Transporturi internationale

Deplasari ce pot include si transportari porcusori sau diferite accesorii
Avatar utilizator
iuliana_ruxandra
Initiat
Initiat
Mesaje: 31
Membru din: 26 Iul 2008, 21:25
Localitate: Ploiesti

Acte necesare pentru porcusori

Mesajde iuliana_ruxandra » 29 Iul 2008, 18:22

Porcusor fara acte :!!:))

Acte necesare pentru porcusori

Ma gandeam ca ar fi interesant sa discutam despre asta avand in vedere ca nu am gasit informatii despre asa ceva pe alte site-uri. :friends:

Daca vreau sa plec in strainatate cu porcusorul meu de ce acte am nevoie ? Am inteles ca un carnet de sanatate pentru el trebuie facut de la o varsta frageda. Este adevarat? Eu una nu stiu, pentru ca celalalt purcelus nu a avut nevoie niciodata de interventiile veterinarului (de cand atunci cand a plecat dintre noi :cry: ). Cand aveam o problema il sunam. De obicei motanul imi face probleme :roll:

Cam cat m-ar costa toate actele pentru strainatate si cat de mult alerg pentru ele? Purcelusii de guineea se accepta in avion (bineinteles contra-cost)?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri. :D

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Acte necesare pentru porcusori

Mesajde ramona_inka » 01 Aug 2008, 01:42


Avatar utilizator
raluca
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 878
Membru din: 25 Iun 2008, 23:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde raluca » 01 Aug 2008, 12:44

ramona_inka, eu am fost la veterinar si mi-a spus ca, carnetele de sanatate se fac doar la caini si pisici! dar nu la porcusorii sau la alte animale! acest carnet se face doar in cazul in care trebuie sa plec cu el din tara sau ar trebui sa ma duc la alt vet sa-i faca lui ghemotoc al meu un carnet de sanatate?

Avatar utilizator
iuliana_ruxandra
Initiat
Initiat
Mesaje: 31
Membru din: 26 Iul 2008, 21:25
Localitate: Ploiesti

acte pt porcuti

Mesajde iuliana_ruxandra » 01 Aug 2008, 13:22

M-am uitat pe un site specializat in asa ceva http://www.petpass.info/en/conferinta_14_iunie_07.htm si am descoperit ca pasapoarte pt animale se fac deact la caine sau pisik...

Oricum... cred ca daca vreau sa ies din tara cu el (mai exact Italia)... trebuie sa merg la un veterinar "serios"

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: acte pt porcuti

Mesajde ramona_inka » 02 Aug 2008, 00:45

Iuliana, Raluca - voi confundati doua lucruri: carnetul de sanatate si pasaportul. Sunt doua acte diferite.

Carnetul de sanatate este de uz intern, pe teritoriul Romaniei, si se face la cerere sau la prima vizita la orice med vet la orice animal pe care il detii! Indiferent ca este caine sau pisica, papagal sau porcusor sau altceva. Este adevarat ca nu exista decat formulare pt caini si pisici dar asta nu inseamna ca dr vet nu poate taia caine/pisica din carnet si sa scrie porcusor de guineea, numele lui, varsta sau data nasterii si eventual rasa, culoarea...
S-a vorbit de multe ori pe lista de utilitatea unui astfel de carnet pt istoricul starii de sanatate al porcusorului. In acest fel este usor pt ORICE dr sa vada cum a evoluat animalutul (daca schimbi cabinetul sau dr de ex sau in alte situatii), daca are probleme deosebite sau din contra. De aceea Geda a si realizat aceasta fisa de consult pt cei care nu au carnet de sanatate, pt a fi completata de dr vet la fiecare vizita: http://www.gemon.ro/fisa_tratament.pdf

Pasaportul este de uz extern atunci cand vrei sa pleci cu animalutul din tara. Se completeaza doar in anumite locuri din tara (de obicei cate un centru in judet) pe baza examenului dr vet si a carnetului de sanatate. De asemenea, acesta se poate obtine de la Ilioara - pt Bucuresti.

Iuliana: tu ai intrebat de acte necesare pt a pleca cu porcusorul cu avionul. Doar cu carnetul de sanatate nu poti iesi cu porcusorul din tara. Ti-am zis ca poti pleca cu el cu avionul dar trebuie sa obti acel certificat de la DSV care atesta starea de sanatate a porcusorului, ca poate iesi din tara. Acel certificat de la DVS se obtine pe baza carnetului de sanatate pe care il poti face la cabinetul veterinar. Fara certifcatul de la DSV nu poti iesi cu porcusorul din tara. Trebuie sa te interesezi ce curse ai spre Italia si ce conditii sunt puse pentru a intra cu animalele in aceasta tara (sunt tari care te obliga ca pui microcip la animal si sa ai pasaport, altele nu au aceasta obligatie, alte tari pun obligatoriu o perioada de carantina - de ex in Marea Britanie animalele stau cel putin 2 saptamani in carantina, tu ca stapan poti iesi din aeroport si sa te cazezi, sa vizitezi tara, dar nu iti poti lua animalul inainte de 14 zile)
De asemenea ti-am zis ca poti merge cu porcusorul in cabina, ca bagaj de mana. In aces caz taxa este cam 5 euro. Daca il pui in cala, la bagaje, te va costa la volum, se calculeaza in functie de marimea custii (Lungime x latime x inaltime).

Raluca, prin cele de mai sus ti-am raspuns si tie. Daca acel veterinar nu vrea sa iti faca carnet de sanatate poti schimba medicul si/sau sa ii prezinti varianta de mai sus.

Avatar utilizator
raluca
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 878
Membru din: 25 Iun 2008, 23:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde raluca » 02 Aug 2008, 08:37


Avatar utilizator
iuliana_ruxandra
Initiat
Initiat
Mesaje: 31
Membru din: 26 Iul 2008, 21:25
Localitate: Ploiesti

acte pt porcuti

Mesajde iuliana_ruxandra » 02 Aug 2008, 10:04


Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: acte pt porcuti

Mesajde ramona_inka » 03 Aug 2008, 00:00

Cu multa placere, sa va fie de folos! Si porcutii sanatosi!

... na ca fac si rime acum... :tease: :laugh:

Avatar utilizator
ralu_blondy88
Membru
Membru
Mesaje: 252
Membru din: 26 Iul 2008, 17:34
Localitate: Baia Mare

Mesajde ralu_blondy88 » 06 Aug 2008, 11:46

dar este voie sa iei animale in avion?????? eu stiu ca numai cei cu dizabilitati isi pot lua cainele .......... de alte animale nu stiam

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 13 Aug 2008, 23:19


denice
Initiat
Initiat
Mesaje: 27
Membru din: 24 Dec 2008, 15:57
Localitate: Targoviste
Contact:

Porcusor fara acte :!!:))

Mesajde denice » 24 Dec 2008, 19:02

id:de_nice53. :X>:D<

Avatar utilizator
Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 1200
Membru din: 05 Oct 2008, 19:00
Localitate: Mioveni
Contact:

Mesajde Crissi » 24 Dec 2008, 19:28

:X:X Tessy and Chaby :X:X

denice
Initiat
Initiat
Mesaje: 27
Membru din: 24 Dec 2008, 15:57
Localitate: Targoviste
Contact:

Mesajde denice » 24 Dec 2008, 19:32

id:de_nice53. :X>:D<

Avatar utilizator
Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 1200
Membru din: 05 Oct 2008, 19:00
Localitate: Mioveni
Contact:

Mesajde Crissi » 24 Dec 2008, 19:40

:X:X Tessy and Chaby :X:X

Avatar utilizator
raluca
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 878
Membru din: 25 Iun 2008, 23:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde raluca » 24 Dec 2008, 20:36

▀▄♥☺ღ✿♥╚мy ԼϊեեԼε αиĝεԼՖ╝♥✿ღ☺♥▀▄


Înapoi la “Transporturi gratuite”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori