Transporturi internationale

Deplasari ce pot include si transportari porcusori sau diferite accesorii
Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Transporturi internationale

Mesajde Gemon » 06 Feb 2015, 17:09

Citeste acest mesaj viewtopic.php?p=2987#p2987

Nu este nevoie de vaccin la aceasta specie.

In aceasta tema vezi mesajele de pe lista noastra de discutii la
https://groups.yahoo.com/neo/groups/GUI ... sages/9026
si
https://groups.yahoo.com/neo/groups/GUI ... sages/3261
si mesajul de pe forum la viewtopic.php?p=1143#p1143

Trebuie sa te interesezi la compania pe care o vei alege, majoritatea avand o lege interna in acest sens. De ex., se pare ca Wizz Air nu transporta animale vii, cu exceptia cainilor pentru nevazatori care calatoresc impreuna cu pasagerul care are nevoie de ei.

In general, daca nu pot fi luati la bordul avionului in conditii generale impuse (cusca standard etc.), atunci in cala trebuie sa te interesezi de conditiile de acolo, deoarece exista riscul sa fie relativ frig sau sa fie curent, sau chiar zgomot mare de care se pot speria, traind calatoria ca un stres imens (depinde de mai multi factori conditiile din cala avionului respectiv).

Vezi de ex. la TAROM ce cerinte se impun la http://www.tarom.ro/informatii-pasageri ... panie.html
sau vezi la alte diferite companii, apasand pe linkurile ce se afla sub "Transport animale".
Pentru a fi sigura de conditii, contacteaza compania respectiva sau cauta pe pagina lor informatia referitoare la transportul de animale.

Vezi si http://www.bucharestairports.ro/ro/pasa ... e-companie

Elida
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 21 Noi 2013, 01:16
Localitate: Bucharest

Re: Transporturi internationale

Mesajde Elida » 07 Feb 2015, 00:00

Va multumesc mult pentru raspuns si pentru linkurile atasate :smile:
Cu vaccinul e clar, in privinta lui ma ingrijora un pic tocmai faptul ca nu as vrea sa le incarc organismul inutil cu nicio substanta.
Cu microcipul mai ramane sa ma lamuresc in perioada asta.
Pot sa confirm ca Air Serbia nu accepta porcusori, Tarom de asemenea nu, doar caini si pisici, iar Wizz Air intr-adevar nici un animal; am gasit un zbor Swiss Air pe care imi pot duce porcutele sus in cabina. Nici nu am cautat un zbor la cala, cred ca ar fi inuman sa le las acolo chiar si numai doua ore :(
La Swiss Air taxa pentru o cusca este 60 de franci pe site, in realitate fiind 110 franci si mi-au spus ca nu este nevoie de vaccin la porcusori. Si va trebui sa le mai fie facut un control veterinar in Otopeni la plecare si la sosirea pe aeroportul din Zurich, cel mai probabil. Sper sa nu intampinam probleme :smile:
Ce am vazut pe site-urile companiilor la care m-am interesat e ca nu sunt specificate conditii pentru alte animale decat caini si pisici, asa ca pentru cine s-ar mai afla in situatia asta e valabil ce ati spus si dvs, trebuie neaparat contactata compania respectiva.
Daca dupa plecare am noutati care ar putea fi utile, o sa revin cu un mesaj.
Numai bine :smile:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Transporturi internationale

Mesajde Gemon » 07 Feb 2015, 06:35

Asteptam cu mare drag sa ne povestesti, cum ati ajuns. Tinem pumnii ca totul sa se desfasoare bine si sa ajunga/ajungeti sanatosi la destinatie! :smile:

Elida
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 21 Noi 2013, 01:16
Localitate: Bucharest

Re: Transporturi internationale

Mesajde Elida » 11 Mar 2015, 23:43

Buna seara,
revenim cu drag cu noutati din Elvetia. Am avut un drum de 2,5 ore cu avionul Bucuresti-Zurich, cu Swiss Air, cum am specificat in mesajele anterioare. Fetele sunt bine, cred ca au fost cam speriate de zgomotul din timpul zborului, dar incepand cu a doua zi s-au adaptat cat de cat. (Mentionam ca papadia din Basel e foaarte gustoasa rofl )
In legatura cu formalitatile de plecare:
- nu au nevoie de cip, vaccin, deparazitari sau documente speciale.
- mie nu mi-au cerut nici o hartie, nici macar pasapoartele, desi le-am facut pentru orice eventualitate. (Se elibereaza foarte simplu de orice medic veterinar care trebuie sa puna pe pasaport si o parafa ca le-a consultat cu 24 de ore inainte de iesirea din tara)
- nu e nevoie de nimic de la directia sanitar-veterinara cum poate era mai demult, ceea ce e ok pentru ca se economiseste mult timp
- nu m-a intrebat nimeni nimic de ele nici pe aeroport la destinatie
- porcusorii calatoresc jos in cala, in locurile special amenajate pentru animalute (NU la bagaje) unde au conditii ok. Sus in cabina pot merge doar caini si pisici in niste custi speciale, din cate am inteles. Aceste custi sunt dintr-un material moale pe care porcutii il pot roade si pot iesi, acesta fiind motivul pentru care nu se permite transportul lor in cabina
- nu toate companiile accepta porcusori asa ca inainte de a lua bilet sunati si intrebati de mai multe ori daca e cazul. (La Swiss am rezervat telefonic un loc pt animalute si am intrebat de multe ori daca au mentionat ca e vorba de porcusori. Cand am ajuns in Otopeni, nu avea nimeni idee, aveau locul rezervat, dar a trebuit sa se verifice de inca 3-4 ori la colegii din Bucuresti si Zurich daca e ok. Sincer, cred ca trebuie sa si insistam noi putin cand suntem in situatia asta, altfel pentru ei e foarte simplu sa spuna ca nu se poate)

Va salutam din Basel! Numai bine tuturor si multe popcorneli!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Transporturi internationale

Mesajde Gemon » 12 Mar 2015, 18:30

Multumim pentru relatari si multe pupicuri celor curajosi, ne bucuram ca au ajuns la destinatie fara probleme. :hi:

Sa ai parte de multe bucurii alaturi de ei in continuare si sa fiti sanatosi! :heart:

Ally
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 22 Iun 2015, 16:28
Localitate: Bucuresti

Re: Transporturi internationale

Mesajde Ally » 07 Noi 2015, 01:17

Buna. Trebuie sa plec cu porcutul din tara si imi trebuie antirabic neaparat. A mai facut cineva antirabic porcutilor? Dr Radu Ionescu spune ca nu ii afecteaza vaccinul. Heelp

ElizaJone
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 07 Sep 2020, 10:01
Contact:

Re: Transporturi internationale

Mesajde ElizaJone » 07 Sep 2020, 10:03

Informații excelente pentru transportul internațional.
Vă mulțumim pentru informații trimise.

kkundan9130
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 10 Oct 2023, 12:48

Re: Transporturi internationale

Mesajde kkundan9130 » 10 Oct 2023, 12:50

Cu plăcere! Costurile pot varia în funcție de veterinar și de țara în care călătorești. Procesul de obținere a actelor poate dura câteva zile până la o săptămână. Când am călătorit cu porcușorul meu, nu am avut probleme majore, dar am asigurat că am respectat toate cerințele companiei aeriene. De altfel, dacă ai nevoie de alte sfaturi sau recomandări, te invit să vizitezi https://master-lux.md/ru E un site util pentru diverse informații!


Înapoi la “Transporturi gratuite”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori