Concurs iulie '09 - Imbunatatiri aduse in viata/mediu

Concurs tematic

Chestionar de vot - luna iulie

Aici ma simt in siguranta
1
2%
Surioara mea, jucaria ideala
1
2%
Mishulik tolanit pe gresie
2
4%
Am casuta cu etaj !
2
4%
Scuzati funduletele
1
2%
casuta mult dorita si mult asteptata
4
9%
Ciufy adora tubul!
2
4%
imi fac somnikul de frumusetze
3
7%
...cand credeam ca m-am ascuns si eu mai bine
2
4%
Mingiuta Buclucasa
7
15%
redecoarea lunara a custii
2
4%
Tessy leutza curioasa si noul suport pentru fan
2
4%
La o sueta racoroasa!
2
4%
Adio plictiseala!
10
22%
Devi
1
2%
Dollo & Punky
1
2%
Ozzie si Spy- Se poarta Verde
3
7%
 
Voturi totale: 46

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Concurs iulie '09 - Imbunatatiri aduse in viata/mediu

Mesajde Gemon » 01 Iul 2009, 02:07

Imbunatatiri aduse in viata/mediul porcusorilor nostri

Cunoscand nevoile fizice si comportamentale ale animalelor noastre de companie avem posibilitatea de a le asigura un trai cat mai decent.

Pe langa o hranire si ingrijire corespunzatoare accentuam frecvent si importanta imbogatirii mediului ce contribuie si ea la bunastare. Un spatiu de viata adaptat nevoilor lor incurajeaza comportamentul de cercetare/cautare/investigare, are o influenta pozitiva asupra sanatatii, animalul poate interactiona cu mediul, va fi mai activ. Cunoastem nevoile nutritionale ale porcusorilor, si tinem cont si de puternicul instinct social al lor. Avem speranta ca vom intalni tot mai putini stapani detinatori ai unui singur porcusor, aceste animale prefera sa interactioneze cu congenerii lor, singur nu se simt bine, chiar daca acest lucru unora nu le pare evident.

Luna aceasta tema va fi aleasa individual - fiecare participant va alege ca tema o imbunatatire mai recenta (minora, medie sau de o importanta majora) ce a adus porcusorului sau/porcusorilor sai. Aceste imbunatatiri se pot referi la una dintre aspectele prezentate mai sus, oricare dintre ele (hranire/mod de hranire, orice aspect legat de ingrijire, mediu, congener), cu conditia ca acestea sa fie considerate intr-adevar benefice lor.

Mereu se poate mai bine, chiar si o mica rearanjare a accesoriilor, inlocuirea lor cu altele, introducerea unor tactici de hranire etc. pot insemna imbunatatire, deoarece au rolul de a stimula animalele in captivitate, oferindu-le astfel un mediu de viata mai placut si ferit de monotonie.

Aflandu-ne in pragul vacantelor si a concediilor, la sectiunea este permisa postarea de idei in legatura cu aceasta tema, informatii se gasesc si pe pagina web, acestea vor putea fi un izvor de inspiratie pentru participantii care considera ca la porcusorii lor o imbunatatire acum e oportuna.

Atunci cand adaugati poza, va rugam sa ne impartasiti efectul acestei mici sau mari schimbari asupra porcusorului/porcusorilor Dvs.

Inainte de adaugare poze va invitam sa cititi .

Fiecare participant este rugat sa specifice numele porcusorilor, sau sa dea un nume sugestiv imaginii, pentru a putea fi identificata in chestionar.

Pe langa votarile ce se exprima in chestionarul de vot, fotografiile vor fi analizate si in aceasta luna de catre un juriu. Pentru detalii apasati urmatorul link:
http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php?t=788

Va dorim mult succes!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 02 Iul 2009, 01:04


Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Aici ma simt in siguranta

Mesajde Gabici » 06 Iul 2009, 14:38

Aici ma simt in siguranta

Imagine

De cand le-am confectionat acesti saculeti porcusorii mei se simt mai bine ca oriunde in ei. Au siguranta si comfort...poate cu exceptia zilelor caniculare de acum.
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
Dmndash
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 564
Membru din: 28 Iun 2009, 18:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Dmndash » 07 Iul 2009, 22:07

Surioara mea, jucaria ideala

Imagine

In stanga se afla Sienna iar in dreapta, noua membra a familiei Alice, care impart "frateste" o bucata de pepene. Cum cusca veche era prea mica, le-am cumparat fetelor si o alta cusca. De cand cu surioara Alice, Sienna e mult mai putin mofturoasa la mancare, mult mai activa si nici nu ma mai trezeste la 7 cu guitaturi ca vrea mancare/atentie :love:


Nota admin: Semintele de porumb sunt nepotrivite, sa le dam hrana speciala de buna calitate, vezi recomandarile noastre https://picasaweb.google.com/1040842857 ... cialaTapok.

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 08 Iul 2009, 18:29

Mishulik tolanit pe gresie asteptand o briza de racoare :lol:

Imagine

Cea mai buna si eficienta metoda de racorire pentru micutii mei este placa de gresie,sunt fascinati de prezenta ei in cusca si stau tolaniti pe ea toata ziua
ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Avatar utilizator
ANA
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 747
Membru din: 17 Iun 2009, 18:59
Localitate: CONSTANTA

Mesajde ANA » 09 Iul 2009, 15:50

Am casuta cu etaj !

Guita are casuta cu etaj,facut dintr-o bucata de parchet acoperit cu prosopele.Este singurul loc in care doarme si nu face pipi :oops: ca pe prosopelul de la "parter"face,cu toate ca eu i-am spus ca o fetita bine crescuta face pipi doar in talaj :giggle: A , cutiuta de mancare este pt. pasarele si este foarte buna ca se agata de gratiile custii si nu o mai rastoarna asa cum rasturna castronelul

Ultima oară modificat 16 Iul 2009, 20:45 de către ANA, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
MihaelaStan
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 122
Membru din: 10 Ian 2008, 14:01

Mesajde MihaelaStan » 13 Iul 2009, 13:31

In sfarșit am reușit sa-l convingem pe tati sa taie o placa de parchet ca sa ne faca mami etaj. Scuzați fundulețele dar fața era ocupata de Ghita.

Imagine

Dupa ce mami a meșterit la etaj, noi nici nu l-am bagat in seama, doar am vazut ca a aparut un nou ascunziș, asa ca mami s-a gandit sa ne pacaleasca cu niște mancarica. Ea n-a știut ca noi suntem mai hoațe și ca furam mancarea și o papam tot la parter.

Deși Nisa e cea care a urcat prima pe rampa, prima care a avut curajul sa mearga și sa stea la etaj a fost Mica Pat, care, in acest fel, a mancat liniștita fara sa-i fure cineva mancarea. Nisa se cațaŁra cu manuțele și se intindea sa fure mancarea de sus. Soft a incercat fara rezultat sa se bage sub paturica cu care e infașurata rampa, apoi a inceput sa urce tiptil, tiptil pe ea. Se vedea ca era in recunoaștere pentru ca se tot intindea, nu avansa decat cu piciorușele din fata.

Avatar utilizator
body
Membru
Membru
Mesaje: 279
Membru din: 19 Feb 2009, 21:53
Localitate: Alexandria

Mesajde body » 13 Iul 2009, 22:02



max, casuta mult dorita si mult asteptata care ne ofera o viata mai frumoasa
Ultima oară modificat 16 Iul 2009, 07:55 de către body, modificat 1 dată în total.
va poopa miky,piti,cuky,coco,kity.........si bogdan.... si dincolo de nefiinta micutza saby

Avatar utilizator
daizzy13
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 650
Membru din: 20 Apr 2009, 17:15
Localitate: Fetesti
Contact:

Mesajde daizzy13 » 13 Iul 2009, 22:20

Ciufy adora tubul!
Decand am despartit'o pe Micky de baieti si le'a ramas un metru destinat celor doi baieti ai mei le'am pus ca jucarii o casuta si un tub. Ciufy este obsedat de el: acolo mananca, acolo doarmne. Nu l'as putea dezobisnui!
Imagine
:kiss:
☺♥✿♥☺ C★ufy ღ P★xy ღ M★cky ☺♥✿♥☺

Avatar utilizator
purcelusulcelmare
Initiat
Initiat
Mesaje: 42
Membru din: 20 Feb 2009, 21:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

ZuZu :)

Mesajde purcelusulcelmare » 13 Iul 2009, 22:24

Numele meu Este ZuZu si m-am rugat tare mult de tati ca sa-mi cumpere aceasta casuta in care imi fac somnikul de frumusetze. Dar mai am de lucrat ceva la acoperis (hehe :d ).....Multumesc tati

Imagine
Ultima oară modificat 15 Iul 2009, 13:09 de către purcelusulcelmare, modificat 1 dată în total.
Porcutzii sunt cele mai vesele fiintze de pe planeta !!!

Avatar utilizator
k_melia
Initiat
Initiat
Mesaje: 44
Membru din: 25 Feb 2009, 23:04
Localitate: Fagaras, jud.Brasov

Mesajde k_melia » 14 Iul 2009, 03:04

Ghitza
uff..i'm busted ...cand credeam ca m-am ascuns si eu mai bine





Inainte de instalarea ascunzisului langa tavita cu mancare isi tragea rosiile, castravetzii s.a. in spatele sau intr-un colt al custii (unde avea amenajata ascunzatoarea) tavalidu-le in talaj. Talajul era mereu plin de legume, fructe pentru ca nu le mai putea manca si tot timpul isi murdarea blanita. Cu noua redecorare mananca la tavita, talajul e mai curat, la fel si el iar hrana e tot timpul gata sa fie papata[/img]
Ultima oară modificat 18 Iul 2009, 16:17 de către k_melia, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 16 Iul 2009, 20:22

Mingiuta Buclucasa
desi pare un accesoriu minor aceasta mingiuta, atunci cand este plina cu iarba sau fan sau orice altceva, in cazul de fata matase de porumb, creste apetitul porcutilor
de multe ori mi s-a intamplat sa lase mancarea pe jos dar in momentul in care era in mingiuta era apetisanta
in afara de mingiuta se poate observa si podul de alun, home-made care a inlocuit tubul de plastic
in spatele lui shrekut puteti vedea 2 crengute de mar din care mai rod baietii, din cand in cand
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
Alexutza_nicegirl
Membru
Membru
Mesaje: 176
Membru din: 25 Mar 2009, 14:23
Localitate: Bucuresti

redecoarea lunara a custii

Mesajde Alexutza_nicegirl » 17 Iul 2009, 14:44

redecoarea lunara a custii

:cry: s-a amanat etajul vilei pt ca plecam in concediu o sapt si nu aveam timp sa facem asa cum trebuie etajul, asa ca am decis sa redecoram ca sa nu se plictisesasca moatele cat suntem noi plecati(le redecorez cusca cam o data pe luna si ele sunt incantate)
Se observa materialul pus usor in diagonala(care il schimb de fiecare data cand schimb rumegusul pt ca am fete obraznicute :oops: ) el vine ca un paravan(ascunzis)mobil prin care se poate trece pe dedesupt(puiul) sau sari peste(cum face gift), desemenea a revenit tubul care l-au avut in cusca acum doua luni(si erau obsedate de el) deasupra caruia este lipita f bine o placa de gresie(ca sa aiba racoare cat suntem plecati)pe gresie se sta pt lenevit la racoare sau pt a gasi un firul de fan cel mai de sus si cel mai gustos evident :lol: prin tunel se ajunge dedesupt sub gresie iar din poza din pacate nu se vede dar sub gresie este spatiu de lenevit de unde se poate iesi prin trei locuri m-am gandit sa fie cate unul pt fiecare :tease:
Deasemenea nelipsitele bile/mingiute umplute acum cu panuse, alta data cu verdeata una mai sus prinsa iar cealalta un pic mai jos(avem fetite mici si mari sau lenese/energice)
intodeaunda 2 recipiente de fan(ca sa le ajnga pt ca se termina pana vin eu seara)si 2 adapatoare din care ele folosesc decat una pe cea albastra....cam asta e casuta moatelor mele sper sa va placa :giggle:

Avatar utilizator
Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 1200
Membru din: 05 Oct 2008, 19:00
Localitate: Mioveni
Contact:

Mesajde Crissi » 18 Iul 2009, 19:56

Stiu ca este prea simplu, dar este si economicos.
Nu-ti mai imprastie fanul peste tot prin cusca si nu se mai raneste cu el.

Modelul :

Tessy leutza curioasa si noul suport pentru fan

Ultima oară modificat 20 Iul 2009, 22:16 de către Crissi, modificat 1 dată în total.
:X:X Tessy and Chaby :X:X

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 18 Iul 2009, 20:19

La o sueta racoroasa!



QUARKY: "Caldura mare mon cher! Ai vazut draga ca se poarta gresia si faianta anul acesta sa putem sa ne racorim? Dar tu ai fost la piata si ai cheltuit toti banutii pe castraveti, si acum ne permitem doar o tavita de plastic!
ZUCCHERO: Dar se compara faianta sau gresia cu o bucata apetisanta si racoroasa de castravete? Ia uite ce bine miroase!
QUARKY: Nici gand! Bine facusi draga! Te mai trimit la Shopping!"

PS: Stiu ca baietii mei nu ar trebui sa vorbeasca cu "draga" dar s-au uitat prea mult la televizor si au "imprumutat" limbajul ce este acum in voga!


Zucchero si Quarky stau la taclale pe o tavitza de plastic (pentru cafea) intoarsa invers, sa nu se adune in ea ce nu trebuie. In cusca au multe accesorii care mereu le schimb: avem podet de nuiele, avem 2 terase mici pe colt, tub de PVC, si mai nou, alin ne-a luat un igloo care l-am umplut cu fan. Taaare distractiv este la ei in cusca!
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com


Înapoi la “Concurs lunar de fotografie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori