Te voi iubii mereu Tzuchi

Un colt al amintirilor
Avatar utilizator
Oxigen30
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 66
Membru din: 08 Dec 2010, 01:27
Localitate: Bucuresti

Te voi iubii mereu Tzuchi

Mesajde Oxigen30 » 21 Iun 2012, 00:39

Porcutza mea Tzuchi, a murit in seara asta. Respira f greu pe nas.. Se auzea ca un fornait... Dupa doua zile de antibiotic si vitamine ... mancare ... apa si vit C .. Probiotic ... Nu putea nici sa se mai tina pe picioruse .. iar seara .. am observat in colturile guritzei ... urme de sange. O cauza se pare ca a fost cancer ... metastaze plamani.
Dumnezeu sa o dihneasca . Am inmormantat-o in cimitirul unde este inmormantat bunicul meu ... Omul care l-am iubit cel mai mult. Am iubit-o si o iubesc si acum enorm chiar daca in momentul asta este acolo sus. S-a stins in bratele mele . Pana in ultima clipa m-a iubit ... ea nu stia sa muste dar era o pupaciosa convinsa. Chiar si in ultima clipa, chiar daca nu mai putea sa ma pupe incerca sa ma atinga cu boticul exact cum facea cand ma pupa. Ma doare sufletul , am plans si plang si acum cand scriu aceste randuri ... Este singurul suflet pe care l-am iubit atat de mult. Era alinarea tristatii , bucuria sufletului meu doar pt ca exista , doar pt ca atunci cand o tinam in brate venea langa gatul meu , pe piept si incepea sa ma pupe si sa se joace. In fiecare secunda ma gandesc ca trebuie sa ma duc sa ii prepar mancarica ...
Acum am ramas doar cu Zaira ... bebelul de 5 luni ... O fetita ... Inca ma gandesc daca sa adopt o fetita sa nu o tin singurica.
Te voi iubii mereu Tzuchi

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Te voi iubii mereu Tzuchi

Mesajde anisoara » 21 Iun 2012, 09:32

Imi pare rau, cuvintele in asemenea cazuri sunt greu de gasit... :cry:
E atat de greu sa te desparti de un sufletel pe care l-ai iubit, ingrijit!
Sa treci cu bine peste aceasta durere si sa ai grija de Zaira ca si ea -i simte lipsa si cu siguranta e si ea trista!
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
Oxigen30
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 66
Membru din: 08 Dec 2010, 01:27
Localitate: Bucuresti

Re: Te voi iubii mereu Tzuchi

Mesajde Oxigen30 » 21 Iun 2012, 13:29

O sa incerc sa am mult mai multa grija de Zaira si o sa ii iau o fetita de la o crescatorie ... nu din petshop:(
Ultima oară modificat 22 Iun 2012, 19:39 de către Oxigen30, modificat 1 dată în total.
Te voi iubii mereu Tzuchi

Avatar utilizator
ciufuloi
Membru
Membru
Mesaje: 179
Membru din: 27 Iul 2009, 11:00
Localitate: BUCURESTI

Re: Te voi iubii mereu Tzuchi

Mesajde ciufuloi » 21 Iun 2012, 18:56

sincere regrete CIUFULOI SI TOBITA SUNT ALATURI ,poate vi sambata la EXPO si TZUCHI prin ochii tai iti va alege o micuta fetita
SA INVATAM DE LA 'NECUVANTATOARE' SA FIM MAI BUNI !

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Te voi iubii mereu Tzuchi

Mesajde crisa24 » 21 Iun 2012, 23:47

Mereu am spus, nimic nu este intamplator, acum este greu sa te impaci cu ideea de a mai aduce unul, insa fara sa vrei in viitor sigur iti va fura inima altul!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Te voi iubii mereu Tzuchi

Mesajde Allma » 22 Iun 2012, 00:39

Off...:( Sincere regrete,odihneasca-se in pace, si fii sigura ca bunicul tau o va ingriji asa cum se cuvine. Nu ai de ce sa mai fii trista, ea nu este disparuta ci doar plecata, ea te asteapta si candva, dar mult mai tarziu veti fi din nou impreuna si veti avea o eternitate sa fiti impreuna, despartirea doare, o stiu, si eu am trecut prin asta, cand porcuta mea s-a dus, mi-a luat cu ea o bucata din suflet, insa am luat o surioara pentru mama ei, sa nu sufere de singuratate, apoi am vazut ca asta mica nou venita, se comporta identic cu cea plecata, aceleasi gustari preferate, aceeasi mutrita, acelasi comportament....prima data ma intristam ingrozitor, tot ce facea cea mica imi aducea aminte de cea plecata, apoi am realizat ca atunci cand o stea apune, o alta rasare, si Paffy a mea nu a murit, traieste in Dulcica(cea nou venita), in Molly(mama sa) in mine si in absolut tot ce a lasat ea pe Pamant. Nu mai plange ci arata-i cat de mult o iubesti, arata-i ca nu ai uitat-o si ca nu o vei uita si ca si tu astepti momentul revederii, sunt alaturi de tine si incearca sa treci peste toate si sa te gandesti ca a avut doar o viata pe Pamant, dar aceea a fost buna :smile:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
Oxigen30
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 66
Membru din: 08 Dec 2010, 01:27
Localitate: Bucuresti

Re: Te voi iubii mereu Tzuchi

Mesajde Oxigen30 » 22 Iun 2012, 19:17

Te voi iubii mereu Tzuchi

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Te voi iubii mereu Tzuchi

Mesajde Allma » 22 Iun 2012, 20:32

Imi cer scuze de greseala si sper ca vei putea trece peste cele intaplate si ca te vei gandi la mititica cu drag si bucurie nu cu tristete...:(
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
Oxigen30
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 66
Membru din: 08 Dec 2010, 01:27
Localitate: Bucuresti

Re: Te voi iubii mereu Tzuchi

Mesajde Oxigen30 » 22 Iun 2012, 20:37

Te voi iubii mereu Tzuchi

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Te voi iubii mereu Tzuchi

Mesajde Allma » 22 Iun 2012, 22:57

Ia gandeste-te oare ce face ea acum? Oare cum se mai joaca? Cat il iubeste pe bunicul tau, nu mai plange, nu ai nici un motiv de suparare, daca o donai unui strain dubios care o putea bate in fiecare clipa era ceva dar acum? De ce plangi? Ai incredintat-o celor mai buni care exista! I-ai dat-o lui Dumnezeu nu unui strain, el are grija, acum are o cusca infinita, accesorii de tot felul si cele mai bune gustarele, este alaturi de milioane de porcusori, de bunicul tau, face una dintre nebuniile ei, iar seara, cand este obosita nu ramane sus, vine la tine si iti vegheaza somnul incercand sa te inveseleasca. Nu mai fi trist, este pe maini foarte bune si calde, incearca la noapte sa nu mai te trezesti plangand, ci sa dormi bine imaginandu-ti ce face ea acolo,sa visezi nebuniile ei, sa vezi cat este de fericita :smile: De ce esti suparat? Ca nu e la tine e un motiv egoist, gandeste-te la ea si la ce fericita este :smile:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
Oxigen30
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 66
Membru din: 08 Dec 2010, 01:27
Localitate: Bucuresti

Re: Te voi iubii mereu Tzuchi

Mesajde Oxigen30 » 22 Iun 2012, 23:11

Daca o donam si aflam ca nu o cresteau cum trebuie ... crede-ma ca in urmatoarea secunda era la mine ...
Nu sunt egoist ... crede-ma ca nu sunt ...Daca eram egoist o lasam sa se chinuie si sa ma ierte Dumnezeu pt ca am pus capat inainte (nu cred ca mai traia cateva ore)... am 182 cm si 140 kg ... s-au speriat cei de la Ilioara cat am plans ... 30 de min nu a avut nimeni curajul sa ma scoata din cabinet ... A avut lumanare la capat cand a plecat ... si nu a apucat sa sufere prea mult.
Iti povestesc mai multe dar nu aici ... si nu despre Tzuchi ... O iubesc ... si o voi iubii toata viata ... Iubesc porcusorii ... si o iubesc si pe zaira f mult si sigur o sa ii aduc si o fetita sa aiba cu cine sa se joace :) .
Era sa fiu arestat pt ca am incercat sa conving un patron de petshop sa cheme un veterinar pt ca un iepuras avea o infectie la nasuc .... Un pui cat un ghemotoc ... Nu mi-au "plecat" laudatorii dar cand vad un suflet ... indiferent ca este om sau ca este animal (mai ales porcutzi) inebunesc ... incerc sa ajut sa fac tot ce pot indiferent care ar fi consecintele.
Te voi iubii mereu Tzuchi

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Te voi iubii mereu Tzuchi

Mesajde Allma » 22 Iun 2012, 23:30

Cand am zis egoist nu ma refeream neaparat ca te gandesti doar la tine si nu te intereseaza de nimeni altcineva, ci in sensul ca la ea nu te gandesti, ci la suferinta ta. Vad ca iubesti mult animalele si iti place sa le vezi fericite, asa ca nu fi trist, ea e fericita alearga in voie, rontaie, sare si cine stie cate si mai cate, tu o cunosti mai bine decat mine, incearca sa "ghicesti" ce face acum, eu cred ca a ajuns cu bine in paradisul porcutilor si se bucura, incearca sa te bucuri pentru ea :smile: Nu mai fi trist, nu e o despartire permanenta, imagineaza-ti ce fericiti veti fi in momentul revederii :heart:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
Oxigen30
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 66
Membru din: 08 Dec 2010, 01:27
Localitate: Bucuresti

Re: Te voi iubii mereu Tzuchi

Mesajde Oxigen30 » 22 Iun 2012, 23:40

Allma Crede-ma si te rog nu mai pomenii de momentul revederii pt ca poate in curand plec din nou in afghanistan ... si se poate sa o revad mai curand decat ar fi normal ......
Sunt impacat cu ideea ca a scapat de suferinta dar sunt trist ca nu am putut sa o salvez ... sunt fericit ca este cu bunicul meu dar sunt trist ca nu este langa mine ... Sunt fericit ca o am pe Zaira dar sunt trist ca am pierdut-o pe Tzuchi ...
Dupa ce durerea va trece ... bucuria va fi singura care va ramane
Te voi iubii mereu Tzuchi

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Te voi iubii mereu Tzuchi

Mesajde maria » 23 Iun 2012, 08:54

draga oxi
imi pare rau de pierderea ta
din pacate toti cei de pe forum stiu cum e
important pt porcuta e ca a fost iubita si ingrijita
stii si tu ca putine animale au parte de asa ceva
cat despre suflet, iti dai seama ca de acolo nu ti-o poate scoate nimeni

e foarte bine ca vrei sa mai iei o porcuta
in bucuresti sunt 3 crescatorii impala, pauline si inka
dintre toate singura ca lumea e inka
http://www.crescatoriainka.ro/for-sale.html
sa stii ca ce scrie pe site-ul lor e adevarat
ei chiar isi respecta animalele si ce fac, fac din pasinue

da un search pe forum dupa pauline sau impala si ai sa vezi ce probleme sunt pe acolo

pe cei de la inka ii gasesti azi si maine la petexpo
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Oxigen30
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 66
Membru din: 08 Dec 2010, 01:27
Localitate: Bucuresti

Re: Te voi iubii mereu Tzuchi

Mesajde Oxigen30 » 25 Iun 2012, 02:15

Buna Maria
A fost azi la petexpo ... chiar daca a plouat am reusit sa intru cu masina pana in fata cladirii (ploua destul de tare )
Am fost la Standul celor de la INKA ... niste exemplare remarcabile dar fetite puiutzi nu mai aveau decat 2 exemplare erino si texel si erau fff dragutze ... cuminti si super ingrijite numai ca eu cautam altceva ... si am vazut-o ... o dulceata o "chestie" mica si dulce ... roscovana ... cu un motz alb si doua variante de maro ... Peruvian.
Acest exemplar l-am gasit la standul celor de la animaledecompanie.eu adica CSIPI`S Breederies ... sunt din CLuj... marti or sa-mi trimita si certificatul pedegree... Puffa, pt ca asa i-am pus numele este un pic mai sperioasa ... dar cuma simtit ca e iubita ... pupacita ... mangaiata s-a dat pe brazda in cateva ore ... :P O mai aleg cate putin prin cusca pt ca e f mare pt 2 exemplare dar este ok. Papa fan ... bea apica cu vit C ... si papa Cavia Crispy . Maine merg la Dr Pantu Ana sa ii faca un check-up si apoi .. liber la distractie:P

Tzuchi o sa vegheze asupra celor 2 fetite care imi inconjoara sufletul si o sa le pazeasca ... Mi-e dor de pitica mea ....:(
Te voi iubii mereu Tzuchi


Înapoi la “Album memorial”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori