Concurs de compuneri

Calendare si diferite concursuri cu si despre porcusori de Guineea
Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Concurs de compuneri

Mesajde alinushu' » 01 Oct 2009, 08:50

Imagine


Incepand cu data de 1 octombrie 2009 va incepe un nou concurs in care va invitam sa va puneti in valoare talentul narativ. Concursul consta in crearea unor compuneri prin intermediul carora ne veti impartasi modalitatea in care v-ati petrecut vacanta/concediul alaturi de porcutii vostri.

Descriere:
Concursul se va desfasura in perioada 1 octombrie - 30 noiembrie 2009. La concurs pot participa membrii de toate varstele, indiferent de statutul obtinut pe forumul Gemon. Prin acest concurs dorim sa ne impartasiti fie cum v-ati petrecut vacanta mare alaturi de porcutii vostri, fie cum ati reusit sa va apropiati mai mult de ei in timpul liber pe care l-ati avut pe perioada concediului de vara. In compunerea voastra puteti povesti despre momente vesele, momente de tandrete sau intamplari inedite petrecute alaturi de porcutii vostri.

Reguli de realizare ale compunerilor:
Textele redactate trebuie sa aiba titlu si sa respecte structura unei compuneri: introducere, cuprins si incheiere. Textele trebuie sa fie cursive, coerente si lipsite de limbajul de tip Messenger. Se vor respecta diacriticile si punctuatia. Daca este necesar si poate pune mai bine in evidenta ideea centrala, textul poate contine si dialog. Inainte de a se trimite textul catre concurs, acesta va fi recitit pentru a se putea corecta eventualele greseli de ortografie, punctuatie sau exprimare.
Compunerile se vor incadra intre ½ si 1 pagina A4 si vor fi redactate cu font Times New Roman 12, spatiu de o linie.
Compunerile se vor trimite in atasament la adresa compuneri@gemon.ro.

Jurizarea:
Modalitatea de jurizare va fi prezentata la momentul considerat oportun de catre moderatorii si membrii de elita ai forumului.
Jurizarea se va face luand in considerare urmatoarele criterii:
a. impresia artistica (modalitatea in care compunerea sensibilizeaza);
b. respectarea punctuatiei, ortografiei, structurii;
c. utilizarea figurilor de stil.

Pe durata desfasurarii concursului se vor publica numele si titlul compunerii, acestea urmand a fi facute publice pe perioada votarii, timp de 15 zile, perioada in care se va face si jurizarea.

Premii:
Cei trei castigatori desemnati in urma jurizarii si participantul cu cele mai multe voturi din partea membrilor vor primi cate o diploma, compunerile lor urmand a fi puse si pe site-ul gemon.ro. Celorlalti patricipanti la acest concurs li se vor acorda cate o diploma de participare, drept multumire pentru creatiile lor.
................................Imagine
Va uram succes si asteptam cu drag sa ne incantati cu povestirile voastre!

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 22 Oct 2009, 09:35

Dragi membri,

Am primit si prima compunere din cadrul acestui concurs.
Compunerea se numeste "O zi pe jos", iar autoarea este Madutza.

Asteptam cu drag urmatoarele compuneri!

Edit 20.11.2009:

A doua compunere primita in cadrul concursului se numeste "O zi de ploaie", iar autoarea este Alyena.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 03 Feb 2010, 15:27

suntem in 3 febr 2010
ce s-a mai intamplat cu acest concurs?
trebuia sa se ocupe cineva de la administratie de problema asta ?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 03 Feb 2010, 17:23


madushka
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 19 Mar 2010, 22:51
Localitate: Piatra-Neamt
Contact:

multumesc

Mesajde madushka » 19 Mar 2010, 22:56

multumesc ca ati postat si textul meu desi era cu intarziere.sper ca va placut.

Avatar utilizator
MihaelaD
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 749
Membru din: 05 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde MihaelaD » 20 Mar 2010, 20:04

Neasteptat acest final de concurs...primele doua sunt foarte slabe, iar ultima este copiata...de greseli de ortografie, ce sa mai vorbim...imi pare rau ca sunt atat de critica...

madushka
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 19 Mar 2010, 22:51
Localitate: Piatra-Neamt
Contact:

ultima copiata_

Mesajde madushka » 20 Mar 2010, 20:07

ultima de unde este copiata?daca pot sa stiu si eu..da probabil de pe blog-ul meu..:))..
daca nu esti sigur de o afirmatie nu o fa publica


Nota admin: Adresa web a fost retrasa din postare

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 20 Mar 2010, 22:22

Se spune despre compunere ca este o forma superioara a comunicarii.

Ne-am fi bucurat sa avem mai multi participanti, pentru a putea juriza lucrarile. Numarul mic de prezenta nu dovedeste neaparat dezinteresul fata de aceasta forma de exprimare a gandurilor si sentimentelor proprii.

Aceste doua scrieri ce au fost trimise pana la data limita, poate nu se ridica la asteptarile unora sau multora dintre noi, dar atunci cand criticam, sa ne gandim la dragostea si sinceritatea cu care a fost scrisa. Ceea ce la inceput poate parea o incercare mai putin reusita, merita evidentiata prin critica constructiva, si nu aprecieri ce descurajeaza spiritul creativ.

Multumim.

Avatar utilizator
MihaelaD
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 749
Membru din: 05 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde MihaelaD » 23 Mar 2010, 20:52

Atat Madutza, cat si Alyena sunt doua fete tare dragalase pe care le rog sa nu se supere...daca le-am criticat scrierile am facut-o in scop constructiv...daca noi "cei batrani" nu incercam sa-i indrumam pe cei tineri, cine ar trebui sa o faca? Eu nu vad nimic rau in faptul ca cineva isi asuma riscul de a fi "lupul cel rau"...eu pot sa fac asta cu riscul de a parea rautacioasa...tocmai pentru ca-mi sunt dragi, le-am certat, pentru ca data viitoare sa-si corecteze singurele lucrarile si sa le oferim atat votul nostru, cat si aplauze meritate.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 23 Mar 2010, 22:37



Înapoi la “Calendare si concursuri ocazionale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori