Concurs mai '09 - Imbogatirea mediului

Concurs tematic

Chestionar de vot - luna mai 2009

Maya In Hamac
3
5%
Lolla lenevind pe hamac
2
3%
Hamacul cu placinta
3
5%
Trei baieti cucuieti
7
12%
Gigi
3
5%
tupi in hamac
12
21%
Hamac a la carte!
1
2%
Mimi in hamac rontaind castravete
5
9%
Kiki&Devi
12
21%
Tuppy la pozuca
1
2%
Irbis isi face siesta
1
2%
Mishulik in hamac rontaind un firicel de fan
2
3%
Chaby Curiosul
2
3%
Tumilica pe balansoar
2
3%
Bodo
2
3%
 
Voturi totale: 58

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Concurs mai '09 - Imbogatirea mediului

Mesajde Gemon » 01 Mai 2009, 04:06

O specie sociala cum este porcusorul, are nevoie de congener, in natura traieste in grup, cel in captivitate are si el o dispozitie aproape permanenta de a se alatura celor din specia lui. Atunci cand ii oferim un habitat cat mai placut, sa tinem cont de instinctul gregar, sa ii oferim un partener - alegerea cea mai buna fiind unul de acelasi sex - cu care poate trai si imparti mediul.

O cusca cu diferite accesorii ce ofera preocupare, folosirea spatiului pe verticala/orizontala in scopul maririi acestuia si adaptat nevoilor sale comportamentale devine un loc bogat in stimuluri, permite animalului sa isi petreaca timpul cat mai placut, incurajeaza comportamentul natural al porcusorului, canalizeaza surplusul de energie spre cercetare/cautare, acest mediu are si menirea de a reduce agresivitatea dintre indivizi. Fiind animal prada, ii place sa se ascunda, avand si locuri protejate se simte intr-un mediu familiar lui. S-a dovedit stiintific ca acele animale care traiesc in asemenea habitat, sunt mai putin sensibile fata de situatiile de stres, si se adapteaza mai usor la schimbarile atunci cand survin in viata lor. Un ambient stimulator si datorita schimbarii periodice a diferitelor accesorii trezeste curiozitatea, mentine interesul, si indeamna la activitate.

Pentru a sprijini aceste nevoi comportamentale, va invitam ca in aceasta luna sa le confectionati un hamac si sa le fotografiati in/sub acesta, un accesoriu facut pentru ei, special de catre stapan.

Este relativ usor de realizat, croim un material potrivit in forma dreptunghiulara, si la cele patru colturi coasem/legam cate un snur sau siret mai gros, legam hamacul de cusca in asa fel, ca porcusorii sa poata urca in el fara prea mare efort (mai aproape de asternut). Rezultatul va imbucura porcusorii, cei care nu urca in el, il vor folosi ca ascunzis, odihnindu-se sub material ocazional/des, in functie de preferinte.

Cateva exemple:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Atunci cand adaugati poza, va rugam sa descrieti pe scurt in postare, modul in care ati realizat acest hamac. Multumim.

Va rugam sa cititi .

Fiecare participant este rugat sa specifice numele porcusorilor, sau sa dea un nume sugestiv imaginii, pentru a putea fi identificata in chestionar.

Pe langa votarile ce se exprima in chestionarul de vot, fotografiile vor fi analizate si in aceasta luna de catre un juriu. Pentru detalii apasati urmatorul link:
viewtopic.php?t=788

Va dorim mult succes!

Avatar utilizator
*YnnA*
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 209
Membru din: 15 Feb 2009, 19:27
Localitate: Timisoara

Mesajde *YnnA* » 02 Mai 2009, 12:19

Maya In Hamac
"Ce distractiv e sa te dai in hamac! Weee!"
Imagine
Am decupat o bucata de material in forma de draptunghi si alte patru in forma de siret dupa aceea am cusut marginile cu ata portocalie . Pot pune hamacul mai sus sau mai jos
Ultima oară modificat 02 Mai 2009, 16:57 de către *YnnA*, modificat de 2 ori în total.
Imagine

deedee
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1289
Membru din: 14 Oct 2008, 14:40
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde deedee » 02 Mai 2009, 16:25

Lolla lenevind pe hamac
"Mmmm...m-ai trezit"

Imagine

Porcusorii lui Raul K.

A fost simplu de facut un hamac: am luat o bucata de material mai
pufoasa pentru ca porcusorii sa se simta bine...am cusut-o pe 3 parti
dupa care am intors-o si am mai cusut si a 4 a parte am luat 4 snururi
pe care le`am indoit in 2 si le`am cusut de material si e gata hamacul
:giggle:

Avatar utilizator
chilli_pepper
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 497
Membru din: 03 Dec 2008, 17:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde chilli_pepper » 08 Mai 2009, 08:09

Hamacul cu placinta

Imagine

fetele mele sunt obisnuite cu acest gen de hamac/umbrar. uneori il fac din paturica de fleece, alteori dintr-un prosopel. il prind simplu, cu clesti de rufe, de gratii

dupa ce il montez incepe concursul... care urca prima, care urca mai frumos, care urca mai anormal (adica te bagi pe dedesubt apoi, prin marginea dinspre capatul custii, iti faci uusuuurel loc si gata...)

odata concursul incheiat urmeaza "sacairea adversarului" :lol: : adica una se suie pe hamac iar cealalta se baga dedesubt si o impunge cu capul

dupa ce se termina si faza asta urmeaza marcarea hamacului cu "maslinute" si ne potolim.
somn nu servim in hamac insa sub el, pe soarele asta :tease: , e tare bine
O gogoasa de 1004g si o placinta de 1022g. Sa tot papi! :lol:

Avatar utilizator
MihaelaD
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 749
Membru din: 05 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti

Trei baieti cucuieti

Mesajde MihaelaD » 10 Mai 2009, 20:10

Trei baieti cucuieti

Pasa Ionel: - Super moale aceasta salteluta, noroc cu acest concurs, ca uite-asa ne-am ales cu hamac!
Rubin: - Stai ca vin acu'!!!
Panda: - Unde sunteti? Nu mai stau la "umbra" ca miroase a iarba proaspata.

Imagine


Trei baieti cucuieti: -Mami a noastra ne-a facut un hamac din prosopel si ca sa nu ne doara coloana, cand topaim, a cusut o husa la un burete si l-a asezat peste. Bravo mami! Ne place!
:up2:

Avatar utilizator
Alina82
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 408
Membru din: 11 Mar 2009, 21:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde Alina82 » 11 Mai 2009, 19:59

Buna seara!

Ne inscriem si noi prima data in concurs.

Gigi




Ne-am dotat si noi cu hamac confectionat din o bucatica de paturica fleece prinsa de gratii cu clesti de rufe. E stabila si rezistenta, lasa umezeala sa treaca si cum a fost montat Gigi s-a si grabit sa il incerce, fiind obosit dupa plimbare.



Numai bine!!

Avatar utilizator
body
Membru
Membru
Mesaje: 279
Membru din: 19 Feb 2009, 21:53
Localitate: Alexandria

Mesajde body » 18 Mai 2009, 13:36

tupi in hamac
Imagine
-un material cu o culoare deschisa, la colturii cusut elastic, deoarece ne place sa ne dam uta tot timpul si am mai adaugat si fan in timpul relaxari sa mai si papam :up2:
va poopa miky,piti,cuky,coco,kity.........si bogdan.... si dincolo de nefiinta micutza saby

Avatar utilizator
fiore6
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 13 Mar 2009, 09:09
Localitate: Braila

Mesajde fiore6 » 19 Mai 2009, 17:04

Hamac a la carte!

Imagine
Ingrediente: 2 crengute de salcam, una bucata prosopel (salteluta), una bucata pled bebe cu iepurasi (sa nu ma simt singur), panglicuta satin albastra
Mod confectionare: se coase salteluta se introduce in husa cusuta din pled, se festoneaza cu ata albastra, se introduc betele in capete, se increteste, se leaga cu panglica si se agata de gratiile custii la o inaltime potrivita.
Timp confectionare: ~ 1 ora
Sfat: nu uitati sa faceti funda.
Relaxare placuta!
"Nu lasa visele sa piara pentru ca, daca visele mor, viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare."

Avatar utilizator
fufiche
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 64
Membru din: 28 Mar 2009, 17:02
Localitate: Bucuresti

Mesajde fufiche » 19 Mai 2009, 20:15

Mimi in hamac rontaind castravete

Imagine


Cum am facut hamacul: prosopel si sarma pentru flori (purceii nu au acces la sarma :P).
L-am pus in coltul tarcului si acum a devenit ascunzatoarea preferata. Problema e ca prefera sa se tolaneasca sub el nu in el. :P

Avatar utilizator
flori2177
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 335
Membru din: 13 Feb 2009, 20:59
Localitate: Ploiesti

Mesajde flori2177 » 19 Mai 2009, 21:03

Kiki&Devi

Imagine

"Te-am prins vrajitorule!!!!! :lol: ti-ai tras hamac din alcantara? Sefu,sefu,sefuuuuuu ma primesti si pe mine?"

Hamacul este confectionat din: o bucata 40x30 alcantara (material textil care imita pielea intoarsa) si 4 sforicele cau care a fost prins de gratii. Este un hamac mare asta pentru ca Domnul Kiki (care a fost cumparat la metru :lol: ) sa incapa si dansul.
Ultima oară modificat 20 Mai 2009, 12:09 de către flori2177, modificat de 3 ori în total.
KiKi & Devi

Avatar utilizator
olimpia.craciun
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 839
Membru din: 24 Apr 2008, 09:46
Localitate: Alexandria

Mesajde olimpia.craciun » 19 Mai 2009, 23:23

Imagine

Abia a stat Tuppy la pozuca.
Hamacul este facut dintr-o pereche de blugi de ai mei taiati, special pt copii sa se dea uta!!!
Oly, Puffy, Tuppy si Chicken
aaaaa, si tati Petrut

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde emil_inka » 20 Mai 2009, 00:13

Irbis isi face siesta

Imagine

Dupa o portie buna de alergat si o mana zdravana de fan e tare bine sa te odihnesti in hamac! Numai sa te lase celalat in pace ca exact atunci considera ca trebuie sa traga de hamac sa ma dau jos...
Multumim lui tanti Madalina pentru minunatul hamac dublu, cu siret, foarte rezistent (a rezistat cu stoicism la toate incercarile dintilor nostrii :-)) ) si mai ales asortat la cusca noastra!

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 20 Mai 2009, 11:16

Mishulik in hamac rontaind un firicel de fan
Imagine hamacul a fost realizat dintr-un fular pufos,la colturi sunt cusute patru snurulete avand ca fantezie cate un nasturel,micutul meu foloseste acest hamac pe post de ascunzatoare,dar se mai urca din cand in cand si in el
ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Avatar utilizator
Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 1200
Membru din: 05 Oct 2008, 19:00
Localitate: Mioveni
Contact:

Mesajde Crissi » 20 Mai 2009, 13:50

Au venit intarziatii !!

Chaby Curiosul

Imagine

Am folosit o pereche de pantaloni, am cusut-o acolo, intre picioare, am pus bete jos la picioare si sus..
Apoi am cusut bine niste bretele de la maieul meu si le-am legat de cusca..:)
Cam atat...L-am facut singura..
:X:X Tessy and Chaby :X:X

Avatar utilizator
mariana
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 82
Membru din: 16 Feb 2009, 20:17
Localitate: BRASOV

Tumilica pe balansoar

Mesajde mariana » 20 Mai 2009, 22:13

Tumilica pe balansoar

Am infasurat un batic pe doua pixuri si le-am legat cu snur colorat .
Fetitei nu prea ii place pe acest balansoar.
Imagine


Înapoi la “Concurs lunar de fotografie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori