de prietenie pt porcusori

Mesajde cristisz » 14 Aug 2009, 13:49


Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesajde Gabriela094 » 14 Aug 2009, 14:27

Gabriela

Avatar utilizator
Luiza.Petica
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 10 Aug 2009, 16:53
Localitate: Bucuresti

Mesajde Luiza.Petica » 14 Aug 2009, 17:34


Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 14 Aug 2009, 20:41


Avatar utilizator
ramo18_tm
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 171
Membru din: 27 Aug 2008, 23:51
Contact:

la noi asa este

Mesajde ramo18_tm » 25 Aug 2009, 14:26

Mamica ingerasilor Bubu si Lulu si a mironositelor Mimzy si Printzi.

Avatar utilizator
Katifea
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 16
Membru din: 27 Aug 2009, 00:13
Localitate: Bucuresti

Mesajde Katifea » 31 Aug 2009, 14:44

“Man, when perfected, is the best of animals, but when separated from law and justice, he is the worst of all.” - Aristotel

Avatar utilizator
Luiza.Petica
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 10 Aug 2009, 16:53
Localitate: Bucuresti

Mesajde Luiza.Petica » 14 Sep 2009, 17:29

buna ramo18_tm...exact asa ceva as vrea si eu...dar chiar o prietenie mai legata...adica sa petreaca mai mult timp impreuna porcutzele...si daca la voi se poate....poate apare si la mine ceva....tocmai vruiam sa sterg topicul daca am vazut ca ideea mea n-are succes, dar uite ca totusi...

Avatar utilizator
Dmndash
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 564
Membru din: 28 Iun 2009, 18:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Dmndash » 14 Sep 2009, 19:28

luiza o sa stresati animalele foarte rau
eu vara aceasta a trebuit sa fac doua drumuri la bucuresti cu tot cu porcime, pentru ca la cine le lasam de obicei era plecat in stainatate si nu ramanea nimeni cu ele pentru cateva zile
chiar daca erau 3 si se cunosteau si deja era stabilita ierarhia, faptul ca le-am schimbat casuta le-a dat peste cap
mi-au stat chircite, la fiecare zgomot sareau si se bagau una in alta
isi mai reveneau din cand in cand, dar toate zilele nu au dormit deloc latite cum dorm acasa
nu au cersit dupa plimbare...pai acasa daca pana dupa-amiaza nu le scot incep sa dea talasul afara din casuta
unde-i un porc e loc de doi. unde-i mancare de un porc e mancare pentru doi
plus, daca intr-o seara esti obosita si nu mai poti sa o smotocesti pe cea mica, o sa aibe cu cine sa se joace
#1 Rule for Breeding Guinea Pigs: DON'T


Înapoi la “Gazduiri porcusori”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori