Murphy..

Un colt al amintirilor
Avatar utilizator
M&M
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 70
Membru din: 01 Mai 2010, 19:07
Localitate: Bucuresti

Murphy..

Mesajde M&M » 08 Ian 2012, 14:53

S-a intamplat ceva ingrozitor..sunt inca socata pentru ca nu inteleg de ce. Murphy nu mai e. De dimineata le-am dat legumele..si s-au dus amandoi alergand spre ele si au mancat cu pofta. La pranz ma duc iar sa le dau, si de obicei, cand ma aud ca vin piuie f tare si musca gratiile..si atunci am observat ca murphy sta retras si ma ignora complet.. Cand il iau in brate, soc total parca era piele si os, respira fff greu si avea testiculele f umflate. ( Acum 4 luni am fost la dl Ionescu pt problema cu testiculele umflate..si mi s-a spus ca are problema cu sacul anal si trebuie curatat cu apa calduta zilnic ceea c am fct...m-am mai dus inca o data in urmatoarea saptamana si mi-a zis ca e ok sa continui..situatia nu a devenit mai grava) avea zile in care nu era mai deloc umflat si zile cand se umfla iar dar nu parea sa-l deranjeze la atingere asa ca il curatam si era bine, se desumfla.
Azi cand l-am vzt in starea aia m-am dus rpd sa ma imbrac incalt sa mergem la vet dar cand sa-l pun in transportor..nu mai era..in nici 10 min.. nu inteleg cum e posibil..mai ales ca ieri i-am luat pe amandoi in brate si murphy nu era slab! cum poate slabi peste noapte? era ok si se juca prin camera. Nu inteleg..avea doar 2 ani..si tocmai se linistisera complet apele de cateva luni, nu se mai certa cu Mojo..




Imagine

imi pare foarte rau ca nu te-am putut salva..

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Murphy..

Mesajde biancadumy » 08 Ian 2012, 14:55

Imi pare foarte rau,exact la fel si la mine...o fi vreo boala ceva???? exact dar EXACT aceleasi simptome... :(
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
M&M
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 70
Membru din: 01 Mai 2010, 19:07
Localitate: Bucuresti

Re: Murphy..

Mesajde M&M » 08 Ian 2012, 15:03

Si la tine slabise foarte mult inainte? e asa ciudat.. tie veterinarul ti-a spus ce ar putea fi?

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Murphy..

Mesajde biancadumy » 08 Ian 2012, 15:06

Da,era pleostit in cusca,cand l-am vazut l-am luat in mana,si efectiv am ramas socata,piele si os e prea putin spus! Nu isi tinea capul,i-am dat carbune medicinal si parea ca isi revine...i-am dat si biotics si chiar speram ca se va face bine,am fost la vet la 4 dim i-a facut o injectie cu vitamine. Spre pranz se simtea foooarte rau,am plecat de graba la veterinar unde a si murit. Cand a murit i-a curs un lichid din "zona aceea" un lichid alb si destlu de mult... si un lucru important,nu putea sa respire! inainte cu 10 minute sa moara respira fooooarte greu!

Imi pare foarte rau,eu chiar cred ca e vreo boala ceva...tinand cont ca si al meu si al tau au avut aceleasi simptome :(
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Murphy..

Mesajde crisa24 » 08 Ian 2012, 15:09

imi pare rau pentru pierderea ta!
din pacate vin si zilele astea dureroase, nu le doreste nimeni.....insa trebuie sa platim cumva zilele de bucurie si zambetele aduse pe fata.....la fiecare prostioara, fiecare popcorn de bucurie, fiecare sunet de alinat, bucurie....


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
M&M
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 70
Membru din: 01 Mai 2010, 19:07
Localitate: Bucuresti

Re: Murphy..

Mesajde M&M » 08 Ian 2012, 15:19

da, aveam impresia ca se sufoca..exact asa si la el..cu lichidul, l-am observat dupa ce s-a dus.

asa e, crisa..dar e asa urat sentimentul ca nu l-am putut ajuta, s-a intamplat f repede, nici la vet nu am ajuns.

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Murphy..

Mesajde biancadumy » 08 Ian 2012, 15:23

Nu cred ca puteai face ceva,ne-am chinuit si noi sa il salvam :( degeaba...mai rau,cand am plecat la 4 dim la vet,desi am mers cu taxiul si l-am invelit bn a racit...si asta a fost "cireasa dupa tort" nu a mai rezistat :(


Imi mai amintesc ceva,cand l-am vazut pleostit in cusca,Oki ii dadea cu boticul si il lingea...offff,ce prietenie era intre ei...chiar daca il pusesem de putin timp cu el,se intelegeau asa bine...acum inca il cauta,si sta foooarte mult timp in locul in care a stat el :( asta da dovada de iubire!
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Murphy..

Mesajde crisa24 » 08 Ian 2012, 15:33

stiu dar nu putem uneori sa facem mai mult, oricat ne-am straduii, daca el este prea slabit nu prea mai face fata nici la tratament...
pusu al meu a slabit 500 grame in doua zile.....a ramas piele si os brusc...
si era maricel rau....
eu am ajuns la vet..... de 4 ori si la ce folos daca micutul nu a mai rezistat....
am incercat tot ce mi-a stat in puterea mea, asta ai facut si tu......
atatea zile a avut el!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Murphy..

Mesajde Gemon » 08 Ian 2012, 16:05


Avatar utilizator
M&M
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 70
Membru din: 01 Mai 2010, 19:07
Localitate: Bucuresti

Re: Murphy..

Mesajde M&M » 08 Ian 2012, 16:14

Da, dupa ce mi s-a spus de sacul anal, am citit si sectiunea aia dar eu il vedeam cand se intorcea si isi manca boabele si nu m-am ingrijorat prea tare. plus ca era chiar vioi si nu zicea nimic cand il curatam deci nu il deranja. multumesc pentru sfaturi si sustinere..sper ca e intr-un loc mai bun.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Murphy..

Mesajde irena » 08 Ian 2012, 16:16

imi pare tare rau pentru pierderea ta. intr-o asemenea situatie cuvintele nu prea ajuta...
oricum iti doresc multa putere si sa treci cu bine peste aceasta durere.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Murphy..

Mesajde maria » 08 Ian 2012, 16:37

m&m
imi pare rau de ceea ce s-a intamplat
stii, vorbeam cu dr ana pantu de porcusorul tau si imi spunea ca ar fi putut fi vorba de o intoxicatie
imi mai spunea ca bine ar fi ca cei carora le mor porcutii sa le faca necropsie, sa se stie sigur ce au avut
asa , stiind sigur ce s-a intamplat si ce simptome au fost, putem ajuta alti porcusori
stiu ca esti prea devastat sa faci asta cand te loveste nenorocirea, dar bine ar fi sa o facem
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Murphy..

Mesajde Gemon » 08 Ian 2012, 17:38


Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Murphy..

Mesajde MaraC » 08 Ian 2012, 18:17

Condoleante...
Cuvintele sunt de prisos in aceste situatii... :cry:

Avatar utilizator
-Vlad-
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 2215
Membru din: 21 Feb 2011, 22:04
Localitate: Buzau

Re: Murphy..

Mesajde -Vlad- » 08 Ian 2012, 18:22

Imi pare rau pentru pirderea ta.Si la mine,moartea porcutului a fost extrem de rapida. :(
Animalutele mele: Un hamster sirian-Blondu'.Un caine-Emy.
Imagine
-----------
Old username: maxovlad


Înapoi la “Album memorial”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori