Concurs septembrie '09- Conversia pentru porcusorii mei

Concurs tematic

Chestionar de vot - luna septembrie

mic culcus pt puiuti
1
2%
Pufi - m-am pitit dupa perdeluta
11
27%
tub perfect pentru leneveala
1
2%
tarcul printeselor
6
15%
Patutul magic
4
10%
pat moale si frumos mirositor
1
2%
Ciuf, Blanes si scrumiera hranitoare
1
2%
Cosuletul cu verdeata
1
2%
Cutiuta cu bomboane
1
2%
cabina de dus
7
17%
asternut si ascunzatoare pt baietii mei
1
2%
kikisor scumpisor in hamacul ei Hand Made
1
2%
Tunelul suspendat
1
2%
Etajera
4
10%
 
Voturi totale: 41

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Concurs septembrie '09- Conversia pentru porcusorii mei

Mesajde ozzie&spy » 01 Sep 2009, 00:09

Conversia pentru porcusorii mei

In luna aceasta va propunem o tema care sa va solicite imaginatia, dar si simtul practic.
Cu totii ne gandim ce sa ma inventam pentru porcusorii nostri, cum sa le schimbam mediul astfel incat sa ii stimulam, sa fie curiosi si activi. Exista solutii puse la dispozitia noastra in magazinele specializate, insa acestea nu sunt intotdeauna accesibile, iar rafturile nu abunda in accesorii pentru porcusori, la fel ca pentru alte animale. Pe de alta parte, avem prin casa diverse obiecte, care poate nu ne mai servesc scopului initial, de care am putea profita si, cu putina imaginatie, le-am refolosi pentru porcusorii nostrii (cutii de carton, vase sau sticle de plastic etc).

Conversia, concept ce pleaca din arhitectura, presupune valorificarea cladirilor vechi, prin schimbarea functiunii, ca alternativa la restaurare, demolare. Pentru noi, va fi schimbarea functiunii unui obiect, oferindu-i o noua utilitate "porceasca".

Exemple deja consacrate intre membri ar fi tubul de pvc destinat instalatiilor, folosit ca ascunzatoare suspendata a porcusorilor, sau faimoasa mingiuta buclucasa, initial jucarie de pisici, acum suport de hrana pt porcii nostrii. Asteptam ideile voastre: casute, ascunzatori, suporturi pentru hrana speciala sau fan, jucarii. Pentru a nu se confunda totusi cu tema ultimului concurs (Imbunatatiri aduse in viata/mediul porcusorilor nostri), accentul va fi pe imaginatie si ingeniozitate, fiecare poza concentrandu-se pe ideea de a refolosi un singur obiect, care initial nu era destinat pt porcusori.
De asemenea, in fotografie va trebui sa apara si porcusorul/porcusorii utilizand obiectul, pentru a demonstra ca ideea functioneaza!

Fiecare fotografie va fi insotita de o descriere inainte si dupa :
Exemplu:
Mingiuta buclucasa
Inainte: Jucarie pt pisici
Dupa: Suport suspendat pentru matase de porumb


Inainte de adaugarea pozelor va invitam sa cititi .

Fiecare participant este rugat sa specifice numele porcusorilor, sau sa dea un nume sugestiv imaginii, pentru a putea fi identificata in chestionar.

Pe langa votarile ce se exprima in chestionarul de vot, fotografiile vor fi analizate si in aceasta luna de catre un juriu. Pentru detalii apasati urmatorul link:
http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php?t=788

Va dorim mult succes!
MadalinaImagine

Avatar utilizator
mmarialuiza1
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 59
Membru din: 30 Ian 2009, 18:01
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde mmarialuiza1 » 03 Sep 2009, 13:02

prieten de criza

Imagine


fabrittio vrea sa aiba cati mai multi prieteni in afara de tufi asa ca sia gasit un prieten de criza...nu costa nimic si mama nu plateste ...ce destept e! :lol:

Nota admin:
In atentia lui mmarialuiza1
viewtopic.php?p=32706#p32706
Poza poti schimba cu alta care respecta tematica anuntata pentru aceasta luna, apasand butonul edit al mesajului tau. Multumim.
Cate un pupic pe nasucul lui fabrittio si tufi!
:smile:

Avatar utilizator
Alyena
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 612
Membru din: 02 Sep 2009, 15:48
Localitate: Suceava
Contact:

Mesajde Alyena » 04 Sep 2009, 16:04

inainte tenis
acum mic culcus pt puiuti

Imagine

sper sa va placa idea mea :D :smile:


Nota moderator: La aceasta sectiune se poate posta o singura poza. Am lasat prima poza in concurs, deoarece este mai buna calitativ decat a doua. Pentru mai multe poze, avem topicul Imagini surprinse.
Cookye, Cremme Ole, Berry, Blaky

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 04 Sep 2009, 18:01

Pufi - m-am pitit dupa perdeluta
Imagine
inainte fustita
acum perdeluta la baietei :lol:
Ultima oară modificat 19 Sep 2009, 22:07 de către silvia, modificat de 3 ori în total.
ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

iulia_ptq
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 14
Membru din: 30 Iul 2009, 10:53
Localitate: Constanta

Mesajde iulia_ptq » 06 Sep 2009, 16:34




Bob.. intr`o fosta sticla.. acum fiind un tub perfect pentru leneveala din zilele ploioase de toamna !

Gabriela094
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1615
Membru din: 25 Iul 2009, 00:20
Localitate: Bucureşti
Contact:

Mesajde Gabriela094 » 12 Sep 2009, 00:22

ne inscriem si noi in concurs
"aveam o masa veche.mama vroia sa o arunce pentru ca nu mai folosea.fara prea multe unelte si fara ajutor,am facut un tarc foarte foarte comfortabil.acum fetele mele se bucura de inca 1.20/1 m in plus."
aceasta este povestea tarcului
tarcul printeselor
inainte:masa extensibila
dupa:tarc spatios
poza:
Gabriela

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Dragi Membri!

Mesajde Gemon » 12 Sep 2009, 23:40

Draga deea1998, Stimati Membri!

Luna aceasta avem o tema ce poate pare putin mai complexa, insa ea nu face altceva decat sa favorizeze exprimarea calitatilor de care dispuneti. Suntem convinsi ca aveti multe idei bune, cu creativitatea de care ati dat dovada de fiecare data, si cu putina imaginatie care va ajuta sa va materializati ideile, ne puteti prezenta si in aceasta luna imagini frumoase.

Noi, comunitatea acestui forum, dorim sa participati in numar cat mai mare la aceste concursuri, modul in care prezentati si priviti creatiile voastre, sunt interesante si utile tuturor. Pozele au un farmec aparte datorita personajelor, dar in acelasi timp ele contribuie si la bunastarea animalelor, pe langa faptul ca ne incanta, au si caracter educativ.

Va multumim ca ati fost si sunteti mereu receptivi la aceste concursuri. Asteptam cu drag sa ne bucurati cu poze ce respecta tematica, ele pot deveni de mare folos membrilor si vizitatorilor care au posibilitatea de a le folosi drept sursa de inspiratie.

Va dorim mult succes! :love:

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 14 Sep 2009, 13:17

inainte o bluza si o cutie de carton
dupa cortulet si alte accesorii

avand in vedere ca poza e mai veche as vrea sa nu participe la concurs
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Mesajde silkeyes » 14 Sep 2009, 14:35

Patutul magic

Fosta ladita de carat legume
Acum un pat nemaipomenit pentru Tixie



ps:Am schimbat poza cu una mai clara.

ms de sfaturi dar nu am acum de unde sa improvizez si nu am nici loc .. asta este... :smile:
Ultima oară modificat 18 Sep 2009, 21:06 de către silkeyes, modificat de 2 ori în total.
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Mesajde Gabici » 14 Sep 2009, 14:56

Aveam mai multe idei, dar deoarece din nou nu am poze prea clare, am optat pentur aceasta tava care inainte era pur si simplu o tavitza din plastic, pentru uz casnic: servit salata/fructe din ea.

Eu am "daruit-o" porcusorilor mei sa pape fan din ea, dar Maimutzica a transformat-o pana la urma in...pat moale si frumos mirositor. :lol:

Ce ziceti?

In afara de asta mai aveam urmatoarele idei: scaun mic de plastic transformat in ascunzatoare si scrumiera din sticla transformata in vas pentur servit cerealele (avantajul e ca se curata usor si nu in ultimul rand, e tata de grea sa nu o poata rasturna.

Imagine
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
guineele
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 21 Aug 2009, 16:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Ciuf & Blanes

Mesajde guineele » 18 Sep 2009, 13:54

Ciuf, Blanes si scrumiera hranitoare :)

e grea, nu se rastoarna, se curata usor, e mare - acum o luna inca mai incapeau cu totul in ea si le placea foarte tare ;)




am pus link pt ca nu m-am prins cum sa incarc poza direct in mesaj... am citit instructiunile, dar n-am reusit :(

Nota admin: poza a fost salvata, si inserata aici de pe . Multumim. :smile:

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 19 Sep 2009, 21:06

Cosuletul cu verdeata
A fost un cosulet de paine, iar acum este un cosulet din care pap fan si iarba proaspata :smile: iar cand il golesc mai fac si nani in el :giggle:

Avatar utilizator
oblonda
Membru
Membru
Mesaje: 296
Membru din: 26 Iun 2009, 19:33
Localitate: Barlad, Iasi

Mesajde oblonda » 19 Sep 2009, 22:40

Cutiuta cu bomboane

Candva o cutie de bomboane, acum o casuta primitoare :lol:



Acum nu au casuta deoarece ocupa mult din cusca,si Neea o cam bate pe cea mica de la ea.Doua casute nu incap :lol:
>>>>>Alexandra<<<<<

Avatar utilizator
ador_mita
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 77
Membru din: 11 Iun 2009, 23:24
Localitate: Ploiesti, Prahova

cabina de dus

Mesajde ador_mita » 20 Sep 2009, 02:29

cabina de dus

cea mai importanta(des utilizata) conversie a noastra este cabina de dus pe care am daramat-o. "peretii" acesteia sunt folositi acum drept bariere cand amenajam spatiul de joaca al bestiutelor.
o puteti remarca in fundal, sprijinita de biblioteca.

intind o paturica pe jos, aduc toate accesoriile(apa, fan, patut, jucarii), pun peretii cabinei de dus sprijiniti intre canapea si biblioteca, si gata, am amenajat un adevarat hipodrom. bestiile alearga, mananca, fac popcorn, stau la o barfa mica, lenevesc sau pur si simplu dorm.

Imagine
"Imi plac porcii.
Cainii ne privesc de jos. Pisicile ne privesc de sus. Porcii ne trateaza ca pe egali." (Sir Winston Churchill)

Avatar utilizator
Mada PS
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 98
Membru din: 05 Sep 2009, 00:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Mada PS » 20 Sep 2009, 13:32


Inainte un pled decorativ lucrat manual plus o mocheta cauciucata -> acum asternut si ascunzatoare pt baietii mei!

Fara blanita incalcita si mirosuri neplacute :P
Hakuna Matata :D


Înapoi la “Concurs lunar de fotografie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori