Vacutelu'

Un colt al amintirilor
Avatar utilizator
vacuta
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 07 Feb 2009, 13:39
Localitate: Bucuresti

Vacutelu'

Mesajde vacuta » 23 Ian 2012, 21:07



Vacutelul nostru scump si drag ne-a parasit astazi ( a fost cu noi intre 19 noiembrie 2008 si 23 ianuarie 2012 )...noi i-am oferit o viata frumoasa si ne este tare tare dor de el...suntem mai putini si mult mai tristi acum...
Sa veghezi asupra noastra, copil bland si cuminte ! Lacrimile noastre nu te vor aduce inapoi, dar inimile noastre vor fi mereu pline de amintirea ta !

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Vacutelu'

Mesajde Gemon » 24 Ian 2012, 13:02

Suntem alaturi de tine! :(

Amintirile frumoase te ajuta sa treci peste aceasta perioada grea. Partenerul lui ce face, cum se simte?

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Vacutelu'

Mesajde anisoara » 24 Ian 2012, 13:05

Imi pare rau!
Sa treci cu bine peste aceasta suparare!
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
vacuta
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 07 Feb 2009, 13:39
Localitate: Bucuresti

Re: Vacutelu'

Mesajde vacuta » 24 Ian 2012, 13:08

Astazi te-am dus la cimitir, puiule...dar tu nu esti acolo. Tu esti acasa, cu noi. Ai ramas aici sa te joci cu Ionel, care te cauta si este trist...cu Pisi, care nici el nu intelege de ce nu scoti nasucul din casuta...cu tati, care iti da morcov si patrunjel proaspat...si cu mami, care te iubeste asa de mult si care ar vrea sa mai intrebe o data " Ce fac baietii?" si tu sa iesi primul si sa ridici boticul....Puiule...tu esti aici, cu noi...mereu...Vacutel mic :cry:

Avatar utilizator
vacuta
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 07 Feb 2009, 13:39
Localitate: Bucuresti

Re: Vacutelu'

Mesajde vacuta » 24 Ian 2012, 13:15

Multumesc celor care sunt alaturi si inteleg atat de bine durerea asta...
Ionel, prietenul lui, este aparent bine. Putin mai retras si usor mai speriat parca, dar mananca, bea apica, iese la "delicatese"...nu stiu ce sa fac....are 3 anisori si nu stiu daca Pisi, mami si tati il vor consola suficient...dar parca nici nu ma lasa inima sa iau un alt porcusor atat de curand...Casuta goala este a lui Vacutelu'...inca ii vad nasul dungat, cu mustati albe pe dreapta si negre pe stanga...

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Vacutelu'

Mesajde Lili » 24 Ian 2012, 14:59

Imi pare tare rau de pierderea ta. Vacutelu' era un porculin foarte frumos din ce vad eu in poze :(
Ai multa dragoste de oferit si cred ca, dupa ce te linistesti...ar fi bine sa-i aduci un partener lui Ionel. Si el sufera dupa prietenul lui si e pacat sa-l lasi singurel...
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
vacuta
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 07 Feb 2009, 13:39
Localitate: Bucuresti

Re: Vacutelu'

Mesajde vacuta » 25 Ian 2012, 00:09

Era un scump si foarte cuminte, spre deosebire de Ionel, care e un zapacit...In seara asta l-am luat pe Ionel langa mine si pentru prima data in 3 ani a stat cuminte, ba chiar a adormit langa mana mea...ma ustura obrajii de atata plans :(

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Vacutelu'

Mesajde Gemon » 25 Ian 2012, 00:56

E cuminte si simte tot ceea ce transmiti, nu lasa ca aceasta tristete sa te copleseasca.

Fiecare porcusor e unic in felul sau, acum te gandesti doar la el, insa il ai in fata pe partenerul sau cu care el interactiona, acesta este sanatos, e langa tine, pe el nu l-ai pierdut, e un motiv de bucurie. Pretuieste-l si ofera-i un partener, un puiut. Aducerea unui alt porcusor nu inseamna inlocuirea celui care a trecut de podul cucubeu. E un nou inceput, merita sa indraznesti, cine iubeste, are de oferit! Multe!

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Vacutelu'

Mesajde crisa24 » 25 Ian 2012, 12:16

imi pare rau pentru pierderea ta.
este dureros dar timpul va vindeca ranile, incearca sa iti aduci aminte de clipele minunate pe care le-ati avut impreuna!
el este bine acum, stiu ca iti este greu insa gandestete si la Ionel.
va avea nevoie de partener curand!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
vacuta
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 07 Feb 2009, 13:39
Localitate: Bucuresti

Re: Vacutelu'

Mesajde vacuta » 25 Ian 2012, 12:43

Ma gandesc mult la varianta asta, sa ii iau un partener lui Ionel. Desi mi se pare foarte greu si parca nici nu ar fi corect fata de Vacutel , puisorul care mi-a ramas are tot dreptul la fericire si stiu ca nici pentru el un nou tovaras nu il va inlocui pe fostul, ci va fi doar un alt sufletel pereche. Oricum, de atatia ani in care am fost 5 in casa m-am obisnuit cu ideea si nu vreau doar sa astept sa ne rarim...
Cand voi lua o hotarare am sa postez aici cu rugamintea de a mi se recomanda o crescatorie sau un loc unde pot gasi un baietel sanatos.
Multumesc inca o data celor care mi-au raspuns - am avut mare nevoie de intelegerea si suportul vostru. Si am stiut ca veti fi alaturi de noi, pentru ca desi eu nu prea am scris aici, am citit informatiile extrem de utile si forumul si am fost pur si simplu impresionata de cata bunatate si intelegere dau dovada iubitorii de animalute. Tin sa mentionez ca este singurul forum romanesc unde nu am gasit niciodata raspunsuri taioase sau zeflemitoare, care sa degenereze in cearta si postari offtopic. Cinste oamenilor care trateaza animalele ca pe niste suflete care merita cel putin la fel de mult ca noi ! Sunt norocoasa ca v-am descoperit pe voi, dar si si mai norocoasa ca ma numar acum printre cei mai mari iubitori de porcusori de Guineea ! Bineinteles, ca asta i-o datorez tot lui Vacutel, care m-a impresionat in acea zi de 19 noiembrie 2008, cand l-am vazut singurel si trist ( din cate imi amintesc, statea acolo de vreo 2-3 luni !!?!! si parca nimeni nu il vroia pentru ca era prea mare ) intr-un acvariu la magazinul de animalute de unde cumparam mereu mancare si jucarii pentru Pisi.
O zi minunata tuturor, alaturi de prietenii vostri mici si dragi ! :love:

Avatar utilizator
vacuta
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 07 Feb 2009, 13:39
Localitate: Bucuresti

Re: Vacutelu'

Mesajde vacuta » 25 Ian 2012, 12:45

crisa24 - avatarul tau este pur si simplu incredibil de dulce - parca il vad pe Vacutel...atat de asemanator :D . Iti multumesc si tie ca esti alaturi de noi!

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Vacutelu'

Mesajde crisa24 » 25 Ian 2012, 13:16

este si ea o "vacuta dulce" si eu le zic vacute ca mananca iarba si mult fan!
eu iti recomand crecatoria Inka!
sau cauta la donatii un puisor..
eu inca plang dupa regretatul pushu al meu, insa nimic nu este intamplator, eu nu am asteptat decat 2 zile, pentru ca mi se rupea sufletul de zuzu ramas singur si usor disperat de siguratate si ei au stat in custi separate, am gasit unul nu identic, dar comportamentul lui este exact ca al lui pushu.
va trebui sa treci peste, stiu este greu mai ales in primele saptamani, dar trebuie.
Ultima oară modificat 23 Iul 2012, 18:26 de către crisa24, modificat 1 dată în total.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Vacutelu'

Mesajde maria » 25 Ian 2012, 14:07

cam asa patim cu totii, ne trebuie timp sa ne revenim dupa pierderea unui porcut
stii cum se zice, sa nu ne intristam ca s-a terminat, sa ne bucuram ca s-a intamplat
cat despre porcusorul care nu mai este, sunt sigura ca a avut o viata f buna la tine, in primul rand a fost iubit
si tu stii cati mor chinuiti si fara a avea parte de o mangaiere
eu pentru fetele mele imi doresc sa nu sufere si sa fiu langa ele atunci cand trec podul curcubeu
cred ca pentru porcusorul ramas e bine sa ii aduci un prieten
asta nu inseamna ca il tradezi, ca il inlocuiesti pe cel care nu mai e
el e unic si nimic nu o sa il poata inlocui
hai, desi ai un nod in gat, apuca-te sa cauti un porcut
e pacat sa il tii singur pe cel ramas. si el simte ca si tine, poate chiar mai mult, el nu poate sa scrie pe forum, sa stea de vorba cu noi
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
vacuta
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 07 Feb 2009, 13:39
Localitate: Bucuresti

Re: Vacutelu'

Mesajde vacuta » 25 Ian 2012, 14:16

Am discutat si cu sotul meu si cred ca vom lua un nou puisor zilele astea. La ce bun sa il tinem pe Ionel in cusca asta mare, cu 2 casute, 2 adapatoare, 2 cuve pentru fan daca nu sunt si ei 2 ?...
Promit sa va tin la curent.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Vacutelu'

Mesajde maria » 25 Ian 2012, 14:26

bravo, e o decizie foarte buna
dar avand in vedere ca ionel e un porcusor matur, ar fi bine sa ii iei un puiut-prieten
altfel sunt mari sanse sa se bata

ti-am trimis un mesaj privat
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu


Înapoi la “Album memorial”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori