Sfarsitul inceputului...

Un colt al amintirilor
Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Sfarsitul inceputului...

Mesajde ramona_inka » 06 Mar 2012, 00:14

Ma temeam de ceva timp dar speram. Numaram fiecare luna trecuta si ma bucuram cand mai trecea inca una, si inca una... N-a mai fost sa fie inca una sa implineasca anul.
Era cel ma batran din vechea garda. Mereu un domn, chiar si cu doamnele sau puii. Nu s-a certat niciodata. Ultimele luni le-a petrecut cu Orinoco, Ozu si Big Love. Cel mai des dormea langa Orinoco, cu el se intelegea cel mai bine. Se sculau impreuna, mancau impreuna. De ieri seara nu a mai fost interesat de mancare. Am facut tot ce puteam face. Astazi, sefa mi-a dat drumul mai devreme cu o jumatate de ora sa plec acasa. Nu stia. Am ajuns acasa cam la ora la care trebuia sa plec de la munca. Dupa 15 minute s-a dus... Desi de obicei prefera sa stea aproape de geam, langa noi si langa adapatoare, impreuna cu Orinoco, a preferat sa isi supuna picioarele la un ultim efort si sa se duca in cel mai indeparat colt si sa se stinga demn. Asa fac batranii intelepti. Orinoco i-a fost alaturi. Dupa ce s-a dus, Emil l-a scos. Orinoco era suparat, cauta mana lui Emil. Ozu a priceput si el si l-a urmarit, a venit pana la geam, s-a ridicat in doua picioare si urmarea. Big Love a incercat sa se apropie mai mult, Orinoco, desi batran si el, a sarit cu un ultim efort si l-a pus la punct: nu ai voie aici! Dupa un timp Ori si Ozu, tata si fiu, s-au intors in acel loc si miroseau de zor. Parca il cautau... Intr-un tarziu Ori l-a acceptat pe Love, el si Ori dormeau lipiti asa cum Ori statea cu el.

El a fost primul baiat texel ce a ramas la noi. I se spunea si Piratul.
Asa era la cateva zile, si credeam ca era fetita, vroiam sa ii spunem Dalba:
Imagine

Apoi ne-am dat seama ca am gresit, si numele i-a ramas Dalbut.
Aici avea 4 ani
Imagine

SI aici anul trecut la 7ani
Imagine

Nu a mai vrut sa stea o luna sa implineasca 8. S-a grabit...
Cu el se sfarseste inceputul sau incepe sfarsitul inceputului... Nu stiu cum va fi, dar cand ma gandesc la Feli, Nora, Hancock, Indira, Orinoco... sper sa mai ramana farame de inima pentru toti...

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Sfarsitul inceputului...

Mesajde biancadumy » 06 Mar 2012, 00:21

Chiar ca un mosulica,o varsta la care cred ca toti speram sa traiasca ai nostrii! Cel mai greu e cand pleaca de langa noi,ne lasa un gol imens in suflet care nu mai poate fi umplut.

Sincere Condoleante!
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Sfarsitul inceputului...

Mesajde adelinatache » 06 Mar 2012, 00:40

Condoleante, Ramona!...
Nu ma pricep la cuvinte in astfel de situatii, insa cred ca Dalbut a fost un porcut fericit.
De multe ori am pierdut cate ceva, sau pe cineva si in momentele alea am inceput sa
cred ca nimic din ce iubim nu se pierde de tot. Pentru ca un sentiment atat de nobil
si frumos nu are cum sa dispara ca si cum nu ar fi existat. La fel si dragostea ta pentru
Dalbut. Si acolo de unde e sunt sigura ca te va iubi mereu...
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Sfarsitul inceputului...

Mesajde khaos » 06 Mar 2012, 00:44

Condoleante Ramo si Dumnezeu sa-l odihneasca!
Cum a asteptat el sa ajungi acasa... Sunt intr-un mare fel animalutele astea.
Fiecare stam pe pamant atat cat ne este ingaduit, iar Dalbut a avut o viata lunga si, sunt sigura, fericita alaturi de voi si de ceilalti porcuti.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfarsitul inceputului...

Mesajde cristisz » 06 Mar 2012, 09:24

Offfffffffffffffff!
Cu fiecare fiinta care se duce se rupe si o farama de suflet.
Dumnezeu insa ne intareste pentru cei ramasi, iar noi, prietenii tai, suntem aici sa incercam sa te alinam si sa-ti dam puteri pe mai departe.
poza cu copiii mei

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Sfarsitul inceputului...

Mesajde maria » 06 Mar 2012, 11:03

impresionanta reactia celorlalti porcuti
chiar zilele trecute vorbeam cu cineva daca ei simt
simt
impresionanata si reactia voastra, asta dovedeste ca iubiti fiecare porcusor
imi pare rau, dar stiu ca a avut o viata buna
sa il odihneasca D-zeu
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Sfarsitul inceputului...

Mesajde anisoara » 06 Mar 2012, 11:21

Este fantastic felul in care ceilalti semeni porcesti reactioneaza!
Imi pare rau, Ramona!
Cuvintele, in asemenea situatii , nu-si au rostul!
Condoleante!
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Sfarsitul inceputului...

Mesajde irena » 06 Mar 2012, 13:30

de fiecare data ma ia o tristete fara margini cand vad postari in acest topic... si de fiecare data sunt fara cuvinte...
cred ca nu voi gasi niciodata cuvintele potrivite pentru o asemenea situatie...
ramona, imi pare foarte rau pentru dalbut. de fapt nu imi pare rau - o viata mai buna decat la tine nu cred ca ar fi
putut avea. este de admirat faptul ca te implici trup si suflet si sunt sigura ca dalbut a fost foarte fericit in acesti
aproape 8 ani. insa imi pare rau ca nu mai este :( o asemenea tragedie lasa un gol imens in suflet, insa golul se umple
cu momentele frumoase (care sigur au fost din belsug) din timpul vietii. sunt cu sufletul alaturi de tine, te imbratisezi
si iti doresc sa fii tare, sa tii capul sus si sa zambesti gandindu-te la el. te pup.

Avatar utilizator
-Vlad-
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 2215
Membru din: 21 Feb 2011, 22:04
Localitate: Buzau

Re: Sfarsitul inceputului...

Mesajde -Vlad- » 06 Mar 2012, 15:59

Trist..dar asta-i viata :( .Mai bine ca la tine,nu ar fi dus-o nicaieri!
Animalutele mele: Un hamster sirian-Blondu'.Un caine-Emy.
Imagine
-----------
Old username: maxovlad

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Sfarsitul inceputului...

Mesajde crisa24 » 06 Mar 2012, 19:49

Cand am vazut pe Facebook de Dalbut, am zis ca poate nu este adevarat, chiar m-am gandit zilele astea ca o sa pui pe site poza cu el la 8 ani! :cry:
8 ani spune multe ramona, dovada ca inkasii sunt niste luptatori, in lupta cu viata! :cry:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfarsitul inceputului...

Mesajde ramona_inka » 06 Mar 2012, 21:01

Va multumim ca ne sunteti alaturi. :heart:
Asa este, 8 ani este o varsta frumoasa si ne bucuram ca a trait atat. La 6 ani ne spuneam "ce-ar fi sa il vedem si la 7 cu noi"... si asa a fost. Anul trecut ne ziceam la fel, ce ar fi sa il avem si la 8 ani cu noi... intr-un fel eram pregatiti pentru ce s-a intamplat, dar parca tot speram in fiecare luna sa mai dam o foaie din calendar cu el langa noi.

Avatar utilizator
leutzinul
Initiat
Initiat
Mesaje: 38
Membru din: 21 Mar 2011, 23:49
Localitate: Tirgu-Mures

Re: Sfarsitul inceputului...

Mesajde leutzinul » 06 Mar 2012, 22:59

E foarte dureros sa te desparti de o fiinta dragalasa care ti-a fost alaturi atatia ani.Sa stii ca si ceilalti porcusi ii simt lipsa.De cateva zile mi-a plecat si mie mult prea repede o porcusa dragalasa si inteligenta.Sora ei,care a fost mereu alaturi de ea nu a scos cateva zile nici un guitzat pana de cateva seri cand a intrat in transa si a inceput sa scoata acel ciripit foarte rar care semnalizeaza dorul de cei dragi.Asta e legea naturii!

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Sfarsitul inceputului...

Mesajde Lili » 06 Mar 2012, 23:31

Imi amintesc ca atunci cand l-ai prezentat Alexiei sa faca lista ii spuneai Dalbutz, nu? Dalbutzul tau drag....
Imi pare rau Ramo. NU stiu ce altceva sa spun. Sper doar sa-ti ramana farame de suflet pentru toti si Dalbut sa aiba grija de bucatica aia pe care a luat-o cu el. :(
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfarsitul inceputului...

Mesajde ramona_inka » 07 Mar 2012, 00:01

Imi pare rau leutzinul pentru pierderea ta. Asa e, e dureros. Dar cel mai dureros este insa pentru porcusorul ramas singur. Si de el trebuie sa ne ingrijim ulterior. Este ceea ce incerc eu sa fac acum, sa ma concentrez pe cei ramasi.

Da Lili, numele lui este Dălbuţ. Era... inca vorbesc la prezent. Cei ramasi, da...sunt destui inca si ma bucur ca momentan nu dau nici un semn major de ingrijorare.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Sfarsitul inceputului...

Mesajde Gemon » 07 Mar 2012, 18:56

Suntem alaturi de tine si de toti stapanii care au suferit asemenea pierderi.

Imagine


Înapoi la “Album memorial”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori