Concurs Septembrie-Noiembrie 2013 - Instinctul Social

Concurs tematic

Chestionar de vot - Instinctul Social

Un somnic impreuna!
5
28%
2 ursuleti
10
56%
Un pupic!
3
17%
 
Voturi totale: 18

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Concurs Septembrie-Noiembrie 2013 - Instinctul Social

Mesajde chinchi2 » 01 Sep 2013, 13:46

De ce este bine sa avem 2 sau mai multi porcusori?
In genele acestor mici mamifere dragalase a ramas intiparit instinctul social ,varianta domestica prefera si ea viata de grup.La aceste animale este important mentinerea contactului olfactiv si auditiv cu specia proprie.

Conditia principala a acestui concurs este bineinteles sa aveti 2 sau mai multi porcusori de acelasi sex.

Fiecare participant poate adauga o singura fotografie,dandu-i un nume sugestiv.
Fotografiile trebuie sa fie originale,fara procesari sau alte modificari.
Nu vor fi aprobate in cuncurs imagini complet nereusite tehnic,foarte intunecate sau in care subiectul este mult prea indepartat.

Perioada de adaugare a pozelor: 1 Septembrie - 30 noiembrie 2013.

Va multumim si succes tuturor! :up2:

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs Septembrie-Noiembrie 2013-Instinctul Social

Mesajde MaraC » 01 Sep 2013, 20:11

Un subiect asemanator a fost si in mai 2010:

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Concurs Septembrie-Noiembrie 2013-Instinctul Social

Mesajde chinchi2 » 01 Sep 2013, 20:25

Au fost 4 concursuri legate de iarba verde ,plante etc,deci nu vad care e problema.Cred ca Geda este singura in masura sa-mi zica daca e bine sau nu.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Concurs - incurajarea comportamentului neagresiv

Mesajde Gemon » 04 Sep 2013, 13:31

Multumim, chinchi2. :heart:

Tema aleasa de chinchi2 este una generala, fiind poate mai greu de abordat in acest context.
Instinctul social de grup, avand rol de supravietuire, ofera protectie si sprijin indivizilor. Porcusorii manifesta un comportament social bine dezvoltat, intre indivizii grupului se realizeaza o ierarhie cu rol important in convietuire. Comportamentul individual este influentat de cel al celorlalti congeneri cu care vin in contact porcusorii. Stapanii au posibilitatea de a incuraja comportamentul neagresiv prin asigurarea unui spatiu adecvat (cusca mare, amenajata corespunzator), ingrijire si hranire potrivita, pentru a preintampina astfel manifestarea unor comportamente conflictuale, declansate de factori externi posibil perturbatori.

Asteptam poze in care este evidentiata/prezentata amenajarea spatiului in acest context al incurajarii convietuirii pasnice. Porcusorii pot fi prezentati in/langa accesoriile puse strategic sau pot fi fotografiati in asa fel, incat sa se poata vedea amenajarea ce a adus imbunatatiri convietuirii in conditii bune, subliniat fiind contribuitia stapanului ca factor pozitiv in ceea ce priveste cresterea/asigurarea bunastarii.

Poza trebuie sa fie insotita de un titlu, si de un scurt text complementar sau dupa caz descriere amanuntita.

Va multumim si va dorim mult succes si inspiratie. :love:

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Concurs Septembrie-Noiembrie 2013 - Instinctul Social

Mesajde adelinatache » 04 Sep 2013, 14:42

Un somnic impreuna! :heart:



Fluffy si Eros trag un pui de somn impreuna. Am amenajat in asa fel incat sa aiba un loc in cusca lor unde sa incapa amandoi. Eros adora si tanjeste dupa compania lui Fluffy, lui Fluffy insa nu ii placea sa isi imparta casuta, podetul cu el. Acum, cu scaunul acela si podetul pus peste au loc sa doarma impreuna, fie jos, fie unul sus si altul jos. :) :love: Avand spatiu si sus si jos porcutii mei au cum sa si alerge, sa se joace, sa popcorneasca. In afara de acestea doua in cusca mai am un podet unde se duc sa stea cu randul.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Concurs Septembrie-Noiembrie 2013 - Instinctul Social

Mesajde chinchi2 » 19 Oct 2013, 16:22

Chiar nu mai pune nimeni poze? :smile: Haideti,este frumos afara,faceti-le poze porcusorilor si asteptam pozele aici!
Am sa pun si eu una cu baietii mei poate mai incurajez pe cineva :giggle:

2 ursuleti

Avatar utilizator
Lisimah
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 19 Sep 2013, 15:32
Localitate: Slatina
Contact:

Re: Concurs Septembrie-Noiembrie 2013 - Instinctul Social

Mesajde Lisimah » 27 Oct 2013, 22:47

Un pupic! :lol:

Imagine

In poza sunt Liam (stanga) si Ramona (dreapta) in timp ce serveau iarba verde iar ea pare sa-l pupe :giggle:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Concurs Septembrie-Noiembrie 2013 - Instinctul Social

Mesajde Gemon » 02 Dec 2013, 16:34

Multumim pentru pozele frumoase!
A fost adaugat chestionarul de vot.
Voturile pentru fotografiile preferate se pot exprima pana la data de 20 decembrie 2013.

Mult succes participantilor!

----------------------------------
Nota adaugata:
Felicitari castigatorului Lisimah pentru poza "Un pupic", imagine ce in urma obtinerii celor mai multe voturi de pe forum si a celor mai multe aprecieri de pe pagina noastra de Facebook!
Multa sanatate tuturor porcusorilor!


Înapoi la “Concurs lunar de fotografie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori