Sfaturi pentru a fotografia porcusorii

Concurs tematic
Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Sfaturi pentru a fotografia porcusorii

Mesajde ramona_inka » 25 Oct 2010, 21:31

Venim in intampinarea lui flori2177 si deschidem acest topic pentru a putea pune intrebari si a primi sfaturi despre cum puteti fotografia mai bine porcusorii, cum sa faceti poze mai frumoase pentru concurs dar nu numai. Il invitam asadar pe bog fotograful personal al vedetelor Kiki si Devi sa ne impartaseasca din tainele fotografiei iar pe voi dragi membri sa puneti intrebari si sa propuneti teme.
Pregatiti-va asadar aparatele, incarcati bateriile si... mult spor!

Avatar utilizator
oprisandy
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 130
Membru din: 09 Mar 2010, 18:51
Localitate: Galati/Pandino Cr

Re: Sfaturi pentru a fotografia porcusorii

Mesajde oprisandy » 26 Oct 2010, 16:32

eu propun tema ,,cel mai dragut porcusor care doarme,,
Ochii animalelor au puterea de a vorbi o limbă minunată neinteleasa decat de oamenii buni la suflet.

bog
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 25 Oct 2010, 21:28

Re: Sfaturi pentru a fotografia porcusorii

Mesajde bog » 27 Oct 2010, 09:53

Buna la toata gasca.Numele meu este Bogdan si sper sa reusesc ca sfaturile mele sa aduca un plus in fotografierea micutilor nostri.
Pentru inceput doresc sa intelegeti de ce anumite aparate nu fac fotografii "clare".Exista mai multi factori care duc la acest lucru:
-Micutul nostru se zbenguie si nu sta locului chiar in momentul declansarii-rezolvarea este sa fim rabdatori si sa asteptam momentul in care se linistesc
-Noi nu suntem din piatra,asa ca de cele mai multe ori ne miscam mana exact cand aparatul declanseaza-rezolvarea este sa fim cat mai fermi in tinerea aparatului in mana sau sa incercam sa sprijinim mana in asa fel sa nu se miste.Daca vrem sa mergem mai departe putem folosi un minitrepied care se gaseste in comert
-Multe din aparatele pe care le detinem sunt setate sa mearga in mod automat.Asta face ca aparatul sa aleaga asa cum stie el mai bine setarile(nu de fiecare data le face pe cele ideale).Fotografia se bazeaza pe lumina-cu cat exista lumina mai multa cu atat le facem viata mai usoara aparatelor si implicit stiu sa faca setarile mai corect.NU de fiecare data este necesar sa folosim Blitz-ul,acesta ne poate ajuta dar ne poate si incurca>-Rezolvvarea este sa incercam ca atunci cand dorim sa pozam micutii sa avem lumina buna in camera sau in cazul in care consideram ca nu este sufiecienta sa aducem un plus de lumina cu ceea ce gasim in casa(veieze,lampi de birou,lanterne,spoturi etc)
Spuneam mai sus ca nu trebuie sa folosim de fiecare data Blitz-ul.Doresc sa faceti un exercitiu cu ceea ce am spus mai sus...si de acesta data sa opriti blitz-ul aparatului....folositi o sursa de lumina asa cum este in acesta imagine

Imagine

Sursa de lumina este in lateralul micutului si un pic deasupra lui.Aparatul sa fie setat pe automat doar blitz-ul sa fie oprit.
In functie de ceea ce obtinem ca si imagine putem veni cu imbunatatiri si sfaturi specifice pentru fiecare.
Aceasta este sa spunem baza obtinerii unor imagini bune....Sa nu se miste subiectul,sa nu ne miscam noi si sa avem lumina deajuns ca aparatul sa nu fie fortat.Atunci cand stapanim bine acesta baza putem trece la urmatoarele explicatii care o sa aduca un plus fotografiei noastre

Spor la pozat si astept cat mai multe exemple pentru a ne perfectiona

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Sfaturi pentru a fotografia porcusorii

Mesajde maria » 27 Oct 2010, 10:03

bine ai venit bogdan
ma bucur ca s-a infiintat un astfel de topic
asteapta-te la multe intrebari din partea mea
referitor la domnul blitz as avea o intrebare (asta sa crezi tu, ca numai una)
eu am o porcuta alba si una maro
daca folosesc biltzul cea maro iese bine, dar cea alba e ... vai si amar
daca nu il folosesc, iese cea alba si cea maro se prezinta sub forma unei pete intunecate
deci?
asta e vorba lui flori :D
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

bog
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 25 Oct 2010, 21:28

Re: Sfaturi pentru a fotografia porcusorii

Mesajde bog » 27 Oct 2010, 10:45

Maria,de ceea am spus sa se foloseasca o sursa de lumina....alta decat blitz-ul de la aparat....pentru ca aparatul este setat in asa fel incat sa faca poza frumoasa per general...el(aparatul) nu discerne asa cum trebuie ce trebuie sa faca cand are doua culori opuse si atunci incearca sa faca o medie....asta de cele mai multe ori nu o face bine....daca obserca ca media de culoare este mai mare cea inchisa la culoare atunci se gandeste ca este bine sa faca mai multa lumina....drept pentru care foloseste blitz-ul....si ghici ce se intampla....el masoara ca porcuta alba este ok....masoara ca porcuta inchisa la culoare nu este ok si trebuie luminata....atunci cand te uiti la poza porcuta inchisa la culoare este bine dar cea alba este prea luminata.....
Sper ca am lamurit cum gandeste aparatul si pe tine implicit....astept sa faci o poza fara blitz asa cum am spus mai sus si sa comentam pe urma ce avem de facut

Spor

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Sfaturi pentru a fotografia porcusorii

Mesajde maria » 27 Oct 2010, 10:52

ok, multam
o sa pun poza diseara, de acasa
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Sfaturi pentru a fotografia porcusorii

Mesajde cosmina » 27 Oct 2010, 20:03

ooo in sfarsit... de cand vroiam sfaturi.. eu am un aparat destul de bun. doar ca trebuie sa invat sa il folosesc mai bine.
partea buna e ca pot face poze bune si daca porcul se misca. poate niste sfaturi cam din ce unghi ar trebuie pozat? mai ales ca unul din porcii mei e pletos si amnadoi alb cu negru./ putem pune poze aici pt a putea fi comentate/criticate? de exemplu pun o poza si as dori sa stiu cum puteam sa o fac mai bine, mai expresiva.sau ce greseala am facut.
eu as zice si ca lumina naturala e mai buna decat lumina de la bec.
apoi conteaza fondul: culoare forma..

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Sfaturi pentru a fotografia porcusorii

Mesajde maria » 27 Oct 2010, 20:17

deci
bogdan, uite 2 poze pe care as dori sa le comentam
tu spui ca trebuie o sursa de lumina, dar tine cont ca de cele mai multe ori pozele sunt facute in mare graba, pt a surprinde un anume moment
deci invata-ne cum sa luat instantanee





pozele sunt facute pe vremea cand cici inca nu o capsa asa tare pe lady si stateau impreuna
eheee, ce vremuri!!!!!!!!!!!
prima poza se cheama 3 clatite si cred ca mai e pe undeva pe forum
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Sfaturi pentru a fotografia porcusorii

Mesajde cosmina » 27 Oct 2010, 20:21

vaaai dar eu nu stiam pozele astea..
maria sunt senzationale.. daca ma lasi sa comentez.. eu as zice ca din pacate coco nu se vede atat de clar nu? daca era in mijloc.. si intradevar.. rar prinzi asa momente ca sa ai timp sa pui si alta lumina. cum stateau ele dragalasele.. deci eu nu am vazut never asa poarce cum stau , ca ale mele stateau cat mai departe. :clapping:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Sfaturi pentru a fotografia porcusorii

Mesajde maria » 27 Oct 2010, 20:30

cosmina tocmai asta spuneam
daca pun biltzul coco iese bine si lady iese prost si daca nu pun blitzul, coco nu se vede, in schimb lady iese bine
in ambele cazuri cici iese perfect
:D
si voiam comentarii tinand cont ca porcutii nu stau sa le aranjezi lumina, etc
surprinzi un moment
eu am un aparat foto canon a 550 pe care il tin mereu la indemana
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

bog
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 25 Oct 2010, 21:28

Re: Sfaturi pentru a fotografia porcusorii

Mesajde bog » 27 Oct 2010, 20:48

Sa o luam pe rand....

Cosmina-eu pot sa va indrum catre partea tehnica...partea artistica nu zic ca nu se poate invata dar mai trebuie sa ai si ceva in sange (asta nu o spun de la mine,zic astia prin carti)

Maria-Am spus la inceput ca trebuie sa ne inarmam cu rabdare.Cateodata si noi oamenii suntem "gigi contra" daramite micutii nostri.Cele mai bune poze o sa le obti cu rabdare si atunci cand doresti ca ei sa facaceea ce vrei tu.Nu zic ca instantaneele sunt urate ba din contra.Sa revenim la poze.In prima asa cum am spus aparatul "a vazut" ca este mai multa culoare deschisa si atunci a gandit ca nu trebuie sa foloseasca prea multa lumina de blitz....raportat la o doua in care predomina culoare inchisa si a zis el(aparatul) sa fac lumina...si uite ca micutul din prim plan a fost luminat mai tare(este normal fiind mai aproape de sursa de lumina..blitz) iar cel din plan indepartat nu a mai apucat sa fie luminat...asta si pentru ca aparatul a fost si foarte aproape de ei si nu a apucat sa faca si dispersie de lumina
De aceea spun ca trebuie sa incercati sa folositi (macar sa incercati) acea sursa de lumina exterioara.
Eu incerc sa va dau solutiile cele mai la indemana si pe intelesul tuturor.Nu vreau sa intru in date tehnice ca ne prindem urechile.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Sfaturi pentru a fotografia porcusorii

Mesajde maria » 27 Oct 2010, 20:52

din punctul meu de vedere daca intri in detalii tehnice, vorbesti singur
:smile:
intrebare
ce e dispersia?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

bog
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 25 Oct 2010, 21:28

Re: Sfaturi pentru a fotografia porcusorii

Mesajde bog » 27 Oct 2010, 21:01

Vorbeam despre dispersia luminii de blitz....si mai precis conul de lumina care se formeaza cand face flash...vezi poza care este mai sus.....langa aparat lumina este mai puternica....pe masura ce se departeaza de aparat este mai slaba ca intensitate deci lumineaza mai putin

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Sfaturi pentru a fotografia porcusorii

Mesajde maria » 27 Oct 2010, 21:04

deci sa inteleg ca trebuia sa o pun prima pe coco, cea maro, in poza 2, si ultima pe lady, cea alba?
asta referitor la blitz
dar in prima poza stau toate 3 la acelasi nivel
cum trebuia sa fac?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
oanacristinapalade
Membru
Membru
Mesaje: 177
Membru din: 25 Sep 2010, 23:54
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi pentru a fotografia porcusorii

Mesajde oanacristinapalade » 27 Oct 2010, 21:10

Multumim frumos Bogdan de informatii dar cum spunea si Maria vei ave mult de lucru cu noi ca de exemplu sa intelegem notiuni precum dispersia ... Dupa ce ne-ai spus sper sa reusesc sa face poze la standarde mai ridicate decat: "nu i-am taiat capul nici picioarele, deci e buna poza".. :wasntme:


Maria,
Fantastice fete ai :) sa fie sanatoase si frumoase:D
Ultima oară modificat 27 Oct 2010, 21:16 de către oanacristinapalade, modificat 1 dată în total.
Pupici de la Tyra :)


Înapoi la “Concurs lunar de fotografie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori