Concurs ianuarie '10 - Am casuta cu etaj!

Concurs tematic

Chestionar de vot - luna ianuarie

Cat de confortabil!
5
17%
etajul lui Willy
2
7%
Motatele la etaj
9
31%
Placintica la inaltime
3
10%
Micuta printesa
10
34%
 
Voturi totale: 29

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Concurs ianuarie '10 - Am casuta cu etaj!

Mesajde Corina » 29 Dec 2009, 23:36

Am casuta cu etaj!

Nu-i asa ca fiecare dintre noi isi doreste o casuta cu etaj? Iata cateva avantaje:
- nu trebuie sa ne extindem pe orizontala dar castigam dublu la spatiu;
- facem multa miscare urcand la etaj si inapoi;
- ne aranjam un dormitor ultra pufos sus iar jos lasam bucataria, baia si spatiul de joaca;

Prin urmare, tema lunii ianuarie va pune la treaba din nou! Vom construi un etaj in cusca porcusorilor nostri.
Cum putem face etajul? Simplu. Folosim o bucata de parchet, o scandura mai lata pe care putem pune prosopele, pernute, ca porcusorii nostri sa leneveasca la inaltime in cel mai confortabil mod. Le va tine de cald si sigur vor dormi acolo.



(Imagini foto ale membrilor forumului tengerimalac.gemon.ro)


Etaj facut dintr-un placaj gros de 1.5 cm, 4 picioare din bete de salcie, un tub de adeziv sau 4 cuie - unul pt fiecare picior - si putina rabdare si indemanare.

(Pentru detalii click pe imagine - imagini foto realizate de Ramona)


Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
(Sursa: guineapigcages.com)


Cateva sfaturi pentru o fotografie reusita. Incercati sa duceti aparatul cat mai aproape, sa fotografiati porcusorii in cusca, pe etaj dar fara sa prindeti gratiile.
Vom evita fotografie tip portret pentru ca vrem sa vedem si etajul pentru care ati trudit. Daca reusiti sa prindeti ambii porcusori impartind frateste
etajul atunci efortul a meritat!
Alaturi de fotografie va rugam sa descrieti in cateva cuvinte cum ati facut etajul si reactia porcusorilor.


Fiecare participant este rugat sa specifice numele porcusorilor, sau sa dea un nume sugestiv imaginii, pentru a putea fi identificata in chestionar.
Pe langa votarile ce se exprima in chestionarul de vot, fotografiile vor fi analizate si in aceasta luna de catre un juriu. Pentru detalii apasati urmatorul link:
http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php?t=788
Inainte de a adauga pozele va invitam sa cititi .

Va dorim mult succes!

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 02 Ian 2010, 14:37

Pufi si Mishulik - Cat de confortabil!

Imagine

etajul este construit dintr-un gratar de frigider,este prins cu sforicica de gratiile custi iar deasupra este pus un carton si prosopel,se urca si coboara de la etaj cu ajutorul poduletului,baietii mei sunt foarte incantati de casuta lor multidotata :lol:
ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Avatar utilizator
rares99
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 112
Membru din: 06 Noi 2009, 23:37
Localitate: Petrosani
Contact:

Mesajde rares99 » 03 Ian 2010, 18:10

Intram si noi in concurs:

Imagine

Inainte un simplu tub din PVC cu trei laturi, acum sus, etajul lui Willy
L-am construit cu ajutorul tatalui meu. Pe tubul din PVC a fost batuta in holsuruburi o bucata de parchet. Holsuruburile au fost prea mici ca sa ajunga la pielea lui Willy. Scarita a fost si ea prinsa in etaj cu ajutorul holsuruburilor. Partea de sus a holsuruburilor a fost acoperita cu paiul de la baloane. Paiul de la balon a fost taiat in bucati si lipit de scarita. Acum avem un etaj si o scarita perfecta.

P.S. In coltul din stang-jos se vede jucaria de agata de tavan si de umplut cu fan. As vrea va rog niste pareri despre ea, sa stiu cum a iesit. In caz ca se vede bine.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 15 Ian 2010, 13:06

Va reamintim ca mai sunt 5 zile pana la inchiderea concursului. :cavies:

Luna aceasta avem o tema mai putin populara, la inceput de an poate si timpul e prea limitat pentru a realiza o structura de acest fel. Chiar si o schimbare minora este repede observat de porcusori, le capteaza atentia, le trezeste curiozitate, alunga monotonia, ajuta sa isi petreaca timpul, interactionand cu mediul, devin mai activi. Aceste schimbari au efect si asupra sanatatii, in captivitate nici macar nu trebuie sa caute hrana, totul avand in fata, reamenajand periodic cusca le oferim un mediu bogat in stimuluri, incurajeaza comportamentul lor natural.

O scarita din crengi atasat de casuta poate fi considerat o schimbare, se pot obtine asemenea structuri cu efort putin, putina imaginatie, si am si oferit "un loc de joaca" ce e rasplatit cu activitate, cercetare, avem placerea de a le privi cum isi consuma o parte din energie, intr-un mod pozitiv.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
(Sursa: guineapigcages.com)

Imagine

Doua custi, alaturate
Imagine

Doua custi, suprapuse
Imagine
(Sursa: tengerimalac.gemon.ro)


Structura realizata din doua etajere legume si o rampa acoperita cu mocheta
viewtopic.php?p=43253#p43253

Avatar utilizator
Georgiana Alina
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 140
Membru din: 04 Aug 2009, 16:30
Localitate: Bucuresti S1

Mesajde Georgiana Alina » 16 Ian 2010, 11:40

Motatele la etaj

Imagine
Multi pupici de la Amy si Suzy!

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 16 Ian 2010, 12:17

etaj improvizat
Imagine
in aceasta poza o sa vedeti cat de simplu este sa faceti un etaj..
noi inca lucram in casa si baietii aveau mare nevoie de un loc unde sa se refugieze si sa se simta in siguranta
pentru a realiza etajul am avut nevoie doar de o placa de parchet pe care am imbracat-o cu o maneca
pentru a crea locul intim(gen casuta) am pus o bluza peste placa de parchet care "cade" in exterior.
desi etajul nu este foarte inalt si porcutii pot ajunge si fara sa foloseasca "scarita" i-am dat aceasta destinatie poduletului pe care l-am legat cu o sforicica de laterale si de gratiile custii
astfel in nici 10 minute un etaj si o casuta sunt gata
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
chilli_pepper
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 497
Membru din: 03 Dec 2008, 17:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde chilli_pepper » 16 Ian 2010, 19:45

Placintica la inaltime

Imagine

etajul are dublu rol. iti ofera o "viziune" fara egal spre usa pe care vine salata :lol: si iti asigura si un ascunzis placut cand vrei sa tragi un pui de somn
O gogoasa de 1004g si o placinta de 1022g. Sa tot papi! :lol:

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 19 Ian 2010, 16:09

Micuta printesa
O bucatica de parchet, un fular, ac si ata si gata casuta printesei. Adevarul este ca etajul il avea dar nu era imbracat ( captusit) si nici perdelute nu avea :lol: Acum micuta printesa leneveste toata ziua pe o saltea in micutul ei palat :tease:
Imagine

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 19 Ian 2010, 23:35

Quarky si Zucchero la inaltime!

Imagine

Am folosit tavita de la prima mea cusca.. dar am taiat o laterala. Apoi am pus doua scanduri dedesubt pentru sustinere bine sprijinite de gratii.. A incaput perfect in cusca si porcelinii mei adora sa urce sus si sa doarma acolo. Iar dimineatza sunt prezenti la apel pentru micul dejun.
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 21 Ian 2010, 01:02

Fata de lunile antecedente in aceasta luna avem mai putini participanti, dar asta nu ne usureaza munca, pozele fiind foarte frumoase alegerea va fi si de aceasta data grea.

Uram mult succes participantilor, si va invitam la vot!

Cei care doresc sa vada imaginile foto in slideshow, sunt rugati sa acceseze urmatorul link
https://picasaweb.google.com/1040842857 ... 4693912530

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 01 Feb 2010, 01:27

Felicitari castigatorilor!

Am avut parte de o competitie stransa atat la votare cat si la jurizare. Poza Micuta printesa a obtinut cele mai multe voturi, iar Motatele la etaj a primit cele mai multe puncte din partea juriului. Felicitari tuturor participantilor!

Multumim membrilor si juriului pentru votare si punctare.

Va asteptam cu drag si la urmatoarele concursuri, dar mai ales in aceasta luna cand tema doreste a fi o recomandare ce speram ca va fi urmat de cat mai multi membri, si de ce nu, vizitatori.

Va dorim mult succes!


Înapoi la “Concurs lunar de fotografie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori